Uzun yol

MehmetErtuğrul

Daimi Üye
Tepki
65
ben uzun yola çıkmak istiyorum ama bu sırada lastiğin patlamasını önlemek için az basınçlamı şişirmeliyiz lastiği yoksa çok basınçla mı üstünde 40-65 psi yazıyor ama.40 da bile taş gibi oluyor ben şahsen 65 e dayanacağını düşünmüyorum.(iç lastikleri yeni değiştirdim)öneriniz nedir.yolda asfaltta fazla yormayacak ama patlamamasını da sağlamak için kaç psi önerirsiniz?

Scudo

Bora

Forum Bağımlısı
Tepki
1.432
Bisiklet
Focus
Basinc degerini, elinizle yoklayarak cok saglikli anlayamazsiniz..
Ancak kullandiginiz hava saatinin kalibrasyonundan emin olmak icin baska bir saatle daha denemenizde fayda var.
Yolda kullanim icinse, kilonuza da bagli olarak 55-60psi basinc deneyebilirsiniz.

M

Mehmet Demirci

Misafir
12 kiloluk bi şehir tur bisikletiyle 150 km yol yapmayı düşünüyorum, kilom 100, sakıncası var mıdır
700x38 lastik ebatı single speed, şimdiye kadar gittiğim mesafe en fazla 15 km varış 15 km de dönüş

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
12 kiloluk bi şehir tur bisikletiyle 150 km yol yapmayı düşünüyorum, kilom 100, sakıncası var mıdır
700x38 lastik ebatı single speed, şimdiye kadar gittiğim mesafe en fazla 15 km varış 15 km de dönüş
En uzun mesafeniz 30km ve kilonuz 100... Bu da kondisyon konusunda iyi durumda olmadığınızı gösteriyor bence. Km'yi kademeli olarak arttırın. Hemen 100+ turlara çıkmak fayda değil zarar verir emin olun :harika:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Mehmet Demirci Sağlık açısından bir sorununuz yoksa, yeterli sürüş tecrübesine de sahipseniz, bence yok. Lastik ebatı aynı ama sizinkinden daha ağır Scott Sub Cross 30 ile bir günde 137 km yol yapmış, deniz seviyesinden 1000 metreye tırmanıp inmiştim. Evet gecenin bir vakti eve dönmüş, fena hâlde yorulmuştum ama imkânsız olmadığını gördüm. 110 km'lik başka bir tecrübem de var ama onun irtifası fazla olmadığı için zikretmeye gerek görmedim, sıradan bir sürüş olarak kabul ediyorum :))

Motivasyonunuz yüksekse, iradeniz sağlamsa, lojistik sorunları hallettiyseniz, tedbiri elden bırakmayacak derecede de basiret sahibiyseniz, güzel bir deneyim olabilir.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
En uzun mesafeniz 30km ve kilonuz 100... Bu da kondisyon konusunda iyi durumda olmadığınızı gösteriyor bence. Km'yi kademeli olarak arttırın. Hemen 100+ turlara çıkmak fayda değil zarar verir emin olun :harika:

İnsanlara duymak istediği şeyleri söylemelisin.:ckskc: Söylemesen de olur; zaten insanlar duymak istediklerini duyarlar.:ssrtcbya:
Bu arada sana katılıyorum:harika:

M

Mehmet Demirci

Misafir
@hamlet2006 bisikletle olan gidiş geliş güzergahım 15 km olduğu için en fazla o kadar yol yapabildim, güzergahım 50 km olsaydı onu da yapardım, sadece ulaşım amaçlı bisiklet kullanıyorum ben ve yukarıdaki sualimi de bilgi amaçlı soruyorum Ok? Şimdi yukarıda sualimi cevaplayan arkadaşlardan hangisi doğrusunu söyledi ben kararsız kaldım, sen karar ver de bilgilenelim bay Suizan.

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mehmet Demirci herhangi bir sağlık problemi yoksa + kondisyon varsa +yol 150 Kmde single speed tarzda bir bisiklet için toplamda 1000 (-) den düşük ve o 1000 m irtifa 150 km ye yayılıyorsa+seleniz rahatsa(pişik yapmama açısından) + beslenme konusuna hakimseniz(100 K den sonra ciddi anlamda enerjiye ihtiyaç olacak)ama @BerkEvren inde yukarda bahsettiği gibi en önemlisi kondisyon,hele hele single speed bir tür bisiklet ile bu tur yapılacaksa dümdüz bir yol olması gerekiyor.. Ekipmanlar için gerekli ürünlere sahip olduğunuzu düşünerek işin o kısmına hiç girmiyorum (ışık +yedek iç lastik+kask vb)

• Beğen
Tepkiler: Devilsbutcher

elric1982

Daimi Üye
Tepki
665
İsim
Murat
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Elbette deneyebilirsiniz. Kondisyonunuza ve yolun eğimine bağlı olarak (bisiklet single speed dediginiz için) yapabilirsiniz de. Ancak bana kalırsa zorlamaya gerek yok. Berk beyin de dediği gibi kademeli km artışı daha mantıklı gibi.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.966
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mehmet Demirci
Eğer kademe kademe mesafeyi artırırsanız , hem sağlığınız için problem çıkarma ihtimalini sıfırlarsınız hem de kondisyonunuz arttığı için bisikletten aldığınız keyif de kat be kat artar.
Eğer ham olarak bu işe kalkışırsanız mental olarak kendinizi hazırlamış olsanız bile bedeniniz izin vermeyeceğinden sürüşünüzün kalitesi düşeceği gibi koordinasyonunuz bile bozulabilir, Allah korusun güvenliğinizi bile tehlikeye atabilirsiniz.

M

Mehmet Demirci

Misafir
valla kademeli olarak artırma şansım yok çünkü ulaşım amaçlı bisiklet kullanıyorum, belli biyere gidiyorum yani, yıllık izne çıkacam bu hafta sonu

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mehmet Demirci 15,30 yada 50 K ile 150 km arasında çok ciddi bir rakam var.örneğin Ben uzun zaman önce internetin nimetlerinden yeterince faydanılamadığı bir zamanda ve kimsenin tavsiye vermediği bir zamanda gaza gelip 100 km(İstanbul çorlu) 4 saatte gittiğim yolu(rüzgar ardımda esiyordu) dönüşte rüzgarı karşıya alıp 12 saatte o da selimpaşa civarı bir mevkide bildiğiniz düşme finalini yaşayan biriyim.. Açıkçası İlk uzun turumdu,Beslenme hatalı idi, kondisyon sıfır gibi,bisiklet TREKTİ ama ağır bir mtb idi.kilo desen 80 civarı idi..
Şimdilerde ise 400 K üzerini günübirlik evet yorularak ama sonucunu tahmin ederek gidebiliyorum... Yani evet 150 kmyi alt edersiniz ama bisikletten soğumamak adına yaklaşık değerlerde kendinizi bir sınayın derim...

saintco

Üye
Tepki
67
İsim
önder taşkınvardar
Bisiklet
Salcano
@Mehmet Demirci bence kendini bir dene 25 gidiş 25 km geliş turu yap bir sıkıntı görmüyorsan bu seferde 40 gidiş 40 geliş yap.
Single speed bir bisiklet seni zorlayacaktır çünkü uzun yol başka oluyor işe git gel gibi degil işler degişiyor uzun yolda beslenme 50 60 km gittin durup bir adana gömeyim dersen sonrda yola çıkarsan kalbini fena zorlarsın.
Ayrıca ekipman bulundurman lazım agırlıgında artıyor tabiki bunlarıda hesapla senin için en iyisi kademe kademe mesafeyi arttırman tekerine taş degmesin.

saintco

Üye
Tepki
67
İsim
önder taşkınvardar
Bisiklet
Salcano
@Mehmet Demirci bisiklet sürerken yeme olayını unut gırtlagını tutamazssan kalp krizine kadar gider iş uyarmadı deme!!!!!!

M

Mehmet Demirci

Misafir
@saintco yok, kısa mesafelerde bile aç ile tok arası çıkıyorum yola ben, yolda acıkacak olsam bile idare edecek kadar yemeyi düşünüyorum
sakıncası olsa da olmasa da çıkacam bu yola ben, ama en azından ne sakıncası var onu bileyim dedim, çok ciddi tehlikeli bi şey olacaksa da vazgeçerim, yapacak bir şey yok, yorumları bi kaç kere okuyacam, teşekkür ederim hepinize

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

bilalfidanboy

İstanbul
Tepki
2.328
İsim
Bilal Fidanboy
Başlangıç
2004—05
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Mehmet Demirci beslenme hepsinden ayrı ama önemli bir konu, bünyeden bünyeye değişiklik göstersede üç aşağı beş yukarı 150 km mesafeleri benim gibi rahatlıkla muz,hurma, kuruyemiş ,su vb gibi yiyecekler ile bitirenler olduğu gibi kana daha çok çabuk karışan enerji veren jel kullananlarda var, yanlış veya eksik beslenmelerde kas yıkımı gibi sorunlar ile karşı karşıya gelinebilir yani dikkat etmekte fayda var....beslenme konusunda forumda çok bilgi var daha temiz bilgilere rahatlıkla ulaşabilirsiniz...