Uzun Araçlarla (Otobüs vb.) İlgili Önemli Uyarı!

Berk_D

Daimi Üye
Tepki
131
Bisiklet
Geotech
Arkadaşlar otobüs şoförü bir tanıdığım bisiklet sürdüğümü duyunca 'Otobüs ve diğer uzun araçların sağ arka köşelerinin kör nokta olduğunu' dikkat etmem gerektiğini söyledi. Bende sizlerle paylaşmak istedim bu konuya dikkat edelim.

Scudo

M.A.Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
508
Bisiklet
Diğer
Trafik yoğun olsun olmasın, özellikle büyük araçlara fazla sokulmamak lazım. Böyle bir hatamdan dolayı küçük bir motor kazası geçirdim. Şöyle ki; az ilerde sağa dönüş var, kocaman bir otobüs yavaş yavaş ilerliyor, ben de onun sağından, arka sağ teker hizasından. Dönüşe geldiğimizde otobüs düz devam eder gibi göründü, (uzun araçlar dönüşü geniş açılı yaptığından) bende biraz hızlandım, o da ne!? Otobüsün birden sağa manevra yapması, benim dalgınlığım, frenlere asılıp gidonu sağa kırmam ve düşüş.. Allah'a çok şükür hafif bir şeydi maddi - manevi bir kayıp olmadı..
Aman dikkat arkadaşlar,

GÖRELİM, VE GÖRÜNELİM

dantelk

Üye
Tepki
28
Sadece bisikletle değil, yayayken de ağır taşıtlara toleranslı yaklaşmak lazım. Özellikle şehir içinde eski belediye otobüslerinde (İkarus) sürüş pozisyonu çok yüksek olduğu için, sürücü aynaları kullanmadığı sürece otobüsün sağ ön ucunu göremez.

Eğer sürücü ile göz teması kuramiyorsanız, o da sizi görmüyor demektir. Kendinizi kollayın.

• Beğen
Tepkiler: ANT OZAMAN
Tepki
85
Teşekkürler

Bende arabaların yanından geçerken mutlaka bir pay bırakıyorum kapı açma ihtimaline karşılık , dikkatli olmak lazım

Oğuz Taş

Daimi Üye
Tepki
217
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öğrendiğim iyi oldu. Genelde ışıklarda dayanamayıp sağlarından kaptırıyorum çünkü :)

Tolga Yücel

Forum Demirbaşı
Tepki
328
Bisiklet
Salcano
Bilgiler için teşekkürler.. otobüsü solladığımız zamanda dikkatli olmalıyız çünkü yaya çıkabiliyor otobüsün önünden.. veya kalabalık bir yolda arabaların ortasından geçtiğimiz zaman yayalar şak diye ortaya çıkıyor ve gümm :) dikkatli olmak gerek.. iyi forumlar

• Beğen
Tepkiler: Cahit Türk

ilkcan çağdaş

Forum Bağımlısı
Tepki
265
Şöförlerin çoğu sağ aynayı çok az kullanır.Bisikletlileri bırakın,araç sahibi olsanız dahi bir aracın sağından geçerken gerekli ikazı yapın.Zaten trafik kurallarına görede öndeki aracı sağdan sağlamak yasak.Özellikle minibüs ve otobüs şöförlerine özellikle bisiklet kullanıyorsanız çok dikkat edin.

çağrı ilter

Aktif Üye
Tepki
61
Bisiklet
Scott
ince ayrıntı gibi ama çok yararlı bilgi. teşekkürler:in:

Cahit Türk

Daimi Üye
Tepki
128
Bisiklet
Salcano
@Tolga Yücel

aynen böyle bir kaza yapmıştım. durmakta olan otobüsün önünden aniden çıkan yayaları görünce frenlere asıldım. kendimi yerde buldum. neyse ki yayalara da bana da birşey olmamıştı. duran trafikte özellikle otobüslerin sağından giderken dikkat etmek lazım.

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
Geçenlerde şehir içi yolda 40-50 km/h aralığında otobüsün arkasına takıldım, bir süre sonra sağ arkasına geçtim 1-2 m. aralık bıraktım, bu durum 3-4 dk. kadar sürdü zaten gidiceğim yere vardım, eve geldiğimde sol kulağımda uğultuyla karışık tıkanıklık vardı, bu durum 2 günde zor geçti. Özellikle gece uyurken zorlandım kafamda sanki dizel motor çalışıyo gibiydi :), aman diyorum motora yakın kısımlarda fazla takılmayın :) .

Tepki
270
Bisiklet
Geotech
600 cc üstü enduro motosikletlere daha çok ses çıkarsın ve daha fazla fark edilelim diye performans egsoz taktıran arkadaşlarım var,bisikletli olarak bizim çok daha fazla dikkatli olmamız lazım!

Tepki
41
valla özellikle kamyonların her tarafına dikkat etmek gerekiyor bence.geçen gün anayol üzerinde giderken yan yoldan çıkmak isteyen bir kamyoncu ile göz göze geldik.beni bekler diye tahmin ettim.(ki zaten beklemesi gerek) ancak adam beni hiç tınlamdan yola çıktı.bana da frenlere asılıp,türkü söylemekten başka birşey kalmadı.

• Beğen
Tepkiler: Cem Özyurt

M.Burcu Cebesoy

Forum Bağımlısı
Tepki
341
uzun araçların sağına asla girme , soluna da girdiysen mümkün olduğunca çabuk çık :) ve ne kadar uzak geçersen o kadar iyi tabiki ... arkalarından da asla çok yakın takip etme ... vs vs ...

Tepki
57
Bisiklettede öyle değilmidir arkamıza bakarken genelde soldan bakarız sağdan bakma gereksinimi duymayız :)

turist

Daimi Üye
Tepki
203
Bu kadar balta şoförün olduğu ortamda uzun kısa araç farketmez aslında, bizler görünmeziz..Bizi gören eden yok.. Ona göre hareket etmeliyiz.

Tepki
29
hergün onlarca insanın öldüğü yollarda. kendimizi taşıt olarak görmemek lazım. çünkü sürücülerin büyük bir kısmı bisikleti taşıt olarak görmüyor. trafikte anlık dikkatsizlik hele bisiklet gibi korunmasız bir araç için telafisi zor şeylere sebeb olabilir. çok dikkatli olmak lazım