Uyku sorunu yaşayanlar

Çağatay Y.

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Salcano
Tam olarakta öyle oldu 1.20 de kalktım bu gün başım ağrıyordu dayak yemiş gibi oldum bugün düzeltmek için daha uğraşıcam 4 te yattım 8'e 10 kala yine kalktım saat 10 da yine kalktım sonra yine yattım kalktım 1.20 idi saat 4 te dışarı çıkıcam güzel bir tur yapıcam ayrıca yorucu yatmama 1 saat kala yoğurt veya ayran ikinci günde aynısını denersem düzeleceğini umuyorum.

Scudo

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
benim de uyku düzenim oldum olası hep problemlidir. kendimi bildim bileli gece erken yatamam, sabah da erken/rahat uyanamam... ilkokulda bile ilk derslere hep geç kalırdım... çözüm olarak bi gün sabahlıyorum, ertesi gün erken uykum geliyo... bi sonraki gün erken kalkıyorum... ya da geç yat, az uyu, erlken kalk işe git üçgeninde, bi gün geliyo bünye iflas ediyo, erkenden uyuyorum... ertesi gün de erken ve dinlenmiş olarak uyanıyorum... ama uzun süreli olmuyo... uykumu iyi aldığım ilk geceyi takip eden gece, yine geç saatlere kadar ayakta kalıyorum :S

@ayhan1

"uyku da antrenmanlarınızın bir kısmıdır aslında. bir yetişkin için günde sekiz saat uyku ideal kabul edilir. Bisiklete bindiğiniz her saat için bir saat fazla uyumayı deneyin. genelde iş ve aile hayatıyla birlikte bu dengeyi kurmak kurmak zor olabilir ama kedini bu işe adamak adına yapılması gereken fedakarlıklardan biridir. Siz akşam saat dokuzda erkenden yatağa girerken arkadaşlarınız şehirde yeni eğlencelere gidiyor olabilirler. sadece sabah erken kalkıp antrenman yapmak yetmez" Dağ Bisikletçiliği- Tim Brink ;) -- "günde en fazla 6 saat uyumalısınız" tavsiyesi her zaman doğru olmayabilir...

Çağatay Y.

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Salcano
Herkese çok teşekkür ederim belki düzelmeyecek şu 3 günde belkide düzelecek bilemeyiz ama tavsiyeler için herkese teşekkür ederim mecbur 4 te yatıcam 7 de okula gidicem gelincede uyumam gece 9 a kadar dayanır uyurum ilk defa bir konumda böyle fazla yorum gördüm bunun içinde ayrı teşekkür ederim :)

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Uyku düzenlemek için melatonin alınabilir. Doğal bir destekdir.

Mehmet H.

Forum Bağımlısı
Tepki
363
Bisiklet
Ghost
uzun bir tur yap yorucu olsun 100 km lik falan eve geldiğin gibi uykun gelicek dayanabilirsen gece 10 kadar bekle sonra yatarsın o yorgunlukla
ertesi gün yine tur yap kısa hafif yor kendini uykun gelsin aynı saatte
anladığım bişey varsa evdeysen sürekli illaki yine bozuluyor düzen gündüz yorucu oyalayıcı bişey yapmazsan

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
ahaha :) bi grup kurabiliriz... uyku sorunu olanlar grubu... grup kurallarımız olur, mesela saat 23:45'ten sonra foruma girmeyi yasaklarız.. ya da sabah 7'de tüm grup üyelerinden günaydın mesajı bekleriz... böylece sabah erken kalkmak mecburi olur... kurallara uymayanları dışlarız, bu da yaptırım olur :p

Çağatay Y.

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Salcano
@Mehmet H.

100km ye gerek yok 15km yeter diye düşünüyorum çünkü 100km gideceğim turlar dağlardır köylerdir Malatya'da şehir içinde gezersem daha iyi yorulurum.Belki o kadarada gerek kalmaz çabuk yorulan bir bedenim var.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@Mehmet H.

Akşam spor yapmak uykusuzluğu tetikler. Spor vücut ritmini hızlandırır. Uyumak için ritmi düşürmek vakit alır.

evren eke

Üye
Tepki
3
Bisiklet
Carraro
@ayhan1

Hocam iyi güzel demişsin de, iş öyle değil maalesef. Ben uyku teknisyeniyim yani Hastanenin uykuyla ilgili bozukluklar ve hastalıklarla ilgili bölümünde çalışıyorum. Okuduğunuz kitap uykuya hangi açıdan yaklaşmış okumadığım için bilmiyorum, ama bize öğretilenlere göre insanlar uyku saatleri ve düzenleri genetik olarak kodlanmış olarak doğarlar, yani bizim ne kadar uyursak uykumuzu alacağımız ve günün hangi bölümünün bizim için en verimli dönem olduğu belirli şekilde doğuyoruz. Nüfusun büyük çoğunluğu 7-8 saat aralığında uykusunu tam bir şekilde alır; bazı insanlar 5-6 saat bazı insanlarda 9-10 saat aralığında olabilir; 9- 10 saat aralığındaki bir kişi eğer uykusunu tam almak istiyorsa uykuda bu süreyi tamamlamalıdır. Ben de 5-6 saat aralığında olmayı çok isterdim ama ben 8 saatte verimli bir uyku uyuyabiliyorum. Bir de insanlar tavuk uykusu, baykuş uykusu uyuyanlar olarak ayrılırlar. Tavuk uykusu akşam erken uyuyanlar için baykuş uykusu gece daha geç saatlerde uyuyanlar için kullanılır. Yani öyle herkes 6 saat uykuyla uykusunu alamaz, böyle konularda bilgi verirken dikkatli olmak lazım uyku hayatımızın 1/3 nü geçirdiğimiz bir dönem, sağlıksız uyku sağlıksız uyanıklık demek.

Tepki
4
@ayhan1

O kitaptan sonra uykumu düzene sokmaya çalışsamda 1.5 ay boyunca anlamsızca her akşam 22:00'de yattım sabahları ise 6'da zar zor kalktım. Kitap bana ters etki yaptı halbu ki 00:00' da yatar 06:00'da rahatça kalkardım. Sonradan çok zor oldu ama düzeldim :D

Çağatay Y.

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Salcano
@Doğancan Urul

Ne güzel abi işte nesini beğenmedin sen :) Yarın gece yine 4 de yatarım (Allah'ın işini bilemeyiz belki düzene girer)7 de gidersem göz torbaları ağır fail olucak :D O günde gece 9 a kadar uyumam gece 9 da pil biter uyurum inşallah.

Tepki
4
@Çağatay Y.

Fazladan gereksiz yere 2 saat fazla uyuyordum onu beğenmedim işte :D Şu sıralar gün içinde 6-7 saat uykuyu çıkardığımda sorun yaşamıyorum. Mesela bende bugün 04:00 gibi yatarım, 10:00 da kalkarım gayet uykumu almış bir şekilde. Gün içinde de 1-2 saat kestirirsem keyfine benden iyisi yok :)

Çağatay Y.

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Salcano
@Doğancan Urul
Abi bende sıkıntı o 1 den aşağı kalkmıyorum(istesem 12 de veya 10 da kalkıyorum saat 1 tamamen isteksizce) ama yarın 9 da kalkıp serin bir duş alacağım inşallah yarın belki düzene girer.

Tepki
4
@Çağatay Y.

Hedef koymayı deneyebilirsiniz kendi kendinize. Uyandığında duş almak gibi. Ama tabi duştan sonra yine yatağa girme :D Çıkın bisikletle turlanın, kafa dağıtın. Uyandıktan sonra ilk 2-3 saat evde vakit geçirmemek uykunuzu açabilir.

Çağatay Y.

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Salcano
@Doğancan Urul

Artık eylül ayındayız hava soğudu sabahları bisiklet sürebilirim :)

@Mehmet H.

Aynen :D Çok kötü birşey düzeltmeyi öğrensem seneyede uygularım.

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
aaa bak eskilere döndüm... okul zamanlarından...
ertesi gün sabah sınav vardır... masanda çalışmaktan sıkılınca kitapla birlikte yatağa uzanılır... ve sabah 6 gibi can havliyle uyanılırr... "leeen uyuyakalmışım yinee!!!" : )))) 'lerleyen 2-3 saatte, kahvaltı yapılır, giyinilir, otobüste geçen zaman dahil önemli görülen yerler hızlandırılmış şekilde beyne sokulur... -- işte muhteşem bir sabah... hem uyku alınmış, hem erken kalkılmış, hem enerji patlaması yaşanmış, hem ders çalışılmış... -- arada bi kalbi biraz zorlamak lazım :D

uyku sorunu olan arkadaşlar, şimdi saate dikkat etmiyordur. yine sabahlara kadar kalırlar bilgisayar başında... diye düşünereek...

hadi bakalım, yatma vakti.. 5 dakikaya kapanıcak bütün bilgisayarlar, yarın sabah da en geç saat 7'de yoklama yapıcam ona göre... :p

The Ertuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
315
Ben bu gibi durumlarda 1 gün hiç uyumam, rutin olarak ne zaman uyumak istiyorsam ertesi günü o saatte yatarım. Mesela hergün sabaha kadar oturuyorsam ve geceleri uyumak istiyorsam o gün hiç uyumam, 23.00 da yatarım. sonra uykum düzene girer.