Vanilla bikes

MertDokur

Daimi Üye
Tepki
205
Çok güzel bisikletlerin olduğu bir site buldum. Gerçekten adamlar mükemmeli yakalamışlar gibi görünüyor. -tabiki çelik ; )

(link)

Burada kadrolarda gümüşte kullanıldığı söyleniyor. Bu nasıl bir fayda sağlamaktadır tam olarak ve başka kimler kullanıyor bu tür bir uygulamayı? bilgilendirirseniz sevinirim.

not: tekrar; bisikletler çok güzel ya...

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@MertDokur

Mert bey siz bu single speed olayında daha yenisiniz , yani daha yeni yeni keşfediyorsunuz bunları :)

Bisiklet forumda çok az kişi bulabilirsiniz zaten vanilladan haberdar olan ( mustafa içdağ mesela )

Bunun gibi onlarca firma var , ülkemizde bilinmeyen ama inanılmaz kadro ve bisikletler üreten.. carbon ve alu'dan bahsetmiorum tabiki.. :)

Şöyle bir örnek verim...Adamlardan bir bisiklet istediğiniz zaman....
2 yıl sonra teslim edebiliyorlar....gerisini siz düşünün...

Dün tura gelebilseydiniz ayrıntılı konuşabilirdik , başka zaman artık

Bülent ÖZER

Forum Bağımlısı
Tepki
2.822
Bisiklet
Colnago
o sitede pek bişey göremedim ben fixed gear seviyorsanız buraya bakın.

(link)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Bülent ÖZER

Fixed gear kullanıorum desem daha doğru olur ...

fixedgeargallery zaten inanılmaz bir fixie arşivi barındıran bi sitedir yıllardır..

Teşekkürler

MertDokur

Daimi Üye
Tepki
205
sanat eseri kıvamında trackbike lar vardı,
bu firmanın ilginç özelliği bence belli modellerinin olmaması ve siz ne istiyosanız onu üretiyor olmaları. Keşke türkiyede de böyle firmalar olsa.

fixedgeargallery tabi muhteşem canım, her türlü bisiklet var sanırım

bu arada masinin bir bisikleti var singlespeed/fixie olarakta satılıyo çok hoşuma gitmişti paylaşiyim dedim

(link)

bunuda biliyo olabilirsiniz tabi ; )

@Halil Uygun

Ah, evet kaçırdım ne yazıkki turu. Bostancı civarında biniyorsunuz sanırım zaten, bi gün beraber binebiliriz tur dışında da

Mustafa İçdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
3.323
@MertDokur

Mert,
Bahsettiğin gümüş, rekorlu kadro yapımında kullanılan gümüş kaynağıdır.
Lug (rekor) constracted kadrolarda genelde sarı kaynağı kullanılır, bazı atölyeler ise gümüşde (isteğe bağlı) kullanırlar. Tabiiki bu çok pahalı bir metod ve süs olsun diye yapılmıyor, tercihen üstün bir kaynak. Kaynak yaparken erimesi hızlı, homojen dağılımı üstün ve tesviyesi kolay bir yöntem. Ayrıca çelik
boruların çelik rekorlara kaynağındaki bilinen en iyi ara malzeme.

Kim kullanıyor: Rekorlu el yapımı kadro üreten her usta isteğine göre gümüş kaynak kullanır. Bir örnek: Richard Sachs' ın tüm kadroları gümüş kaynaktır.

Vanilla Bicycles Sacha White ( master frame builder) tarafından Scott Ramsey ile birlikte kuruldu.
Sacha White, Richard Sachs, Brent Steelman, Sherwood Gibson (Ventana MTB) ve diğerleri amerikanın ikinci jenerasyon "master frame builder" ları olarak
bilinir. Bu adamların tamamı " Marc Muller " ın atölyelerinden geçmiştir.
Marc Muller ve Richard Schwinn "Waterford Precision Cycles" ın kurucularıdır.
Waterford şu anda Amerikanın bilinen en ünlü el yapımı kadro üreticisidir.
Bu ikinci jenerasyon amerikan kadro ustalarının yetişmesindeki en önemli bir diğer isim ise Koichi YAMAGUCHI' dir.
(link)

Aşağıdaki linkde fixed/single speed gear bisikletlerden bir toplama yapmıştım.
(link)

Bu konu bayağı bir muhabbete döndü, acaba konuyu forum Cafe yemi taşısak?

• Beğen
Tepkiler: MertDokur

MertDokur

Daimi Üye
Tepki
205
Ya aslında önemli bilgilerde ihtiva ediyor. Ama siz moderatörsünüz zaten iki tıka bakar iş : )

Gerçi el yapımı kadrolar başlığına atmak daha mantıklı olurmuş sanırım orda yok bu link henüz.

Aslında siz forumda yazdıklarınızı derli toplu biryere yazsanız bir kitap olur, en azından e-kitap olur, herkesede faydası olur : )
birkaç metalurji mühendisi, doktor, sporcu ve meraklının katkılarıyla çok yararlı, detaylı ve bütün bir kaynak oluşturulabilir gerçekten

ah iyice muhabbete dönüyor konu

neyse, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, yanlız bu kaynağın uygulanmasını biraz daha açabilir misiniz? yani gümüş eritilip arasında donmasına izin verilerek mi rekorlar ile borular birbirlerine tutturuluyor?

Mustafa İçdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
3.323
@MertDokur

Mert bu aşağıdaki linkler kaynak aşamasını biraz daha biraz görsel olarak anlatacaktır.
(link)

(link)

MertDokur

Daimi Üye
Tepki
205
@Mustafa İçdağ

o konuyu atlamadan bir baştan okusam iyi olucak galiba teşekkürler