uzun turlarda kullanılacak fotoğraf makinesi tasiyesi..

dnz81

Üye
Tepki
5
Arkadaşlar Merhaba,
Şehirlerarası turlarda kullanılabilecek, bisiklete monte etmede sıkıntı yaratmayacak, hafif , kaliteli fotoğraf çeken ve gerektiğinde titreşimsiz kaliteli video çekebilecek fotoğraf makinesi arıyorum. Go pro serisini günlük hayatta pek kullanışlı değil gibi ve videodan çok fotoğraf çekmeği tercih ediyorum.
Tura çıkan arkadaşlar yanınıza nasıl bir makine alıyor sunuz? fotoğraf makinesi mi, küçük bir video kamera mı yada cep telefonları ile mi idare ediyorsunuz?

Scudo

Bahadır Ulusoy

Forum Bağımlısı
Tepki
231
İsim
BAHADIR ULUSOY
Bisiklet
Salcano
cep telefonu en iyisi ama şarj sorunu cıkabilir.tabiki telefonunuzun kamerasıda önemli en iyisi video kaydı ve fotograf cekebilen bir makine.dslr önermem zaten onlarla video cekiliyormu bilmem ama daha cok fotograf cekmek icin onlar.benim tavsiyem linkteki ürünlerden bütcenize göre (link)

hakan çelik

Forum Demirbaşı
Tepki
266
İsim
Hakan ÇELİK
Kardeşim. Çok uzun turlarda kullanacaksan eğer. Şarjlı seni idare etmeye bilir :) Ben suan Nikon S3200 kullanıyorum küçük avuca sığıyor ama 300 çekimden sonra şarjı bitiyor. Sana önerim bu yüzden AA kalem pil ile çalışan fotoraf makinesi almandır. Mesela şu makine olağanüstü performansta bir makinedir üstelik fiyatı çok uygundur.:

(link)

Üstelik AA kalem pil ile çalışıyor. şuan günümüzden Bim'de 1 paket AA alkalin piller 1.5 lira onlardan 1 paket aldınmı, çok fazla çekim yapabilirsin.

Ama şarjlı olsun pili böyle bir makine olsun istiyorsan sana önerim :

(link)

Ya da Nikon olsun istersen :

(link)

Bu arada Nikonun şu gönderdiğim linkteki ürünün yorumlarında kendi yorumumu buldum :D

Bana sorarsan bu arada ben sana Canon SX 150 öneririm. Manuel ayar yapabildiğin bu fiyata tek ucuz fotoraf makinesi :)

Tepki
1.236
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
İphone 4s bütün dertlerin dermanıdır ( başka markalarda olabilir ) ...Resim mi ? Çeker.... filim mi? Çeker.... Kayıp mı oldun ? Evine kadar götürür ...Zaten turda haberleşmek için mecbur kullanacaksın en iyisi cep telefonu...Hadi aldın bir tane makina diyelim fotoğraf makinasıyla bitmiyor ki yok pili yok şarz cihazı yok data kablosu kılıfı ıvırı zıvırı hem ağırlık hem teferruat ....

dnz81

Üye
Tepki
5
teşekkürler arkadaşlar.. canon sx 150 mantıklı..kalem pille çalışması ve manuel ayar yapılması artıları. bisikletle giderken titreşimde fotoğraf ve video kaliteleri nasıl olur acaba?

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
@Hakan ÇELİK

Her ne sebeple olursa olsun kalem pil ile çalışan makine almanızı önermiyorum. Eziyetten başka bir şey değil.
Ciklet piller, kalem pillerden daha fazla fotoğraf çeker. Benim fotoğraf makinem ciklet pil ile 300 kadar fotoğraf çekiyor mesela.
Bence yapılması gereken en önemli şey, makineyi ekonomik kullanmaktır. O ne demek? Şu demek: zırt pırt her şeyin fotoğrafını çekip şarjı bitirmemek demek :)
Şarjı bitince cep telefonu ile çekmeye devam edebilirsiniz.

Canon'un IXUS Serisi çok güzel fotoğraf çekiyor. (link)

hakan çelik

Forum Demirbaşı
Tepki
266
İsim
Hakan ÇELİK
@ertunga

Ben telefona yakın bakmıyorum. Nedeni ise bana göre telefon sadece iletişim için kullanılmalı. Ayrıca video veya fotoraf çekildiğinde şarjı daha çabuk bitebilir. Ki uzun turda kullanacak arkadaşımız. :) Bunun yanında 4s dediniz fakat 4s çok pahalı bir telefon. Ayrıca şarjı standart olan bir telefondan bildiğim kadarıyla daha çok şarj yiyor. Bunun yanında dediğim gibi çok pahalı bir telefon bu telefona yeni bir bisiklet alınır ve aksesuarları düzülebilir. :) Ve yine buna ek olarak bir fotoraf makinesi de alınabilir. Bu yüzden benim önerim fotoraf makinesi. Ve pili data kablosu ıvır zıvır demişsiniz. Bunların hepsi telefonda da var :) Bu yüzden size katılmıyorum. :)

-Saygılarımla...

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
(link)

şu tarz bişey.

üstüne çık hopla kırılmıyor. su geçirmiyor. yaz kış problem değil.

hakan çelik

Forum Demirbaşı
Tepki
266
İsim
Hakan ÇELİK
IXUS çok harika bir makine onu biliyorum. :D Fakat çokta pahalı ya :D :D

Özgür Ka

Üye
Tepki
11
Bisiklet
Merida
Bütçenizi belirtirseniz daha iyi yardımcı olunabilir ?

Tepki
1.236
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Hakan ÇELİKBazen sırf muhalif olmak için yazdığınızı düşünüyorum Hakan bey ...Bizden yardım isteyen Deniz bey 29 yaşında adam go pro serisi kameralardan bahsediyor go pro 3 serisi kameralar 1250 TL başlıyor bence bu adamın belli bir ekonomik seviyede olduğu anlamına gelir neyse Deniz bey diyor ki kamera titreşim neyim yapmasın filim neyse ama iyi fotoğraf çeksin diyor bende kendisini yormaması fazla uğraşmaması için iphone 4s tavsiye ettim....Bence melodram yaratıyorsun çok pahalı bir telefon yeni bisiklet alınır falan filan 4s kullandınız mı ? biliyormusunuz ? bildiğim kadarıyla çok şarz yiyor diye bir cevap olmaz.....Deniz beyin tahmin ettiğim ekonomik durumuna göre cevap yazdım ve 4s tavsiye ettim başkasıda nikon marka bir slr tavsiye eder sizde mesela canon marka alın diyorsunuz öbürü yok abi eski siyah beyaz makina al der.... Uzar gider bir daha da benim yazılarımdan lütfen bir alıntı yapmayınız çünki sırıtan yüzlerle aldığım cevaplarınız hoşuma gitmiyor...

hakan çelik

Forum Demirbaşı
Tepki
266
İsim
Hakan ÇELİK
Muhalif olma gibi derdim yok. ''Bazen sırf muhalif olmak için yazdığınızı düşünüyorum Hakan bey..'' kastınızı da anlamadım. açıkçası sizinle ilgili ilk defa alıntı yaptım. Herkes bir tavsiye etti bende ettim. Siz direk 4S diyince görüşlerimi belirttim. Siz nasıl benim hakkımda şuan görüşleriniz belirtiyseniz aynısını ben yaptım. Bunda gücenilcek bir durum yok gücendiyseniz.

dnz81

Üye
Tepki
5
arkadaşlar konu biraz farklı yerlere gitmiş. bütçe belirtmemiştim, normalde 200-300 arası bir bütçe düşünüyorum. elimde şu anda nikon d3000 dslr fotoğraf makinesi var ama onu bisiklet ile taşımam imkansız gibi birşey. alacağım fotoğraf makinesi 2. makinem olacak. dağa, kayağa, denize gittiğim zamanda yanımda taşıyabileceğim tozdan soğuktan pek etkilenmeyecek bir model arıyorum. şehirler arası turlara giden arkadaşlar yanlarında hangi marka model fotoğraf makinesi götürüyor, hangisini kullanıyor veya hangisini almak isterlerdi?

hakan çelik

Forum Demirbaşı
Tepki
266
İsim
Hakan ÇELİK
SX 150 biraz büyük. Şarj etme sıkıntınız olmayacaksa ben Nikon coolpix S3200 kullanıyorum siz de Şarjı dijital olarak belirttiğim 2 makineden birini alabilirsiniz.

Özgür Ka

Üye
Tepki
11
Bisiklet
Merida
Deniz Bey bütçenize uygun alternatiflerden birisi Samsung WP10. Çok extrem olmayan koşullara karşı dayanıklı.Aşağıdaki linkte incelemesi var.

(link)

(link)

(link)

Bir de Panasonic Lumix DMC-FT10 var.3m'ye kadar Su geçirmez ,-10℃'a kadar Donmaya karşı dayanıklı ,1.5m yüksekliğe kadar Darbeye dayanıklı ve Toz Geçirmez.
(link)

olgun şenel

Forum Demirbaşı
Tepki
223
Bisiklet
Specialized
Tabi ki bu ilandaki fotoğraf makinesi :) Şaka bi yana, sırf tur için aldım ve çok pratik. Kocaman bir SLR almak yerine kompakt kasalı anyasız SLR.

Sarper Salt

Aktif Üye
Tepki
65
eğer pahalı gelmeyecekse nikon coolpix aw110 tavsiye ederim.. doğa şartlarına uygun bir makine (bilhassa yağmur da işinize yarar diye düşünüyorum..) bir DSLR kalitesi vermese de, kalite olarak da çok çok tatmin edeceğini düşünüyorum.. maddi olarak ayarlayabilirsem durumları ben kendimde ciddi olarak düşünüyorum.. kısaca hem dslr kalitesini hemde taşıma vb konularda ciddi pratik olacağını tahmin ediyorum..