Uzun Yol Malzeme Listesi

nikto

Aktif Üye
Tepki
211
Arkadaşlar Haziranda çıkacagım Avrupa turu oncesinde hazırlıklara başladıgımda tur listemi sizinle uzun yol yapacak arkadaslar için paylaşıyorum. Listeyi Check list seklinde duvara asıyorum ve 1 hafta oncesinden malzemelerimi salona seriyorum. kucuk kucuk gruplara bolup cantalarıma esit agırlıklarla ve en aciller en uste gelecek sekilde diziyorum. Likya yolunda yaptıgımız hata cok faz ayıyecek tasımamızdı. Artık kıyafet ve yiyecegi cok cok az alıyoruz. ancak ameliyat yapacak kadar ilk yardım malzememi almadan cıkmam. Yada gozluklu biri oldugumdan yedek gozluklerimi vs... sonucta 9 gun dısarıdaydık.

Busefer ucak aktarmalı 12 gun sadece dogada hic bilmedigimiz dilini bile duymadıgımız bir ulkede olacagız. SÜRPRİZ. Dolayısı ile umarım sizlere de faydalı olur. Ben uzun süreli bir yolculuk planladıgımdan neredeyse tüm ekipmanlarımı tamamladım. (Listede bazıları eksik gorunuyor.)

Bisiklet
Arka Çanta 2
Ön Çanta 2
Arka Rack
Ön Rack
Gidon Çantası
Sırt Çantası
Camelbak
KM Saati
Kask (reflektor ve vizör)
3 Suluk
4 tane Celik Kablo+Kanca
Pompa
3 Yedek İç Lastik
Tamir kiti
Lastik Çıkarma Aleti
Zincir Aleti
Bike Tool
Yedek Fren ve Vites teli
Yedek Jant Teli
Yedek zincir
Yedek Fren Balataları
Selobant-elektrik bantı
Plastik Kelepceler
Zincir Yağı
5 Metre Dağcı İpi
Yedek Alyan Vidalar ve somun
Araba Lastigi Yaması
Zımpara
Araba Lastik Tamir Kiti
Stop ısık 2 adet
Ön Far 2 adet
yedek alü mandal
Sele Altı Çanta

YATAK ODASI
Malzeme
Çadır
U.Tulumu
Mat
Uçak Yastığı
Mum
Aluminyum Şilte
Kafa Lambası
yedek çadır kazığı ve ipi
portatif sandalye
Aluminyum Yer Şiltesi
Çadır Altı Bezi

MUTFAK
ocak (benzin)
2 benzin matarası
sıgg matara
1 adet bıçak
çatal bıçak kaşık seti
plastik tahta kesme
mug (metal)
küçük plastik kaplar
ortlieb çamaşır teknesi
çöp torbası
alüminyum yemek seti

BANYO
Diş fırçası
Diş Macunu
1 buyuk havlu
1 el havlusu
Sunger terlik
İlk Yardım Çantası
Küçük ayna
Victorinox
Survival kit
Traş Takımı
Sinek Kovucu
Dove Bulaşık Sabunu
Şampuan
Sabun
ıslak mendil
tuvalet kağıdı
tuvalet oturma kağıdı
kulak pamuğu
portatif duş
buzdolabı torbası
Temizlik seti Çantası

GARDOLAP
2 alt Tayt
1 adet uzun tayt
Yandan Cepli Pantalon
Şort
2 Tane ust (Kısa Kol)
1 Tane Uzun Kol Üst
Yağmurluk
Panço
1 adet ust Jacket
Eldiven
Yağmur Pantalonu
1 adet termal yün içlik Seti
3 Tane Tshirt
1 tane sweat Shirt
Şapka
Sinek Tülü
Şort Mayo
2 tane bisiklet çorabı
4 tane spor çorap
1 sandalet
1 adet ayakkabı
bel çantası
boyun cüzdanı
bandana
dikiş takımı
Para Kemeri

ILAC DOLABI
kas gevşetici (hap,krem)
ağrı kesici
ateş düşürücü
antibiyotik
vitamin
asprin (suda eriyen)
yara spreyi
bepanthene plus
undotalk pudra
güneş kremi
böcek ısırık ilacı

STUDYO
şarjlı pil ve aleti
not defteri
kalem
turk tanıtım kartpostalı
kartvizit
hard disc 80 gb
solar charger
foto makinası ve aks.
tripod
cep telefonu
şarj aleti
hostel book
camping book
pasaport (fotokopi)
kimlik (fotokopi)
atm kartı (2 adet)
kredi kartı
travelers check
emre pr card
mp3 player
yedek gözlük
güneş gözlüğü
kibrit çakmak
biber gazı
düdük
dürbün (yarı pro)
kol bandı (mp3)
document cd si
yedek kulaklık
japon yapıştırıcı
gözlük ipi
yüzücü gözlüğü
türk bayrağı
memory stick duo
sd card

Not: Bu Lİste En Az On Farkli Dunya Turu Ve Buyuk Tur YapmiŞ KİŞİlerİn Sİtesİnden DerlenmİŞtİr. Eksİk GÖrdÜklerİnİzİ LÜtfen Bİldİrİnİz Kİ MÜkemmel Lİsteyİ OluŞturalim...

Scudo

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
Biber gazı'nı nasıl buldunuz? Uçakta nasıl taşıyacaksınız? Köpeklere ve tehlikeli olabilecek insanlara karşı ben de yanımda bulundurmak istiyorum da.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Helal olsun size, gördüğünüz manzaralar, gezdiğiniz yollar vb. Bu paylaşımınızın zamanlaması çok güzel oldu(daha önce örnekleri var biliyorum ama sizin gibi tecrübeli ellerden çıkması daha işlevsel olabilir, bence)..Listenizdeki levazımat, benim istihap haddimi aşsada. katkı ve önerilerime gelirsek

kalem: mürekkebi sıcaktan akmayacak yada birşekilde donmayacak birşey olursa daha iyi oluyor(örn. tükenmez kalem olmasın)

yaz aylarında, alın terinin gözlük ve gözleri etkilememesi için alın bandajı (ter bandı) bulundurulabilir.

listede dikiz aynısı ve parmaksız eldiven yok galiba (belki ben göremedim), hatırlatayım.

zincir: yedek zincir taşınabilir ama ilaveten yedek zincir kilit baklası da bulunursa iyi olur. zira zinciriniz çok yenidir ama bir baklası eğilip kopmuştur, yedek zinciri hemen tüketmemek için yedek bakla ile kopuk kısımlar birleştirilebilir. (yedek zincirin bakla kilidine dokunmadan)

kibrit ve çakmak: kibrit naylon içinde saklanmalı(neme karşı), çakmak full lpg dolu olmamalı(sıcaktan genleşmeye karşı)

yapıştırıcıyla beraber paket yada don lastiği de bulundurulabilir. ve yapıştırıcı naylon kılıf içinde saklanmalı.

yedek alyan: bu tabiki gerekli ama daha iyisi tamir çakısı seti de (avuç içi tamir takımı) önerilebilir

bıcaklar değil ama kaşık ve belki çatallar plastik olabilir (ağırlık olayı)

hayvanlardan korunmak için; pilli ses frekanslı elektronik kovucular kullanılabilirse de bunların bir de düdükleri çıkmış sanırım(pil'siz).. denemedim ama iyi fikir gibi..

sorular: hem "3 yedek iç lastiğin altına tamir kiti" demişsiniz hem de daha aşağıda tekrar araba lastik kiti demişsiniz.. mutlaka bir sebebi vardır. ama merak ettim..

bepanthene plus krem için tebrik ederim.. listenizin gerçek profesyonellerin elinden çıktığı belli. bu konuda bir küçük öneri de benden. bu kremi sadece enfeksiyon riski olan açık ama yüzeyel yaralara değil, aynı zamandan (uzun yol gidenler çok iyi bilirler) uzun yolda sürtünmekten mütevellit aşınmakta(tahriş olmakta) olan parçalara(apış arasını kastediyorum) sürmek te mükemmel bir konfor sağlıyor. Bu öneri aslından Gürsel Bey'in yazılarında var ama bepahthen plus kullanma fikrini burda tekrarlamış olalım.

listeniz bence mükemmel, bunca levazımatla savaşa dahi gidilir, ama nasıl taşınacağı konusunda da önerilerinizi bekleriz.. :)D şaka şaka) atalarımız ne demiş: at binenin, kılıç kuşananın' mış

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Listede çok önemli bir eksiklik var.
"kuş sütü"
Çok ciddi planladığınız ve hazırlandığınız belli oluyor. Başarılar dilerim. Bende doğaya çıkmadan bütün malzemeyi salona yığmayı çok severim. Benğim de, bu yaz Berlin - Paris gibi bir planım var . Bakalım.

Barbaros

Forum Demirbaşı
Tepki
193
Emre boyle lıste yapar hep. gecen sefer banada verdı salonda tamamlayana kadar canım cıkmıstı ama hepsı ısımıze yaramıstı gezi sırasında :))))))

Tugfox

Forum Bağımlısı
Tepki
1.218
Uzun yol yapmayi dusunenler icin bulunmaz nitelikte guzel bir rehber olacaktir bu konu!!!! Tesekkurler!

Gerci `ironman.1` abim yazmis fakat benim de okurken aklima gelen en buyuk(dusunce de kucuk, pratikte buyuk;) ) eksik kuskusuz `TER BANDI` .. Gideceginiz yer sicak olursa ki muhtemelen oyle olacak, ter bandi cok isinize yarayabilir.

Saygilar
Tugberk

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
Teşekkürler Nikto, bu listeye bakıp da "ya şunu unuttum demek zor". Listede selobant/elektrik bandı yazılmış.. Ben "duct tape" tercih ederim..Nedeni hem sağlam tutar hem de kesmek (yırtmak) elle mümkündür. Yapıştığı yerde uzun süre kalır. Ayrıca "zip tie" denen plastik kelepçelerle çok tamirler yapabilirsiniz. (listede var) (Ormanda kırılan vitesi kadroya bağlayıp yola devam ettiğimi biliyorum) Bir de şunu ekleyeyim. Ben bu listeyi herkesin kişiselleştirmesi gerektiğine inanıyorum. Ben mesela bu listenin belki sadece 5 de birini yanıma alırdım.

firateray

Üye
Tepki
0
ben bir amatör bir soru sormak istiyorum.. peki bunların maliyeti ne kadar olur..

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Nikto'nun listesindeki malzemelerin toplam maliyetini satıcı lar daha iyi bilir (ben de bir amatörüm) ama bence, en iyisi Gürsel Bey’in de dediği gibi, herkersin listeyi kendine göre yorumlaması olacaktır. O zaman da fiyat göreceli olacaktır. Yorumlama işi ise, daha önce yapılan (eğer yapılmışsa) gezilerden alınan dersler ışığında planlanan gezi önceden tekrar tekrar zihinde prova edilmelidir. Eğer önceden bir deneyiminiz yoksa, alıp almamakta tereddüt ettiğiniz malzemeyi kesinlikle almanızı salık veririm. Eğer düzenli bisiklete binen biriyseniz bu malzemelerin çoğu zaten evinizde vardır(veya olmalıdır). Haliyle bazıları da sonradan alınmalıdır. Hazır yazmışken şunu da diyeyim ki:

*Yukarıdaki listeye; uygulanmış vaziyette, patlak önleme şeridi ve/veya sıvısı,
*Ve yazın veya karlı ortamlarda yapılacak turlarda ultraviyoleden koruyucu güneş sütü
eklenebilir. (günümüzde, uzun süre ve direkt maruziyet sonucu UV etkisiyle oluşan cilt hastalıkları önemli bir sorun olmaya başlamıştır)

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
güneş sütü özellikle sprey halinde olanından mutlaka lazım.

Ahmet Mumcu

Daimi Üye
Tepki
1.073
Sevgili Nikto
Yolda beni hatirlayip tesekkur etmeni umarim. Ben senelerdir tur yapiyorum. Eger iyi malzeme kullanirsan yedek listeni azaltabilirsin. Benim 5000 (Besbin) km sonra ilk kez lastigim patladigi oldu, bir zincirle 12.000 (onikibin) km yaptim ve daha hala kullaniyorum. Istersen neleri evde birakacagini kisaca yazayim. Biliyorum zor, hicbirine kiyamayacaksin ama bircogunu evde birak.
-Sirt cantasi (belini agritmana, yuku hem belinin, hem bisikletin tasimasi gerekmez)
-Camel back
-4 celik kanca kablo
-1 yedek lastik al, ikisini alma
-Zincir aleti
-Yedek fren, vites teli
-Yedek zincir??????
-Yedek fren balatasi
-Zincir yagi
-5 metre dagci ipi
-Araba lastigi yamasi
-Araba lastik tamir kiti (arabayla gidiyorsan tum yazdiklarimi geri aliyorum:)))
-Sele alti canta
-Ucak yastigi
-mum
-Yedek cadir kazigi, ipi
-Portatif sandalye (Hala anlayamadim arabaylami yoksa bisikletle mi gittigini:))
-1 benzin matarasi (1 kisiye 4-5 gun yetiyor)
-Sigg matara
-Plastik tahta kesme
-Ortlieb camasir teknesi
-cop torbasi
-buyuk havlu (kucuguyle idare edersin)
-Bulasik sabunu ( sampuanla yika bir sise eksik tasirsin)
-Sabun
-Tuvalet kagidi( sadece selpak mendil al yeter)
-Tuvalet oturma kagidi ( doga senin icin en hijyeni:))
-Portatif dus
-Yagmur pantolonu (bende de var yazlari hic gerekli degil)
-4 spor corap
-ayakkabi
-sarjli pil ve aleti (Yolda pil alirsin)
-cep telefonu ( tatildesin ya birak kimse seni rahatsiz etmesi ozgurlugun tadini cikar)
-Turk bayragi ( aman cadirin onune filan asmayasin dost var dusman var:)))

Bunlari evde birakirsan daglari cikarken beni hatirlarsin, eger hepsini alirsan yine beni hatirlarsin.
Ayrica butun belgelerini, pasaport, kredi karti, tum travel ceklerini scan et ve bir belge halinde kendi email adresine gonder. Eger kaybolma durumu olursa email adresine girip belgelere sanal da olsa ulasabilirsin.
Birde dagda bayirda cadir kuracaksan aman insanlardan uzak dur. Yattigin yeri kimse gormesin.

Kusura bakma biraz bilgiclik taslar gibi oldum, sana iyi yolculuklar haberlerini bekliyoruz.

ARKADASLAR BEN DE 1 AGUSTOSTA TURKIYEYE GELIP BULGARISTAN, ROMANYA FALAN DUSUNUYORUM DAHA KAFAMDA PEK SEKILLENMIS BIR SEY YOK AMA BIR VEYA BIRKAC ARKADAS OLURSA BIRSEYLER SEKILLENDIRIRIZ UMUDUYLA HERKESE SELAMLAR.

beverly

Forum Demirbaşı
Tepki
284
Bisiklet
Scott
listedekilerin bi bolumu banada gereksiz geldi. mesela 3 tane yedek lastik yerine bisikletindekileri slime yap.yanina da bi tane slime yedek al bi de slime band koy lastigin icine.
burda asil amacin kendine bi hedef kilo belirlemek olmali cikmadan once.ve inan bana eger bu kadar uzun bi yola cikiyosan aldiklarinin yarisini neden aldim diye yolda basini vuracaksin.
98 de ben kucuk bi tur yapmistim. kutahya dan alanyaya(alanyada ki triatlon icin ).alanyadan izmire, izmirden tekrar kutahyaya.en cok aci veren sey sirt cantasi oldu.belli bi yerden sonra oyle bi bel agrisi yapiyoki gece uyutmuyo.
yedek zincir alsan iyi olur.benim antalytada kopmustu hemde durduk yere.suprizler oluyo.
kamp yapacagin yere gelince.eger otel dusunuyosan.mutfak banyo ve yatak odasi taklimlarini iyi dusun cunku bi cok sey cok gereksiz olacak.
en cok isine yarayacak seyler
1. zincir yagi ve fircasi
2.pompa
3.lastik yama kiti ve yedek lastik.
4.ekstra besleyiciler(power bar vb.)
5.mp3 player(inan bu olmadan eger tek basina isen bazen cok SIKILIYOSUN)
6.camelbak(eger2-3 litrelik varsa suluga bile gerek yok ama yine de enerji icecegi icin 1 tne suluk)
7.foto makinasi
8.ekstra bisiklet giysisi(sadece 1 yedek yeter)aksamdan aksama suya basarsin otelde
9.alet kiti(topeak in alien 3 tr de varsa eger)hafif ve cok kullanisli.ayri eten gobekler icin uygun alet.benim gobekler gevsemisti.
10.bi kac ekstra t shirt ve sort.
bu benim top ten im.tabiki eklencek bi kac sey vardir ama bence en cok kullanacaklarin...

beverly

Forum Demirbaşı
Tepki
284
Bisiklet
Scott
bi de unutmadan umarim kamyoncularla aran iyidir.:) yol boyunca cok cektim kamyonculardan...

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Ben bu uzun yol şöförlerine imreniyorum ve hayran oluyorum yahuu.. (Kamyoncu' lara değil, bisikletçilere.. ;) ; :D )

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134

deneyim arttıkça kişiler kendi ihtiyaçlarını belirleyebilecek, dolayısı ile liste kısalacaktır.

ben de bu kadar çok eşya taşımazdım herhalde..

Natural_animal

Daimi Üye
Tepki
188

Tüm bunları bisikletle taşımak çok kasmaz mı? Hakikaten uzun yolculuk çok zor. Bunlar 1 araba bağajına zor sığar ( Araba Smart sa ) :D

av malzemesi satan dükkanlarda var. Fakat Hayvanlarda özellikle köpeklere sıkıldığı zaman öldürme riski var. Nedeni köpeklerin koku alma duyularının çok fazla gelişmiş olması. Kullanmamakda fayda var. Taş topaç iş görüyor. İnsan faktöründe bişey söyliyemeyeceğim. :D

nikto

Aktif Üye
Tepki
211
arkadaşlar slm;

dileklerinize katılmak ile beraber 1-2 noktayı acıklıga kavusturayım. Bu listeden istediginizi eksiltebilrisiniz tabiiki. Bu benim seneye dusundugum 5000KMlik avrupa yolu için 100 gun surecek bir tur listesi.

Diger bir konuda Bazı malzemeler bende ozel olarak uretilmiş ve yurtdısından ultralight camping malzemeleri olarak alınmıştır. 2 on 2 arka cantaya sıgmaktadırlar. dısarıda birseyde kalmamaktadır.

Mesela benim yazdıgım portatif sandalye icine matın girdigi bez ve kayıslı bir maddedir agırlıgı 150 gramdır. Keza buyuk havlumun agırlıgı 35 gram olup 120 cm*50 cm uzunlugundadır. aynı havlu bursa işi :) 600 gramdan az gelmez ...

matım'ın boyutu 1 litrelik kola şişesindan daha kısa kendi kendine sisen ARTIACH MIBILITE 500 GRAM Cantanın içine giriyor. Keza uyku tulumu 750 Gram kaz tuyu - 16 derece.. Cadır 2 kişilik 1.2 kilo. 1.5 litrelik su şişesinden kısa...

Tabi bu detayları yazmadıgımdan size fazla gelmiş olabilir...

Lastik vs işine gelince de onlarda kişisel secim. Ben dagın tasın ortasında yırtılan yarılan bilerek gece kesilen lastikleri olan bisikletciler gordum.

Hırvatistan turu oncesi 11 gun sadece 2 arka canta ile gidecegiz. En gecerli ve minimum listeyi sunacagım.

Ahmet tekrar çok teşekkürler yorumlarına...

sevgiler..

bikergrrl

Forum Bağımlısı
Tepki
763
eheeh yalniz hele de bayansaniz seyahatlerde agirlik ile kisisel guvenliginiz genelde ters orantili oluyor..

benim sirt cantam ve mecburi kamera cantam icinde olmazsa olmaz birkac sey var onun disinda hersey su ya da bu sekilde yaraticilikla tedarik ediliyor, hic merak etmeyin ;)

1. swiss army cakim, icinde testereden tornavidaya hersey var gene de kompakt

2. hagelhoff marka bir uyku tulumu, ozelligi icindeki kaz tuylerinin insulasyonu, ve sıkıstırılıp cok kucuk boyutlara getirilebilmesi. -15 dereceye kadar da beni idare etmesi ;)

3. minik bir havlu, buyuge hic mi hic gerek yok, icinde uyumak icin aldigim buyuk bir t-shirt yeri geldiginde o isi goruyor..

4. sadece 2 pantolon, birisi ustumde, digeri nolur nolmaz temiz kalsin hep diye, ve ona uyabilecek gene temiz bir bluz, bunlar katlandiklari zaman kagit kadar ince olabilmeli, o kadar da az yer isgal edebilmeliler...

5. ayagimdaki botlarim, saharada bile onlari giydim hergun, baska turlu olmaz :D kamp yasami icin de en ince altli en basit en hafif tokyolar.. parmak arasi tercihim ust bant ince olunca daha da az yer kapliyor cunku..

6. dis fircasi ve dis macunu..

7. seneler boyunca hep bir sonraki gezi icin biriktirilmis tek kullanimlik sampuanlar, acil durumlarda eger onlar bitmisse, minik bir plastik sise icine doldurulan sampuan.. hem sampuan, hem vucut sabunu, hem deterjan olarak kullanmak icin :)

8. antiseptik, agri kesici, ates dusuruculer ve agri kesici/sogutucu bir merhem..

9. 2 set ic camasiri, 2 set corap

10. offvari ama mumkunse bitkisel bir sivi boceksavar...

11. minik maglite'im

12. ucaklardan toplanmis bir tomar tek kullanimlik islak mendil (digerleri acilinca bir defa kuruyor)

benim butun listem bu.. tarak firca tencere tabak yok.. ocak firin mat dahi yok :) seyahatim ne kadar uzun surerse sursun degismez (en uzunu 2.5 sene surmustu :D) hmm bakiyorum da sanirim atladigim birsey de yok :)

PS.. isin bisiklet kismini atlamisiz :) beverly'e katiliyorum slime konusunda.. ve tek yedek lastikle minik tamir kitim (iki cm eninde 4 cm boyunda..) bir de bisikletimin govdesine monte edilebilen hafif pompam.. kilidim, ve anahtarim.. o kadar :)

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
tebrikler ve teşekkürler. eeeee sayın bikergrrl hamfendiciğim, listenizin içinde hiç yiyecek yok:eek: , veya varda ben mi göremedim:eek: , yani çantanın içinde hiç mi yiyecek olmıycak:rolleyes: , ya pedal basarken birden kan şekerimiz falan düşüverirse, en azından minnacık bi biskrem bile mi olmasın yani? :eek:

bikergrrl

Forum Bağımlısı
Tepki
763
yok vallahi ironman beycigim, ben depodan harciyorum, hani deve-su-horguc misali :) sirf bu yuzden en son Tine'de kurtlu biskuvi yemistim, ama olsun, agirlik olmasin mesele o :D

bir de listede benim minik mi minik ama tam 15 metrelik dis ipim var :p onun hikayesi ise bambaska bir ara anlatirim :D ama hep nolur noolmaz yanimda tasirim onu, yemek bulmak kolay, her sofrada piser yemek de, dis ipi bulmak.. eheheheh tam bir kabus :D :D :D