Unutulmaz Bisiklet Tecrübeleriniz

Ali D.

Üye
Tepki
65
Bisiklet
b'Twin
Merhaba arkadaşlar ve sevgili büyüklerim :) Amatör bir bisikletçi olarak ben ve benim gibi yeni başlayanlar için değerli tecrübelerinizi bir sayfa altında toplamayı düşündüm. Bizim için çok faydalı olacağını düşünüyorum. Lütfen tecrübelerinizi bizden esirgemeyin :) Hiç unutamadığınız tatlı veya acı tecrübeleriniz var mı acaba?

• Beğen
Tepkiler: suat akman
Scudo

Ayhan Şahan

Daimi Üye
Tepki
115
İsim
Ayhan Şahan
Bisiklet
Salcano
Bir tecrübemden bahsediyim bisiklete ilk başladığım sene ilk uzun turuma çıkmıştım kulüpteki büyüklerim ile yanıma hiç çikolata tarzı şeyler almamıştım sadece su vardı tecrübesizlik tabi 5-6 km gittik ki ben tıkandım sadece ben değil nerdeyse herkez hemen çikolata vs.çıkardılar yemeye başladılar.Bana da ikram ettiler ben de yedim ondan sonra düzeldim.Size tavsiyem uzun turlar da mutlaka yanınıza çikolata tarzı şeyler almanız.

• Beğen
Tepkiler: Ali D.

Oğuzhan Kabaçalı

Aktif Üye
Tepki
41
Bisiklet
Scott
Merhabalar. Araba sürerkende yaptığın gibi yolun ilerisine doğru gideceğin yere bakman lazım. Dönüşlerde dönmeden önce kafanı çevirip öyle dönmen lazım ki döneceğin yeri gör ona göre git. Yol kenarına park etmiş araçlara kesinlikle çok dikkat etmelisin. Kapıyı açıveriyolar hemen. Ani frenlerden kaçın yoksa benim gibi takla açarsın. Bu olayı engellemek için panik fren denilen bir fren tekniği var onu uygulayabilirsin. Çok yüksek hızlı gitmek bana pek zevk vermiyor açıkcası. 70-80 le gitmek yerine 40 la gidip o kontra tekniğiyle dönülen yollar daha zevkli ama köşelerden biraz hızlı dönemiyorum ben. :D Bide kadanslı sürmeniz lazım. Bacaklar normale göre daha az yoruluyor o zaman.

• Beğen
Tepkiler: mert.e ve Ali D.

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
benim ilk tecrubem kopeklerle ilgili, izmir sasali yolunu gidenler gormustur izsu'nun onunde bir bekci kopegi var geleni geceni kosturuyor, iste 1 mayista tur yaptigim sirada yine basladi kosturmaya, bende indim devam etti havlayamaya gittim yanina sevdim onu, kisaca kopeklerden korkmayin eger sehre yakin bir yerdeyseniz bi sey yapmiyorlar

• Beğen
Tepki
49
Bisiklet
Bianchi
Sakın sele borusunu sınırın üzerinde kullanma ki kadronun sele ağzı çatlamasın

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Yokuş çıkarken özellikle ön vitesi değiştirmem!

Onur Gençoğlu

Aktif Üye
Tepki
27
Bisiklet
Salcano
60km hızla duvara çarpmıştım :D Çıktığın yolun inerken aynı kalmayabileceğini öğrendim. Çıkarken kuru olan yol, ben inişe geçmeden önce su deposundan su taşması ile ıslanmış ve benim yol tutuşumu bayağı bir düşürmüştü. Sonuç olarak gümm :))

• Beğen
Tepki
21
Bisiklet
Sedona
Benim ki çok kötü bir tecrübeydi ya 6 yıl önce 12 yaşındayım dayım 80 lerden kalan eski bir bisikletini vermişti o gün frenler haliyle tutmuyor tabii arkadaşlarım çağırdı beldemizvar burada bir yokuş var ordan aşağı inelim diye 3 kişiydik biri indi diğeride gitti bende arkalarından onlar durdu benim sonradan dank etti allahtan önümdeki yol boşmuş dikenli çalılara fena halde kötü girmiştim

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
70'li yıllarda başladığından,neredeyse dinozorlar kadar eski.ele avuca gelir bir kitap çıkar mı çıkar.En iyisi hiç yazmaya başlamamak.Ancak kısaca şunu söyleyeyim kardeşime.Orta ya da büyük ölçekli tur anıları olsun,yarış anıları olsun,bir saatlik antrenman olsun;bisikletle geçen bir günün bile küçük de olsa bir anısı vardır.

Ağzını açmanla,sanki girmek için orada hazır bekleyip sonra da saniyeler içinde oniki parmak barsağına kadar inen sinek;"Ne oluyor" demeye kalmadan attığın takla;hızla süzülürken yanaklarını okşayıp kulaklarında postmodern bir orkestra eseri seslendiren rüzgar;2500 m'de insansızlığın tam da orta yerinde,medeniyetten uzak,o yalnızlığa dair tarifsiz tad;ilk kez gittiğin,tanımadığın bir şehirde haylaz haylaz dolaşmak;kuş uçmaz kervan geçmez bir köy kahvesinde içtiğin çay....

Uzatmadım...Bisiklet bir kültür,bisiklet sözde değil,gerçekten de bir yaşam formudur.

ERTĞRL

Aktif Üye
Tepki
140
Bisiklet
Sedona
Uzun süre spor yapmamışsanız, vücudunuzun hamlığını her hücrenizde hissediyorsanız, bisikleti aldığınız gün anlık gazla kendinizi zorlamayın.

Ben de ağır acemiyim, sadece bir ilk gün tecrübem var:
Bisikleti aldığım gibi molasız 25km yapmışım, bir de o heyecanla nasıl neşeli sürüyorum. Bacaklar kasılıyor ama umrumda değil. Oturduğum ilçeye kadar bisiklet yolundan, mola vermeden, anlamsız sırıtışım yüzümde asılı, uça uça gelmişim. Evime gitmek için trafiğe karıştım, ne yapacağını bilmezlik had safhada. Dedim en iyisi ben kaldırıma çıkayım da oradan devam edeyim. Kaldırıma çıkan o küçük rampayı çapraza almadan dümdüz girdim. Tekerlek ince, ben tecrübesiz, ön lastiğim kayıverdi.
Öyle bir kayma anında sağ bacağınızı yana açıp ayağınızı yere koymanız çok kolay bir şey aslında. Reflekslerim de bana aynısını söylüyor ama bacak dinlemiyor, ayağım pedaldan bile kalkmıyor. Kütük gibi sağa yatıp kaldırıma düştüm. Kaldırımda yan yatmış, iki ayağım da pedalların üzerinde kala kaldım. Kaslarım nasıl gerildiyse artık, bacak hala kımıldamıyor. 10-15 saniye durdum öyle yere paralel bisiklet sürmeye hazırlanır pozisyonda.

Berke

Road Bike Cyclist
Tepki
5.964
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yokuşa yüksek viteste hızlı girmeyin sonra vitesi küçültmek sıkıntı olur. :D

Ali D.

Üye
Tepki
65
Bisiklet
b'Twin
@Berk Ilgar

geçen gün benim de başıma benzer bir olay geldi. Kafama göre geziyordum. Bir köye girdim. Önce arabayı kovaladı köpek araba gidince bana koştu. Hoşt hoşt dedim gitmiyor sonra bastım pedala peşimi bıraktı :D

prokamikazae

Forum Bağımlısı
Tepki
493
İsim
Bio
Bisiklet
Carraro
@Ali Dursun

zaten hepsi seni bir tehdit olarak goruyor, alanlarina saygi.. in zaten bi sey yapmiyorlar

Oğuzhan Kabaçalı

Aktif Üye
Tepki
41
Bisiklet
Scott
@Can Turfan

Can bey, kontra tekniği sadece motosiklette olan bir teknik değildir. Bisiklette de kullanılan bir teknik. :) Çokta büyük zevkle kullandığım bir teknik. :)

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Kendine ne kadar güvenirsen güven ama asla içi dolu veya boşken su oluklarını kullanma. Kazasız pedallar...

http://www.ozcelikkaya.com/urn/URUN_BUYUK/su_olugu.jpg

meseduzu

Forum Bağımlısı
Tepki
342
Bisiklet
b'Twin
Nedir bu kontra teknigi?

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bkaan

Aktif Üye
Tepki
222
İsim
Fatih Göktürk
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Derya Keçeci

valla keşke uzatsaydınız ...keyifle okurdum..

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
1997 yazında, izmir konaktan, balçovaya, bisikleti sırtımda taşımıştım. bianchi aspid di, ön teker mili kırılmıştı. öğle sıcağı idi.

Tugay Sonsuz Sert

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Sedona
Ben iki tane tecrübemden bahsedeyim sizlere. İlk olarak küçüklükten. Yaş olarak 5-6 yaşları civarı sanırım tam olarak hatırlamıyorum. Evimizin önünde ufak bi park vardı. Parkın ön giriş kısmınada bi miktar çakıl taşları dökülmüş. Evin önü de yokuşlu bir yoldu. Bisikletim küçük o zamanlar kendim gibi :) ben aşağı doğru iyice hızlandım ve o hızla çakıl taşları içinden geçeceğimi düşündüm. Taşların arasına giriş o giriş bisiklet kaldı ben uçtum takla attım alnımda bi yerden başladı kanlar akmaya hala izi var :)

2. olarak bir gün halısaha maçına gidiyorum ana yoldan sağ tarafımda araçlar park etmiş. Sol tarafımdan arabalar gidiyor. Ben hızlı şekilde giderken park etmiş araçlardan birisi birden kapısını açtı ve mesafem çok kısaydı sola doğru kırdım bisikleti ama nafile kapıya sıyırarak çarptım ve düştüm. Biraz dizlerde falan sorun olmuştu ama olan oldu gittim yine maçımı oynadım :)

@Berk Ilgar

Peki ya şehire yakın bir yerde değil de ıssız bi yerde havlar da kovalarsa :)