Uygun kadro boyum nasıl?

mbike

Üye
Tepki
0
Net'ten TREK 6500 almayı düşünüyorum.
Bu modelin kadro ölçüleri şöyle: 15,5"-17,5"-19,5".
Boy ölçüm 172 cm (ayakkabısız). Apış Yüksekliği'mi ölçtüğümde 80-81 cm çıkıyor.
Cross country (XC) sürüş için hangi kadro boyunu tercih etmem gerekir?

Scudo

deutz

Forum Demirbaşı
Tepki
292
Aslinda sizin boyunuz 16 inchlik, xc surusu dediginiz icin ve trekte 16 inch olmadigi icin 15.5'',17.5'' ten daha uygun olacaktir.

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
@scorpion99

Evet 16" aslında tam sizin boyunuz ama malesef Treklerde araboy olmadığı için 15.5" daha uygun olacaktır...

• Beğen
Tepkiler: ismail issi

mbike

Üye
Tepki
0
(link) sayfasındaki hesaba göre:
Apış Yüksekliği: 81 cm = 18.31’’ (kadro boyu)
Apış Yüksekliği: 80 cm = 18.08’’ (kadro boyu) olarak çıkıyor.
Peki gezi tipi kullanımda hangi ölçüyü seçmek isabetli olur?

Özgür!

Forum Bağımlısı
Tepki
539
bence 15.5" almalısınız
kücük kadrolu kullanmak daha rahattır.
benım bacak boyum 87 cm.19" kadro cıkıyor fakat ben 17.3" (scott) kadro kullanıyorum ve boyuma tam diyebilirim
tabiki deneme sansınız varsa deneyip siz karar verin

M

MehmetSzn

Misafir
@mbike

Kendi boyumuz ile seçim yapmak bence pek sağlıklı değil zira aynı boyda olup çok farklı uzunlukta pantalon giyen insanlar var. Geçen gün konu ile ilgili bir yazı okudum internette Türkçe bir sitede. Google'da kadro boyu filan gibi bir anahtar girince çıkan sonuçlardan biri idi. Görmüşsünüzdür belki de; "Çıplak ayak dur, ayaklarını omuz genişliğinde aç, apış aranın yerden yüksekliğini ölç, bu rakamı 0,665 ile çarp, inch olsun diye 2.54'e böl" diyordu. Çıkan rakam örneğin Trek'in kadro ölçülerinden birine yakın gelecektir. Tabii hali ile arazi bisikletlerinde ufak, yol bisikletlerinde büyükçe kadroya doğru seçim yapılmasını tavsiye ediyordu. Fakat apış arası ölçümü de net bir konu değil; Çıplak mı, pantalonlu mu, slipli mi? Zira bu farklar neticeyi min.-/+5cm oynatır!.. Burada sanırım "kaza eseri yere atlamalarda üst borunun vücuda zarar vermemesi" kuralını hatırlayıp kabul edip hafif bir giyecekle "vücudun başladığı noktaya kadar" ölçüm yapılması doğru olacaktır. 1,72 boyda 81cm apış mesafesi ya oldukça "gergin" bir ölçüm yapıldığı, ya da bacakların vücuda göre uzun olduğu fikrini uyandırıyor. Sorudan bu yana epey zaman geçmiş ama soru sahibi dışındaki okuyucularla da paylaşmış oluyoruz böylece bildiklerimizi, düşündüklerimizi... İyi seçimler!..

koraymalkoc

Forum Bağımlısı
Tepki
371
15,5'' alırsanız sizin için daha iyi olur

Selim Üsel

Forum Bağımlısı
Tepki
1.464
Arkadaşlara katlıyorum boyunuza bakılırsa 15,5" Uygun. Ama bana kalırsa gidip yerinde görerek, deneyerek almak en güzeli.