Ulu önderimiz Kemal ATATÜRK'ün sözleri!!!

heisenberg3910

Forum Bağımlısı
Tepki
344
Arkadaşlar burada ATATÜRK'ün beğendiğiniz sözlerini bizimle paylaşırsanız çok sevinirim.
İlk olarak ben ekliyorum :)

Ulusun haklarını bilip müdafaa ve muhafaza yolunda her türlü fedakârlığa hazır olduğuna ilişkin dünyaya bir kanaat vermek lazım gelir.Düşmanlarımızın işgal hareketi milletimizi bu anlayıştan ve fedakârlık duygusundan mahrum sanmalarından çıkmıştır...
Kemal ATATÜRK

Scudo

mehmetbaris87

Daimi Üye
Tepki
175
başlığı görür görmez aklıma bir gazetenin atatürkle ilgili yazdığı muhteşem bir söz geldi, biliyorum atatürkün sözlerini yazmamız gerekiyor ama inanın bunu okumanız lazım:

Atatürk öldü. Barış kubbesinin Doğu sütunu yıkıldı.
Artık evrende barışı kimse garanti edemez. Nitekim Avrupalı devlet adamları; O' nun 1930'da yaptığı uyarı ve tavsiyeleri dinlememiş ve dünyayı 1939 yılında ikinci büyük savaş felaketinin içine sürüklemişlerdir.

SANERWIN Gazetesi

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
@mehmetbaris87

O, bir barış adamıydı :) Ata'm İzindeyiz..

ATATÜRK'ün GENÇLİĞE HİTABESİ

NUTUK

Türk Gençliğine Bıraktığımız Kutsal Armağan

Saygıdeğer baylar, sizi, günlerce işlerinizden alıkoyan uzun ve ayrıntılı sözlerim, en sonu tarihe mal olmuş bir dönemin öyküsüdür. Bunda, ulusum için ve yarınki çocuklarımız için dikkat ve uyanıklık sağlayabilecek kimi noktaları belirtebilmiş isem kendimi mutlu sayacağım

Baylar, bu söylevimle, ulusal varlığı sona ermiş sayılan büyük bir ulusun, bağımsızlığını nasıl kazandığını; bilim ve tekniğin en son ilkelerine dayanan ulusal ve çağdaş bir devleti nasıl kurduğunu anlatmaya çalıştım.

Bugün ulaştığımız sonuç, yüzyıllardan beri çekilen ulusal yıkımların yarattığı uyanıklığın ve bu sevgili yurdun her köşesini sulayan kanların karşılığıdır.

Bu sonucu, Türk gençliğine kutsal bir armağan olarak bırakıyorum.

Ey Türk gençliği! Birinci ödevin; Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini, sonsuzluğa değin korumak ve savunmaktır.

Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur. Bu temel, senin en değerli hazinendir. Gelecekte de, seni bu kaynaktan yoksun etmek isteyen iç ve dış kötücüller bulunacaktır. Bir gün, bağımsızlığını ve cumhuriyetini savunmak zorunda kalırsan, ödeve atılmak için, içinde bulunacağın durumun olanaklarını ve koşullarını düşünmeyeceksin! Bu olanak ve koşullar çok elverişsiz bir nitelikte belirebilir. Bağımsızlığına ve cumhuriyetine kıymak isteyecek düşmanlar, bütün dünyada benzeri görülmedik bir utku kazanmış olabilirler. Zorla ve aldatıcı düzenlerle sevgili yurdunun bütün kaleleri alınmış, bütün gemilikleri ele geçirilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve yurdun her köşesi fiilen işgal edilmiş olabilir. Bütün bu koşullardan daha acı ve daha korkunç olmak üzere, yurdunda, iş başında bulunanlar, aymazlık ve sapkınlık, üstelik, hainlik içinde olabilirler. Dahası iş başında bulunan bu kişiler, kendi çıkarlarını, yurduna girmiş olan düşmanların siyasal erekleriyle birleştirebilirler. Ulus, yoksulluk ve sıkıntı içinde ezgin ve bitkin düşmüş olabilir.

Ey Türk geleceğinin çocuğu! İşte, bu ortam ve koşullar içinde bile ödevin, Türk bağımsızlığını ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Bunun için gereken güç, damarlarındaki soylu kanda vardır!

K. ATATÜRK 20 Ekim 1927

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
*Biz Türkler, bütün tarihimiz boyunca hürriyet ve istiklâle timsal olmuş bir milletiz.

*Ne kadar zengin ve müreffeh olursa olsun, istiklâlden mahrum bir millet, medenî insanlık karşısında uşak olmak mevkiinden yüksek bir muameleye lâyık sayılamaz.

• Beğen
Tepkiler: heisenberg3910

Haşim Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
4.407
Forumda bir dostum bir tane yazı göndermişti.

Araştırmacı Yazar Prof.İlknur GÜNTÜRKÜN KALIPÇI`nın kaleminden.

Okumak isteyen arkadaşlarım başlığın üzerine tıklayabilirler ;)

(link)

"Ben diktatör değilim. Benim kuvvetim olduğunu söylüyorlar. Evet bu doğrudur. Benim isteyip de yapamayacağım bir şey yoktur. Çünkü ben zoraki ve insafsızca hareket etmesini bilmem. Ben kalpleri kırarak değil kazanarak hükmetmek isterim."

Kemal Atatürk

huseyin kılıc

Forum Bağımlısı
Tepki
242
2. inönü savaşında söylediği bir söz vardı

(siz orada yanlız düşmanı değil milletin makuz talihinide yendiniz)

• Beğen
Tepkiler: heisenberg3910

Selay Yaman

Forum Bağımlısı
Tepki
846
● Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.

K. ATATÜRK

snoopist

Aktif Üye
Tepki
37
Benim vurgum, sözler değilde yaptıkları olacak...

* 1881 Selanik'te doğdu.
* 1893 Selanik Askeri Rüştiyesi'ne yazıldı ve öğretmeni Mustafa Sabri Efendi, kendisine Kemal ek adını verdi.
* 1895 Manastır Askeri İdadisi'ne girdi.
* 18 Mart 1899 İstanbul'da Harp Okulu piyade sınıfına yazıldı.
* 1902 Harp Akademisi'ne girdi.
* 11 Ocak 1905 Kurmay yüzbaşı olarak Harp Akademisi'ni bitirdi. Merkezi Şam'da bulunan 5. Ordu'da göreve başladı.
* Ekim 1906 Arkadaşlarıyla birlikte Şam'da gizli Vatan ve Hürriyet Cemiyeti'ni kurdu.
* 20 Haziran 1907 Rütbesi kolağalığa yükseltildi.
* Eylül 1907 3. Ordu'ya atanarak Selanik'e gitti.
* 13 Nisan 1909 31 Mart Ayaklanması'nı bastırmak üzere Hareket Ordusu'nda kurmay oldu.
* 1910 Mahmud Şevket Paşa'nın kurmay başkanı olarak Arnavutluk isyanının bastırılmasında görev aldı.
* 13 Eylül 1911 İstanbul'da genelkurmayda göreve atandı.
* 27 Kasım 1911 Binbaşılığa yükseltildi.
* 18 Aralık 1911 Trablusgarp'da Şark Gönüllüleri komutanlığına atandı.
* 9 Ocak 1912 Trablusgarp'da Tobruk Savaşı'nı yönetti.
* 27 Ekim 1913 Sofya'ya askeri ateşe atandı.
* 1 Mart 1914 Yarbaylığa yükseltildi.
* Şubat 1915 Tekirdağ'da 19. Tümen'i kurdu.
* 25 Nisan 1915 ANZAK askerlerini Arıburnu'da durdurdu.
* 1 Haziran 1915 Albaylığa yükseltildi.
* 10 Ağustos 1915 Anafartalar Grubu komutanı olarak İngiliz ve ANZAK birliklerini durdurdu.
* 14 Ocak 1916 Edirne'de 16. Kolordu komutanı oldu.
* 1 Nisan 1916 Mirlivalığa(tuğgeneralliğe) yükseltildi.
* 5 Temmuz 1917 7. Ordu Komutanlığı'na atandı.
* Ekim 1917 7. Ordu Komutanlığı'ndan ayrılarak İstanbul'a döndü.
* 31 Ekim 1918 Yıldırım Orduları Grubu komutanı oldu.
* 19 Mayıs 1919 Samsun'a vardı.
* 21/22 Haziran 1919 Amasya Tamimi'ni açıkladı.
* 8 Temmuz 1919 3. Ordu Müfettişliği'nden ve askerlikten çekildi.
* 23 Temmuz 1919 Erzurum Kongresi'ne başkan seçildi.
* 4 Eylül 1919 Sivas Kongresi'ne başkanlık etti.
* 7 Kasım 1919 Meclis-i Mebusan için yapılan seçimde Erzurum'dan milletvekili seçildi.
* 27 Aralık 1919 Heyet-i Temsiliye ile birlikte Ankara'ya geldi.
* 23 Nisan 1920 Ankara'da Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni açtı.
* 11 Mayıs 1920 İstanbul Divan-ı Harp tarafından ölüm cezasına çarptırıldı.
* 5 Ağustos 1921 Türkiye Büyük Millet Meclisi'nce başkomutan yapıldı.
* 23 Ağustos 1921 Sakarya Savaşı'nı yönetti.
* 19 Eylül 1921 Türkiye Büyük Millet Meclisi'nce mareşallik rütbesi ve gazi sanı verildi.
* 26 Ağustos 1922 Kocatepe'den Büyük Taarruz'u yönetti.
* 30 Ağustos 1922 Dumlupınar'da Başkomutanlık Meydan Savaşı'nı kazandı.
* 8 Eylül 1922 İzmir'i düşmandan kurtardı.
* 1 Kasım 1922 Saltanat kaldırıldı.
* 29 Ocak 1923 İzmir'de Latife Hanım ile evlendi(5 Ağustos 1925'te ayrıldı).
* 17 Şubat 1923 İzmir İktisat Kongresi açıldı.
* 11 Ağustos 1923 İkinci Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığına seçildi.
* 9 Eylül 1923 Halk Fırkası'nı kurdu.
* 29 Ekim 1923 Cumhuriyet ilan edildi; Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı seçildi.
* 3 Mart 1924 Halifelik kaldırıldı.
* 20 Nisan 1924 Yeni Teşkilat-ı Esasiye Kanunu kabul edildi.
* 17 Kasım 1924 Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası kuruldu(3 Haziran 1925'te kapatıldı).
* 25 Kasım 1925 Şapka Yasası kabul edildi.
* 26 Aralık 1925 Uluslararası takvim ve saat kabul edildi.
* 1 Kasım 1927 İkinci kez cumhurbaşkanlığına seçildi.
* 1 Kasım 1928 Latin harflerinin kabulüne ilişkin yasa çıktı.
* 12 Ağustos 1930 Serbest Cumhuriyet Fırkası kuruldu(17 Kasım 1930'da dağıldı).
* 15 Nisan 1931 Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti'ni kurdu.
* 4 Mayıs 1931 Üçüncü kez cumhurbaşkanı seçildi.
* 12 Temmuz 1932 Türk Dili Tetkik Cemiyeti'ni kurdu.
* 24 Kasım 1934 Atatürk soyadı verildi.
* 27 Ocak 1937 Hatay'ın bağımsızlığı Milletler Cemiyeti'nce kabul edildi.
* 10 Kasım 1938 Dolmabahçe Sarayı'nda vefat etti.

SENİ VE BİZİM İÇİN, VATAN İÇİN YAPTIĞIN, ARMAĞAN ETTİKLERİNİ HİÇBİR ZAMAN UNUTMAYACAĞIZ....

heisenberg3910

Forum Bağımlısı
Tepki
344
Yaptıkları ve kuşkusuz en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti,onun liderlik özelliğinin açık delilidir..
Tüm dünyanın söylediği gibi.... :)

Saatlerce kitap okurken yaşaran gözlerini silmek için yumuşak bir bezden kestiği parçaları kullanmıştır..

• Beğen
Tepkiler: snoopist

gatila

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Dünyada herşey için, medeniyet için, hayat için, başarı için en gerçek yol gösterici ilimdir, fendir. İlim ve fennin dışında yol gösterici aramak gaflettir, cahilliktir, doğru yoldan sapmaktır. Yalnız ilmin ve fenin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının gelişimini anlamak ve ilerlemeleri zamanında takip etmek şarttır. Bin, iki bin, binlerce yıl önceki ilim ve fen lisanının koyduğu kuralları, şu kadar bin yıl sonra bugün aynen uygulamaya kalkışmak elbette ilim ve fennin içinde bulunmak değildir.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
"Size şavaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum"

Ben şöyle düşünüyorum, herhangi bir zamanda çaresiz, çıkmaza düştüğünüz zaman Atatürk'ü düşünün o en imkansız en çaresiz halde dahi, dünyanın en güçlü ordularını bile yenebilmeyi başarabilmiştir, o size ilham versin, herzaman...

heisenberg3910

Forum Bağımlısı
Tepki
344
"Size şavaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum"

''Unutmayın ki bizler ölene kadar geçecek olan süre içirisinde yerimizi yeni birlikler ve yeni komutanlar alabilir.''

Dediklerinize aynen katılıyorum Hakan abi.

• Beğen
Tepkiler: Hakan Yazman

Fatih Ertörün

Forum Bağımlısı
Tepki
1.064
Spordan yoksun olan bir gençlik nasıl ki vatan müdafaası sırasında etkili olamıyorsa, insan denen varlığın kafa yapısı da ne derece tekamül ederse etsin, bedeni inkişafı noksan ve yetersiz olursa, o kafayı ileriye götüremez, taşıyamaz.

• Beğen
Tepkiler: Ali Hekimoğlu