Uzun yolculuk ve kamp için bisiklet

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Merhaba forumdaşlarım!

Yaklaşık 5-6 ay öncede forumda takılıyordum, okul yüzünden aksattım biraz forumu fakat şu aralar yeniden takılmaya başladım. Gaziantep' te oturuyorum ve 2 arkadaş Mersin' e yolculuk düşünüyoruz. 3 günde ulaşıyoruz kamp planına göre. Sizden tek istediğim bana bir bisiklet önermeniz

Fiyat aralığı = 1000 - 1500

Bisikletler hakkında az çok bilgim var fakat kadro dizecek kadar iyi değilim hazır almak istiyorum, bana önereceğiniz bisikletler için şimdiden teşekkür ediyorum.

Umarım sizin sayenizde güzel bir yolculuk geçireceğim. :)

Scudo

ASinanB

Daimi Üye
Tepki
187
o fiyat aralığında uzun bir tur için Whistle Guipago veya Trek 7.2 i öneririm, ne almaya karar verirsen ver, uzun tur için 28" amortisörsüz maşalı bir tur bisikleti ile (v frenli) yola çıkmanı öneririm. Umarım tur hikayeni buradan bizimle paylaşırsın ;)

• Beğen
Tepkiler: Talha Ateş

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Zaten kafamda 3-4 tane bisiklet var onları buraya yazayım onlar üstünede yorum yaparsınız :)

1- Geotech Bulls
2- Trek 7.2 FX
3- SCOTT SPORTSTER 50

----------------------------------------------------

Birazdan outdoor alanınada konu açacağım son eksiklerimi tamamlamak için, şu 2 haftayı bir atlatayımda 15 haziran gibi yola çıkmayı düşünüyorum :)

Yardım edenlere tekrar teşekkür ediyorum :)

ASinanB

Daimi Üye
Tepki
187
orada sorabileceğin muhtemel sorunların cevabı :D

YANINIZDA BULUNMASI GEREKEN MALZEMELER

Günübirlik Turlar;
*Kask, Eldiven, Gözlük
*Pompa
*Yama Takımı
*Alyan Takımı
*Yedek İç Lastik
*Fotoğraf Makinesi
*Cep Telefonu
*Kimlik
*Kredi Kartı
*Suluk
*Not Defteri, Kalem
*MP3 Çalar
Haftasonu Turları;
Günübirlik Turlar malzemelerine ilaveten,
*Çadır
*Uyku Tulumu
*Mat
*Yedek Fren Vites Teli
*Zincir Yağı
*Hafıza Kartı (Fotoğraf Makinesi için)
*Peçete, Sabun, Şampuan
*Güneş Kremi
*Heybe Çanta
*Gidon Çantası
*Lastik Kanca
*Çorap
*Terlik
*Kibrit, Çakmak
*Diş Fırçası ve Diş Macunu
*İlk Yardım Çantası
Haftalık veya Daha Uzun Süreli Turlar;
Günübirlik ve Haftasonu turları malzemelerine ilaveten,
*El Havlusu
*Boy Havlusu
*Şarj Aleti (Cep Telefonu için)
*Şarjlı Pil ve Şarj Aleti (Fotoğraf Makinesi için)
*Yağmurluk
*Yağmur Pantolonu
*İçlik
*Yedek Uzun ve kısa Tayt
*Yedek Forma
*Şort
*Uzun Kol Üst
*Tshirt
*Zincir Çıkartma Aparatı
*Akort Anahtarı
*Kas Gevşetici
*Ateş Düşürücü
*Pudra
*Çatal,Kaşık,Bıçak
*Çöp Torbası
*Türk Bayrağı
*Tıraş Takımı

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Baya baktım orada zaten listemede aldım bir çoğunu ama mesela içlik falan filan çıkardım ve yaklaşık 30 kg falan ediyor çanta ağırlığı normal midir ?

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Merhaba, eşimle beraber yaklaşık 2 ay süren iran- pakistan - hindistan turumuz öncesinde bisikletim bagajlar dahil 42 kg geliyordu.
Karşılaştırmak işinize yarayabilir
Umarım güzel bir tur yaparsınız.

• Beğen

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Bugüne kadar pek çok konuya yazdığım gibi,
alabileceğiniz bisiklet en iyi bisiklettir.

Şu anlamda yazıyorum, bakkala gitmek istemeyeceğiniz bisikletler ile dünya turu yapan yabancılar tanıyorum, 5000 liralık bisikletle bakkala bile gitmeyenler.

Belli bir fiyatın üzerindeki bisikletlerin hepsinde kalite yakalanmış durumda.
Bundan sonrasında iş gözünüze hitap etmesi ve renk gibi şeylerde kalıyor.

Yazdığınız fiyata şu olabilir mesela.

(link)

Bisikletin beden ölçülerinize uygun olmasına dikkat edin, uzun yolda bel ağrısı vb sorunlar turunuzdan alacağınız zevki etkilemesin.

Selamlar,
tekrar güzel bir tur diliyorum.

Rüzgar Yolgezer

Daimi Üye
Tepki
41
Bisiklet
Cesur
Merhaba, ben de yazin istanbul dan mersine bir tur planliyorum. kiyidan giderek 1 ay surecek, tabii bu biraz da kamp kurup, tatil yapma turu gibi. ben bisikletimi 1 ay once aldim ve aldigim corratec harmony gent idi. on arka camurluk, bagaj ve on arka farlar uzerinde takili diye onu secmistim. far on gobekte dinamodan calisiyor. ama simdi ayni fiyata bir bisiklet alacak olsam gidip camurluklu, bagajli bir bisiklet almam. ben arastirdigimda whistle guipago vardi, gayet sik bir bisiklet. whistle lar ucuz ve yuksek donanimli. ayni fiyata trek ve scottda daha dusuk donanim alirsiniz ama kadro kalitesi(?) daha iyi olur( duyduklarima gore). bisikleti aldiktan sonra da servise goturmek gerekecek o yuzden daha musteri dostu bisikletciler secilebilir.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Hmm dediğin bisikletlere baktım madem sende mersin düşünüyorsun; eğer msn adresin var özelden yollayabilir misin?

Tepki
55
İsim
Deniz Y.
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Arkadaşlar bu tip uzun gezileri nasıl planlıyorsunuz? Mesela nerede mola verip kamp yapabileceğiniz. Hangi yoldan gideceğiniz (bisikletle girilmesi yasak yollar v.s) ben de böyle birşey düşünüyorum ve yavaş yavaş hazırlanıyorum fakat biraz cahilim bu konuda. Yardımcı olursanız sevinirim.
NOT: Arda arkdaşım senin konuna yancı oldum diye kızmazsın umarım:)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Yok yahu sevindim bile :)

Benim düşüncem şu şekilde ufak bir plan yaptım, günde yaklaşık 6-7 saat bisiklet süreceğim şu şekilde düşündüm 2 saat yol alıp 30 dk dinlenmek tarzı fakat tam olarak bu şekilde değil zamana göre değişiklik gösterir örneğin yorulurum 1 saatte mola veririm, çok yokuş inmişimdir yorulmamışımdır 3 saat sürerim yani ortalama bir rakam vermeye çalıştım. Saat 6:00 da uyanıp, 19:00 da sürmeyi bırakıp çadır için yer aramyı düşünüyorum, zamanlar konusunda tekrar uyarıyorum bunlar öylesine ortalama olarak verilmiş zamanlar tam uyulamaz zaten :)

Saat 19:00 da çadır için tenha bir yer ve ya benzin istasyonu vs. ayarlamaya çalışacağım saat 22:00 21:00 gibide yatıp ertesi gün yine 06:00 da kalkmayı düşünüyorum bu şekilde bir plan düşündüm. Bisiklet yolu ararsan zaten bakkala bile gidemezsin :D Otoban dışında diğer yollara serbest diye biliyorum ben. Tecrübeli arkadaşlarda tecrübesini aktarırsa bende aydınlanmış olurum, konuyu okuyan dostlarımızda :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Arkadaşlar gerçekten çok zor durumdayım ne seçeceğime henüz karar veremedim, lütfen elinizden geldiğince yardım edin kafamda bir model daha belirdi.

Specialized Sirrus Elite

lütfen model önerin, tecrübelerinizi paylaşın :)

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
specialized sirrus sport en iyisi bu konuda karbon maşa a1 alu kadro deore arka aktarıcı kadro tasarımı ayarlanabilir gidon boğazları vede ağırlığı 10.4 falan olması lazım bence pazarlıkla 1300 tl ye kadar iner eldiven kask gözlük alırsın 200 tlye sonra bi 100 tlde yama takımı pompa anahtarlar mp3 falan alırsın en sonda bi sırt çantası+sele altı çanta + matara yeter bence

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Dostlarım gerçekten sizlerin tavsiye ve tecrübelerine ihtiyacım var şu 4-5 gün içerisinde almayı düşünüyorum :). Şuana kadar yardım edenlere çok teşekkür ediyorum.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Merhaba
Benim de tur için kenarda tuttuğum bir bisikletim var, bu yaz kullanacağım.
Size tur bisikletinde neler olmaması gerektiğini anlatacağım.

İlk olarak; üst seviye, yarış için tasarlanmış donanımlardan uzak durun. Ağırlık hiç bir şey ifade etmeyecek çünkü yanınıza alacağınız ekipmanlar 20kilo kadar olacak :D

İkinci olarak; karmaşık sistemlerden uzak durun. Nedir bunlar, hidrolik disk frenler, maşalar vs. Bunlar sorun çıkartırsa şehirden uzakta çözmeniz imkansız olur. Fakat klasik V fren kullanan bisikletinizin fren sisteminde en fazla fren kolu kırılır. Herhangi bir köy bisikletçisinde bile bunu kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

Olabildiğince ucuz bir bisiklet al ki tur malzemelerine paran kalsın. Turda kullanacağın kamp malzemeleri vs. öyle ucuz şeyler değil. Ucuz olanlar da çok ağır ve çok yer kaplıyor.
O nedenle, bisikleti sorun çıkarmayacak bir model seçtikten sonra kalan parayı çadır, kamp ocağı gibi malzemelere ayırmanı tavsiye ederim.

• Beğen

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
bence sen yine sirrus sport elite al eline para geçtikçe kamp malzemelerini alırsın.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
specialized sirrus elite alacağım o zaman. Hepinize teker teker teşekkür ediyorum. 1 hafta içinde almış olurum umarım :). Yinede önerileriniz varsa yazabilirsiniz :)

Tepki
55
İsim
Deniz Y.
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Arda Barış Gözcü

sanırım ben de buna benzer bir plan yapacağım. ama önce malzemelerimi almam lazım tabii ki:) tecrübelerini paylaşırsan buradan sevinirim dostum. iyi bir gezi olmasını dilerim.