Uzun sürüşler ve yarışlar için beslenme tavsiyeleri

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Ahmet.KOÇ tarafından 29 Mart 2016 tarihinde paylaşıldı.

 1. Ahmet.KOÇ

  Ahmet.KOÇ KOM

  Yaş:
  26
  Kayıt:
  29 Ağustos 2012
  Mesajlar:
  935
  Beğeniler:
  1.659
  Şehir:
  Bilkent/Polatlı
  Bisiklet:
  Fuji
  Seviye:
  www.britishcycling.co.uk adresinde yayınlanan bir makalede uzun antrenman sürüşleri ve yarışlar için doğru beslenme mevzusu oldukça kapsamlı bir şekilde ele alınıyor. Sürüşlerin bir gün öncesinde yapılması gerekenler, sürüş esnasında enerji takviyesi adına nasıl bir strateji izlenmesi gerektiği ve sürüşün ardından toparlanmak için ne yapmamız gerektiği güzel güzel anlatılıyor.

  Değerli moderatörümüz Serkan Mıstınoğlu tarafından açılan ve çok yararlı bilgiler içeren şu başlıkta Uzun ve yüksek tempolu sürüşlerde doğru beslenme Serkan Bey'in de bahsettiği bir makaleydi. Çeviri işini yapmak bana nasip oldu :) Beslenme konusunda herkes için faydalı bilgileri kapsadığını umuyorum. Makale epey uzun ama sonuna kadar okumakta fayda var :harika:

  1.jpg


  Uzun sürüşler/yarışlar için beslenme önerileri

  İster zorlu bir yarış olsun ister uzun bir antrenman sürüşü, düzenli antrenman ve gerçekçi bir tempo ile birlikte doğru beslenme başarıya giden yolu açan en önemli anahtarlardan biridir. Eğer yanlış yaparsanız (gereğinden çok az ya da çok fazla beslenirseniz), durma noktasına gelebilir, antrenmandan elde edeceğiniz yararı azaltabilir ve sürüşün ardından vücudu toparlamak için çok fazla zamana ihtiyaç duyabilirsiniz.


  Bir gün öncesinde:

  Büyük bir sürüşten bir gün önce normal bir şekilde beslenin, ancak hidrasyona (su alımına) özellikle dikkat edin. Eğer büyük sürüşten 24 saat öncesinde optimum derecede hidrasyon sağlamayıp bunun yerine sürüşün olduğu günün sabahı bolca su takviyesi yaparsanız, bu size yarardan çok zarar verecektir. Çünkü sürüş sırasında bolca tuvalet ihtiyacı hissedeceksiniz. Eğer bir yarış için bir gün öncesinden seyehat ediyorsanız, akaryakıt istasyonlarındaki yemeklere güvenerek yola çıkmayın. Öğleden sonra yemek için yanınıza kepekli ekmekten yapılmış sandviç, birkaç meyve ve tuzsuz kuru yemiş alın. Akşam yemeği için otelinizin yakınındaki bir restorandan yer ayırtın ve ayrıca otelinizin erken saatlerde bir kahvaltı hizmeti olduğundan emin olun.

  Akşam 7

  Bir yarıştan veya uzun sürüşten önceki gün, çok geç yemek yemekten kaçının. Aksi halde bu sizin uyku kalitenizi olumsuz etkileyecektir. Eskilerin tavsiye ettiği gibi karbonhidrat yüklemesi yapmak için tabak tabak makarna yemeye hiç gerek yok.

  Vücudunuz glikojen olarak depolayabileceği enerji miktarı sınırlıdır. Dinlenme günlerindeki normal beslenme şekliniz enerji depolarınızı tamamen doldurmak için zaten yeterlidir. Sindirimi zor ve ağır olan kırmızı et yemekten kaçının. Daha hafif protein kaynaklarına yönelin: tavuk ve balık! Aşırı miktarda lif almayın ve çok baharatlı yemeklerden de kaçının! Makarna, pilav veya patatesten alınan karbonhidratlar harikadır; fakat her zaman dediğimiz gibi aşırı yüklenmekten kaçının!

  Bir bardak şarap veya bira performansınız için çok da zarar verici olmaz. Gerginseniz rahatlamanıza yardımcı olabilir, yalnız sadece bir bardakta sınırlı kalın! Sütlü sıcak bir içecek de gevşemenize ve rahat uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

  Sürüş günü: Sabah 7-7:30

  Sürüşe başlamadan 90-120 dakika öncesinde kahvaltı yapmış olmaya odaklanın. Eğer sürüşün başlarında temponun düşük olacağını ve erken bir tırmanış bölümünün olmadığı biliyorsanız, bunu 60 dakika kadar indirebilirsiniz. Yulaf lapası sürüş öncesi kahvaltı için mükemmel bir seçim, fakat uzun sürüşler için, ek olarak 2-3 yumurtalı omlet size yavaş salınımlı enerji sağlayacaktır. Bisikletçilerin bir çoğu kahve olmadan kendine gelemez, ama daha önemlisi siz yarışa başlamadan önce 500 ml su veya izotonik sporcu içeceğini azar azar yudumlayın.

  Sürüş esnasında: Sabah 9

  Tempo ve enerji takviyesi tabiat gereği birbiriyle bağlantılıdır. Eğer çok tempolu sürüyorsanız, vücudunuz sizin takviye ettiğiniz besinleri emme ve enerjiye dönüştürme işlevini yerine getiremez. Yapmanız gereken şey sürüşün başından itibaren sürdürülebilir ve gerçekçi bir yoğunlukta pedal çevirmektir. Sürüşün başlangıcından itibaren suyunuzdan azar azar alın.

  Vücut yapınıza ve hava durumuna göre saatte 500-1000 ml kadar su tüketmeyi hedeflemelisiniz. İçmeyi unutursanız (bir çok bisikletçinin yaptığı gibi, özellikle soğuk havalarda), her 5 dakikada bir bunu size hatırlatacak bir alarm kurun (ne yalan söyleyeyim bu bana çok gerçekçi gelmedi, neyse ki ben zaten su takviyesi konusuna azami özen gösteriyorum ;) )

  Sürüş esnasında: Sabah 9:20-9:30

  Küçük miktarlarda, fakat sık sık olmak kaydıyla karbonhidrat takviyesi yapılmalıdır. Sürüşün 30. dakikası biraz erken gelebilir, ama sürüş temponuza bağlı olarak kilogram başına 0.5-1 gram karbonhidrat ihtiyacınız vardır. Sizin yapmanız gereken şey bu takviyeleri 2-3 parça küçük besinler halinde her 20-30 dakikada almış olmaktır.

  500 ml tipik bir sporcu içeceği temel elektrolitlerin (tuzlar, mineraller) yanında size 30 g kadar karbonhidrat sağlar. Bunun haricinde 80-90 kg gelen bir bisikletçi şunları da tüketebilir:

  · 2 enerji jeli (her biri 30 g karbonhidrat) = 60 g
  · 5 adet incirli bisküvi (her biri 12 g karbonhidrat) = 60 g
  · 3 adet fıstık ezmeli mini pide (her biri 18 g karbonhidrat) = 54 g
  · 2 adet reçelli çörek (her biri 28 g karbonhidrat) = 56 g

  2.jpg


  Görüldüğü gibi yeterli takviyeyi almak zor bir iş değil, fakat fazlaya kaçmak da bir o kadar kolay. Herkesin yöntemi farklıdır: kimileri sadece jellere yüklenirken, bazılarımız da gerçekçi besinler olmadan yapamaz. Hangi yiyecekleri ve ne kadar yemeniz gerektiğini antrenmanlarda test ederek öğrenebilirsiniz. Şu da iyi bir strateji olabilir: sürüşün ilk kısımlarında enerji ihtiyacınızı gerçek besinlerden karşılarsınız ve daha sonra (gerçek besinleri hazmedemeyeceğinizi anladığınızda) jel takviyesine başlarsınız.

  Haddinden fazla besin aldığınızda vüducunuz bunu metabolize etmekte güçlük çeker, haliyle şişkinlik hissedersiniz ve hatta gastrik (mide) ağrı çekebilirsiniz. Dediğimiz gibi, tempo ve enerji takviyesi özünde birbiriyle bağlantılıdır; ama çok zorlarsanız, yiyecekleri sağlıklı bir şekilde sindiremezsiniz.

  Antrenman sürüşlerinde kilo vermeye çalışıyorsanız, önerdiğimizden düşük miktarda takviye almak istiyor olabilirsiniz. Ancak, sizin temponuza çok daha önem vermeniz gerekecektir çünkü sürüşünüz enerji kaynağı olarak vücudunuzdaki yağ depolarını kullanmaya yöneliktir ve vücutta bu depolanmış yağlardan enerji eldesi daha yavaş gerçekleşir (yani, yağların metabolize olması karbonhidratlara nazaran daha yavaş olduğundan dolayı, vücut açısından yağlardan enerji sağlama olayı daha uzun süren bir işlemdir).

  Sürüş esnasında: Sabah 10

  Küçük besinlerinizden ikinci veya üçüncüsünü alıyor ve ilk su şişenizi bitiriyor olmanız lazım. Düzenli su takviyesine devam edin ve 20-30 dakikada bir parça besin takviyesini unutmayın.

  Sürüş esnasında: Sabah 11

  Antrenman sürüşlerinizde bir noktada kahve molası verebilirsiniz. Eğer bir yarıştaysanız, beslenme durağına uğrayın. Her iki durumda da, tükettiğiniz besini daha öncesinden enerji stratejinizde hesaba katmış olmanız gerekir. Yani, eğer bir kafeye veya beslenme durağına geliyor olduğunuzu biliyorsanız, bunu içeren 30 dakikalık zaman zarfında başka herhangi bir besin almamaya çalışın. Diğer yandan, örneğin, büyük bir böreğiniz/gözlemeniz varsa, bu yaklaşık 40 g karbonhidrat içerir ve ayrıca yeterli miktarda da yavaş yakılan yağları almanızı sağlar. Bu kötü bir şey değil, yakıtınızı yakacaksınız, ama tabi bu bir şekilde telafi edilmeli.

  Sürüşün kalan kısmında:

  Aynı beslenme yapısına ve disiplinine yarış boyunca sadık kalın. Sürüşün sonuna doğru konsantrasyon kaybı ve enerji takviyesinin ihmal edilmesi bisikletçiler tarafından yapılan genel yanlışlardan biridir. Bitime sadece bir kaç kilometre kaldığını bilseniz bile, eğer her 20-30 dakikada almanız gereken takviyenin vakti gelmişse, mutlaka o takviyeyi alın.

  3.jpg


  Sürüşün ardından: Öğle 13-15

  Sürüşünüzde temponuzu ve beslenmenizi doğru şekilde ayarladıysanız, yarışı bitirdiğinizde aç hissetmeliniz, ama kurt gibi aç değil tabi :) Sürüşün ardından toparlanmak için protein ve karbonhidrat içeceğinizi hazırlayın ve giysilerinizle ve bisikletinizle ilgilenirken, banyo yaparken ve üstünüzü değiştirirken bir miktar enerji aldığınızdan emin olun.

  Bu ayrıca, muhtemel bir geç öğlen yemeğinde aşırı yemek yemenizin de önüne geçer. Bu öğün kaliteli karbonhidrat ve proteinler içermeli: mesela ton balıklı sandviç ideal bir öğün olabilir. Sürüşü bitirdikten sonraki 20 dakika içinde gerçek yemeğinizi hemen yeme imkanınız varsa, toparlanma amaçlı içeceği atlayabilirsiniz. Durumu böyle olsa bile, öğününüz abartılı olmamalı ve “çok sürdüm, çok efor sarfettim. O halde istediğim şeyi yerim” mantığıyla hareket edilmemeli (özellikle bir miktar kilo vermek isteyenler için daha da önemli bir nokta burası).

  Sürüşün ardından: İkindi 15-17

  Eğer sürüş esnasında veya sürüşün hemen ardından gerektiği gibi besin almadıysanız, birkaç saat sonra aniden gerçek açlığı hissedersiniz (işte kurt gibi acıkma bu oluyor :komik: ). Böyle bir durumu tecrübe ederseniz, bunu mutlaka not alın ve bir sonraki sürüşleriniz için sürüş esnası ve sürüş sonrası beslenmenize çeki-düzen verin. Beslenmenizi düzgün bir şekilde yapmışsanız, bu zaman diliminde tuzsuz kuru yemişlerden veya bir kaç meyve tüketebilirsiniz.

  Sürüşün ardından: Akşam 19

  Yılın en büyük hedefini gerçekleştirdiğinizden dolayı bir kutlama yapmıyorsanız, daha önce de dediğimiz gibi “çok sürdüm, çok efor sarfettim. O halde istediğim şeyi yerim” kafasıyla asla hareket etmeyin. Yaktığınız bütün kalorileri telafi etmeye çalışmaktan ziyade toparlanmanıza yardımcı olacak ve hararetinizi kesecek besinler içeren mantıklı ölçülerdeki bir akşam yemeği sizin için en uygunu olacaktır. Brokoli ve baharatlı patates ile servis edilmiş uskumru tarzında yağlı bir balık ve ardından gelen çilek, dut, böğürtlen tarzı meyveler mükemmel olur.

  Kaynak: Cycling nutrition for long rides
   
 2. kuşlar gibi özgür

  kuşlar gibi özgür Bisiklet tutkunu ^^

  Yaş:
  19
  Kayıt:
  27 Ocak 2016
  Mesajlar:
  455
  Beğeniler:
  369
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Barış
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Çok faydalı bir yazıyı Türkçemize kazandırdığınız için teşekkürler :)
   
  Ahmet.KOÇ bunu beğendi.
 3. Kudret Kurtcebe

  Kudret Kurtcebe Onursal Üye

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  33.363
  Beğeniler:
  44.269
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  30 mart 2016 ,
  195 km 'in kritiği,,,,,,,
  beslenme,
  bir gün öncesinden kuzu etli karnabahar ,
  06.30 çıkış,05.30 kahvaltı,2 yumurta omlet lor peyniri ile,hafta içi tur yapılmaz bunu anladık,gebze istikamette çok vakit kayboldu,eskihisardan feribot,topçular ,
  dönüş final 17.55 pendik feribot yalova ,12 saatten az,dönüşte tempo yapmadım lay lom lom sürdüm,
  kuru üzüm fındık yanımda idi,iç lastiksiz pompasız asla uzun yola çıkmam,molalarda giderken kuru üzüm fındık ve madensuyu ayran karışımı yetti,dönüşte bir adet kıymalı lahmacun,çay,yalovaya 12 km kala işkembe çorbası,aralarda kuru üzüm ve fındık,aşırı terlemedim,uzun yollara sonbaharda, kışın ve ilkbaharda gidilir,işin rajonu budur.
   
  cagrı3 bunu beğendi.
 4. Taxonera

  Taxonera Bisikletkolik

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  26 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  1.291
  Beğeniler:
  950
  Şehir:
  İzmit
  Adı:
  Gökhan
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  [​IMG][​IMG]

  Böyle bir ürün buldum. Uzun sürüşlerde bize faydası olur mu. Yarışçıların yediği barlara benziyor mu.

  ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
  kuşlar gibi özgür bunu beğendi.
 5. kuşlar gibi özgür

  kuşlar gibi özgür Bisiklet tutkunu ^^

  Yaş:
  19
  Kayıt:
  27 Ocak 2016
  Mesajlar:
  455
  Beğeniler:
  369
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Barış
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  @Taxonera Güzelmiş :) Bilgili arkadaşlar lütfen buraya :D Ben de şunları aldım, iyi enerji veriyor. 1474122592314-689754538.jpg 1474122620293-720472034.jpg
   
  Yusuf !!WOW!! bunu beğendi.
 6. deadlistcach

  deadlistcach Felt F65x cx

  Kayıt:
  31 Ocak 2015
  Mesajlar:
  387
  Beğeniler:
  527
  Şehir:
  Istanbul
  Bisiklet:
  Felt
  Seviye:
  tadımca bulursam kesinlikle 2-3 tane atıyorum sırtıma:)
   
  Ahmetgitar bunu beğendi.
 7. ambiguous

  ambiguous Üye

  Kayıt:
  21 Şubat 2014
  Mesajlar:
  53
  Beğeniler:
  82
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Rıfat
  Bisiklet:
  Cervélo
  Seviye:
  Uno firmasının kıtıruno'ları yoğurt ile süper gidiyor.. turlarda ara öğün için olarak da değerlendirilebilir.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  kuşlar gibi özgür bunu beğendi.
 8. gokberk88

  gokberk88 Forum Demirbaşı

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  16 Mart 2016
  Mesajlar:
  405
  Beğeniler:
  249
  Şehir:
  ANKARA
  Adı:
  gökberk
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  @Taxonera aslında çok uygun bisiklet için tahıl, kuru meyve, kuruyemiş barındırması her şeyden var ama glikoz şurubu var o yüzden yiyemiyorum.
  sürüşlerden sonra yemek için size Uniq2go %100 doğal protein bar bu barı tavsiye ederim içerisinde şeker yok ve tatlandırıcı yok tadını hurmadan alıyor. içinde de whey proteini var. Diyetisyenim tavsiye etmişti tadı da yediğim bütün barlardan güzel :)
  not: Migroslarda bulabilirsiniz
   
 9. Taxonera

  Taxonera Bisikletkolik

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  26 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  1.291
  Beğeniler:
  950
  Şehir:
  İzmit
  Adı:
  Gökhan
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  Teşekkürler.
  Sürüş sonrası kaslar yorulduğu için protein şart Eeee evde her zaman et balık tavuk olmuyor. Bunlardan temin etmek gerek. 1 saat ve daha fazla sürüş için peki dönüşe başlarken yesek nasıl olur.

  ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 10. Tasogare

  Tasogare Bisikletkolik

  Kayıt:
  6 Nisan 2015
  Mesajlar:
  1.147
  Beğeniler:
  2.174
  Şehir:
  İzmir
  Adı:
  Mugen
  Seviye:
  [​IMG]
  bu baya güzel bişey tavsiye ederim
   
  gokberk88 bunu beğendi.
 11. Taxonera

  Taxonera Bisikletkolik

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  26 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  1.291
  Beğeniler:
  950
  Şehir:
  İzmit
  Adı:
  Gökhan
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  İçini de görsek iyi olurdu nasıl bir şey bu krema tarzı mı nasıl nerde satılır

  ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 12. Tasogare

  Tasogare Bisikletkolik

  Kayıt:
  6 Nisan 2015
  Mesajlar:
  1.147
  Beğeniler:
  2.174
  Şehir:
  İzmir
  Adı:
  Mugen
  Seviye:
  kuru meyvelerden yapılmış bi karışım, kuru kayısı gibi bi kıvamı var A 101 de denk geldim ben, bimde de varmış galiba, katkısız doğal şekerli görünce aldım hemen, tablet gibi incecik yemesi ve taşıması kolay, açması zor ama, sürerken açmamak lazım :)

  * 2 tl civarında olmalı
   
  kobalamin bunu beğendi.
 13. AnılDemir41

  AnılDemir41 MounTain Bike

  Yaş:
  26
  Kayıt:
  23 Ağustos 2016
  Mesajlar:
  96
  Beğeniler:
  124
  Şehir:
  Kocaeli
  Adı:
  Anıl
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Bu konu çok yararlı,Facebook'ta paylaşılmalı :)
   
 14. Groims

  Groims Onursal Üye

  Kayıt:
  11 Mayıs 2016
  Mesajlar:
  1.512
  Beğeniler:
  2.423
  Şehir:
  Ohrid
  Bisiklet:
  Canyon
  Seviye:
  @Ahmet.KOÇ Faydalı Teşekkürler. Kayseri Granfondo'su öncesinde yolda bulunan bir restorandan yemek yedim ve yarış günü sindirim sistemim felaketti.

  Süper bir yazı teşekkür ederim.
   
  Ahmet.KOÇ bunu beğendi.
 15. gokberk88

  gokberk88 Forum Demirbaşı

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  16 Mart 2016
  Mesajlar:
  405
  Beğeniler:
  249
  Şehir:
  ANKARA
  Adı:
  gökberk
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  @Taxonera bahsettiğim ürünü sürüş bittikten sonra yemelisiniz, kaslar dinlenmeye geçtiğinde proteinlerin onları onarmaya geçmesi lazım çünkü. Bu arada ürün normalde 7 tl bugün rossman da 6 liraya düşmüş hemen stok yaptım :D
  @Tasogare bulup hemen alıp denemek istiyorum çok güzele benziyor teşekkürler paylaşım için :)
   
 16. trainspotting35

  trainspotting35 Bisikletkolik

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  18 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  1.390
  Beğeniler:
  2.911
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Lapierre
  Seviye:
  Tavsiye manasında söylemiyorum ama sabah çok erken sürüşe çıktığım için kahvaltı etme şansım olmuyor. Yanıma kuru kayısı, fındık, kuru üzüm alıp mola verdiğimde onları atıştırıyorum. Eve döndüğümde ise sağlam yumurtalı bir kahvaltı yapıyorum.
   
 17. thieft3000

  thieft3000 Üye

  Yaş:
  28
  Kayıt:
  23 Temmuz 2016
  Mesajlar:
  58
  Beğeniler:
  77
  Şehir:
  istanbul
  Adı:
  tolga
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
 18. trainspotting35

  trainspotting35 Bisikletkolik

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  18 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  1.390
  Beğeniler:
  2.911
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Lapierre
  Seviye:
  @thieft3000 İnceğiz'e gittik, Karaburun' a gittik hepsinde kahvaltı yapmadan çıktım. Uçmak Dere' ye çıkarken de kahvaltı yaparız artık.
   
 19. Taxonera

  Taxonera Bisikletkolik

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  26 Temmuz 2015
  Mesajlar:
  1.291
  Beğeniler:
  950
  Şehir:
  İzmit
  Adı:
  Gökhan
  Bisiklet:
  Mosso
  Seviye:
  Diyelim ki 40-45km gidiş bir o kadar da gelişi var rotamızın.

  Gittik 45km sonunda dinlenme yapıcaz. Bu esnada enerji vermesi ve 45km nin verdiği yorgunluğu nispeten azaltan neler yemeliyiz. Mesela protein bar muz v.s. neler...

  Gidiş genelde güzel oluyor ama geliş de insan bitiyor. Çok alışık değilseniz ve yanınızda doğru gıdalar yok ise. Daha önce başıma geldiği çünkü. Bu cahilliği tekrarlamak istemiyorum.

  ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 20. Ozan k.

  Ozan k. Onursal Üye

  Kayıt:
  13 Haziran 2014
  Mesajlar:
  2.261
  Beğeniler:
  3.227
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  KTM
  Seviye:
  Daha bugün 35km yokuşlu gidip aynı yolu geldim , sürekli gittiğim bir rotadir. Surusten 2 saat evvel kepekli makarna yedim çok güzel oldu. Gidene kadar hiç acıkmadım ve dönüşte de 2 tane kuruyemiş ve meyveli bar yemek yetti.
  Kesinlikle tavsiye ederim...
   
  Groims bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2017-7-17_11-24-19.png
Bisiklet sürüş kaydını Strava'ya, TrainingPeaks'e veya başka bir aktivite takip sitesine yüklediğimizde, özet bilgi ekranında kJ cinsinden bir değer görürüz. Kilojul biriminden gösterilen bu...
20160630_084931.jpg
Hazirandı..Hepimizin gelmesini dört gözle bekledeğimiz o harika doğanın bize sunduğu bisiklet koşulları uygun hale gelmişti.Hoş kendi adıma mevsim yada iklim nasıl olursa olsun aynakol kadanssız...
upload_2016-4-29_9-7-59.png
Antrenmanları kayıt altına alıp bir program çerçevesinde performansınızı takip ediyorsanız, web üzerinden online hizmet veren analiz sitelerini mutlaka duymuş olmalısınız. Örneğin TrainingPeaks...