v fren önerisi

akıllı12

Üye
Kayıt
19 Ocak 2007
Mesaj
6
Tepki
0
Şehir
bakırköy
arkadaşlar ben yazın bisiklet sürmeyi çok seviyorum site içinde ve bazen önüme kedi medi fln çıkıyo veya viraja hızlı girdiğimde fren yapmam gerekiyo ....vs bana fren kolunu fazla sıkmadan fren yapan arka tekeri olduüundan az kitleyen bir v fren sistemi modeli önerebilir misniz
 
Scudo

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Kayıt
3 Temmuz 2005
Mesaj
7.157
Tepki
6
Kaliteli bir fren kullandığın sürece frenin sıktığın kadar tutacaktır. Bunun için de bisikletini iyi tanıyıp, reflekslerini ona göre geliştirmen gerekir ;).
 

akıllı12

Üye
Kayıt
19 Ocak 2007
Mesaj
6
Tepki
0
Şehir
bakırköy
eet haklısın 5-6 yıldan beri aynı gövdeyi kullanıyorum. fren süngerleride bisiklet alındığından beri değişmedi ama artık erimeye başladılar ve fren istediğim gibi tutmuo.

ama bildiğiniz arka lastiği en az oranda kitleyen bir model var mı
 

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Kayıt
31 Ekim 2004
Mesaj
3.960
Tepki
5.441
Şehir
Alanya/İstanbul
Arka lastiği kitleme büyük oranda kullanıcıyla ilgili bir olay, ne kadar tecrübeliyseniz kitlemeden durmanız o kadar kolaylaşır, arka lastiğin ömrü de uzar ;)
 

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Kayıt
3 Temmuz 2005
Mesaj
7.157
Tepki
6
Hakan Abi sanırım soruyu yanlış anlamışız :).
Arkadaşın bahsettiği lastik bizim bildiğimiz anlamda fren pabucu. Frenin pabuçları eridiği için de haliyle istediği gibi tutmuyor.
Ancak şöyle bir durum var, V frenler kuvvet kolunun uzun olmasından dolayı cantilever tipi (terazi de denir bazen) frenlere göre daha sert ve kilitlemeye yatkın frenlerdir. Bu nedenle alacağınız fren pabuçlarının büyük kısmı bu şekilde frenleme sağlayacaktır.
Belki bir ihtimal Baradine marka kışlık 3 renk fren pabucu alırsanız, sert kauçuk yapılarından dolayı frenlerde kilitleme riskini azaltmış olabilirsiniz.
Umarım bu sefer doğru anlamışımdır... :)
 

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Kayıt
31 Ekim 2004
Mesaj
3.960
Tepki
5.441
Şehir
Alanya/İstanbul
Halilciğim fren kuvvetinin pabuçlarla ayarlanması uygulanmasını pek duymadım, fren kuvvetinin ayarı için vfren kolunda kuvvet ayar mekanizması vardır, bu xtr da bir vida yoluyla, xt lerde takılan çıkarılan minik plastik parçalarla, lx ler de alyanla ayarlanan bir sistemle vs fren kuvveti ayar mekanizmaları vardır. Onun dışında tecrübe ile fren kolu tel kavrama ayarı daha altta (daha yakın sıkılı biraz daha kuvvetli, daha uzakta daha az kuvvetli kaldıraç kolu ilkesiyle) vs şeklinde ayarlanabilir.
Gerçi Zakna nın ilk mesajını tekrar okudum ama genede pek anlayamadım "olduğundan az kitleyen vfren sistemi", neyse yardımcı olabilmişizdir umarım...
 

scientist

Üye
Kayıt
2 Şubat 2006
Mesaj
72
Tepki
10
Şehir
antalya
Herkese merhaba
yeni toplayacağım mtb'ye v fren seti olarak Avid single digit 7 frenler ve yine Avid speed dial 7 fren kolları almayı düşünüyorum. Toplam ağırlığı üretici siteden öğrendiğime göre 185 +180= 365 gram.
Bu fren setini lx frenle karşılaştırmanız mümkün mü?
Sanırım estetik olarak avid bir adım önde
Şimdiden teşekkürler