Uluslararası turlarda ülke geçişleri vizeler ve pasaportlar

Huseyin Dogan

Aktif Üye
Tepki
43
Arkadaslar Merhaba

Uluslararası gezilere çıkarken ülkelerden geçmek için vize işlemleri, pasaport işlemleri nasıl oluyor... ne gerekiyor? yoksa her ülkenin kapısına dayanıp ben geeldim mi diyoruz...

Mesela 10 ulke gececeğiz bu ülkelerden gecişler için onceden vize mi alınıyor mesela ya da elimize schengen vizesi tarzı bir şey mi olması gerekiyor?

yani uluslar arası tur yapmış olanlar ya da bu konuda bilgisi olanlar yazabilirlerse sevinirim...

• Beğen
Tepkiler: Yılmaz Engin
Scudo
Tepki
21
bir ülkeden diğerine geçtiğimizde nereye gideceksek o ülke vize için tekrar başvuru yapıp sonucu bekliyoruz diye biliyorum. Bu konuyu aslında ben de çok merak ediyorum. Bilen arkadaşlar varsa aydınlatsın bizi

Melih AÇIK

Daimi Üye
Tepki
97
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
aynen, aynı konu hakkında bende bilgi almak istiyorum. daha önceden çeşitli turlar yapmış birisi aydınlatırsa çok sevinicem...

Tepki
0
Hangi ülkelere gideceğinize bağlı diye biliyorum.Kimi ülkeler var, ülkeye girerken vize alabiliyorsunuz, Atlas dergisi Ağustos sayısına göre Nepal bunlardan bir tanesi.Ama kimi ülkeler de vize başvurusunu sadece randevu sistemiyle kabul ediyor, misal Amerika birleşik devletleri.

Avrupa turu yapacaksanız Schengen vizesi almanız gerek, zaten Schengen ülkeleri arası sınır dedikleri bir tabeladan ibaret.

Bu arada, hiç öyle bir tura çıkmadığımı belirteyim, yazdıklarım forumdan oradan buradan gördüğüm bilgiler.Yani yine de uluslararası tura çıkan birisinin cevabını bekleyin derim.

SametAksuoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
457
yunanistan ve bulgaristana girerken(ki türkiyeden avrupa yönüne çıkış için sadece bu iki seçenek var) shengen vizesi almak gerekiyor. Sonrasındaysa parçalanan, yeniden kurulan ülkelerle dolu balkanlarda, shengen vizesi nin geçmediği ülkecikler bulunuyor ve bunlarla hiç uğraşmayıp aralarından, yanlarındaki avrupa birliği ülkelerinden geçerek yolunuza devam etmelisiniz. ya da bu ülkeler için de tek tek bu ülkelere ait konsolosluklarına giderek vize talebinde bulunmalısınız.

banka hesap defterinizde 15.000 avro gibi bir rakam varsa, tur planınızı içeren kapsamlı bir dosya hazırlayın. gün gün nerelerde olacağınızı, güzergahınızı bu dosyada açıkca belirtin. bisikletle avrupa turu yapacağınızın kanıtı olacak bu kapsamlı dosya ile, ilgili ülkelere vize başvurusu yapın.

dilekçenize,

ek1 de görülen tur programımda da görüleceği üzere, 10.07.2012 - 10.08.2012 tarihlerinde bir ay süreyi kapsayan, gerçekleştireceğim bisikletle avrupa turumda, 20.07.2012 - 30.07.2012 tarihlerinde ülkenizden geçeceğimi, bu hususla ilgili olarak ülkenizden geçişim için gerekli vizenin tarafıma verilmesi hususunda, gereğinin yapılmasını rica ederim.

gibisinden bir dilekçe ile başvurun.

(link)

interrail yapmak isteyenler için hazırlanmış bu siteden, vize alma sürecindeki püfler, mevzuatlara ilişkin bilgi alabilirsiniz.

*ileri seviye vize alma süreçleri*

eğer banka hesap cüzdanınızda para yoksa bir takım hinlikler, cinlikler gerekiyor. örneğin, fransada bir dil kursuna, 2 ay sürecek kapsamlı bir dil eğitimi almak üzere ödeme yapın. Kurstan ödeme yaptığınıza ve kurs tarihlerini belirten belgeniz gelsin, bu belgeyle vizeye başvurun. muhtemelen size 6 aylık multi girişli shengen vizesi vereceklerdir. Ardından kursa yazıldığınız beyoğlundaki acentaya gidin; kursa gitmeyeceğinizi, sözleşmede yazdığı üzere kurs başlamadan 1 ay önce alışverişi iptal ederek, sözleşme yazdığı gibi %10 kesintiyle paranızı geri almak istediğinizi söyleyin.

şimdi bu dediklerim, yüksek moral, cesaret ve blöf yeteneği gerektiren hadiselerdir. paranızı kurs acentasından kesintiyle aldığınızda, aslında bir kesinti olmadığını aksine üstüne ne denli karda olduğunuzu etrafınızda vize almak için cebelleşen onca insanı gördüğünüzde anlayacaksınız. Muhtemelen eğitim için gideceğinizi varsayarak, konsolosluk size eğitim vizesi verecektir. yani el oğlu vizeye bilmem kaç euro öderken siz vizeye hiç para ödemeyeceksiniz. bir de millet sadece seyahate çıktığı süre kadar vize alırken, siz 6 ay süreyle tüm avrupa birliği ülklerine girip çıkabileceksiniz. falan filan, bunlar özel mevzuular :)

Huseyin Dogan

Aktif Üye
Tepki
43
@SametAksuoğlu

hacı harikasın ya... ozellikle bu kurs konusunda bu tur ayrıntıları bilmek gerekiyor aslında... peki vizeyi veren ulke kursa gidip gitmedigini takip etmiyor mu?

erdomsuper

Aktif Üye
Tepki
75
dostum eğer yeşil pasaportun varsa avrupada ingiltere,irlanda,bulgaristan ve portekiz hariç her ülkeye vizesiz giriş yapabilirsin.eğer normal pasaportun varsa schengen vizesi yine ingiltere ve irlanda hariç işini fazlasıyla görür..

PASAPORT VE ÜLKE ÜLKE VİZE BİLGİLERİ İÇİN LÜTFEN İLGİLİ LİNKİ TIKLAYIN ARKADAŞLAR..

(link)

SametAksuoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
457
@Huseyin Dogan

hayır, sen pasaportuna vize yapıştırıldıktan sonra gidip kursu ıvırı zıvırı iptal ediyorsun. paranı kurtarıyorsun.

fouray

Üye
Tepki
29
Bisiklet
Bianchi
Merhaba bisiklet severler;

Bu ay veya diğer ay bisiklet ile İtalya'ya gitmeyi düşünüyorum. Sırasıyla; Yunanistan, İtalya, Arnavutluk, Makedonya ve tekrar Yunanistan üzerinden Edirne yapmayı düşünüyorum. Sizlere sorum şu; İlk defa yurt dışına çıkacağım. Vize başvurusu yaparken otel ve uçak rezervasyonu yapıp bunu mu göstermem doğru olur, yoksa bisikletle çıkacağımı mı söylemeliyim? Bu sormamın sebebi çadır kuracağım, bazen benzinlikte, bazen ise camping alanlarında. Ama hangi tarihte nerede olurum pek bilemediğimden bir sorun olur mu diye düşünüyorum. Malum vize başvurusunda nerede olduğunuzu bildirmek gerekiyor. Bu yüzden siz deneyimli abilerime, ablalarıma ve kardeşlerime sormak istedim. Sizce hangi yöntemle başvurmalıyım?

Teşekkürler
Sağlıcakla kalın.

Devenez ce que

Daimi Üye
Tepki
983
İsim
Murat
Bisiklet
Kron
@fouray Yıllar önce ben de bir arkadaşımla birlikte İnterrail'le Yunanistan üzerinden İtalya'ya gitmeyi planlamıştık. İnterrail biletimizi aldık, İtalya'da bir hostelden rezervasyon yaptırıp İtalyan konsolosluğuna başvurduk. Sonuç; bana vizeyi verdiler, arkadaşa vermediler. Aramızdaki fark şuydu; ben bir işyerinde çalışıyordum, arkadaşım ise öğrenciydi. Adamlar neye bakıyor; sizi buraya bağlayan bir şey var mı, yoksa oraya kapağı mı atmaya çalışıyorsunuz? Ayrıca gidiş-geliş, orada kalış, yeme-içme masraflarını karşılayacak (ve elbette biraz daha fazlası) bankada paranız var mı? Siz de Schengen için başvuru yapacaksınız; çalışıyorsanız işyerinizden alacağınız belgeler ve parasal durumu gösteren belgeler yeterli ise bisikletle gidip geleceğinizi söylemek daha doğru bir davranış olur.

fouray

Üye
Tepki
29
Bisiklet
Bianchi
@Devenez ce que

Aslında bu konuda da sorun yaşıyorum. Web yazılımcısıyım, serbest çalışıyorum. İtalya serbest çalışanlar için ticaret oda kaydı ve vergi levhası istiyor. Doğal olarak bunlar bende yok. Çalışmıyorum seçeneğini seçsem hem vize olasılığı düşecek hemde haklı olarak sponsor bilgileri vs. istiyorlar. Hemde yalan beyanda bulunmuş olacağım. En iyisi idatayı arayıp danışmak.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@fouray

Serbest çalışıyorsanız bir vergi numaranız ve bir oda kaydınız olmalı. Bir avukatı düşünün, o da serbest çalışandır ama vergi numarası (vergi levhası) ve baroya kaydı vardır. Bunların hiçbiri yoksa kaçak çalışıyorsunuzdur (müşterileriniz size nasıl ödeme yapar?). Vizeyi zor alırsınız. Vize alabilmeniz için kişisel bilgilerinizi ve finansman bilgilerinizi çok şeffaf olarak belgeleyebilmelisiniz.

Vergi numaranız yoksa çağdaş dünya için siz bir hiçsiniz.

Siz zaten ilk Yunanistan'a gireceğiniz için Yunanistan'a başvurmalısınız. İtalya olmaz geri çevirir.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Devenez ce que

Daimi Üye
Tepki
983
İsim
Murat
Bisiklet
Kron
@clubber
Kural olarak en uzun süre hangi ülkede kalacaksanız vize başvurusunu o ülkeye yapmak gerekiyor.
@fouray Ya da hiç vizeyle uğraşmadan vize istemeyen Balkan ülkelerini (bu durumda bisikleti uçakla götürmek şart oluyor) gezebilirsiniz; Arnavutluk, Makedonya, Karadağ, Bosna Hersek, Sırbistan... :)

• Beğen
Tepkiler: fouray

fouray

Üye
Tepki
29
Bisiklet
Bianchi
@clubber

Sizin çağdaş dünyanızda durumlar nasıl işliyor bilmiyorum ama benim yaşadığım yerde gelir seviyeniz belli bir seviyenin altındaysa (yıllık) vergiden muaf oluyorsunuz. Ödemelerinizi banka üzerinden yapabiliyorsunuz. Vergi vermiyoruz ama banka hesaplarımız sonuçta kontrol altında. :)

@Devenez ce que

Evet, arkadaş öyle söylemiş ama demek ki bu kuralı bilmiyor. Bende duymuştum, en çok İtalya'da kalacağım içinde oraya başvuru yapmak istedim. Bu arada idata ile görüştüm. "Sponsor ile başvurun ama dilekçenizde bu konuyu belirtin, anlayışla karşılarlar." Şeklinde söylediler öyle yapacağım. Bu arada balkanlarda listede, inş. onlarda bir gün nasip olur. :)

• Beğen
Tepkiler: Devenez ce que

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@fouray

Vergiden muaf dahi olsanız vergi numaranız, vergi levhanız, oda kaydınızı olması gerekir. Kimse sizin ne kadar vergi ödediğinize bakmıyor ticari kaydınız var mı yok mu onunla ilgileniyorlar. Bunlardan haberiniz olmadığına göre tamamen kaçak çalışıyorsunuz. :) Kaçak çalışmanız beni hiç ilgilendirmez ama bu halde vize almanız zorlaşır. Başka hikayeler bulmalısınız.

En uzun nerede kalacağınızı bilmiyorum ama Yunanistan'da yaklaşık 700 km yol yapacağınızı düşünerek Yunanistan'a başvurmanız gerektiğini yazdım. İtalya'ya feribotla geçeceğinizi düşündüm. Yüzecekseniz başka. :)

Verdiğiniz rotaya göre en fazla Yunanistan'da zaman geçireceksiniz.

Tepki
9
İsim
yaren yalçın
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
17 yaşındayım yeni kimliğim var nerelere gidebilirim hiçbirşey yapmama gerek olmadan