Üzücü bir olay

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Deniz Kılıç tarafından paylaşıldı.

 1. Deniz Kılıç

  Deniz Kılıç Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Haziran 2006
  Mesajlar:
  341
  Beğeniler:
  109
  Şehir:
  İzmir/Konak
  Seviye:
  Cumartesi akşamı oynanan Getafe maçında fenalaşarak hastaneye kaldırılan Sevillalı futbolcu Antonio Puerta 28.08.07 tarihinde hastanede sürdürdüğü 48 saatlik mücadelesi kaybetmiştir.

  Bu olay maalesef ilk değildir


  YEŞİL SAHALARDA DEVRİLEN FUTBOLCULAR
  HUGO CUNHA: Uniao Leiria'nın Portekiizli orta saha oyuncusu Hugo Cunha Haziran 2005'de 28 yaşındayken maç içinde geçirdiği kalp kriz ile yaşama veda etmişti.

  MARCIO DOS SANTOS: Kasım 2002'de Brezilyalı golcü Marcio Dos Santos Peru ekibi Deportivo Wanka filelerini havalandırdıktan sonra aynı saat içinde geçirdiği kalp krizi sonucun hayata devam edememişti, 28 yaşındaydı.

  MIKLOS FEHER: Ocak 2004'de Benfica'nın Macar futbolcusu Miklos Feher Vitoria Guimaraes mücadelesinde kalbine yenik düşmüştü. 24 yaşındaydı.
   
  H.Çelik, Derya AKYILDIZ ve Emre Ede bunu beğendi.
 2. Emre Ede

  Emre Ede Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Nisan 2007
  Mesajlar:
  572
  Beğeniler:
  227
  Şehir:
  ESKİŞEHİR
  Seviye:
  olamazyaaa :(:( kaçıncı bu ? :(
   
 3. BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  885
  Malesef günümüzde futbol dünyasında bu tip çok üzücü olaylar gerçekleşmekte. Geçen yıllarla gelişen beslenme ve antrenman sistemlerinin bir yan etkisi diyebiriz buna. Ancak futbol gibi sade ve tek aracın top olduğu, hayati riskin bulunmadığı bir oyunda, bu tip ölümler gerçekten futbolseverleri üzmekte. Bugün bir Getafe'linin başına gelen bu şanssızlık, belki yarın da hava şartları nedeniyle bir TSL takımının oyuncusunun da başına gelebilir. Futbol dünyası Türkiye'de ve Avrupa'da taraftar şiddeti ve özellikle Avrupa'da ırkçıklıkla uğraşırken, bu endüstrinin yükünün belki de en büyük kısmını taşıyan ayakları UEFA ve FIFA daha çok düşünmeli ve şayet alınabilecek önlemler varsa, bunları hayata geçirmelidir.
   
  Deniz Kılıç bunu beğendi.
 4. Derya AKYILDIZ

  Derya AKYILDIZ Onursal Üye

  Kayıt:
  17 Ocak 2006
  Mesajlar:
  1.551
  Beğeniler:
  1.812
  Şehir:
  Ataşehir
  Seviye:
  Evet takip ediyordum yoğun bakıma alınmıştı.. dün öldüğünü duydum.. haber için teşekkürler.. acil önlem alınmalı yazık! :(
   
 5. #5
  Deniz Kılıç

  Deniz Kılıç Kıdemli Üye

  Kayıt:
  1 Haziran 2006
  Mesajlar:
  341
  Beğeniler:
  109
  Şehir:
  İzmir/Konak
  Seviye:
  Arkadaşlar bu olay niye hala tekrar ediyor.Yine yeşil sahalarda bir ölüm daha yaşandı.

  İsrail İkinci Ligi takımlarından Hapoel Beerşeba'da oynayan Zambiyalı futbolcu Chaswe Nsofwa, antrenman sırasında öldü.

  İsrail televizyonunun haberinde, 27 yaşındaki futbolcunun Beerşeba kentindeki antrenman sırasında yere yıkıldığı, tüm tıbbi müdahalelere rağmen kurtarılamadığı belirtildi.

  Haberde, futbolcunun ölüm sebebinin henüz bilinmediği, ancak bir süre önce muayeneden geçtiği kaydedildi.

  İspanya'da da maç sırasında yere yığılan Sevilla takımı oyuncusu Antonio Puerta, 3 gün kaldığı hastanede dün yaşamını yitirmişti.


  Fransa'da düzenlenen Konfederasyon Kupası'nda sahanın ortasında aniden kalbi duran ve hayatını kaybeden 28 yaşındaki Kamerunlu Marc-Vivien Foe gibi pek çok sporcu 'P1A2' adı verilen 'ölüm geni' nedeniyle ölüyor. Genetik bir tarama ile saptanabilen bu gen, damar tıkanıklığına neden olarak özellikle profesyonel sporcuların genç yaşta kalp krizi geçirmelerine yol açıyor.

  Rusya'nın iki kez Olimpiyat Şampiyonu olmuş buz patencisi Sergei Grinkov'un 1995'te aniden kalp krizi geçirerek 28 yaşında hayata veda etmesi üzerine tüm dünyada sporcu ölümlerinin nedenleri araştırma konusu oldu. Yüksek tansiyon, sigara, alkol, kolesterol gibi hiçbir sorunu olmayan Grinkov'un ölümü tam 6 yıl araştırıldı. Sonunda P1A2 adlı bir ölüm geninin bulunduğu ve genç insanlarda bu genin kalp krizine neden olduğu ortaya çıktı.


  NASIL ÖLDÜRÜYOR?

  İnsanların yüzde 20'sinde bulunan P1A2 adlı ölüm geni, atardamarlara kan pompalanmasını engelleyerek kan pıhtılaşmasına yol açıyor. Bu da damar tıkanıklığını gündeme getiriyor. Dolayısıyla erken kalp krizi geçiren profesyonel sporcularda ani ölümlere yol açabiliyor.


  Genç futbolcu ve sporcuların hayatlarını kaybetmesiyle sonuçlanan vakaların çoğunun altında bu genin etkisinin bulunduğunu anlatan Acıbadem Hastanesi Genetik Tanı Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Ender Altıok, 'P1A2 geni dışında Faktör V ve Faktör II adlı genlerin de pek çok insanda genetik olarak kalp krizine yol açabileceğini biliyoruz. Ancak bunlar henüz araştırma düzeyinde bulgular. Bu nedenle 300-500 milyon liralık taramalarla bu geni saptasak bile sporcular yalnızca bu nedenle profesyonel hayatlarından uzaklaşmıyorlar' diyor.


  GEN TESTİ GEREKİYOR

  Zaten 500 milyon liralık testle taraması yapılan bu geni Türkiye'deki 32 bin antrenör ile 500 bine yakın lisanslı sporcuya yapmak teknik olarak da çok mümkün görülmüyor. International Hospital Kardiyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Tuğrul Okay'a göre bu taramalar ancak 20 yıl sonra gerçekleştirilebilecek. Genetik olarak ortaya çıkan kalp hastalığı riskini saptamanın bugünkü imkanlarla mümkün olmadığını anlatan Doç. Dr. Okay 'Profesyonel sporcular her zaman kalp krizi konusunda risk altındadır. Doktorların tavsiye ettiği hafif egzersizle ağır yarışma sporları birbirine karıştırılmamalı. Profesyonel spor, vücudu her zaman maksimum zorlar. O yüzden sporcuların düzenli olarak check-up'ları yapılır ancak bu testlerle de genetik riskler anlaşılamayabilir' diyor.


  Check-up riskleri saptayamıyor

  Genlerin yol açtığı kalp krizleri birkaç ay önce Fenerbahçeli Washington'un kalp krizi geçirmesinin ardından da tartışılmaya başlanmıştı. Bütün bu ölümler önlenebilir miydi? Ya da daha önceden bu risk saptanabilir miydi? Bu tür sorulara uzmanlar, 'genetik risklerin normal check-uplarla saptanamayacağını' belirterek yanıt veriyor.


  İstanbul Tıp Fakültesi Acil Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı, aynı zamanda Galatasaray futbol takımının doktoru olan Prof. Dr. Mehmet Kurdoğlu 'Normal check-up'larla genetik riskler ortaya çıkmaz' diye yanıt veriyor. Kurdoğlu'na göre sporcuların maksimum ölçümleri yapılmalı. Buna karşın yine de doğuştan kaynaklanan ya da gizli şekere bağlı damar sorunlarının saptanabilmesi imkansız. Damar hastalıklarına bağlı durumlarda gençlerde ölüm oranının yükseldiğini de hatırlatan Kurdoğlu, 'Ana damar tıkandığı zaman onun görevini görecek kılcal damarlar iyi gelişmediği için gençlerde risk artıyor' diye konuşuyor.


  BEŞİKTAŞ ANJİYO YAPTIRIYOR

  Beşiktaş'ın yöneticilerinden Doç. Dr. Mete Düren de sporculara genetik test yaptırmadıklarını ancak ailesinde kalp hastalığı bulunanları derinlemesine anjiyodan geçirdiklerini, bugüne dek genç takımdan gelen iki futbolcu için bu taramaları yaptıklarını söylüyor.


  15'inde olanları bile öldürüyor

  Genç su topçu Caner Erdoğru'nun ölümünde bu genin rol oynadığı uzun süre konuşuldu. Reşit, Kayhan ve İrfan Kaynak kardeşlerin üçü de futbol maçlarının ardından geçirdikleri kalp krizi sonucu öldüler. Bir zamanlar Fenerbahçe formasını giyen basketbolcu Mc Rae, Brian Lewis (Boston Celtics), Rage Lewis (Boston), Hank Gathers (NCAA), Pete Marawich (Utah-Boston) kalplerine yenik düşen basketbolcular..


  Türk atletizminde Reşat Oğuz, kalp krizi geçirdikten sonra pistlere veda ederken; Mehmet Yurdadön rahatsızlıktan sonra koşmayı bıraktı, kalp pili taktırdı. Bu arada Amerikan futbolu oynayan Avzado da sahada kalbine yenik düşenler arasına adını yazdırdı.


  BASKETÇİLER DE VAR

  Galatasaray altyapı oyuncusu Dursun Özbek 15 yaşında antrenman sırasında hayatını kaybedince o dönem Galatasaray'ın teknik direktörü olan Jupp Derwall hayatını anlattığı kitabı ona adadı. Sarıyer Antrenörü Candan Tarhan, kalbi nedeniyle yine sahada hayatını kaybetti.


  1990'ların başında Çavuşoğlu Koleji milli sporcusu Burak Alkaş, henüz 15 yaşındayken antrenman sırasında hayatını kaybeden milli başketçiler arasına katıldı. 2001 yılında Antalya 2. Amatör Lig Takımı Demirspor'un 18 yaşındaki kalecisi Abdullah Aslan, antrenmanda kalp krizi sonucu öldü. Ancak sporcu ölümleri bitmedi. Geçtiğimiz yıl Konya 2. Amatör Lig Takımı Doğanbey Belediyesi'nin 24 yaşındaki futbolcusu Hüseyin Dinçsoy antrenmanda hayatını kaybetti.


  Dilin geriye düşmesini engelleyin

  Çok şiddetli ve düzensiz kalp atışları sonucu ölen insanlarda aynen epilepsi krizi geçirir gibi etkiler görülüyor. Gözlerin beyazı ortaya çıkıyor, vücut kasılıyor ancak kalp durduktan sonra hasta tekrar normal pozisyona dönüyor. Bu kasılmanın hemen ardından kaslar gevşerken dil de geriye düşer. Bu da hava yolunu kapatarak, solunumu engeller. Bu durumda 'airway' adı verilen boru kullanılarak ilk müdahale yapılır. Dilin geriye düşmesini engellemek için airway uygulanamazsa baş geriye ya da yana çevrilerek dilin nefesi kesmesi önlenebilir.


  AŞIRI SPOR ZARARLI


  Bana bir şey olmaz demeyin

  Ünlü doktor Dr. Muzaffer Kuşhan da aşırı spor yapmanın yaşamı kısaltarak ani ölümlere neden olduğunu savunuyor. Harward Üniversitesi tarafından 60 yıl boyunca; 80 yaşını geçen 700 kişi üzerinde araştırma yapıldığını anlatan Dr. Kuşhan, 'Bu insanların hepsinin ortak özellikleri, günlük hayatlarında hareketli olmaları ancak kesinlikle yarışmak için spor yapmamalarıydı' diyor.


  Egzersizle sporun birbirine karıştırılmasasını ısrarla savunan Dr. Muzaffer Kuşhan şunları söylüyor


  * Aşırı ve devamlı spor, stres gibi bağışıklık sistemini zayıflatır.


  * Kazanma hırsı nedeniyle sporda yapılan aşırı bedensel yüklenme vücutta stres reaksiyonuna neden olur.


  * Sporda aşırı yüklenme, alınan oksijen miktarının artmasına neden olur. Vücutta serbest radikaller artar. Damar sertliği, kalp krizi, parkinson, kanser, iltihabi hastalıklar, alerjik romatizma ve erken yaşlanmaya neden olur.


  * Aşırı spor kas hücrelerini tahrip eder, kalp krizine neden olur.


  * Kilo vermek için yapılan aşırı spor ani ölüme neden olur.

  (Sabah)
   
 6. shaq

  shaq Kıdemli Üye

  Kayıt:
  21 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  339
  Beğeniler:
  163
  Şehir:
  İzmit
  Seviye:
  eet ya bende çok üzüldüm daha oyuncu 22 yaşında gencecik kim bilir ilerde ne yıldız olurdu allah rahmet eylesin
   
  selfpower bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

eat-more-protein.jpg
Merhabalar, Bicyling.com'un güzel bir makalesini paylaşıyorum :) Alıntı yapılan metin; 8 Quick Recovery Tricks to Get You Back on the Bike Bisiklet üzerine tekrar çıkmanızı hızlandıracak 8 püf...
IMG20160210221513.jpg
vee karşınızda ilk gıda incelemem. pek inceleme diyemem aslında. ürünümüz bu şirin görünümlü şey. şuan size boş gibi gözüküyor olabilir. çünkü boş. içindekileri ben yedim. tadı karışık meyvalı...
SiS_Nitrate_gel.jpg
Yine uzun ve detaylı bir makale ile kaldığımız yerden devam ediyoruz :D Bu haftaki konu beslenme ve su içme. Fakat içinde yağ ve karbonhidrat yakımına dair harika, herkesin işine yarayacak...