Üşengeçlik...

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Kayıt
8 Temmuz 2010
Mesaj
1.782
Tepki
935
Yaş
27
Şehir
Wonderland
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Üşengeçlik yüzünden ders çalışamıyorum.Aslında zekiyim,konuları anlıyorum fakat tekrar etmeye üşendiğimden unutuyorum.Üşengeçlikten kurtulma yolları nelerdir? :(
 
Scudo

M.Kaptanbaşı

Forum Demirbaşı
Kayıt
8 Aralık 2008
Mesaj
545
Tepki
247
Şehir
Balıkesir/Edremit
Katılıyorum. Ben de hedef belirmeyi kesinlikle tavsiye ediyorum. Ayrıca arkadaşların içerisinde, senden biraz daha iyi durumda olan birisini gözüne kestirip, onun aldığı dereceleri-puanları-notları geçmeye çalışabilirsin. Çok yararı olur.;)
(Eğer bunlar da fayda etmezse, seni kamçılaması için İndiana Jones'un Kamçılı Adam filmini izlemeni şiddetle tavsiye ederim.:D )
 

CandanC

Forum Bağımlısı
Kayıt
13 Nisan 2011
Mesaj
1.973
Tepki
1.369
Yaş
44
Şehir
Ankara
Bisiklet
Whistle
ders çalışmak, bir alışkanlıktır. zamanla kazanılır.

herşeyden önce, ayırıcağın zamanı küçümseme... yani bi konuyu bitirmek için 5 saate ihtiyacın varsa, illaki 5 saat ayırabiliceğin bir günü ya da zaman dilimini bekleme.. başla... 15 dakika da olsa 1 saat de olsa, bu zamanı küçümsemeden ayır... ya hep ya hiççi olma yani... zamanla alışır, kafayı kaldırmadan daha uzun süre çalışabilir hale gelirsin.

ikinci olarak, herkesin verimli zamanları farklıdır. hatta günün bazı saatlerinde hiiiç çalışamazsın... mesela benim için sabah saatleri böyle saatlerdir... bu zamanlar için kasma. hangi saatler sana daha rahat gelicekse o saatlerde çalış. diğer türlü, çalışmaya çalışıp çalışıp çalışamayan insan oluyosun, bu da kendini tembel hissetmene neden oluyor. faydalı bi his diil... ders çalışmaya alıştıkça, bu saat sorununu da yavaş yavaş aşarsın... belki aşmaya gerek duymazsın.

üçüncü olarak, benim gördüğüm, insanlar okumaya üşeniyorlar... herşeyi kısa notlarla halletme yoluna gidiyorlar. ders çalışırken kitaplarını da okumaya başla... böylece kalın-ince-zor-kolay... kitap okumaya alışırsın, gözünde büyütmemeyi öğrenirsin. kısacası kitaptan ders çalışmaya alışırısın ki, bu da başarına çok ciddi katkılar yapar.

sen bunları yapıp, başarının ve ayrıntılı çalışmanın tadına vardığında ise, herşey çok daha kolaylaşır... çünkü nasıl çalışması gerektiğini öğrenmiş, başarının tadına varmış, okuma-ders çalışma alışkanlığını edinmiş bi insan olursun, bir daha kimse seni tutamaz... dersin/kitabın başına çok daha rahat oturur bir hale gelirsin... ayrıca, bu birikim işidir... yani sen öğrendikçe, ileriki konuları, alasız bile olsa, çok daha kolay öğrenir hale gelirsin ki bu da tadından yenmez bir duygudur!! milletin 10 saatte yaptığını 2 saatte yapar hale gelmek yani ;)

bir de, ilgini çeken, sevdiği konular/dersler hariç, ders çalışmanın eğlenceli bi aktivite olmadığını da düşünürsek, biraz da sıkıntı çekmeyi göze alıcaksın. yani sabırlı olucaksın ;)

bunların dışında, aklından çıkarmaman gereken şeyler : kitabın başına bi türlü oturamadığın zamanlarda, tek çözüm, totoyu kaldırıp kitabın başına geçmektir.

yapılması gereken bi'şey varsa, yapılmalıdır... başka yolu yok =)

iyi çalışmalar ve parlak sınavlar diliyorum =)
 
Kayıt
24 Mayıs 2011
Mesaj
22
Tepki
0
Şehir
İstanbul
Bence üşenmiyorsun. Neyi nasıl yapacağını bilmediğin için başlamak da işkence gibi geliyor. Örneğin okulda bir sınava gireceğin zaman, önce o ders ile ilgili nelere çakışacağına, nasıl çalışacağına karar ver. Planlamadan bodoslama çalışmaya başlarsan saatler geçer ama bir adım ancak ilerleyebilirsin zaten sonra da sıkılıp bırakırsın. Ama bir planın olduğu zaman hem gereksiz şeyleri öğrenmemiş olursun hem de ne zaman biteceğini bildiğin için gayri ihtiyari hırslanırsın.

Yani şöyle düşün; İstanbul'dan Ankara'ya gideceksin. Hiç birşey araştırmadan yola çıksan gidebilmen mümkün mü ? Ancak hangi yoldan gideceğini ne zaman mola vereceğini nerede dinleneceğini kararlaştırırsan; işin daha kolay olur ;)

İşlerini planlayarak küçük parçalar halinde yaparsan hızın 2 kat artar. Sonuçta evden bakkala da gideceksen de 1 adımla yola çıkarsın, Ankara'ya gideceksen de...
 

M.Burcu Cebesoy

Forum Bağımlısı
Kayıt
31 Ağustos 2007
Mesaj
613
Tepki
345
Yaş
34
Şehir
-
Bak benim kardeşimde de var aynı durum . Çok zeki bir çocuk maşaallah , bir o kadar da aklı havada . Ne kadar boş iş varsa gereksiz olay varsa kesin içinde benim kardeşim de vardır . Ders çalışma alışkanlığı yokkk . Sürekli nasihat etme halindeyiz , mesela bu hafta sadece bugün 3 tane yazılısı vardı , cumartesi gün boyu kuzeniyle dolaştı , akşam geldi yorgunum dedi uyudu . Pazar günü gün boyu dolaştı , akşam geldi biraz ders çalışayım ben dedi kapısını da kilitledi , gittim kontrol ettim kapıyı çalıyorum ses yok , beyefendi uyumuşşşş ... Nasıl sinir oluyorum varyaaa ...

Öncelikle aklınızdan okul harici şeyleri çıkarmanız lazım , sizin öncelikli göreviniz derslerinizle ilgilenmek , zaten azıcık ilgilenseniz içinizden gelerek amaa , bütün dersleriniz düzelir , içinizden gelmesi lazımm , o nasıl olur bende bilmiyorum ...
 

can ayan

Forum Bağımlısı
Kayıt
23 Temmuz 2010
Mesaj
747
Tepki
1.794
Şehir
Bakırköy / İstanbul
@Harun Salcı

tek çözümü var.

üşenmiyeceksin...
 

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Kayıt
8 Temmuz 2010
Mesaj
1.782
Tepki
935
Yaş
27
Şehir
Wonderland
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Tolga Çakar
Evet biraz da öyle.
 

M.Burcu Cebesoy

Forum Bağımlısı
Kayıt
31 Ağustos 2007
Mesaj
613
Tepki
345
Yaş
34
Şehir
-
Bugün Trt1'de bir program izledim , bu konuyla ilgili konuşuluyordu . Uzman psikolog sadece ''hedef'' dedi . Hedefi olmalı çocuğun dedi , ilkokuldan itibaren yavaş yavaş birşeylere odaklanmalı dedi . Bizim çocuklarımıza bu özgüven verilmiyor dedi , annesi giydiriyor annesi yediriyor koca çocuk olmuş hala böyle diyor , bu insanın büyüyünce kendi kararlarını vermesi tabiki zor olur diyor . Bir de şöyle bir örnek verdi , dikkat edin büyük çocuklar genelde daha pısırık , anne kuzusu , asosyal , kendine güveni daha az olan insanlar olurlar , bu da ilk çocuk oldukları için sürekli el üstünde tutulmalarından kaynaklı birşey dedi . İkinci üçüncü çocuklar daha kendine özgüveni olan , daha atılgan girişimci , özgür , kendi kararlarını kendileri veren , daha başarılı insanlar olurlar dedi . Bu da ilk çocuğa göre daha rahat bırakılmalarından kaynaklıdır dedi ...
 
Yukarı Alt