uzun tur icin 29 er mi yoksa 26 mtb mi ?

erhanh

Üye
Tepki
18
Merhaba dostlar.
Bisiklet hastaligina yakalanali 3 ay oluyor.
Bu 3 ay icerisinde ise kiralama yolu ile haftasonlarimi geciriyorum.
Forumu kesfettikten sonra bilgi boslugumu da doldurdum.
Ne alacagama da az cok karar verdim lakin bir bilene sormali siari ile size danismak istedm.
Hem asfaltta hem asfalt bitince dagda toprakta devam edeyim.
Hem kaldirimdan atlayim hem merdivenden ineyim tarzi bi surus disiplinim oldugu icin mtb almaya karar verdim.
Lakin alacagim mtb 26-29 engelinde.
Yazin arkaya romork koyup tura cikma planimi da goz onune alinca 29 daha rahat yol alir gibi geliyor.
Siz bilen dostlar ne dersiniz peki ?
Bana bir yol gosterin de bende kendi bisikletime bir an once kavusayim.
İlginiz ve cevaplariniz icin simdiden tesekkur ederim.
Selamlar.
Erhan

Scudo

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
Burayı okuyun, (link) ve ekipman bilgilerine bakın, (link)

Adam halen dünya turunda ve sürekli deneyimlerini aktarıyor. Daha doğru bir bilgi alınacak başka bir yer göremiyorum.

26-29 çıkmazınıza da şöyle cevap verebilirim, 26 jant parçalarını en ücra köşedeki bir bisikletçide bile bulabilirsiniz. Çünkü en yaygın olanları onlar. 29er jant ile yolda kaldığınızda yandınız demektir. Çünkü yeni yeni yaygınlaşmaya başlıyorlar.

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
teknoloji 26" i yavaş yavaş bırakırken bu yıl 29" ağırlıklı koleksiyonlar ile arz-ı endam ettiler. geleceği düşünürsek, ileride rahat parça tedariki gibi etmenler dikkate alırsanız 29" mantıklı duruyor.

halilgoksal

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Merida
acil durumlarda 29er için 28" tur/yol bisikleti parçaları geçici olarak kullanılabilir sanırım çünkü aynı jant ölçülerine sahipler... (parça ihtiyacı olursa diye) kaldı ki ihityaç durumu sadece jant telinizi kırmanız durumunda farkedecektir. kullanım konusunda ne ihtiyacınız varsa ve vücudunuza göre uygun bisikleti seçin... hatta durumunuz varsa ve ikisi arasında kaldıysanız yine ikisi arsında kalan 27.5 de düşünebilirsiniz :) bu sene ki modellerde 26ların sayısı azalmıç ve 27.5 veya 29er bisiklet modelleri oldukça artmış bence...

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
Direkt Gürkan Genç'in sayfasından alıntılıyorum;

Tur bisikleti dendiğinde; 28 jant düz maşa yani amortisör olmayan bir bisiklet gösterilir. Peki, ben neden 26 jant bir dağ bisikletini tur bisikletine çeviriyorum?

28 jant tur bisikletleri ile ancak asfalt yollarda tur yaparsınız. Araziye girdiğinizde jant telleri uzun olduğundan ve aşırı yükten dolayı tek tek kırılmaya başlar. Türkiye - Japonya yolculuğumda Tacikistan'da karşılaştığım Polonyalı bisikletli gezginler 28 jant bisiklet kullanıyorlardı. Asfaltın olmadığı bir ülkede o yüklerle 28 jant bisiklet kullanmaktan defalarca jant teli kırdıklarını dile getirdiler. Dağ bisikletine Shwalbe Marathon marka lastikler taktığınızda hem asfaltta hem de arazide çok rahat bir şekilde gidebilirsiniz, tellerin boyu kısaldığından direnci de artacaktır.

M Manus

Aktif Üye
Tepki
45
Bisiklet
Salcano
Bu bir hastalık mıdır tutku mudur orası tartışılır ancak söyleyiş amacınız için uygun olabilir her ne kadar anlatım bozukluğu içerse de :S

Şimdi gelelim konuna bisiklet ile yapacağın şeyler uç noktalarda olmasını istiyorsun yani korkusuzca bisiklet sürmek istiyorsunuz bu nedenle dağ bisikleti alman önerilecektir.

Bana göre turlara da gideceksen kaliteli bir dağ bisikleti işini görebilir dağ bisikleti sağlamlığı ile ön plana çıkarken bazı şeylerden de feragat ettirir insana örneğin gücünüz normal bir bisiklete göre daha çok tükenecek, örneğin hızınız çok fazla olmayacak tüm bu eksileri ve artıları ölçüp tartıp karar verirsen senin için iyi olur.

Bir de bilmiyorum ekonomik durumun nedir, bisikleti alma amacın tam olarak olgunlaş mıdır?

O nedenle öncelikle acele etme iyi araştır
fiyat aralığını söyle beraberce araştıralım arkadaşlar yardımcı olsun.

Ancak bu bir geçici heves ise hiç boşuna para harcama geçmesini bekle.

Bu arada foruma HOŞGELDİN.

Antares

Forum Demirbaşı
Tepki
194
Bisiklet
KTM
27.5 derim ben de.. 26'nın agrasif sürüşü 29'un uzun yol alışı bir arada

erhanh

Üye
Tepki
18
Oncelikle cevap veren tum dostlara tesekkur ederim.

Maddeler halinde yazayim

-gurkan genc takip ettigim bir oncu okuyunca mantikli evet 26 almaliyim diyorsun.

-forum icinde bur kullanici demis ki 26 kullaniyorduk cunku daha buyugu yoktu simdi 29 var artik.daha kolay kontrol ve kisa jant boyu var diye 24 kullanmiyorduk demis mantikli bir yaklasim.

-hastalik kelimesini iyi anlamda kullandim.popo seleye degdi mi kurtulusu olmuyor.

-izmir de yasiyorum bisikleti yasamim ortasina yerlestirmeye calisiyorum.
Gunluk ise gidip gelme haftasonu kusadasi, urla vb gezme.

29 daha rahat yol alip hizini daha iyi muhafaza eder diye okudum mantikli geldi.

-butce sorulmus.

Bisiklet icin 1750 tl gibi ayirdim cunku bunun ustune kaski eldiveni yan akseauarlari vb var.

Bisiklet olarak mosso 2670 (26 inc)
Mosso xc 980 (29 inc) olarak var aklimda.

26 olursa rockrider 8.1 de secenek dahili
olabilir.

Evet mtb belki cok hizli olmaz lakin dayaniklilik ve sehir ici dayanikliligi daha fazla olacagindan tercihim.

Mosso 48 li aynakol kullandgndan 44 e oranla bi tik daha performansli olablr diye dusunuyorum.

Tabi tecrube sahibi olanlarin fikirleri yadsinamaz.

Erhan

Simdi farkettim gecici heves mi sorusunu ?

Motosiklet ile yurtici ve disi toplam 300k dan fazla km cevirdim.

Pek cok marka modeli aldm sattim denedim yolda kaldm hiz yaptim vb.

Bisiklet simdi baska bi dunya ve bilinmezle dolu geliyor.heves gibi algilaniyor olablr lakin degil nasil diyeyim icsel bisi yani bide pedallayarak gitmeli yollari.

Hani cok yazip cizmeden alayim bi bisiklet dedim lakin bisan mountain cat lerden bu yana cok degismis gelismis

Dedigim gibi bi bilenden fikir almakta fayda goruyorum.

İmla hatalari icin ozurdilerim alisamadi dolma parmaklar dokunmatige...

hakan64

Forum Bağımlısı
Tepki
543
İsim
hakan
düz yolda, aynı lastik genişliğinde hiçbir fark olmaz. tekerin büyük olmasının avantajı engel aşma yeteneğidir. 26 ve 29 inç te hız olarak hiçbir fark yok(lastiklerin yere temas eden bölgesi eşit olduğu koşullar için söylüyorum)

Celalettin aktaş

Daimi Üye
Tepki
19
Bisiklet
Sedona
@Antares
27.5" kullanıyorum. Yürüyen aksam yedek parça noktasında tam bir sıkıntı.:(

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
Uzun tur için sakın MTB alma aman diyim.Yollarda atasın gelir bisikleti ya yol tipi al ya da dağ-taş gideceğim diyorsan HYBRID(melez) al bence..... Ve bisikleti boyuna göre al, uzun boyluysan küçük alma :in:

Sanberk E

Forum Bağımlısı
Tepki
1.605
Bisiklet
Pinarello
Uzun tur içinde mtb alma diyen arkadaşlara da kesinlikle katılmıyorum, ülkemizin yolları malum. Ha mtb'de kalın lastik uzun yolda adamı mafeder, ben uzun turlarımda ve antrenmanlarımda 1.3 veyahu 1.5 yol lastiği kullanıyorum :)

29 adamı yorar uzun yolda dostum, 351km'lik 3 günlük tura çıktım ve aşırı derece zorluyor adamı. 26 veyahut 27.5 en iyisi :)

erhanh

Üye
Tepki
18
Az once dacathlon indirime girmis.rr 8.1guzel bi fiyatta.

bugun en gec yarin alicam.

26 jant alicam.karar verdim.

Son soru

Mosso 2670 deore mi
Rockrider 8.1 mi?

İkisi de guzel mosso dha hafif sanirim eve cikarmasi kolay olur. :))

Valla bugun yarin bitireyim bu isi okumakla alinmio.

Donanimsal anlamda bi oneri sunar iseniz dikkate alacagm.

Selamlar

Erhan.

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
@celalettin aktas

Emrah Bey römork ile uzun turlar için kullanacağım dedi. Ben de sizin yaşadığınız sıkıntıların aynını yaşamaması için 26 önerdim.
Uzun tur yapılmayacak ise (uzun turdan kastımız 70-100 KM'yi aşan turlar) hiç fark etmez. Ne alınırsa alınsın...

Rockrider kadrosete ömür boyu garanti veriyor.
Mosso ne kadar garanti veriyor?

erhanh

Üye
Tepki
18
2 sene veriyor.

Bu isi rr de bitiririm gibi duruo gibi.

Uzun turdan kastm 100+ uzeri ki

Pazar gunleri no name kiraladgm bisiklet ile o civarlarda dolaniyirum.

Su isi halledeyim izmirli arkadaslar ile tanisip pedallamak isterim.

Rockrider forumun diger bolumlerinde baya ovulmus.

Erhan.

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
RR 5.1 ile uzun turlara çıkan arkadaşın yazılarına göz atın derim.

(link)

Celalettin aktaş

Daimi Üye
Tepki
19
Bisiklet
Sedona
Valla dişli lastikle asfaltta gitmek hakikaten zulüm. İçimden keş keler geçmiyor değil.

erhanh

Üye
Tepki
18
E dis orani daha az bi lastige gecilir yahu.

Tamam bi asfalt canavari olmaz belki ama yol bitti derdi olmaz.

Hybrid denen modellere baktm elimde kalir benim :D

Donanimsal olarak katsilastirildgn da hangisi daha sorunsuz olur ki ?

Birde mosso 48 disli aynakol
Rock rider 44

Ucuk bi performans farki olur mu ?

Faruk K.

Üye
Tepki
26
Bisiklet
Giant
RR 8.1'in frenleri tektro olmuş, daha önce Avid Elixir takmıyorlar mıydı?

erhanh

Üye
Tepki
18
siz soleyince dikkat ettim simdi.

Evet frenleri degistirmisler.

Belki de o yuzden fiyat indi bilemiyorum tektro fren kotu mudur bilmiyorum acikcasi Yarin rr yi almayi planliodm kafamda.