Üniversite Tercihi

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında ATiCO tarafından paylaşıldı.

 1. ATiCO

  ATiCO Kıdemli Üye

  Kayıt:
  9 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  399
  Beğeniler:
  190
  Şehir:
  İzmir
  Adı:
  Atakan K.
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Herkese merhabalar. Tm-1 den tercih yapacağım. Sıralamam 68.770. Aşağıda banko girebileceğim(bir iki tanesi oynayabilir) okullar ve bölümleri var.

  Marmara Üniversitesi
  Maliye-79.500
  iktisat-97.200

  İstanbul Üniversitesi
  İktisat-75.300
  Maliye-88.200

  Dokuz Eylül
  İktisat İng.-69.700
  Maliye-97.200

  Anadolu
  İktisat İng.-82600

  Hangi bölümü bile daha en başa yazacağıma karar veremedim. Sözlüklerden okuyup anladığım kadarıyla İstanbul ve Marmara'nın İİBF'si o kadar da ahım şahım yer değilmiş. O yüzden daha başından beri hayalim olan Anadolu Ü. yine listeye bu sefer son sıradan girdi. İstanbulu (şehir) isteme sebebim Eskişehir ve İzmir'e göre olanakların daha fazla oluşu. Sizce ne yapmalıyım. Kafam zaten karışıktı şimdi iyice yöresel çorba oldu. Okuyanlar bilgi verebilirse daha çok sevinirim.
   
 2. Özgür TÜRK

  Özgür TÜRK Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2014
  Mesajlar:
  87
  Beğeniler:
  7
  Şehir:
  ankara
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  anadolu üni de 6 senem geçti. ben biraz uzatmıştım okulu :) şehir olarak, okul olarak süperdir. eskişehir öğrenci memleketidir. orda geçridiğin zamanları asla unutmazsın. gece hayatıda güzeldir. tabi her şeyin fazlası zarar, cok içine dalarsan çıkamayabilirsin. tek eksiği denizi olmaması. gerçi büyükerşen onuda yapmış diyorlar. daha gidip göremedik :)

  istanbulda iki senem geçti. ben bu kadar güzel ama bir o kadarda stressli bir şehir görmedim. istanbula ilk indiğim gün cep telimi ve cüzdaımı çaldırmıştım :D eminönünde falan gezerken sürekli eller arka cebi yokluyordu. tik gibi bişey olmuştu artık. istanbul, insanı çabuk yaşlandırır :) şaka bi yana güzel şehir ama kalabalığı ve pahalı olmasını göz ardı etme.

  izmire gelince askerliğimi izmirde yaptım. türkiyede kalmaya devam edersem yaşayacağım şehir izmirdir. öğrenciliği nasıldır bilmem ama bi kaç asker arkadaşı vardı izmirde okumuş. öve öve bitiremezdi izmirde öğrenci olmayı. bende aynı şeyi eskişehir için söylerdim. sanırım övdüğümüz şehir değilde, geride bıraktığımız zamanlara duyulan özlemdi :) bu şekilde bir duygusallıkta katmış olayım cümleye.

  seçtiğin bölümler üniden üniye çok farkedecek bölümler gibi görünmüyor. mühendislik olsa ünilerin adı da ön plana çıkar. iktisat, işletme, maliye kısaca iibf fakültesi içindeki bölümler pek farklı olmuyor. ilerde kuvvetle muhtemel devlete girmeye çalışacaksındır. buda kpss den gecer. a ünide ya da b ünide okumuş olman cok farketmeyecektir. eğer yanlış düşünüyorsam iibf'de okumuş arkadaşlar bu konuyla ilgili doğru bilgilendirmye yaparlar.
   
 3. Kubilay Özdemir

  Kubilay Özdemir Yeni Üye

  Kayıt:
  29 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  6
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Sedona
  Halihazırda Yıldız'da okumaktayım ama bu okulların aşağı yukarı aynı seviyelerde eğitim verdiklerini rahatlıkla söyleyebilirim. Sosyal ortamları ve kampüsleri hakkında malesef fikrim yok. Okuyan arkadaşlar daha detaylı bilgi verebilirler. İstanbuldaki üniversitelerin puanlarının bir kademe daha yukarda olmasının tek sebebi "İstanbulda" olmalarıdır. Onun dışında fazla bir esprileri yok. Bir de ingilizce bölüm hakkında birkaç şey söylemek istiyorum. Malesef okullardaki akademik kadrolar çok yetersiz. Özellikle ingilizce eğitim konusunda. Vakıf üniversitelerinde böyle bir sorun olmasa da devlette bir hayli fazla var. Hocanın ders hakkında fazlasıyla bilgisi var, Türkçe her şeyini anlatabilir ama İngilizce söz konusu olunca bazı sıkıntılar baş gösterebiliyor, özellikle öğrenci açısından. Yani senin ingilizcen ne kadar iyi olursa olsun hoca sana dersi öğretemedikten sonra bölümün ingilizce olması bütün anlamını yitiriyor. Sonuç olarak öğrendiğin vasıfsız bilgilerle mezun oluyorsun ama diplomanda İngilizce yazıyor tek artısı bu, bana göre. Tabi son zamanlarda bu soruna yönelik iyileştirme çalışmaları var(en azından bizim okulda) ama ne kadar yeterli olur veya ne zaman her şey rayına oturur bilemiyorum. Uzun lafın kısası okumak istediğin şehri seçtikten sonra bir de yabancı dille ilgili tatmin edici cevapları bulabilirsen memnun olacağın bir okulu seçeceğine eminim.
   
 4. Anıl Güngör

  Anıl Güngör Yeni Üye

  Kayıt:
  29 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  40
  Beğeniler:
  4
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  şuan ki puan durumunu bilmiyorum fakat iktisat düşünüyorsan Ytü yü tavsiye ederim eğitim diğerlerinden ileri düzeyde.