Uzun turlarda lastiğiniz ortalama kaç kez patlıyor? (Tur bisikletçileri)

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
Merhabalar,

Ben yol bisikletimle uzun sayılabilecek bir tura çıktım (sanırım 550-600 km civarı). Lastiğime koruyucu şerit takmama rağmen, muhtemelen aşırı yükün ve lastiğin ince oluşunun da etkisiyle toplam 4 lastik patlattım. Taşlı topraklı köy yollarından da, mıcırlı asfalttan da, hatta dikenli ormanlık arazilerden dahi geçtim. Bence koruyucu şerit olmasaydı en az 50 kez patlardı lastik.

Her neyse, tur bisikleti kullanan arkadaşlara bir sorum var.

Sizin lastikler ne kadar idare ediyor? Tabii lastiklerinizin marka/modelini, bisikletinize kaç kilo yük bindiğini, ne tür yollarda seyahat ettiğinizi ve katettiğiniz mesafeyi de yazarsanız ona göre bir kıyaslama yapabiliriz.

Şimdiki bisikletimden de (Fit 5) gayet memnunum aslında ama bir sonraki bisikletim kesinlikle iyi bir tur bisikleti olacak :)

Scudo

Melih AÇIK

Daimi Üye
Tepki
97
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
bence tamamen şans. eski lastiklerim rubena flash idi. lastiğin içten tuttuğumda parmaklarımı hissediyordum. 1000km de eriyip tükendiler zaten. ve 650km yaptıgımda ilk gün 1 kere patladı. sonra bir yerde neden olduğunu anlayamadım ama aynı zamanda 3 yerden patladı. ve ondan başkada patlak olmadı.

• Beğen
Tepkiler: Birhan K.

Aziz Özkan

Forum Bağımlısı
Tepki
474
Bisiklet
Corratec
@Birhan K.

Patlama olayı kullandığınız lastik kalitesine, lastiğe binen ağırlığa, lastik kalınlığına, gittiğiniz yolun cinsine ve yolun temizliğine (cam, diken vs) bağlıdır.

Uzun tur konusunda Schwalbe Marathon serisi genel olarak çok uygundur. Uzun turcuların bir çoğu (ben de dahil) bu lastiği kullanır. Tabi Marathon'un bir sürü cinsi bulunuyor. Koruma çeşitleri bulunuyor. Bu modelleri araştırıp kullanıcı kendisine en uygun olanı seçer.

Örnek vermek gerekirse ben Schwalbe Marathon Green Guard 1,75 kullanıyorum. Şehirlerarası yollarda gittiğim son 3000km'de hiç lastik patlaması yaşamadım Allah'a şükür. Benden daha uzun süre lastik patlatmayan üyeler de eminim vardır forumda. Bisikletimde taşıdığım yük ortalama 25kg ile 40kg arasında değişiyor.

Abdullah.R

Forum Demirbaşı
Tepki
958
İsim
Abdullah Ramazanoğlu
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Eski lastiğim 700x35c Rubena Hook APS (Anti Puncture System) güya "patlamaz tur lastiği" idi, 1000 km.de kabaklaştı, en uyduruk dikenlerden bile patlıyordu. Her gün (bazen günde 3 defa) patlak yamadım.

Şimdiki lastiğim 700x35c Schwalbe CX Comp, Kevlar-Guard (Schwalbe'nin ürettiği en düşük patlak korumalı lastik). Hız faktörü 4, yol tutuş faktörü 2, patlak koruma faktörü 3, aşınmaya dayanıklılık faktörü 3. Bununla 2000 km yol yaptım, bunun 1500 km.si 50 kg yüklü bisiklet ile oldu. Daha lastik bir defa bile patlamadı. Gerçi ben de temkinli sürdüm, yolda gördüğüm cam kırıkları vb. den kaçındım.

Bir sonraki lastiğim büyük ihtimalle 700x28c Schwalbe Marathon (plus veya tour değil, düz marathon) Green-Guard olacak. Hız faktörü 4, yol tutuş faktörü 4, patlak koruma faktörü 5, aşınmaya dayanıklılık faktörü 5.

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
@Abdullah.R

Bir sonraki lastik seçeneğinizi yazdım bir kenarı. Yararlı bilgiler oldu. ^^ Teşekkürler.

Oğuz han T

Daimi Üye
Tepki
179
Bisiklet
Carraro
Bisikletimi ilk aldığımda üzerinde cst traveller 700x35 lastik vardı. Beni illallah ettirdi resmenn. Şehir içi asfaltda kullanmama rağmen neredeyse hemen hemen hergün patlıyordu. Uzun araştırma sonucu bende schwalbe marathon serisinde karar kıldım. Tabi arkadaşlarında dediği gibi marathon serisinin bile birçok modeli mevcut. Schwalbe 6 farklı seviyede patlak koruması sunuyor. 6. seviye en sağlam patlak korumalı modeli oluyor. Ben (link) sitesinden schwalbe marathon racer performance modelini sipariş ettim ve bu lastik 4. seviye patlak koruma sağlayan bir model. yaklaşık 3 aydır kullanıyorum ve lastiğin havasında dahi eksilme yok aynen devam tafsiye ederim.

http://i1280.photobucket.com/albums/a486/pck0pat/2014-06-01142949Custom_zpsd0f1fb2c.jpg

http://i1280.photobucket.com/albums/a486/pck0pat/2014-06-01142956Custom_zps2bda34a9.jpg

Vahap Demir

Daimi Üye
Tepki
531
Bisiklet
Sedona
Şu ânâ kadar Rubena ve Schwalbe'nin farklı lastiklerini kullandım. Şahsi gözlemim: lastik en üst değerine kadar şişirilmişse sık patlıyor. 65 psi max. değer verilen lastikleri 40 psi civarında şişirmek bende ihtiyat oldu. Bu basınçta kullanınca aylar boyu patlamadan gidiyor genellikle. Özellikle turlarda daha iyi akış için çok şişiriyoruz lastikleri sonra bazen günde üç dört sefer lastik tamir etmek zorunda kalıyoruz. Daha pahalı olan daha az patlar anlayışı benim tecrübeme göre yanlış. Ucuz lastik daha çabuk erir, daha çok patlamaz.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
@Abdullah.R
Benim Schwalbe CX Comp çok patladı. Biraz da şans işi galiba...
Continental Sport Contackt ise slick olduğu halde hiç patlamadı. Bu yaz baya zorlayacağım ama Continental'i:D

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
Patlak olayı çok az kısmı dikkat kalanı ise tamamen şans.Akşamüstü eve geldiğimde ön lastikte mercimek büyüklüğünde bir bombe vardı.İç lastik dışarı doğru taşmıştı.Daha önceden yarılan lastiği tamir edip öne takmıştım.Kimbilir kaç km dışarı meme yapmış iç lastik üstünde geldim.

-Paşa-

askssy
Tepki
579
Bisiklet
Specialized
Mrathon Green Guard var 700x35 1500 km oldu hiç patlamadı çok şükür.

• Beğen
Tepkiler: Birhan K.

Birhan K.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.999
Cevaplar için herkese çok teşekkürler. Turcular için (hele benim gibi acemiler için) çok güzel bir derleme oluşmaya başladı.

Bu arada ben de tura çıktığım lastiği yazayım: Hutchinson Equinox 2 700x23c (İçine koruyucu şerit takılmış olarak) --> (link)

Bisikletteki yük yaklaşık 30 kiloydu. Ben de 80 kilo civarıyım. Böyle düşününce yaklaşık 600 km'yi 4 patlakla idare ederek aslında iyi bile dayandı (ki, bu yolun en az %40'ı bozuk asfalt, köy yolları, mıcırlı yol, hatta bir kısmı da toprak yoldu).

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
tek kelime ile 2 yılda 2 kez patlayan ve 10.000 km yi geçmiş tek teker maxxis over driver
120 lira toplamı ,
içten korumalı sistemdir

Demir C.

Aktif Üye
Tepki
18
@Kudret Kurtcebe
Abi onun 28 genişlikte olanını bir türlü bulamıyorum. Katlanabiliyorsa yurtdışından almaya çalışacağım.
Schwalbe Marathon Green Guard, Schwalbe Marathon Racer seçeneklerimin diğerleri olacak.
Continental'de 28 genişlikte 4 season modeli var. Acaba uzun tur için o nasıldır?

Osman Kıtay

Forum Bağımlısı
Tepki
1.091
Bisiklet
Fuji
Continental Tour Ride 680 km turda sıfır patlak. Hatta bu yıl toplam 5300 km sürüşte 2 patlak.

kemal.bahadır

Forum Demirbaşı
Tepki
524
İsim
Kemal Bahadır Çakır
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaslar Allah rızası için yardım yaklasik 2000km maxxis detanator 700 32 kullandım bir kez patlamamisti. Sanirim heo sehir içi cok düzgün asfalt yollarda kullanmamdan kaynaklı. Dün adana silifke arası bir tur gerçekleştirdim ve sinir krizi gecirdim 3 defa patladı lastik yamamaktan yoruldum. Acilen degsitirmem gerekiyor lastikleri bana bir model önerebilirmisiniz? Maxxis overdrive uygun gönlüm schwalbe maraton modellerinden yana ama malumunuz pahalı acaba aradaki fiyat farkina deger mi yiksa overdriverlar iyi mi kullanan arkadaslar lütfen yardım

Bahadır Aktaş

Daimi Üye
Tepki
192
Bisiklet
Merida
@kemal.bahadır

yurt dışı alışveriş imkanınız var sa şu siteden alışveriş yapabilirsiniz. üye olduğunuzda tr için kdv düşüyor fiyatlar oldukça uygun.

(link)

kemal.bahadır

Forum Demirbaşı
Tepki
524
İsim
Kemal Bahadır Çakır
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çok teşekkürler kaç günde geliyor acaba bir bilginiz var mi daha önce aldınız mi?