Üsten çekmeli mi yoksa altan çekmeli mi?

tolga_107

Üye
Tepki
30
Arkadaşlar benim kafama takılan bir soru var?Ön vites seçiminde üsten çekmeli olanlarla alttan çekmeli olanlar arasında teknik bir fark var mı?Deore alttan çekmeli olan ön vitesimi değiştirmek istiyorum çok zor ayar tutuyor memnun değilim.Daha önceki bisikletimde üsten çekmeli Alivio vardı çok daha memnundum ama sele borusundaki suluk bağlama vidalarının ortasına monte edildiği için alttan çekmeli model daha çok hoşuma gidiyordu,Deorede ki bu sorundan sonra kafam karıştı sizce hangisini tercih etmeliyim?

• Beğen
Tepkiler: simoniuğur
Scudo

simoniuğur

Daimi Üye
Tepki
185
tekniksel bir fark yoktur ama senin kadron altan çekmelimi üsten çekmelimi önemli olan budur iki taraftan çekmeli ise yani bir fark yoktur

Lancer

Daimi Üye
Tepki
79
alttan-üstten çekme olayının yanında alttan ve üstten kelepçe olayıda var..
örneğin senin üstten çekmeli ve üstten kelepçeli vitesin bağlantı yeri suluğun ortasına geliyorsa, alttan kelepçeli olan modelini alırsan sorun kalmayacaktır.
anlatım biraz karışık oldu galiba :)
yani üstten çekmeli alttan kelepçeli bir ön vites gerekli..
ama telin alttan ve üsten gelmesi olayını belirleyen şey kadrodur.
son olarak 2005 ve 2006 model deore kullandım, iki viteste hem alttan hem üstten çekmeye uygun şekilde dizayn edilmişti. yani iki türlüde kullanılabilir.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Simoniuğur yanıldığın bir nokta var. Alttan veya üstten çekme kavramı, vites telinin nereden geldiği ile alakalı değildir. Aslında çekme değil de bunun tam adı "salınım". Üstten salınımlı ve alttan salınımlı şeklinde (ki tolga_107 de bundan bahsediyor. Senin dediğin gibi kablonun kadronun neresinden geldiği ile alakalı bir durum olsaydı, her iki modeli de aynı bisikletinde deneyemezdi.)

Örneğin bu üstten salınımlı bir Shimano XT (Top Swing)
http://cycle.shimano-eu.com/media/images/cycling/products/bikecomponents/FD/FD-M760_popup_v1_m56577569830550499.jpg

Bu da alttan salınımlı bir Shimano XT (Down Swing)
http://cycle.shimano-eu.com/media/images/cycling/products/bikecomponents/FD/FD-M761_popup_v1_m56577569830550505.jpg

Konuyu biraz daha genişletirsek, mesela bu "top swing" olan modelde vites teli kadronun altından da gelse, üst borudan da gelse sorun yok. Resmin en üst kısmında bulunan siyah parçacık, telin alttan geldiği durumlarda teli yönlendirmek için orada var. Yani vites teli kadronun üst borusundan geliyorsa teli direk olarak vitese bağlıyorsunuz. Yok eğer alt borudan geliyorsa vites teli, o zaman o siyah parçacığın etrafından dolaşıp 180 derece dönüyor tel ve öyle vitese bağlanıyor.

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Tercih meselesine de gelirsek;
Alttan salınımlı modellerin en kötü durumu, vites telinin üstten geldiği durumlarda telin, kadronun vites dış kablosunu sonlandırdığı noktadan, vitese doğru çok kötü bir açı yapması. Bu bana sanki hareketi biraz zorlaştırıyor ve iç telin aşınmasına neden oluyor gibi bir his uyandırıyor. Her ne kadar bu durumla ilgili bir sorun henüz yaşamadıysam da, bu çok hoşuma giden bir durum değil. Başka da bir eksi yönü olduğunu sanmıyorum. Performans olarak fark edecek pek bir şey yok ve görüntü itibari ile alttan salınımlı modeller daha şık :D.
http://img156.imageshack.us/img156/2023/imgp0001yo8.jpg

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Evet bu bahsettiğiniz olay benim aşırı ufak kadromda mevcut...
Downswing deore var mesela ama bu açı o resimdekinde de fazla...Kullanırken unutuyorum da şöyle inip bir ön attırıcıma bakınca ne zaman kopucak acaba diye içimden geçmiyor değil...

Birde soru sorayım yeri gelmişken... top siwng kullanabilirmiyim ben bu durumda? o zaman bu açı meselesi kaybolur mu???

Buda henüz sorun teşkil etmeyen ama bu şekildede durmasını istemediğim pozisyon:D
(link)

tolga_107

Üye
Tepki
30
Konu ile ilgilenen tüm arkadaşlara teşekkür ederim.Haliliöztürk arkadaşımızın açıklamalarından sonra kafamda soru işareti kalmadı.Alttan çekmeli diye tabir ettiğim aslında Top swing(üstten salınımlı) Deore modeliydi.Ayar zorluğu yaşamamın sebebide malesef daha kullanmadan bir darbeye maruz kalmasıymış herhangi bir çizik olmaması ve yeni olmasından dolayı şüphelendiğim halde sonradan ihtimal vermemiştim kurcalamak istememiştim,yanılmışım....Kendi imkanlarımla gerekli düzeltmeyi yaptım ve şu an düzgün çalışıyor.:)

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
@johny

Tabi ki kullanabilirsin. Ancak dediğim gibi henüz bu durumdan dolayı tel kopartan kimseyi de görmedim :).

Alican

Forum Bağımlısı
Tepki
739
Anladım sağoL...
Evet belki tel kopartmadılar, hatta bende kopartmayacağım...
Fakat görüntü etkiliyor insanı işte...Sinir bozuyor:p

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Üstten salınımlı viteslerin de görüntüsü çok kötü bence :). Çirkin resmen :D.

onaran

Daimi Üye
Tepki
27
Halil şu hususu unutma tabiki üsten salınımlı bir vites, alttan salınımlılara göre daha hafiftir bence önemli bir detayı kaçırmışın.

onaran

Daimi Üye
Tepki
27
Halil öcelikle iyi günler diler ardından konuya girmek istiyorum bence çok önemli bir detay olan ağırlık sekmentini unutmuşsun üsten salınımlı bir vites alttan salınımlılara göre daha hafifitir bunuda belirtmek iyi olur die düşündüm.SAYGILARIMLA...

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.443
Her şekilde üstten salınımlı vitesin avantajları tartışılmaz, Fotoğrafta görüldüğü gibi çapraz gelen tel sürtme yaparak vites değiştirme performansını düşürüyor, ayrıca olan önemli bir problem de bazen alttan salınımlı viteslerin kelepçesi suluk kafesi vida yerine denk gelerek iyi bir ayar yapmaya imkan tanımaması, ayrıca yine dizayn olarak üstten salınımlı çok daha rahat hareket ediyor, ayrıca genelde daha hafif üstten salınımlı ön aktarıcılar herkese tavsiye ediyorum...

nuriaktürk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.394
dedikleriniz dogru ama bu alt üst salınımlı ön vitesler tamamen kadro ile ilğili degilmi?mesela benim bisikletim altan çekmeli bunu degişme sansım yok üstden salınımlı bir kadroyada altdan salınımlı ön vites uymaz

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Serdal, vitesin salınım yönü ile, telin geldiği yön terimleri farklı şeylerdir. Koyduğum fotoğraflara bakarsan telin hem alttan hem de üstten geldiği durumlarda çalışabilecek vites çeşitleri de mevcut. Gerek alttan, gerek üstten salınımlı modellerde bu böyle.

Onaran haklısın ağırlık konusuna değinmedim ancak yanlış hatırlamıyorsam konu Deore ile başladı. Deore söz konusu olduğunda 10 gr.ların hesabını yapmak çok mantıklı değil, bakma sen ben XT'den başka vites bulamadım o an için o yüzden XT lerin fotoğrafları duruyor.

Hakan Abi de tam bir üstten salınımlı vites taraftarı olarak savunmuş sevdiklerini :). Pek de haksız sayılmaz hani... Ama yine de tekrarlıyorum, alttan salınımlı vitesler daha yakışıklııı :cool:

nuriaktürk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.394
halil tel üstden gele bile altdan salnımlı kullanılabilir demek istemisin sanırm yanlış anlamadıysam.peki benim bisiklette vites teli kadronun altından gidiyor değişmem de değişmek istesem üsten çekmeli takabilirmiyim

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Serdal, senin kadronda teller her koşulda alttan geliyor. Bunu değiştiremeyiz.
Ancak, gerek üstten salınımlı olsun, gerek alttan salınımlı olsun artık çoğu ön vites, alttan veya üstten gelen tellerle uygun çalışabilecek şekilde tasarlanmışlar. Yani telin geliş yönüne göre ya direk olarak teli vitese vidalıyorsun, ya da vitesin üzerinde bulunan bir köprü ve/veya kalan tipi bir yerden geçirip vidalıyorsun. Sonuçta çalışması değişmiyor.

nuriaktürk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.394
simdi anladım teşekkürler. ben benim kadromu göz öününe alarak yazmıştım

Tepki
82
Bisiklet
Trek
Hortlatıyorum ama y.dışından aldığım, bugün montajını yaptırdığım Slx Grupset'imin ön aktarıcısı alttan salınımlı çıktı, fakat kadrom üstten için uygun sanırım.
Usta bi şekilde ayarladı ama tam randımanlı çalışmıyor bu şekilde, çözüm olarak ne yapabilirim?

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.416
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@Mehmet AKAN
SLX in hangi modelini aldiniz, slx ler genellikle dual pull dur, yani hem üsten hemde altdan cekilerek kullanilir.

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Onur Çakmak