Uygun Fiyata Ön Far inceleme Cree LED XM-L T6 1600 lumen

Emrah ONAN

Daimi Üye
Tepki
185
Bisiklet
Carraro
ebay den 13$ fiyata aldığım Cree LED XM-L T6 fener elime 20. günde ulaştı gündüz olduğu için gece performansı konusunda şimdilik bilgi veremeyeceğim ancak teknik olarak bir kaç şey söyleyebilirim. T6 tip olarak satın aldım ancak hiç bir yerde T6 ibaresi bulunmuyor, Led in bulunduğu plaketin arkasında bilgi vardır muhakkak fakat orayı açamadım şimdilik zorlamadım, aydınlık şiddetine gelince elimde Lux ölçümü yapan cihaz var;
2 metre yükseklikte bulunan 2 adet 4 pin floresan tip armatürün elimde bulunan luxmetreye sağladığı ışık şiddeti 260 lux tür ve ampullerin toplam lümen değeri 5800 lumen. aynı yükselikte fener ile sensöre ışık tuttuğumda 70 lux civarı bir ışık şiddeti ölçtüm basit bir hesapla fener için ışık akısının yaklaşık 1560 lumen olduğunu görüyoruz ve şaşırıyorum değer gerçek çıktı. fenerin özelliklerinde 1600 lümen üzerinde ışık akısı sağlar yazıyor (lux lumen çevrim hesapları biraz karışık alana etkisi falan hesaplanıyor direkt çevrilemiyor) fakat ben 3 AAA pil ile denedim 18650 pil ile en az %10-%20 daha verim artacaktır. görünürlük tatmin edici ancak gece denemesi yapacağım. fenerin boyutu büyük 17,5 cm, zaten ben deneme amaçlı aldım bunu normal fener olarak ta kullanılabilir evde bulunacak şekilde. gece performansına göre daha kısa boyutlu bu tip bir fener alacağım tabi daha uygun fiyata olacak, gidip 80-100 liraya güzel bir fener alabilirdim TR den fakat meslek icabı da merak ediyorum ve zaten aksesuara çok para harcanıyor ve forumda bir çok kişi 1000 TL nin altında bisiklet kullanıyor uygun fiyata iyi aydınlatma sağlayarak daha güvenli gece yolculukları yapabilinecek olma ihtimalini yakalamaya çalışıyorum.

Not: Bu tip bir fener ve 18650 pil alacaksanız kapasite değeri en az 2500 mAh üzeri alın ama ucuz olanlara kanmayın panasonic bulmaya çalışın (AW, 4seven falanda olabilir zaten içi panasonictir bunlarında)gerçek değer verir diğerlerinde 4500-5000 mAh yazan olur ama ancak yarısı kadardır kapasitesi

Not2:Cree marka değildir, LED modelidir, aynı zamanda Q5,T6 VE U2 terimlerine de rastlayabilirsiniz araştırırken bunlarda tipleridir ve verimleri değişiklik gösterir, U2 en yüksek verimlisi olandır sonra T6 gelir en son Q5.
saygılar...

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Emrah Bey, lambalar konusunda fena halde kafamı bulandırdınız. :p Kullandığım fener şu;

(link)

Bana pilleriyle birlikte 15-20 dolar seviyesinde en iyi feneri söyler misiniz? U2 olacak şekilde tabi. 18650 pille çalışan fener almak istiyorum, bendeki 3xAAA ile çalışmakta. Hem güç yönünden, hem de pil ömrü yönünden çok performanslı olduğunu söyleyemem. 25 liraya almıştım kargosuyla birlikte.

(link)

Şu verdiğimi önerir misiniz? Sportive başlığına da yazdım ama onu dikkate almayın, sileceğim. Burası daha uygun.

Engin YAĞIZ

Daimi Üye
Tepki
189
İsim
Engin YAĞIZ
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link)

Bende bu ürünü aldım fiyat olarak bundan daha uygun olanı görmedim. Gayet kullanışlı eğer benim gibi aksesuara çok fazla para vermek istemiyorsanız bu set işinizi görecektir...

emre gülaydın

Aktif Üye
Tepki
71
Bisiklet
Merida
17.5 cm gidonda pek iyi görünmeyecek gibi. Fotoğrafta eklerseniz süper olur.Emeğinize sağlık, teşekkürler.

Emrah ONAN

Daimi Üye
Tepki
185
Bisiklet
Carraro
police fenerin ışık akısı değeri ve Cree led türü yazmıyor ama ebay linkindeki fener iyi duruyor hem daha çok ışık hem de daha uzun süre pil dayanımı sağlayacaktır 2x18650 ile ama dikkat edin 16,2 cm uzunluğu var.

Emrah ONAN

Daimi Üye
Tepki
185
Bisiklet
Carraro
@emre gülaydın
fotoğraf ve video ekleyeceğim gece çekeceğim. Yaklaşık olarak bilgisi olur alacak arkadaşların aydınlık konusunda da

Emrah ONAN

Daimi Üye
Tepki
185
Bisiklet
Carraro
@Engin YAĞIZ

bende denemek için yaklaşık aynı fenerden aldım. her yer karanlık iken önünüzü aydınlatıyor en azından birşeyler görüyorsunuz ama trafikte gece giderken özellikle karanlık bir yer ise ve önden yada arkadan bir kaç araba geçtikten sonra sadece aydınlık sizin fener sağlamaya başlayınca bir kaç saniye en azından ben kör oluyorum nerdeyse ve tehlikeli buluyorum bu durumu göz alışıncaya kadar

Gazel Girgin

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Whistle
Panasonic bulmak zor bulsanda 30 tl civarı ki iki adet alman gerek yedek için,bende 4 adet 18650 var biri bitince diğerini takıyorum tabi bana göre çabuk bitiyor ama idare ediyor 1300 lümen cree marka kullanıyorum bende.

Emrah ONAN

Daimi Üye
Tepki
185
Bisiklet
Carraro
@Gazel Girgin

uzun zamanda şarj/deşarj döngüsüde kısa olup kapasite kaybıda yaşatacağından ucuz piller daha pahalıya gelir aslında. istenirse küçük AAA şarjlı pillerdende kullanılabilir her ikisinede uygun fener alınırsa

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bir de şöyle bir ilan var;

(link)

1600 lumen demiş. Diğerinde 2000 diyordu. Bunlar ciddi farklar mı ve aynı ürünü satıcıların 2000 ve 1600 diye satma ihtimalleri var mı? Bana var gibi geliyor. Tabi emin olamıyorum.

Gazel Girgin

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Whistle
@Emrah ONAN

AAA pil takmak için aparat gerekmezmi bu fener için en azından benimkine şu durumda takılmıyor ama haklısınız ucuz piller daha kısa ömürlü olacaktır farkındayım fakat 4 adet olunca bana baya gidecektir diye düşünüyorum.

Gökhan Sümer

Aktif Üye
Tepki
51
Bisiklet
Sedona
Bende bu lambadan aldım

(link)

Kutu içeriğinde bataryası ve bisiklete sabitleme çantası, kafa lambası bandı, lamba ve bağlantı lastikleri ve birde şarj asaptörü mevcut

Lamba çok uzak mesafeye aydınlatıyor ve şarjı baya uzun gidiyor.

Bir gün karşıdan gelen aracın şöförü bana selektör yaparak uyarıda bulundu ve şöför aracı durdurup onu kıs veya kapat yoksa kaza yaptıracaksın millete diye çıkıştı biraz. Bende dîkkat ediyorum artık :)

Bu lambayı tavsiye ederim; ama tek bir problem yaşadım bu lamba ile. Malesef bu lambayı kablosuz kilometre sayacımla kullanamıyorum. Çünkü çalışırken sayacın sinyalini engelleyip kilometrenin çalışmasını engelliyor :(

Bu lambamı diğer kablolu kilometresi olan yol bisikletimde kullanmaya karar verdim. Dağ bisikletime başka model bakacağım, buda dipnot olarak aklınızda bulunsun

Emrah ONAN

Daimi Üye
Tepki
185
Bisiklet
Carraro
@Gazel Girgin

AAA pil için pil yuvaları olan aparat gerekiyor evet fenerle birlikte geliyor genelde.

Dün gece deneyemedim foto ve video çekemedim aldığım fener ile ilgili işlerimden dolayı, bu gece nasipse yapacağım.

Emrah ONAN

Daimi Üye
Tepki
185
Bisiklet
Carraro
Fenere video çekmek için tamamen karanlık bir yer aradım yakınlarda ama bulamadım bende bisikleti depoladığım yerde çektim bir tane en azından fikir verebilir. Çok kaliteli bir çekim olmadı 720p olmasına rağmen fotoğraf makinesi ile çektiğimden. Birde bisiklette duruşu 17.5 cm oldğundan oldukça büyük duruyor bence en çok 10 cm civarı bir fener alınmalı ve aydınlık açısından 800-1000 lumen bir fener gayet iş görür her yeri aydınlatır:)
[video]http://vk.com/video207981164_165814519[/video]

http://i1295.photobucket.com/albums/b631/Sheucen_Emrah_Onan/DSCF5639_zps169e1f09.jpg

Eray Topcu

Üye
Tepki
19
Bisiklet
Kron
ben de
(link)
bu ürünü aldım 21 dolar aynı led var fakat sırf bisiklet için tasarlanmış daha büyük odağı var ve bataryalı. 6400mah batarya ile geliyor. El feneri tarzındakiler daha mı uzun süre giderdi batarya süresi olarak hata mı yapmışım acaba

Gazel Girgin

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Whistle
@Eray Topcu

Bataryalı derken bataryayı bisikletemi monte ediyorsunuz tam anlamadım

Eray Topcu

Üye
Tepki
19
Bisiklet
Kron
@Gazel Girgin
evet kablo çıkıyo fardan bataryaya bağlanıyo bataryada kadroya falan sabitleniyo. benim aldığım yerde "1 x Battery Pack 6400mah Rechargeable Battery" diyor fakat dc de aynı ürün için "Powered by a rechargeable 8.4V 4400mAh lithium-ion battery pack (4x 18650 Batteries; Battery overcharge protection)" diyor. Hangisi daha avantajlı olur onu merak ediyorum ben

edit: tamam altta köşeye yazmışlar batarya aynıymış 4 adet 18650 yani :)

Emrah ONAN

Daimi Üye
Tepki
185
Bisiklet
Carraro
18650 olması iyi, batarya ömrünü yitirdiğinde 4 tane alıp kendiniz de batarya yapabilirsiniz:) ve daha uzun süre gider sizinki çünkü 4ü birden bağlı. aynı zamanda kablosuz km saatlerine elektromanyetik girişim yapıyor ve çalışmasını aksatıyor kablosu bu fenerin kullanacak olanların dikkatine.!

ama şu da var 18650 piller yüksek akım karşılayabildiğinden kullanımına dikkat edilmesi gereklidir, overcharge protection yazmışlar ama ne kadar bir koruma sözkonusu aşikar değil bence. sizinki bir de 4x , şarj ederken pek yakınında bulunmayın

Gazel Girgin

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Whistle
@Eray Topcu

Emrah bey ve benim kullandığımız fenerler sizin satın aldığınız fenere göre daha pratik 1 adet 18650 pil ile çalışıyor yada bir aparat ile aaa pillerlede çalıştırabilirsiniz açıkçası ben bisiklette ekstra kablo yada başka bir şey istemem ki siz batarya diyorsunuz alıştıktan sonrada problem olmayabilir tabiki.

• Beğen
Tepkiler: Emrah ONAN

Emrah ONAN

Daimi Üye
Tepki
185
Bisiklet
Carraro
@ahmetcan44

Ahmet Bey bu da 15 cm bence büyük yani, bende arıyorum alıcam daha uygun boyutta birşey.