Ürün satmak - almak!? (içim şişti)

alcest

Forum Demirbaşı
Tepki
516
İsim
Ahmet
Bisiklet
Canyon
Arkadaşlar son zamanlarda yaptığım alışverişlerde gerçekten çok bunalıyorum.

Bir lenovo telefon aldım. Alan kişi garanti belgesini verdi fakat faturasını vermedi.(garanti belgesi geçerli dedi) Elimde fatura olmadığı için garanti belgesinde yazan eski tarih geçerliydi ve 6 ay eksik garantiyle kullanıyorum telefonumu. Elbette aletin başına bir şey gelmediği sürece dert değil fakat arkadaşın umursamaz davranması beni topluma karşı şüpheyle bakmama sebep olacak.

Telefonu aldığım kişi iyi para kazanan, çocuğa sahip, iyi giyimli kısaca normal şartlarda seveceğimiz tipte bir insan fakat faturayı bulamıyorum deyip başından atmıştı.

Daha sonra bir 50mm canon lens aldım ve çocuk garanti belgesini getirmeyi unuttuğunu, kargo ile teslim edeceğini söyledi. 3-4 kere yazmama ve görmesine rağmen cevap yok tabii.

Bunlar son 3 ayda yaptığım alışverişlerde başıma geldi.

Şimdiyse kask marka kask aldığım için elimdeki 700 serisi btwin kaskı satışa koydum. Öğrenciyim, buradan gelecek para bile günü kurtarıyor. 140 liralık bir kask ve sıfırdan (abartmıyorum) farkı yok. Gel gelelim insanlar neresinden koparsam, tırtıklasam derdinde.

Güvenlik görevlisi olduğunu iddia eden bir adam arayıp 10 liram çıkmıyor 70 lira olur mu diye sorabiliyor.
Dslr makineyle çekilmiş fotoğrafları olduğu halde tekrar fotoğraf atar mısın diyen... (hiç kırmayıp tekrar çekip atıyorum)
Kaskın sıfır ayarında olduğunu yazdığım halde ''durumu nasıl?'' diyen...

Çok uzakta oturuyorsun bu tarafa gelir misin diyen..

80 liralık bir kask için her gün bu şekilde abuk subuk mesajlar geliyor. Bu kask bir ayı aşkın süredir satılmış değil. 80 liralık ürün için pazarlık isteyen, ayağına çağıran insanlar..

İnsanımız da ülkemiz gibi yozlaşıyor. Başka bir sebep bulamıyorum. Ben öğrenci bir insanım. Muhattap olduğum insanların benden büyük olduğuna inanamıyorum.

Scudo
Tepki
69
İsim
Enes
Bisiklet
Salcano
Biraz atarlı açıklama yaz. Ben öyle yapıyorum. Açıklmaya herşeyi yaz. Lüzumsuz yazanlar lüzumsuz insanlar. Cevap verme.

alcest

Forum Demirbaşı
Tepki
516
İsim
Ahmet
Bisiklet
Canyon
@tekin17
Açıklama kısmına pazarlık teklif etmeyiniz yazıyorum 4 kişi mesaj attı dördü de ''şu kadar olur mu?'' diyor. Okuduğunu anlamayan veya okumayan insanlar.

Ilter Elmas

Shut Up, Legs!
Tepki
1.951
İsim
Ilter Elmas
Bisiklet
Carraro
Birkaç sene önce neredeyse sıfırdan farksız Nikon FM fotograf makinemi satışa çıkarmıştım. 2 mesaj geldi. Biri 100 lira olur mu diye sordu diğeri de bilmemne marka printerimi versem üzerine de para versem olur mu diye sordu. O mesajdan sonra lanet ettim ve ilanı kaldırdım. Geçenlerde sattığım katanır bisikletime kadar bir daha da mümkün olduğunca hiçbir şeyimi malum sitelere ilan verip satmadım.

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim
Burak
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
İkinci elde o kadar iğrenç şeyler dönüyor ki akıl almaz. Lanet olsun ya deyip vazgeçesin, bırakasın, veresin parçalayın geliyor sahip olduğun ürünü.
Kalem satıyorum, antika bir kalem. 150 lira fiyat yazdım. Alıcı 75 lira olur mu başka param yok öğrenciyim yazıyor. Profiline girip baktığımda aynı kalemden 180 liraya satmış olduğunu görüyorum. Adam bu işin ticaretini yapıyor. Profilinde başka kalemler de var.

Canon lens aldım, 75-300 satıcı bana lenste hiç bir sorun yok dedi sattı. Ben de acemiliğime geldi baktım iine dışına sağlamdı aldım. Aynı gün lense filtre takmak istediğimde ucuna takılamadığını fark ettim. Lens filtresi takılan yuva testere ile kesilmiş. Satıcıyı aradım, diyarbakırdayım dedi. gelince görüşelim. bir süre sonra aradım şehir dışındayım dedi. Bir süre sonra aradım açmadı, sonra gene aradım her ne zıkkımsa işte en sonunda itiraf etti orada filtre kilitlendi kaldı çıkaramadık testereyle kestik dedi. Geri de veremedim. elimizde kaldı tabi.

İlk sahibinden aldığım arabanın kolduğu 5 yerinden kırık, kaynak yapılmış çıktı. Arkadan hafif bir vuruk vardı dediler arkası kaynaklı çıktı. Önden ufak bir vuruk var demişti, ön düzen komple toplanmış, o da yanlış toplanmış. Arabada dünya kadar masraf çıktı. Yahu insan klima havalandırma ızgaralarını nasıl kırabilir? Onu indireceksin parmağının ucuyla. Ya bırak parmağı, dilini değdirsen iner o, o kadar yumuşak. ayıoğlu ayı kırmış bunları. Bu nasıl kırılır arkadaş ya. Bunları da hep satın aldıktan sonra kullanırken fark ediyorsun zaten ilk aldığından anlayamıyorsun ki.

External dvd-writer aldım. Ürün sıfır kutusunda, fotoğrafı var. jelatini var, faturası var. Herşeyiyle sıfır. Sıfırından tek farkı ikinci el olması, çok az kullanılmış sorunsuz. 70 lira mıydı neydi. Sıfırı da 100 lira zaten. Abi ürün geldi, taktım notebook'a. Var ya bildiğin traktör çalışıyor gaaarrrrrrrr gaaaaarrrr diye okuyor hayır okumuyor ya kazıyor resmen. zarzarzarzarzar diye çalışıyor bu ne ya dedim. Boştayken bile ortalığı yakıp yıkıyor bu ne gürültü arkadaş. Aynen iade. Mesajda da yazdım bunları Allahtan get ile almıştım ürünü de başıma kalmadı bu sefer. Sonra paranın iadesi süreci bilmem ne.

Abi ikinci el ne aldıysam hep zarar ettim ama ne sattıysam da hep bedava parasına sattım sorunsuz ürünleri. Gelen kekliyor giden kekliyor anasını satayım. Alacağın üç kuruş para attığın taklalara bak.

300 Liraya Sony oto teybi almıştım, montaj için bir oto elektrikçiye gittim. Abi dedi bu sony değil. Nasıl değil ya dedim bak kocaman Sony yazıyor. Açtı bir katalog gösterdi harbiden de hopani mi kobani mi ne zıkkımsa o markanın teybi çıktı, üzerine basmışlar Sony etiketini koymuşlar cillop gibi janjanlı bir kutuya. kitapçığı var herşeyi var. Japonca yazılar desen var, jelatin kitapçık kutu uluslararası garanti her bir halt var. Ürün sahte. Bulgaristanda üretiliyormuş. Dükkana götürdüm abartısız söylüyorum dükkan yerden tavana kadar bu teyplerle tıka basa dolu. Al geri dedim, almıyorum sattım artık dedi. Yahu daha 1 saat önce aldım, almıyor adam. Kapıda polisleri gördüm hah dedim bunu kullanırım. Ne yapayım dedim adama bağıra çağıra polis mi çağırayım ? adam yanımdan hızlıca geçti arkaya doğru gitti, giderken de bir omuz attı bana git kimi çağırırsan çağır dedi. Öyle böyle derken sürtüşme yumuşama evresiyle ufak bir komisyon kestirerek iade etmiştim ama bir daha mı tövbe. Topkapıdan dükkandan mal almam ben. Bu ürün sıfırdı bir de. bayi diye gittik başımıza gelenlere bak bi dövmedikleri kaldı.

Akvaryum için bir ürün almıştım, çift motorlu Protein skimmer. Normal fiyatı 500 lira olan ürünü 150 liraya almıştım. Ne O dönem akvaryumu bozmuş, yenisini kuracaktım test edememiştim. Sonra kurmaktan vaz geçtim sattım olduğu gibi. Sattığım adam da kurmuş akvaryumuna aradı beni. Abi dedi sen bana bu ürünü sattın ama neden söylemedin motorun biri bozuk dedi. Nasıl bozuk ya dedim, anlattı böyle böyle yanlardan su kaçırıyor, iyi pompalamıyor sürtüyor ses yapıyor evde sesten durulmuyor. Ya dedim kusura bakma ben de başkasından aldım test bile edemedim yok şu anda akvrayumu, kuracaktım vazgeçtim sattım dedim. Yani istersen bunu geri al istersen ben tamir ettireyim ama sen bana tamir parasını gönder dedi. Velhasıl kelam tamir ettirdik, tamir parasını da ben verdim. Yani 150 liraya aldığım ürünü 150 liraya stıp üstüne bir de tamir ettirdim üstüne bir de kargo varası verdim ha evet o da var.

Daha neler neler.. yeter ya bıktım artık yeter... insanlarla uğraşmak ne kadar zor ya

Tepki
1
İsim
Emir
Ya hocam hangi odaya geldim bilmiyorum ama belki yanlış bir yere geldim ama siteye yeni üye oldum, aradım taradım anladığım kadarıyla benim gibi acemi pek yok buralarda bazı konularda merakım ve sormam gereken bir kaç şey var da o konuda sizden yardım istemek istiyorum :)

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim
Burak
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
@emirhanozturk8

Her türlü yardımcı oluruz ama soracağın sorunun ana fikrine uygun bir yerden konu açarsan daha iyi olur. burası pek doğru yer değil gibi.

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek
Tepki
1
İsim
Emir
Ana fikri çok basit yeni başlıcam bisiklet merasimine ve şehirler arası tür yapmak istiyorum yavaş yavaş bazı şeyleri öğrenip
Yeni başlayan birisi ilk önce nasıl bisiklet alınması gerekir yani başlangıç nasıl olmalıdır başlangıç seviyesi için ne kadar feda etmek gerekir bunun gibi basit sorular aslında

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
İlk 2 örnek senin hatan, fatura olmadan ve fatura numarasini sorgulatmadan alisveris yapilmaz. Sahte fatura cikarmak kadar kolay bir sey yok.

Kask mevzusuna gelirsek haklisin. Ben de bebek arabasi satiyorum 100TL, İstanbul trafiginde arabayla karsi yakada bahvelievlere getirmemi rica edenler var. Zaten urunun yarisindan fazlasi benzin ve kopruye gidiyor neyin kafasi abla diyemiyorsun.

Cok ihtiyacim var bebek arabasina, calisiyorum gelemem karsi yakaya diyen kadin gece 3 saatlerinse benle yazisiyor falan hsbdbdhdh İhtiyacim var diyen kadinin sayfasinda 500TL satilik bebek arabasi gordum cidden yasandi bu olay :D

Merhametten - iyilikten maraz dogar. Ticarette iyilik yapma kimseye birak.

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
Türkiye'de ikinci el ürün satmak, insanın gerçekten aklının sınırlarını zorluyor. İnsanlar ilan açıklamasını kesinlikle okumuyor. Karşınızdaki de kesinlikle açıklama yazmıyor. Adama bisikletin özelliklerini söylüyorum, gelip bakmamı istiyor. 500 ilanın hepsini gerçekten gezip bakacak mıyım ben, buna mı inanıyor insanlar? 400 liraya kadro ilanım var, adam 200 olur mu diye mesaj atıyor. Cevap vermiyorum, tekrar atıyor, sanki cevap verilecek bir şey sormuş gibi.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ulkemiz ,2. el kulturunun henuz oturmadigi bir ulke. Bunda, ulkenin uzerine coken tuketim kulturunun de onemli bir payi var tabii. Avrupa ulkelerine gidin, catir catir ikinci el ticareti dönüyor. Bizim bu seviyeye ulasmamiz cok zaman alacak.

Yillardir 2. el urun alan ve satan biri olarak temel gozlemlerim su sekilde;

1-) Saticilar, kullanmis oldugu urunu neredeyse sifir fiyatina elden cikarma derdindeler. Zaten az kullandim, minimum zararla satayim bakis acisindalar. Degil kardesim. Sen o urunu alip bir sefer kullanmis olsan bile o urun artik sifir olmaktan cikti. 2. el oldu. Dusunmeden yaptigin bir satin almanin sonucuna katlanmak zorundasin.

2-) ölücüler.. Hep vardilar ve var olmaya devam edecekler. Herkes aldigi urunu olabilecek en ucuz fiyata almak ister. Eger verilen teklif uymadiysa kibarca reddetmek gerekiyor. Cunku zaman gelir, o adamin teklif ettigi fiyata razi olacak duruma dusersin. Diyalogu kaybetmemek lazim.

3-) 2.el alisveris olabildigince yuzyuze yapilmali. Urunun hatasi olup olmadigi incelenmeli ve alim satim ondan sonra gerceklestirilmeli. Sehirlerarasi alisverisin alici ve satici acisindan buyuk riskleri var. Değmez.

4-) hatali ilan veya hatali urun ozellikleri konusunda satici uyarilmali ve gerekirse bilgilendirilmeli. Duzeltmezse site yonetimine bilgi verilip ilanin hatali oldugu belirtilmeli.

5-) teknolojik urunlerin ikinci el alim satimindan uzak durulmali. Hassas cihazlar urun omrunu sonlandirabilecek sorunlara sahip olabiliyorlar. Tanidik harici alinmamali.

6-) alinan veya satilan urunlerin fiyatlari alisveris sitelerinden iyice arastirilmali. Sifir fiyatindan ziyade urunun nasil kullanildigi daha onemli. Mesela 2014 model temiz kullanilmis bir bisiklet, 2017 model hor kullanilarak yipranmis bir bisikletten daha ustun olabilir. Modele takilmamak getekiyor.

7-) 2.el urun aliyor ve satiyorsaniz mutlaka bir yipranmasi olacaktir. Bunlari verilen ilanda durust bir sekilde belirtmekte fayda var. Sonucu ne olursa olsun durustluk daima kazandirir.

Son olarak pozitif olup, karsi taraf nasil yaklasirsa yaklassin dogru yonlendirme yapmak ve sogukkanli olmak ticarette birinci kuraldir. Parayi verecek ve urunu kullanacak olan alıcı oldugu icin daima ustun taraftir. Reddedeceginiz bir teklif almis olsaniz bile o kisiyle tekrar karsilasma ihtimalinizi goz onunde bulundurarak kibar bir sekilde reddediniz.

Saygi ve sevgilerimle..

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Aynısı bizim forumda yok mu sanki;
Birisi oakley göxzük satıyor 25 tl sıfır. Yazmıyor ilana OAKLEY falan değil çin çakması diye.
Gerçek zannedip 25 tl ye almaya çalışan olur belki diye. Bu tür ilan yayınlayanların başka konulardaki yaklaşımına bile güvenmeyeceksin. Zihniyeti belli adamın.

samurusov

Daimi Üye
Tepki
471
İsim
Samuel
Bisiklet
b'Twin
@alcest Senin benim gibi adamlar az dostum. Ben 22 yaşına kadar aralıksız düşündüm ve çabaladım, henüz bir çare malesef ki malesef bulamadım. İçler acısı.

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Başka bir başlıkta yazmıştım, durumun sebebi maalesef ve nasıl bu hale geldiğini bilmiyorum ama toplumumuzun kısa yoldan zengin olma, bir malı değerinin çok altına kapatma alışkanlığı yüzünden. Çiftlikbank mağdurlarına acıyasım gelmiyor bu yüzden belki aramızda da vardır.

Uzun yıllar IT Teknolojileri satışı yaptım. Hep kullandığım bir söz vardı ürün satış toplantılarında;
Bir malın fiyatı ancak değeri belli değil ise ölçü olabilir.
Değeri belli olmayan, mesela el emeği olan bir ürüne onu üreten satıcısı istediği rakamı ister kimse bir şey diyemez değerini o belirler çünki.
Ama internette tüm bilgileri olan herkesin ulaşabileceği bir ürüne belli değerinden çok alt yada çok üst fiyat biçiliyorsa orada durmak lazım.

samurusov

Daimi Üye
Tepki
471
İsim
Samuel
Bisiklet
b'Twin
@Kırık jant
Mesele akraba ve tanıdıkla alılveriş yapmakta değil; bu alışverişi yaparken aradaki aşırı gereksiz samimiyet ve yapmacık hareketler. Kardeşimden alsam oturur kılı kırk yarar bisikleti test eder heryerine bakarım. Bunu yanlış anlamayacak anlayış ve medeniyet malesef Türklerde pek yok.

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.909
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yıllardır 2. el satış yapan ve satın alan biri olarak çok büyük sıkıntılar yaşamadım. Belki de şanslıyım bu konuda.

Tabi ben de malın değerinin yarısını teklif edenlerle, abuk sabuk şeyler takas teklifinde bulunanlarla, üç kuruşluk malın pazarlığını yapanlarla karşılaşıyorum. Piyasada çok gereksiz insan olsa da saygılı, duyarlı, anlayışlı insanlar da karşınıza çıkabilir/çıkıyor. Burada anahtar kelime sabretmek :)

Özellikle Letgo'da satışa koyduğum birkaç ürünü çöpe atma noktasına geldim :mad: ama en sonunda satmayı başardım. Letgo'da tavsiyem ana başlıkta meramınızı dile getirmeniz, açıklamayı kimse okumuyor. Sorulan sorulara Kuzey Ege arkadaşımızın bahsettiği gibi kırmadan, hakaret etmeden cevap vermek lazım. Takas konusu da bana keyifli geliyor, reddetmeden önce teklifi yapanın sattıklarını inceliyorum. Oradan takaslık bir şey varsa ben öneriyorum. (Bu şekilde 2-3 kere takas yapma durumum oldu)

Gönül ister ki, satışa koyduğumuz ürün için gerçekten ederini belirtelim, ancak piyasa çakal, ölücü dolu olduğundan, onların ucuza kapatıp daha pahalıya satacaklarını bildiğimden normal fiyatından daha yüksek fiyat çekiyorum. :( Biliyorum ki bedava desem üste para vermiyor musun diye soracaklar. :hihi: