Üzdünüz beni yollar (stabilize olanı)

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Kayıt
28 Eylül 2011
Mesaj
5.847
Tepki
15.501
Şehir
kayseri
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Adeta kelleyi koltuğa alarak gidiyoruz. Dünkü 205 km lik kayseri-kalaba-avanos-çavuşin-göreme-ürgüp-kayseri turundan bahsediyorum. Keşke bir kaç yol fotosu çekseydim ibreti alem için. Bir bisikletçi için adeta işkenceye dönüşen yollarda güçlükle hareket ediyoruz. Bir an için uzun bir yokuşu tırmanırken baldırına sürekli kramp giren dostum erdeme "artık bas şu cehennemden çıkalım" dedim.
Emniyet şeridi yok: Sıfır emniyet şeridi. Hadi emniyet şeridi yok diyelim bir araç üzerine geldiğinde yolu boylu boyunca kapatan bariyer nedeniyle kaçış şansında yok. Artık ölümlerden ölüm beğen. Bir an için bu ihtimal nedeniyle soğuk terler döküyoruz. Allahtan özellikle tır sürücüleri anlayışlı çıkıyor. Yolu sollayıp uzağımızdan geçiyor sonra tekrar şeride giriyorlar. Arkalarından bakıyorum. O bizim yaşam ile ölüm arasındaki çizgi gibi üzerinden bir akrobat maharetiyle seyrettiğimiz beyaz çizgiye bir tekerlerini basmış öyle gidiyorlar. Ya dikkatsiz bir sürücü olsa. Yandık.
Bisiklet gitmiyor:İniş olduğu belli yolda pedal çeviriyoruz bisiklet sanki stabilizenin ağır çekimide kapılmış gitmiyor. Böyle bir yılgınlık hali bilmiyorum.
Tur sonunda titrek olduk: Tur bitiminde parkinsonlu hastalar gibi bozuk yolun etkisinden kurtulamamış vücudumuz istemsiz bir şekilde titriyor. Ayağım ve elim uyuşmuş, bilekler kopma noktasına gelmiş.
Ve ölümcül inişler: Heleki emniyet şeridinin olmadığı o sivri taşlarla döşeli yokuştan aşağı inmek. İnmeden önce helalleşmeniz lazım yani o derece. Frenlere sıkıca yapışıyorsunuz, fakat sürekli zıplayıp titrediğinizden hakimiyet her an gidebilir. Yol bozuk ilerde bir kasiste lastiklerin yolla temasının kesilmesi olası. Taşlar üzerinde frenli iniş dahi yapsanız tekerlekler kilitlenebilir, kayabilir. Bazende yalpalıyorda işte o an yüreğiniz ağzınıza geliyor.
Ha gün sonunda bittimi 205 km bitti ama bizide bitirdi. Tur adeta işkenceye dönüştü. Bisikletten soğuttu. Bir dahada stabilizeye girmekmi. Eksik kalsın.
 
Scudo

barhan

Daimi Üye
Kayıt
10 Ekim 2007
Mesaj
377
Tepki
630
Şehir
port gentil
Bisiklet
Diğer
bu veloturk granfondo güzergahı mı?
 

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Kayıt
28 Eylül 2011
Mesaj
5.847
Tepki
15.501
Şehir
kayseri
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@baranozhan

Ta kendileri. Bu kadar kalabalık bir festivalde kesin escort vardır ama yoksada katılımcıların dikkati elden bırakmamaları özellikle garipçe inişinde yol kalitesi ve uzun iniş sebebiyle bisikletlerini kontrollü sürmeleri tavsiye olunur.
 

BF Okuru

Üye
Kayıt
2 Şubat 2005
Mesaj
8
Tepki
0
daha cumartesi günü, her zaman kullandığımız ve bisikletçilerin en yoğun bulunduğu sahil yolunda 30 cm derinliğinde, dikdörtgen biçiminde açılmış bir çukur gördüm ve önümdeki arkadaş da ben de şans eseri ucundan geçtik. en ufak bir uyarı, tedbir vs yok. çukura girsek birkaç kemiğimizi kırarız, bisikletler pert olur.

şehir içi yollarda bile bisikletlileri hesaba katmayan kurumlar şehirler arası yollarda mı bizi düşünecek?
 

The 69 Eyes

Cervélo S5 (2017) Ultegra Di2
Kayıt
26 Nisan 2014
Mesaj
97
Tepki
111
Yaş
47
Şehir
İstanbul / Kartal
İsim
Hakan B.
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Cervélo
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dikkatli olmak lazım neyseki kazasız belasız turu tamamlamışsınız.
 
Yukarı Alt