V-Fren ayarsızlığı

çağrı can

Daimi Üye
Tepki
184
Bisiklet
Mosso
Arkadaşlar daha önce birazdan anlatacağım sorun ile ilgili bir konu açmıştım. Jant akor ayarı ile epey azalmıştı fakat yeni akort yaptırmama rağmen aynı problemi yaşıyorum.
Frene bastığımda fren tık tık ederek bir an biraz boşa çıkıyor gibi oluyor. Akortta sıkıntı yok, oldukça iyi. Fren ayarında da bir hata farketmedim. Bisikleti yeni aldığımda yoktu, sonradan oldu. Elimle fren kollarını öne-arkaya zorladığımda birkaç mm oynuyor. Vidalarını çok sıkmama rağmen galiba frenin sıkışmaması için bu boşluk kalıyor. Yardımlarınızı bekliyorum.

Scudo

MAD

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Giant
Frenleri tamamen söküp boşluğa sebep olan kısmı çözmeye çalış
fren pabucunu dışarı doğru geren yayları maksimuma ayarla
ayar vidasının yaya olan baskısını rahatlart yani gevşek olsun
teli normal gerginlikte bırakıp ayar vidaları ile normal boşluk bırakacak şekilde hizala
pabuçlar fren sıkıldığında janta tam temas edebilsin

Sanırım bisikletinde ki fren sorunu boşluktan kaynaklı tüm ayarlar doğru olduğu sürece sorun olacağını sanmıyorum

çağrı can

Daimi Üye
Tepki
184
Bisiklet
Mosso
belki ilerde bir başkasının başına gelebilir diye çözümü buradan paylaşmak istiyorum.
öncelikle "jantın adi, akort, fren pabucu fren arızalı vs" diyenlere takılmayın. ben problemi kendi deneyimlerimle şöyle çözdüm. jant üzerinde hem ince hem de derin kanallar var. bu kanallar fren pabucunu dönüş istikametinde aşındırarak is oluşturuyorlar. eğer fren pabucunuz jantın oluşturduğu izlere paralel değil ise jant doğal olarak pabucu aşağı veya yukarı doğru kasmaya/hareket ettirmeye başlıyor. fren pabucunu bu kanallara paralel (muntazam olmalı) bir şekilde takabilirseniz yukarıda bahsettiğim problem ortadan kayboluyor.
umarım problemini kendi başına çözmek zorunda kalan arkadaşlara yardımım dokunur.

çağrı can

Daimi Üye
Tepki
184
Bisiklet
Mosso
Benimkisi otme degildi. Bildigin fren kasiliyor sonrada tak tak diye o gerginlikten kurtuluyordu. Otme olayi genelde yuzeyin puruzlenerek titredim olusturmasindan olur. Balatayi hafif bi zimparalamani ve jantini silmeni oneririm