Uzun süre bisiklete binmemek ve bacak ağrısı ilişkisi

Volkan Aykul

Daimi Üye
Tepki
54
Bisiklet
Carraro
Merhaba arkadaşlar.
Ocak/şubat ayına kadar hemen hemen haftada 3 gün bisiklete biniyordum ve günde ortalama 20 km sürüyordum (2 yıldır böyleyim). Ancak son birkaç aydır bisiklete binme isteğim kaçtı, binsem bile isteksiz biniyorum. Son 1 aydır bacaklarımda ağrılar oluşmaya başladı. Yürümeşe bile halim kalmıyor ağrıdan dolayı. Acaba bunun sebebi bisiklete binmemek olabilir mi?

Scudo

2265124

Aktif Üye
Tepki
38
İsim
SEDAT
Bisiklet
Kron
Binmemeninde etkisi vardır ama asıl sorun bence isteksiz binmeniz. İstemeden yaptığınız için vücudunuza gereksiz yük gibi geliyor ve gereğinden fazla yoruyorsunuz . Beyinde bitiyor her şey :kötü:

Volkan Aykul

Daimi Üye
Tepki
54
Bisiklet
Carraro
İstemediğim için yapmıyorum. Neden ağrıyor anlamıyorum. :)
Ah şu beynime hüküm geçiremiyorum.

cpt.erhan

Daimi Üye
Tepki
200
İsim
Erhan
Bisiklet
Specialized
B vitamini eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Bir ara sabahları ağrılarla uyanmam sonucunda doktor tavsiyesiyle B vitamini alarak ağrılarımdan kurtulmuştum. Tabiki doktor tavsiyesi ile özellikle B12 vitamini sıkıntılarınızı giderebilir. Ama mutlaka doktora danışmanızı öneriyorum

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
Ne kadar bindiğinizde ağrı oluşuyor ve kaç km hıza hangi vitesle ulaşıyorsunuz?

dr_mrh

Daimi Üye
Tepki
129
Bisiklet
Carraro
ağrını odaklandığı yer diziniz ise sorun menisküs olabilir,
size tavsiyem daha hafif bir şekilde kendinizi zorlamadan,mümkünse daha önce gitmediğiniz rotaları deneyerek bir deneyin, yüksek rampalara vurmayın kendinizi bisikletiniz ne bilmiyorum belki bir iki ufak dokunuş faydalı olur

tabi bir ortopediste de kontrole gitmeniz gerekebilir

Volkan Aykul

Daimi Üye
Tepki
54
Bisiklet
Carraro
@taner07
Bisiklete binmeden ağrı var. Uzun zaman önce kullanıyordum, ama bir süreliğine kullanamıyorum ve aırolar oluşmaya başladı. Acaba bisiklete binmediğim için mi bu ağrılar oluştu? Bunu merak ettim.

Zaten kendimi zorlamıyorum ve genellikle şehir bisikleti kullanıyorum. Genellikle de 18 km/saat hızında kulanıyorum.

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
@Volkan Aykul O zaman bence hiç uğraşmayın buralarda, en müsait zamanda doktora görünün bisiklete binmiyorsunuz diye ağrı olacağını sanmam :(

• Beğen
Tepkiler: Volkan Aykul

cpt.erhan

Daimi Üye
Tepki
200
İsim
Erhan
Bisiklet
Specialized
@Lenora Nora netten baktım demir eksikliğinde kullanılan bir ilaçmış. Bir şey diyemeyeceğim. Ben alınması gereken her türlü ilacın doktora danışılması taraftarıyım. O yüzden ilaç ismi vermemeyi tercih ettim. Ben sadece arkadaşa başımdan geçen durumdan bahsederek yardımcı olmaya çalıştım. Umarım arkadaşımız kısa sürede ağrılarından kurtulur ve seve seve bisikletini kullanmaya devam eder

• Beğen

Schwarzeagle

Aktif Üye
Tepki
105
İsim
Ozan
Bisiklet
Sedona
@Volkan Aykul öncelikle merhaba.

Aynı durumları bende yaşadım ve kan tahlili yaptığım da kanımda kreatin kınaz oranımın yüksek çıktığını fark etti doktor. ağır spor yapanlarda ortaya çıkarmış ve kas kaybına ağrılara yol açarmış. hafta da 2 den fazla binme eğer uzun yol yapıyorsan dedi ve mutlaka binmeden bir iki gün önceden protein yapıcı besinler yemelisin dedi.

• Beğen
Tepki
3
Bisiklet
Carraro
Bacaklardaki ağrıyı eğer kaslarınızda hissediyorsanız bunun sebebi gecikmeli kas ağrısı (Delayed Onset Muscle Soreness-DOMS) diye tabir edilen şey olabilir. Bisiklete binmek de bir egzersizdir ve egzersizden 24-48 saat sonra bu ağrıları yaşamaya başlayabilirsiniz. Özellikle uzun süre egzersizden uzak durduysanız bu ağrılar 1 haftaya kadar sürebilir. Çünkü kas hücreleri atrofiye(hücrelerin küçülmesi) uğramış olabilir ve bu hücrelerin tekrar büyümesi(hipertrofi) için egzersizle birlikte yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmelisiniz. Kasları kemiklere bağlayan tendonlarda da ağrılar oluşması muhtemeldir. Eğer ağrılarınızı kas ve tendonlarınızda hissediyorsanız ve en geç bir hafta içinde azalma gözlemliyorsanız endişe edilecek bir şey olduğunu sanmıyorum. Ağrılar başka bir yerinizde, eklemlerinizde ise doktora başvurmanızı öneririm.

• Beğen

tbag45

Daimi Üye
Tepki
155
İsim
kaan yıldırım
Bisiklet
Giant
Sorununuz vitamin veya mineral eksikliği kaynaklı bence,kan değerlerinizi ölçtürmenizi tavsiye ederim.

Volkan Aykul

Daimi Üye
Tepki
54
Bisiklet
Carraro
Hepsine baktırdım. Kan değerleri normal aralıkta, vitamin eksikliği de yok. Psikolojik olabilir dedi doktor.

eren cerciz

Aktif Üye
Tepki
266
Bisiklet
KTM
@Volkan Aykul , kan değerlerinin çıkışını alıp Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi'nde spor hekimi Canan Gönen Aydın'a görünmeni tavsiye derim. Devlet hastanesi zaten, yani özel değil. Benim de geçen yıl bacak ve diz bölgesinde ağrılarım olduğunda gitmiştim. Bisikletin yanı sıra koştuğum için de diz bölgesinde zorlanmalar olmuş. Her spor sonrası 20'şer dakika buz uygulaması ile kısa sürede ağrılardan kurtuldum. Çok bilgili ve uzmanlık alanı da spor hastalıkları olan bir doktor. Görünmekte fayda var derim :)

• Beğen

Berkec.

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Diğer
Geçen yıl ayağım kesilip 3 dikiş atılmıştı doktor 10 gün denize giremezsin dedi ben ise ne zaman bisiklet sürebilirim diye sormuştum 3-4 gün sonra da dikişli ayağımla ilk pedalı çevirmiştim sanırım aynı sorun bende olsa ben sürmeye devam ederim :D