Uzun turl için vites öneriniz nedir

Mehmet Kepme

Aktif Üye
Tepki
8
Bisiklet
Salcano
Merhaba arkadaşlar yazın 1500-2000 km civarı tur düşünüyorum elimde salcano city sport var vites olarak SHIMANO-ST EF 60/RD-TX55 21 vites var bu bana bu tur için yeterlilidir? Tavsiyelerinizi merak ediyorum öğrenci olduğum için maddi olarak sınırlarım var malesef :)

Scudo

ercan günes

Daimi Üye
Tepki
102
Bisiklet
Scott
en azından bir 8 li sitem acera aliviyo geçmen yararına olcaktırr

Mehmet Kepme

Aktif Üye
Tepki
8
Bisiklet
Salcano
anladım peki yaklaşık maliyeti ne kadar tutar bir fikriniz var mı

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Mehmet Kepme

Ayni yaslarda iken vitessiz bisiklet ile - hem de kesinlikle sizinkinden agir bir bisiklet ile- Alp Daglarinin üzerinden 2000 km. lik tur yaptim. Asagi yukari Paris- Nis yarisinin parkuru, gidis dönüs.

Hic vitese, suna-buna para harcamayin, sadece turu yapmak isteyin.

• Beğen
Tepkiler: Abdülkadir Ergin

Mehmet Kepme

Aktif Üye
Tepki
8
Bisiklet
Salcano
Aslında öğrenci olduğum için maddi durumum sınırlı peki sizce öncelikle nelere para harcamalıyım ? Mesela mekanik disk frenli onu değiştirmek istiyorum şuan azda olsa sürtme var ağırlık olunca dahada artacaktır...

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Mehmet Kepme

Sürtmenin nedenini bilmeden bir sey söylemek mümkün degil. Disklerde yalpa olabilir, papuclarin yaylari calismiyor olabilir.....
Agirlikla sürtmenin iliskisini aciklarmisiniz.

Neye ihtiyaciniz varsa, oraya harcayacaksiniz. Cok lastikli oldu ama, baska bilgi olmadan da baska bir sey söylemek mümkün degil. Neyiniz var, neyiniz yok? Nereye, hangi yoldan gideceksiniz? Nerede geceleyeceksiniz? Hangi mevsimde gideceksiniz? Yeme icme konusunu nasil halledeceksiniz? Ariza olursa nasil tamir edeceksiniz? Gece karanlikta gitmeyi de düsünüyormusunuz? Yolda fotograf, film cekme niyetiniz var mi? Yol bulma konusunda nasil davranacaksiniz, harita mi, yoksa daha modern bir alet mi kullanmayi düsünüyorsunuz?...... Sorularin sonu bitmez. Diger tur yapanlarin, özellikle yapmayi düsündügünüz turun benzerini yapanlarin deneyimlerine bakin, okuyun, ona göre neye ihtiyaciniz olup olmadigina karar verin. Netice de ortacagda yasamiyoruz! Sahra seyahati düsündügünüzü de sanmiyorum. Herseyin bir cözümü. yolu yordami oldugunu unutmayin.

Mehmet Kepme

Aktif Üye
Tepki
8
Bisiklet
Salcano
@ihtiyar.

Aslında 1 aya yakındır araştırıyorum çoğu malzemem var aslında bisikletimin özellikleri yeterli gelir herhalde,sadece bendeki parçaları gerekli bölümlerde konu açarak yeterlimi değilmi merak ettim :).... Disk konusundada bisikletçilere her gittiğimde diskler sürtüyor diyorum mekanik frense olur diyorlar :) ....

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar

gok

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bana göre işlevini çok iyi yerine getirtikten sonra yeterli geliyor.Eğer çok fazla sorun yaşıyarsan iyi vites sistemi düşünebilirsin.En azından acera set olabilir.Düşük donanımlıya sağlam değil gözüyle bakılmaması lazım.21 vitesli 7'li sistem için shimano megarange 34t ruble taktım.Vites yükseltmeyi hiç aratmadı.Diğer taraftan vites yükseltmek için fren-vites kolları-zincir belki aynakol değişmesi gerekecek çok masraflı olacak.Bazı modifiyeler bisikletin yarı fiyatını buluyor hiç değmez gibi geliyor.Yeni bisikletde iyi donanımlı bir bisikletin alınması daha mantıklıdır.Kendi görüşüme göre 21 viteslide 34t shimano mega ruble kullanmak 30 vitesi hiç aratmıyor.Ruble,arka aktarıcı dışında modifiye yapmak bana göre masraflı ve gereksiz geliyor.İkinci el temiz kullanılmış aparat alınırsa daha iyi olur.Mesela fren-vites kollar,arka aktarıcı olabilir.Ruble ve zincirin sıfır alınmasından yanayım.Uzun turlarda lastiklerde ayrı bir dert oluyor.Patlamaya dirençli lastikler scwalbe,bontrager,continental lastikleri iyi buluyorum.Patlak önleyici sıvılar pek tavsiye edilmiyor.Sprey patlak önleyici tamir kiti iyi oluyor.Saklanma koşulu için sıcaktan kesinlikle korunması gerekiyor.Patlak önleyici şeritte kullanılabilir.Yedek şambirel,extra tel,1500-2000 km için tamir-bakım setide mutlaka gerekecektir.Öğrenciysen bence çok masraf yapmana gerek yok.Hesaplı,sağlam aparatlara yönelmeni tavsiye ederim.

Mehmet Kepme

Aktif Üye
Tepki
8
Bisiklet
Salcano
Sağolun görüşleriniz için bencede şimdilik bunlarla idare etmeliyim şimdilik bir sıkıntım yoktu zaten...ilerde daha iyi bir bisiklet alacağım zaman bunlara dikkat etmem gerekecek :) ..dış lastik olarak continental var şuanda,bir tane daha almam gerekecek herhalde onuda scwalbe düşünüyorum

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
ihtiyar hocamız birçok şeyi yazmış fakat bence illa para verilecekse, sağlamlık hususunda kalitesi ispatlanmış ve değişken koşullara ayak uydurabilecek bir lastik seti alınmalı. Tamir ve bakım için gerekenler zaten malum. 1500-2000 kilometre boyunca yol şartları sürekli değişkenlik gösterecektir. O yüzden lastik seçimi çok iyi olmalı diye düşünüyorum. Schwalbe Marathon Plus gibi bir şey tercih edilebilir.

Mehmet Kepme

Aktif Üye
Tepki
8
Bisiklet
Salcano
@ahmetcan44

Lastikler hakkında pek bir bilgim yok ama herkes scwalbe yi öneriyor uygun fiyata bulunca alacağım :)