Ülkemizdeki UNESCO Dünya Kültür Mirasları Nereleridir?

pythia

Üye
Tepki
109
Arkadaşlar ben bu konularla kendimi çok ilgili sanırdım. Ne zaman ki dünyadaki tüm kültür miraslarını gezmiş bir insan olan Atilla Ege'nin konferansına katıldım, işte o zaman utandım. İnanın Ülkemizdeki 9 tanesini bir çırpıda sayamadım. Sizden ricam lütfen netten yararlanmadan ilk aklınıza gelenleri yazmanız. Daha sonra sizlere dünyadaki Kültür Miraslarıyla ilgili biraz bilgi vermeye çalışacağım İnanın biz daha fazlasını hakediyoruz. Ama ne yazık ki siyasi kulis çok önemli. Veee şu anda ülkemizde aday olanları sayıcam. Lütfen herkes bölgesindeki aday için biraz çaba göstersin. Gerçekten tekrar söylüyorum daha fazlasını hakediyoruz.

Scudo

İslam Gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
790
İsim
İslam GÖLGE
Bisiklet
Cube
Kapadokya bölgesi Peribacaları

pythia

Üye
Tepki
109
@propcadmin
Etti İkiiiii. Üstelik hem Doğal hem de Kültürel Miras'a layık görülen Anadolu daki 2. bölge. Buna Kapadokya da dahil. Dünyada hem doğal hem de kültürel miras listesinde olan sadece 29 bölge var.

İslam Gölge

Forum Bağımlısı
Tepki
790
İsim
İslam GÖLGE
Bisiklet
Cube
Batman-Hasankeyf harabeleri

İsmail Ağıllı

Forum Bağımlısı
Tepki
833
unesco tarafından ülkemizde 9 yer kayıt edilmiştir.

Dünya Miras Listesi'ndeki doğal ve kültürel varlıklarımız

İstanbul, Safranbolu, Boğazköy, Nemrut Dağı, Xanthos-Letoon, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, Truva Arkeolojik Kenti kültürel, Pamukkale ve Göreme-Kapadokya

Dünye Miras Listesi'ne Alınma Tarihi
Kültürel İstanbul'un Tarihi Alanları 6.12.1985
Doğal / Kültürel Göreme Milli Parkı ve Kapadokya 6.12.1985
Kültürel Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası 6.12.1985
Kültürel Hattuşaş 28.11.1986
Kültürel Nemrut Dağı 11.12.1987
Kültürel Xanthos - Letoon 9.12.1988
Doğal / Kültürel Hierapolis - Pamukkale 9.12.1988
Kültürel Safranbolu Şehri 17.12.1994
Kültürel Truva Arkeolojik Kenti 2.12.1998

umarım açıklayıcı olmuştur.

• Beğen
Tepkiler: kalkmazdüşmez

pythia

Üye
Tepki
109
Teşekkürler. Bence yeterince açıklayıcı olmuş. Peki ya adaylar hangileri ve biz bunlar için napıyoruz? Hatta bu 9 Kültür Mirası alanın avantajlarını ülke olarak kullanıp dünya bir yana, milletimize tanıtabiliyormuyuz.

pythia

Üye
Tepki
109
Cevabını yine ben vericem. Ne yazık ki her alanda olduğu gibi yeterince tanıtım yapamıyoruz. Yurtdışındaki kültür mirası alanlara daha kilometreler varken burasının kültür mirası olduğuna ve insanların çok özel bir alana geldiklerine dair panolar var. Ama bakın bize tabelaların köşesinde küçücük bir amblem sadece. O yüzden bizlere çok görevler düşüyor bence. O bölgedeki yöneticileri bu konuda uyarmak biz halkın görevi diye düşünüyorum.
Adaylara gelince ilk sırada dünyada bir eşi benzeri daha bulunmayan Edirne Selimiye Cami, 2. sırada benim de içinde bulunduğum bir ekip tarafından listeye alınması için çalışmalar yapılan ve içinde tek Selçuklu Tersanesi'nin de bulunduğu alanı kapsayan Alanya Kalesi, Efes, Mardin, Sümela Manastırı, Anadolu'yu doğudan batıya ulaştıran Selçuklu Kervansaray Yolu...... listede daha bir sürü var. Bence aday listeye girmeyen ve hakeden çok alan da var.