Van

Scudo
Tepki
34
@gokdaltercume

:) öyle olsa komik olurdu da ve fakat öyle bir olaya şahit olmanız mümkün değil...

A

Adrenaturex

Misafir
bence komik olmazdı komik bir durum degil normal olan olması lasım konyada bunu yapsan bile bakıyorlar ama van'ı dusunemiyorum ben memleketin her kosesini seviyorum her karışı hepimizin vatanı ama insanlar kendilerini belli nedenlerden oturu ya gelistirmiyor yada gelistirmek istemiyor farkındaysanız onemli yatırımcılar hep marmara ege akdeniz ic anadolu karadeniz guneydogu anadolu bolgesi fakat dogu anadolu bolgesi yatırım yok neden bunuda siz dusunun ? artık ... :D

Tepki
34
@Ayberk Türk

üstteki mesajın komiklik iddiası bir ironiden ibaretti ama sanırım pek anlaşılmamış. neyse sizin iddiaalarınız da bir o kadar komik, Konya'da bile bisiklet süren birine bakıyorlarsa Van'da o kişiyi taşlamamları işten bile değil çıkarımı, bir nevi totolojisi... Benim bildiğim standart ve profesyonel giysisi içinde bir bisikletçi Türkiye'de birkaç vitrin şehir dışında hemen her yerde dikkatleri üstüne toplar, etraftan merak dolu bakışlar alır. Hatt İstanbul'un birçok semtinde dahi bu profilde biri semt sakinlerinin gayet ilgisini çeker bir paratoner gibi...

Van bu anlamda Türkiye ortalamasının oldukça üstünde bir toplumsal profile sahip, zira burada geçen yıllarda 2 adet uluslararası bisiklet kampı ve yaklaşık 6-7 yıl önce de uluslararası bir bisiklet yarışının bir ayağı düzenlendi. Bu süreçte hiç kimsenin taşlarla sopalarla toplanıp bisikletçilerin peşinden koştuğunu görmedim. Ki Türkiye'nin en muhafazakar ve tutucu şehirlerinde dahi böyle birşeyin olacağını hiç zannetmiyorum...

Gelelim Doğu Anadolu'nun Türkiye'deki toplam yatırımdan aldığı payın düşüklüğüne. Yazınızdan sanki buraların insanları bisikletçilere iyi gözle bakmadıkları için bu kadere mahkum olmuşlar gibi doğrudan bir anlam çıkıyor ki bu da gayet komik bir ifade. Aksine bu konu sosyal bilimsel birçok değişkeni içinde barındıran oldukça kompleks bir sorundur ve izahı maalesef şu an içinde yazdığımız sitenin kuruluş amcına uygun değildir. Bunun nedenleri üzerine çok kafa yormuş biri olarak diyebilirim ki "merakınızı gidermek istiyorsanız, buyrun gelin önümüzdeki dönem Türkiye İktisat Tarihi derslerine girin"...

selametle...

lindemann

Forum Bağımlısı
Tepki
1.151
Ancak Büyüksehirleri de (Ank., İzm, İst.) bir bütün olarak ele alıp genelleme yapmak dogru olmaz. Ankara'da asla bisiklet ile gitmeyecegim semtler var ....
Sadece belirli semtlere gidilebiliyor. Bunlar da sosyo-ekonomik yönden gelismiş semtler. Izmir'in girisinde bi arkadasimiza taş atıldıktan sonra ! girişi çiğli üzerinden değil, KSK üzerinden yapmaya karar verdik ve Nato'lari formanin arka cebine yerleştirdik. Eminim ki bu istanbul'un da kanayan bir yarasidir...

• Beğen
Tepkiler: Umut Palabıyık
Tepki
34
@gokdaltercume

Sayın Gökdal Bey,

Ben de tam olarak bundan bahsediyorum. Birkaç vitrin yer dışında adı geçen profilde birinin bisiklet sürerken dikkatleri üstüne toplaması gayet normal. Fakat ben bunca yıldır Van'da bu dikkat toplamanın bir taşlı sopalı lince dönüştüğünü duymadım. En fazla meraklı bakışlar olur üzerinizde o kadar...

• Beğen
Tepkiler: ihsan Geylan

lindemann

Forum Bağımlısı
Tepki
1.151
Yani demek istedigim bisikletlinin başına bir işler gelebilir, risk yüksek... Bu illa taşlama şeklinde olmak zorunda değil. Ama ben acikcası cesaret edemem tek başına Van'da pedallamaya. Taşlı , sopalı linç biraz abartılı... :D
Suçu : Tayt giydi namussuz :D:D:D
Van'dan cok fazla sey beklememek gerek o nedenle...
Ankara'dan Van'a sevgiler .....

Tepki
34
Sayın Gökdal Bey,

Bisikletin doğası gereği riske tabi bir spor olduğundan bahsetmeye dahi gerek yok. Fakat bunu bütün samimiyetimle söylüyorum Van hakkındaki düşünceleriniz önyargıya dayanıyor ve burası Türkiye'nin batısından göründüğü gibi değil.

1970lerde bir turizm cenneti olan Van genel olarak 1980 sonrası tüm dünyada, özellikle de ülkemizde dalgalanan muhafazakar dalgadan etkilenmiş olabilir. Fakat bu öyle tahmin ettiğiniz ölçüde güçlü bir etkileşim değil. En azından daha önce de belirttiğim gibi bu anlamda Türkiye ortalamasının üstünde olduğunu söyleyebilirim...

Üstelik Van Gölü ve çevresinin bakir doğası bisikletle gezilmek için belki de Türkiye'nin doğusundaki en ideal yer...

lindemann

Forum Bağımlısı
Tepki
1.151
ön yargılı degilim.. sadece genel anlamda duyduklarım bana van hakkında bir fikir verdi, kafama öyle yerlesti.. ama gelip görmeden yorum yapmak da dogru olmaz...

• Beğen
Tepkiler: CYCLYUSUF

tolgayalcin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.433
o kadar uzağa gitmenize gerek yok kafanıza kaskı takın taytın üzerinede şort giymeden şöyle bir Fatih'ten (istanbul) geçin bakalım. Tabi millet üzerinize atlayıp size girişmeyecek ama sözlü tacizlere ve tip tip bakmalara karşı kask korumuyor malesef.. canım ülkem öğrenicek bişileride bakalım biz bunları öğrendiğimizde batı nerde olucak acaba ?
Kimseye aldırmadan pedallamaya , rüzgara göğüs vurmaya devam ! :)

Van a selamlar. görmek istediğim bir yer...
saygılar.

sedonacı

Üye
Tepki
12
slm dostum bende vanlıyım ama bisiklet sizim almayı düşünüyorum alırsam en kısa zamanda gezi turları yapıcam sizlerde davetlisiniz en kısa zaman da

• Beğen
Tepkiler: Erhan 67

semih24

Aktif Üye
Tepki
283
@tolgayalcin

Ya arkadaşlar,tayta niye taktınız .Bisiklete binmek için tayt şartmı.Amaç bisiklete binmekmi yoksa milleti sinir etmek mi.Toplumların örflerine saygı duymak daha güzel değil mi.Batı da giy,doğuda giyme ne var bunda. zormu...Canım ülkem neyi öğreniyor anlamadım.Acaba bizler insanların değer yargılarına saygı duymayı öğrensek daha iyi olmaz mı.Hem merak etmeyin batı bu kafayla ileri değil,geri gidiyor...Böyle abesle iştigal ile ileriye değil ancak geriye gidilir.
Ve arkadaşlar tayttan daha önemli giysi varsa,o da bence kask tır. Bu söz güzel işte..........Kimseye aldırmadan pedallamaya , rüzgara göğüs vurmaya devam ! :)

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Tepki
828
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
Merhaba Turan Bey,

Ben bu gün itibariyle Van'a döndüm ne zaman müsait olursanız ufak gezintiler yapabiliriz. Arzu ederseniz irtibat numaramı vermiştim. Benimle iletişime geçerseniz sevinirim. Görüşmek üzere

sedonacı

Üye
Tepki
12
slmlr bende vana bu sene geldim daha önceden de vanlıyıdım 6 yıl antepde kaldım orda coratec x-vert mayon um vardı buraya taşındığımdan dolayı sattım çok pişmanım ama tekrar almayı düşünüyorum bir sedona 761 veya o tarz bişi denk gelirse alırm bisiklete binmek güzel bişi beklerim diyer illlerden gelcek olanalra bisikletle eşlit edemesekte ağırlarız baş üstünde

sinan hoçur

Daimi Üye
Tepki
45
Taş ve Sopa abartı değil şaka amaçlı biraz da uygunsuz olmuş bence..Aşağı yukarı her şehirde (bazılarında az da olsa) insanların meraklı gözlerle baktıkları çok doğru..Sadece kaskla gezseniz bile bir sürü laflara,gülüşmelere mağrus kalıyorsunuz..Van gölü çevresinde pedallamak çok isterdim Karadeniz yeşillikleri kadar güzeldir..:D Van'a Trabzondan'dan kucaklar dolusu sevgiler turan bey..

• Beğen
Tepkiler: onder

Erhan 67

Daimi Üye
Tepki
268
Bisiklet
Giant
ben zonguldaklıyım ve vanda yaşıyorum turan arkadaşıma katılıyorum van gerçektende öyle batıdan görüldüğü gibi bir yer değil bisikletle gezerken çektiğim fotoğrafları msnmde yayınlıyorum ve zonguldaktan arkadaşlarım çektiğim fotoğrafların gerçekten vana ait olup olmadığını sormak için beni arıyorlar nasıl istanbulda bisikletle gidemiyeceğiniz yerler varsa vanda da sıkıntılı bölgeler vardır fakat bunu vanın geneline yaymak biraz hata olur ben bir yıldır vanda bisiklete biniyorum ve hiç bir sıkıntıya rastlamadım sadece meraklı gözlerle size bakıyorlar özellikle çocuklar sizi gördüğünde ingilizce olarak hello diyerek sizlere el sallıyorlar.