varikosel e dikkat.....

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında S. Burak Cebeci tarafından paylaşıldı.

 1. S. Burak Cebeci

  S. Burak Cebeci Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  14 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  414
  Beğeniler:
  180
  Şehir:
  istanbul/küçükyalı
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  kendinize dikkat edin arkadaşlar ben yakalandım şimdi bisiklet kullanmam sakıncalı oyüzden sizde belirtileri dikkate alın... saglıkla kalın...
  VARİKOSEL

  Varikosel; erkeklerde, torbalardaki ( testislerdeki ) toplardamarların genişleyip varisleşmesi sonucu içerisinde kan birikmesiyle oluşan bir hastalıktır.
  Genelde 20 yaşından sonra ortaya çıkar. Kısırlık problemi çeken erkeklerin yarısında varikosel vardır. Sonradan kısır olan erkeklerde ise bu oran çok daha fazladır. Yani şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki; varikosel kısırlığa yol açan ciddi bir hastalıktır.
  Varikosel, yüzde 90 oranında sol testiste görülür. Sağ testiste ya da her iki testiste görülme olasılığı düşüktür. Fakat bir tarafta ortaya çıkan varikosel, daha sonra diğer tarafı da etkilemektedir.
  Genelde sol tarafta görülmesinin sebepleri arasında; sol testisin daha yukarıda olması, bulunduğu pozisyon açısından kanı rahat boşaltamaması, solda basıncın daha fazla olması, sol toplardamarın daha uzun olması yer alır.

  VARİKOSEL NASIL ORTAYA ÇIKAR?

  Normalde testislerdeki (torbalardaki) toplardamarlarda, kanın geri akımını engelleyen kapakçıklar vardır. Bu kapaklar sayesinde kan geriye dönmeden tek bir yönde akar. Bu kapakçıklarda ortaya çıkan bir problem bu damarlardaki kanın geriye doğru basınç yapmasına yol açar ve kan birikmesi görülür. Bu birikme sonucu, damarlar genişler ve varis ortaya çıkar. Sol taraftaki toplardamarın, ana damara boşaldığı yer diktir. Bu yüzden kan, rahat boşalamaz. Sol testiste görülmesinin sebeplerinden biri de budur. Bu kan basıncı dolayısıyla testislerde ağrı görülür.

  VARİKOSELİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Varikosel hastalarının bir kısmında hiç bir şikayet yoktur. Hastalık, ancak yapılacak muayene ve tetkikler sonucunda belirlenebilir. Bir kısım hastada ise belirgin şikayetler vardır.
  Bu hastaların testislerinde, sürekli sancı şeklinde bir ağrı vardır. Bu bölgede ağırlık hissi görülür. Uzun süre ayakta durunca ağrı artar, uzanınca ise azalır.
  Sıcak havalarda ya da ayakta dururken, testislerdeki damarlar belirgin bir hal alır. Torbaların çekildiği hissi uyanır. Varikosel ilerlediğinde, testisler küçülür ve yumuşar.

  VARİKOSEL NE GİBİ SORUNLARA YOL AÇAR?

  Varikosel, sperm üretiminin bozulmasına yol açarak kısırlığa sebep olmaktadır. Bu konuda bazı teoriler geliştirilmiştir; fakat kesin olarak varikoselin nasıl sperm üretimini bozduğu açıklanamamıştır.
  İnsanda sperm hücreleri 35 derece sıcaklıkta gelişir. Vücut ısısının tek farklı olduğu yer testislerdir. Normalde vücut ısısı 36.5 derecedir. Varikosel sonucu bu ısı değişir. Sperm hücrelerinin üretimi bozulmaya ve hücre sayısı azalmaya başlar.
  Bir diğer sorun ise,kan birikmesi sonucu (testis çevresinde) göllenme meydana gelmesidir. Bu kan birikmesi hücrelerin hareketini kısıtlar ve kandaki hormonlarla temas eden testisteki hücreler hasara uğrar.
  Ayrıca bu hastalık, bazı kişilerde kısır olma korkusu nedeniyle, psikolojik sorunlara yol açar. Tedavisi olduğundan dolayı böyle bir korkuya gerek yoktur.

  VARİKOSEL TANISI NASIL KONUR?

  Öncelikle üroloji uzmanına muayene olmanız gerekmektedir. Sizin vereceğiniz bilgiler doğrultusunda (testislerde şişlik ve ağrı olması gibi şikayetler) ve yapılan ilk muayenede genişlemiş damarların hissedilmesi ile tanı konabilir. Bu şekilde teşhisin konmadığı daha hafif seyreden vakalarda ultrasonografi yöntemi tercih edilir. Daha sonra sperm tahlili ile hastanın sperm hücrelerinin yapısı ve sayısı incelenir. Herhangi bir bozukluk varsa tespit edilir. Bunun için, hastaya 3-4 gün cinsel ilişkide bulunmaması belirtilir.

  VARİKOSEL TEDAVİSİ

  Varikosel hastalığının tedavisi ameliyattır. Kısırlık problemi olanlara, yapılan tahlil sonucu sperm üretiminde bozukluk olanlara ve testisi küçülen kişilere uygulanır. Ne kadar erken teşhis edilirse tedavi o kadar etkili olur. Varisli damarlar bağlanır ve testisin üzerindeki birikmiş damarlar çıkarılır. Kolay bir ameliyattır. Lokal anestezi uygulanır. Hastaya tamamen narkoz verilmesine gerek yoktur.
  İlerlemiş varikosellerde, kasık bölgesinden girilerek ameliyat yapılır. Hastaya narkoz uygulanır. Ameliyattan sonra 3 ay içinde sperm üretimi düzelmeye başlar. 5.- 6. aylarda yapılan sperm tetkikleriyle hastalığın ne kadar düzeldiğine bakılır. Ameliyatın başarılı bir sonuç verme ihtimali yüzde 75'lerdedir. Yeni gelişen ameliyat teknikleriyle de ameliyat sonrası oluşacak etkiler en aza indirilmektedir. Hastaların yarısı ilk 1-2 yıl içinde çocuk sahibi olabilmektedir. Şunu yine de unutmamak gerekir; her hastada ameliyat olumlu sonuç verecek diye bir şey yoktur.

  Varikoselden korunmak için dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Testislerin hareketini kısıtlayan dar ve sert pantolonları tercih etmemekte fayda vardır. Kot pantolon testislerin ısısını bozabilir. Çünkü testislerin hem havalanmasını engeller; hem de yazın sıcak, kışın soğuk tutar.
  Fazla ayakta durmak da varikosel için bir risktir. Testislerde kan akımının rahat olması gerkir. Ayakları yükseğe koyarak yatmak faydalıdır. Kasıkların aşırı zorlanmasıda riskleri artırır:( :(
   
 2. Soner Sarihan

  Soner Sarihan Onursal Üye

  Kayıt:
  17 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  3.952
  Beğeniler:
  8.835
  Şehir:
  İznik
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Sevgili Punisher,
  bu :( :( ları aşağıdaki
  :) :) :) :) :) ile değiştimeni ve moralini yüksek tutmanı tavsiye edeceğim.
  Dışarıdan konuşmak boş geliyor olabilir ama emin ol bizim de yada yakınlarımızın da zaman zaman ciddi sağlık sorunları oluyor.
  forumu da bir aile olarak düşünerek içten temennilerimi yazıyorum sadece.

  Selamlar. :in: İyi haberlerini bekliyoruz
   
  Mesut Girgiç, Admin ve S. Burak Cebeci bunu beğendi.
 3. Serdar TEBER

  Serdar TEBER Bisikletkolik

  Kayıt:
  29 Kasım 2006
  Mesajlar:
  1.215
  Beğeniler:
  1.368
  Şehir:
  Ankara, Antalya
  Seviye:
  Bence de moralini bozma. Ben iki kere operasyon geçirdim. Konuyu gayet güzel açıklamışsın. Genç erkeklerde ve özellikle benim meslek grubunda çok sık karşılaşılıyor. Basit bir operasyonu var. Gecikmeden tedavi olmak ve arada sırada kontrole gitmek, bu rahatsızlığı kayıpsız atlatmak için yeterli. Soruların olursa özelden sorabilirsin.
   
  S. Burak Cebeci bunu beğendi.
 4. enis57

  enis57 Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  11 Aralık 2007
  Mesajlar:
  420
  Beğeniler:
  307
  Şehir:
  İSTANBUL/MALTEPE
  Seviye:
  kardeş çok çok geçmiş olsun.Allah acil şifalr versin.fakat bence çabuk pes ediyosun gibi.hastalığın %90 yenmek bizlerin kendi elinde.seninki farklı olbilir ama bence o kadar emek vermişsin biraz daha yani rahatsızlığının geçme aşamasında kararını belirle derim.ne güzel bak forma gireli 1 sene olacak.öle kolay bırakılmaz bu iş.herşeyden önce morelin herzaman yüksek olsun.

  şuan için tedavisi mümkün olan bi rahatsızlığın var.ben sana bir örnek veryim.
  bundan önceki iş yerimde yaşamış olduğum sıkıntılardan dolayı ister inan ister inanma kafam sağ tarafdan pazu dediğimiz yere kadar uzadı.evet inanmayabilirsin.hastalığın adı aşırı yoğun sinir sıkışması ve kas gevşemesi için.hep içime atardım ama ne oldu boş.bana yok onu yapamazsın yok bunu yapamazsın dediler.daha önceleri asfalt da motora biniyordum tedaviden sonra motocross a başladım
  yani anlayacağın aslar gibiyim.evlendim felan şimdi de efendi gibi bisikletime biniyorum

  dediklerimi sakın yanlış anlamayasın ama bence fevri davranıyorsun.
  bekle bu arada bisikletine yeni parçalar felan alıp planlarına başla binmek için sabırsızlan derim

  tkrar geçmiş olsun
   
  S. Burak Cebeci bunu beğendi.
 5. #5
  S. Burak Cebeci

  S. Burak Cebeci Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  14 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  414
  Beğeniler:
  180
  Şehir:
  istanbul/küçükyalı
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  teşekkür ederim gerçekten bu foruma üye olduktan sonra bir çok kişiyle tanıştım ve hepsi çok iyi insanlar ..tekrar çok teşekkür ederim...
   
  Soner Sarihan bunu beğendi.
 6. karatren

  karatren Aktif Üye

  Kayıt:
  20 Şubat 2007
  Mesajlar:
  123
  Beğeniler:
  127
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  geçmiş olsun... varikosel türkiyede çok sık görülen bi rahatsızlık,türkiyede nerdeyse 3 erkekten 1 inde varikosel var.Ama sizinde dediğiniz gibi bazı insanlarda hiç şikayet olmayabiliyor ve ömürleri boyunca varikoselli yaşayabiliyorlar. Tedavisi;basit bir ameliyat sadece. Geçen sene hiçbir şikayetim yokken tamamen tesadüf eseri :) varikosel olduğumu öğrendim. Doktorumun tavsiyesi üzerinede hemen ameliyat oldum. Ameliyattan 1 ay sonrada bisiklete binmeye başladım ve hiç bırakmadan bisiklet kullanmayı sürdürdüm. Şu an hiçbir sıkıntım yok. Virütik bi hastalık değil varikosel,nedenleri de aslında tam bilinmiyor,daha çok kalıtsal olabileceği düşünülüyor. Soner Abinin de dediği gibi moralini yüksek tut. En ağır kanser teşhisi konan hastalar moral sayesinde doktorları bile şaşırtıp kanseri yeniyorlar. Kaldıki senin hastalığın onlarınkine kıyasla NEZLE gibi kalır. Tekrar tekrar geçmiş olsun...
   
  S. Burak Cebeci ve Soner Sarihan bunu beğendi.
 7. vasficem

  vasficem Yeni Üye

  Kayıt:
  21 Nisan 2008
  Mesajlar:
  22
  Beğeniler:
  16
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  Punisher,

  Çok çok geçmiş olsun.

  Sakın moralini bozma. Bak ben 5 defa iki kulağımdan da ameliyat oldum, sağ kulağım az işitir vs. 3-4 senede bir ameliyat tekrarlanır. Ama her zaman "allah beterinden saklasın" diye dua et. Zira en nihayetinde tedavisi olan bir hastalığın var.

  Dediğim gibi tedavini ol. İnşallah tekrar bisiklete bineceğin günleri iple çek.
   
  S. Burak Cebeci bunu beğendi.
 8. #8
  S. Burak Cebeci

  S. Burak Cebeci Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  14 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  414
  Beğeniler:
  180
  Şehir:
  istanbul/küçükyalı
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Yenİ Gİttİgİm Doktordan Aldigim Habere GÖre Varİkoselİm Bİsİklet Birakacak Kadar Çok DegİlmİŞ Yanİ Bİsİkletİmİİİİİİİİİİİİİİİİİ Birakmiiiii Yoooooooooorummmmmmmm :):):):):):):)sadece Zorda Olsa Bİraz Azalticaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaagim :)hİÇ Yioktan İyİdİr Degİlmİ:)bİsİkletİmİ Satmiyacagim Ama Yedek ParÇalarimin SatiŞina Devam Edİyoumr :) Çok Mutluyum:)artik Ped Lİ Tayt Gİyİp Etkİyİ Azaltacagim(kÜÇÜkyalidakİ KÜÇÜklÜgÜmden Berİ Bİsİkletcİm GÜrkan Abİnİn Tavsİyesİ)  BÜtÜn Foruma Bana GÖsterdİgİ İlgİ Ve Sevgİden Ve Verdİgİ Moralden Dolayi TeŞekkÜr Ederİm YÜz YÜze GÖrÜŞmesekte Artik Oralarda Bİr Yerlerde Oldugunuzu Bİlİyorum ... Benİm Bİsİklet Aİlemsİnİz:)
   
  Ömer BAŞKARA, tpz38 ve Abdullah Hakkı bunu beğendi.
 9. Abdullah Hakkı

  Abdullah Hakkı Bisikletkolik

  Kayıt:
  12 Eylül 2006
  Mesajlar:
  1.404
  Beğeniler:
  729
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  hadi bakalım hayırlı olsun inşallah daha daha iyi olursun genede tedbiri elden bırakma hadi tekrardan geçmiş olsun
   
  S. Burak Cebeci bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2017-2-1_9-5-24.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...
20160805_132318.jpg
Hazirandı..Hepimizin gelmesini dört gözle bekledeğimiz o harika doğanın bize sunduğu bisiklet koşulları uygun hale gelmişti.Hoş kendi adıma mevsim yada iklim nasıl olursa olsun aynakol kadanssız...
20150423_155512.jpg
Merhaba arkadaslar, bugun 2 saatlik bi antreman yaptim 110-140 arasi gezindim nabzim sona dogru zorladim kendimi zamana karsi moduna gecip sonrada sprint attim hesaplarimag ore max. Nabzim 199...