Ülkemizin en iyi bisiklet parkurları

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında M.Kaba tarafından paylaşıldı.

 1. M.Kaba

  M.Kaba Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  25 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  731
  Beğeniler:
  679
  Şehir:
  sanane
  Seviye:
  Havaların ısınmaya başladığı bu güzel bahar günlerinde, vücut için en iyi sporlardan biri de bisiklet. Bisiklete binmek, tüm vücudunu kapsayan ideal bir egzersizdir. Pedal çevirmek hem çok zevkli hem de sağlıklıdır!

  Birçok tanınmış spor fizyoloğunun da ifade ettiği gibi sürekli bisiklete binen bir kadın, vücudu ve sağlığı için en iyi sporu yapmış olur. Bunun sebeplerinden biri, ağırlığını sele ile direksiyon arasında dengelenmiş olmakla beraber; bisikletin kişiyi ritimli ve tekdüze çalıştıran, uyumlu bir makine olmasıdır. Bundan dolayı bisiklet, kas yaralanmalarına neden olmaz. Bisiklet vücut için iyi olduğu kadar, zihin yorgunluğunu gidermesi bakımından da sağlığına çok önemli bir katkıda bulunur. Tarla veya patika gibi doğal yollarda bisiklete binmek ise sana mutluluk duygusu verir. Bisiklete binmek kalbini ve akciğerini güçlendirir; kan dolaşımını da iyileştirir. Özellikle de bronşit, astım ve kalp rahatsızlığı olanlara, bisiklete binmelerini tavsiye ederiz. Çok sayıdaki klinik sonuçlarına dayanılarak bisiklete binmenin kalbe, damarlara, iyi geldiği, tansiyonu düşürdüğü ve kalp krizini önlediği söylenebilir. Ayrıca dinamik bir spor olan bisiklette kalbine de fazla yüklenmemiş olursun.


  İşte Türkiye'deki en iyi parkurlar

  Belgrat Ormanları
  İstanbullu bisikletçilerin, hafta sonu kalabalığına rağmen vazgeçemedikleri parkurlar, Belgrat Ormanları'nda... Yaklaşık 1 saatlik bir sürüşle Ağaçlı Köyü'nden Karadeniz kıyılarına çıkabilirsin. Orman içinde Balıkçiftliği mevkiindeki 2,5 kilometrelik parkur da yarışlar için tercih ediliyor. Otoparktan Balıkçiftliği'ne gidip geri dönersen, parkuru 6 kilometreye uzatabilirsin. Ayvat Bendi çevresinde de bisikletle gezmek mümkün. Tabii ki orman içinde kendi rotanı kendin de çizebilirsiniz. Bisikletçilerin tek problemi hafta sonu artan trafik...

  Polonezköy
  Polonezköy, kente yakınlığı ve temiz havasıyla en çok tercih edilen yerlerden. Orman içinde yürüyüş ve bisiklet için yapılmış 4,5 kilometrelik bir parkur var. İşaretleri izleyerek, köyün içinden ormana giriyor ve 4,5 kilometre gittikten sonra yine köyün içine çıkıyorsun. Parkur inişli çıkışlı olduğu için dağ bisikleti gerekiyor. Karanlıkdere Köyü'nden Polonezköy'e kadar süren yaklaşık 10 kilometrelik orman parkuru da bisikletçilerin önerdikleri arasında... Ormanda dolaşırken kaybolma riski fazla değil. Bu parkur için dağ bisikleti gerekiyor.

  Teşvikiye - Selimiye
  Yalova Çınarcık'taki Teşvikiye Köyü'nden Armutlu Selimiye Köyü'ne kadar uzanan yaklaşık 30 kilometrelik parkur, profesyonel bisikletçilerin en çok kullandığı çalışma alanlarından biri... Parkurda bir yandan Marmara Denizi'nin maviliğini, bir yandan ormanların yeşilini görebiliyorsun. Zaman zaman asfalt yolda, zaman zaman toprak yolda ilerleyen parkurda rampalar da var. Parkur'un Yalova'ya uzaklığı 25 kilometre.

  Manavgat Gölü Çevresi
  Manavgat Irmağı'nın ilçe merkezinden geçtiği noktadan başlayan bisiklet parkuru, 18 kilometre uzunluğunda... Parkurda Manavgat Irmağı'nı seyrederek, bisiklet sürebilirsin. Yol güzergâhında hediyelik eşya mağazaları, restoran, market, tenis kortları, mini basketbol ve mini futbol sahaları var. Parkurda işaretli ve haritalı bir bölüm de bulunuyor.

  Kapadokya
  Dünyanın beş büyük bisiklet yarışmasından biri bu parkurda yapılıyor. Niğde'den başlayan parkur boyunca Avanos ve Göreme'den geçerek, Ürgüp'e varılıyor. Toplam 115 kilometre boyunca köylerden geçip, peribacalarının arasında yolculuk edebilirsin. Dağ bisikleti kullanılan parkur oldukça zorlu...

  Bostanlı - Üçkuyular
  Bostanlı Mavişehir'den Üçkuyular'a kadar uzanan ve körfezi çevreleyen 30 kilometrelik sahil bandı... Tamamı asfalt olan bisiklet parkuru, Karşıyaka sahilinde ağaç ve çiçeklerle donatılmış yeşil alanların arasından geçiyor. Bayraklı'da piknikçilerin tercihi rekreasyon alanının ortasında geçen yol, sahil boyu denize dökülen derelerin üzerinde yapılan tek tip kırmızı renkli köprülerle Meles Deltası'na kadar uzanıyor. Suni gölet ve ağaçlandırma ile yeşil alana dönüştürülen Meles Deltası'ndan da İzmir Limanı'na ulaşıyor. Parkur, buradan sonra Kordon boyu'nda sürüyor. Asfalt parkur Kordon boyu ile Cumhuriyet Meydanı'na çıkıyor; Konak Meydanı'ndan Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'na bağlanılıyor ve Üçkuyular İskelesi'nde son buluyor.

  Artvin - Trabzon
  Yeşil ile mavinin iç içe geçtiği Trabzon - Artvin Karayolu'nda yapacağın bisiklet turu, 230 kilometre... Bisikletçilerin üç etaba ayırdıkları parkurun ilk bölümü Trabzon - Rize arası ve 80 kilometre. İkinci bölüm Rize'den Hopa'ya uzanan 85 kilometrelik yol. Hopa - Artvin arası ise 65 kilometre. Trabzon – Rize - Hopa parkurunun bir yanı deniz, diğer tarafı da genellikle çay ekili bahçelerle kaplı... Rize ve Artvin'e gidildikçe yerleşim alanları iyice azalıyor ve yeşil hâkimiyeti artıyor. Yol boyunca, il ve ilçe merkezleri başta olmak üzere otel ve lokanta türü yerler mevcut.

  Antalya - Alanya
  Antalya - Alanya arasındaki 120 kilometrelik D-400 Karayolu, Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Bisiklet Turu'nda kullanılıyor. Tamamı asfalt kaplama. Yarışçılar ve bisiklet severler tarafından, kolay parkur olarak nitelendiriliyor. Az engebeli, profesyonel yarışçılar tarafından 1 saatte alınıyor. Spor amaçlı geziye çıkanlar ise Antalya'dan yaklaşık 2,5 saat sonra Alanya'ya ulaşabiliyor. Yol güzergâhında dinlenme tesisleri, market, restoran ve alışveriş mağazaları mevcut. Gezi amaçlı çıkanlar, bir yandan spor yapıp etrafı ağaçlarla kaplı yolda manzaranın tadına varıyor.

  Gölbaşı Ankara'nın Gölbaşı İlçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Eymir Gölü arazisi ODTÜ'ye ait. Doğal sit alanı olduğu için koruma amaçlı olarak kontrollü giriş yapılıyor. Çevresinde restoran ve bağ evlerinin yer aldığı arazi, bisiklet parkuru olarak da kullanılıyor. Araç trafiğine de açık olan parkurun uzunluğu 14 kilometre. Gençlik ve Spor Müdürlüğü Bisiklet Federasyonu yakın bu alanda yarışlar düzenlemeyi planlıyor. Ayrıca dönem dönem bisiklet milli takımı, antrenmanlarını burada yapıyor.

  YayladağıHatay'ın Yayladağı İlçesi'ndeki 40 kilometrelik tırmanma parkuru doğal güzelliği ile dikkat çekiyor. Yayladağı - Antakya Karayolu'ndaki çevresi ormanlarla çevrili parkur, sporcular için oksijen deposu. Yayladağı Tırmanma Parkuru, karayolunun ormanlık alan içindeki kıvrımları iniş ve çıkışları ile yarışlar için uygun. Kimi bölümlerde zorlayan virajlar var. Her yıl Antakya Defne Kupası Bisiklet Yarışları'na da ev sahipliği yapan parkur, yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi görüyor.
   
 2. #2
  M.Kaba

  M.Kaba Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  25 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  731
  Beğeniler:
  679
  Şehir:
  sanane
  Seviye:
  zaten belirtilen yerlerin çoğu bisiklet parkurları
   
 3. akdenizlim2005

  akdenizlim2005 Üye

  Kayıt:
  5 Kasım 2007
  Mesajlar:
  76
  Beğeniler:
  52
  Şehir:
  antalya
  Seviye:
  Antalya - Alanya
  Antalya - Alanya arasındaki 120 kilometrelik D-400 Karayolu, Cumhurbaşkanlığı Uluslararası Bisiklet Turu'nda kullanılıyor. Tamamı asfalt kaplama. Yarışçılar ve bisiklet severler tarafından, kolay parkur olarak nitelendiriliyor. Az engebeli, profesyonel yarışçılar tarafından 1 saatte alınıyor. Spor amaçlı geziye çıkanlar ise Antalya'dan yaklaşık 2,5 saat sonra Alanya'ya ulaşabiliyor. Yol güzergâhında dinlenme tesisleri, market, restoran ve alışveriş mağazaları mevcut. Gezi amaçlı çıkanlar, bir yandan spor yapıp etrafı ağaçlarla kaplı yolda manzaranın tadına varıyor.  antalyadan alanyaya bu sürede bisikletle varılıyor demediniz değilmi ?
   
  ali karagönlü bunu beğendi.
 4. Kemal Caner

  Kemal Caner Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  21 Şubat 2009
  Mesajlar:
  745
  Beğeniler:
  1.040
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Yukarıda belirtilen güzergahlar gerçekten çok güzel. Hemen oraları fethetmek için hazırlıklara başlamak lazım.
   
 5. ali karagönlü

  ali karagönlü Bisikletkolik

  Kayıt:
  4 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.063
  Beğeniler:
  710
  Şehir:
  !Denizli-Horozkent!
  Seviye:

  Ben de onu diyecektim.
   
 6. Cool_uzak

  Cool_uzak Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  8 Aralık 2008
  Mesajlar:
  545
  Beğeniler:
  672
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Öyle yazmışlar,,!!? :D
   
 7. Agamemnon

  Agamemnon Kıdemli Üye

  Kayıt:
  5 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  205
  Beğeniler:
  163
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Profesyonel yarışçılar tarafından 2,5 saatte, gezi amaçlı 5-5,5 saat daha doğru olur herhalde :))
   
 8. Barış TOPÇU

  Barış TOPÇU Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  3 Nisan 2007
  Mesajlar:
  529
  Beğeniler:
  330
  Şehir:
  ANKARA
  Seviye:
  aksaray/güzelyurt mtb parkuru :)
   
 9. OrionForEver

  OrionForEver Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  17 Haziran 2007
  Mesajlar:
  651
  Beğeniler:
  1.257
  Şehir:
  Istanbul
  Seviye:
  Kurtdoğmuş Tasdelen offroad parkuru, MTB için,
   
 10. TOYGAR YONTGAN

  TOYGAR YONTGAN Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  25 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  478
  Beğeniler:
  829
  Şehir:
  MALTEPE
  Seviye:
  Sabiha Gökçen-Göçbeyli-Teke-Ağva yeşillikler içinde tur yolu
   
 11. Agamemnon

  Agamemnon Kıdemli Üye

  Kayıt:
  5 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  205
  Beğeniler:
  163
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Kozbeyli - Foça - Yenifoça - Kozbeyli
   
 12. Alperen KIR

  Alperen KIR Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  27 Haziran 2010
  Mesajlar:
  467
  Beğeniler:
  78
  Şehir:
  Isparta-Antalya
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  bende antalya alanya arasında gitmek istiyorum. ama biliyorsunuz ki oralar çok sıcak olur biyandan da nem de oldu öu hiç çekilmez oluyor :) en iyisi oralardan sonbahar kış gibi gideceksin. yoksa çok zor :)
   
 13. heng

  heng Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  7 Aralık 2006
  Mesajlar:
  502
  Beğeniler:
  304
  Şehir:
  ANKARA-Yenimahalle
  Seviye:

  bir saatte antalya alanya arası olamaz tur of turkeyde biile 4 saatte geçiliyor....yapan varsa helal olsun derim...
   
 14. Ozan Uygan

  Ozan Uygan Üye

  Kayıt:
  29 Haziran 2010
  Mesajlar:
  78
  Beğeniler:
  30
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  konuyla ilgisi yok fakat 2. el sayfasındaki vitrabike ilanınız ile ilgilenmekteyim msnden ekledim telefon etmiştim size uygun olduğunuz bir zamanda görüşmek dileğiyle.
   
 15. ayakkabi

  ayakkabi Üye

  Kayıt:
  7 Haziran 2010
  Mesajlar:
  60
  Beğeniler:
  26
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  antalya-alanya 120 kilometreyi profesyonel yarışçılar arabayla alıyor sanırım 1 saatte :D
   
 16. Agamemnon

  Agamemnon Kıdemli Üye

  Kayıt:
  5 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  205
  Beğeniler:
  163
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  :) :) :) :)
   
 17. derşan sezer

  derşan sezer Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  30 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  910
  Beğeniler:
  1.220
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  :) 120 km 1 saate neyle besleniyor bu adamlar uranyumlamı
   
 18. ali alper uyar

  ali alper uyar Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  4 Nisan 2009
  Mesajlar:
  485
  Beğeniler:
  769
  Şehir:
  Edirne
  Seviye:
  tekirdağ-kumbağ-yeniköy-uçmakdere-şarköy-bolayır-eski istanbul yolu-gelibolu(mtb için çok ideal)
   
 19. Alperen ERTEN

  Alperen ERTEN Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  15 Eylül 2010
  Mesajlar:
  854
  Beğeniler:
  272
  Şehir:
  Fethiye
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  antalya alanya 1 saat haa güldürmeyyn :)) araba ile 2 saatte varamıyoruz ısıklar filan derken babam o yolda 120den aşağı inmez bisikletle 6 saat sürüyor kendimden yarıs bisikletçileri o yolu max 2.5 saat alırlar gibime geliyor
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-1-21_18-24-49.png
Geçen yıl Temmuz'da enerji kaynaklarımızı ve bunları nasıl geliştireceğimizi açıklayan bir konu açmıştım: Güç bölgeleri "anlayacağımız dilde" ne anlama geliyor? Aerobik dayanıklılık Laktat eşiği...
upload_2016-9-20_11-39-13.png
Forum selam, işler nasıl gidiyor? Umarım her şey yolundadır :) Form tutmak diye bir laf var. Ya da bir atlet iddialıysa onun için 'bugün formunda' deriz. Bu terimin bir geçmişi varmış. 1800'lü...
upload_2016-4-29_8-49-0.png
Antrenmanları kayıt altına alıp bir program çerçevesinde performansınızı takip ediyorsanız, web üzerinden online hizmet veren analiz sitelerini mutlaka duymuş olmalısınız. Örneğin TrainingPeaks...