Ülkemizde bisiklet sürmek

yb123

Üye
Tepki
32
Bisiklet
Sedona
Merhaba.Bugün küçük bir tur yapmaya karar verdim.Nereye gideceğim belli değildi.Yola çıktığımda karar verdim.Tur baştan çok iyi gidiyordu.Keyfim yerindeydi.Ta ki yapım çalışması olan bir köprüye gelene kadar.Dar bir kaldırım var oradan geçemem.Ama karşı şeritteki kaldırım daha geniş :) Bende mecburen oradan geçtim dönüşte hava da kararmıştı.Şehrin içinden geçeyim dedim.Geçmez olaydım.:mad: 1 sıra araba parkedilmiş ikinci sıra araba parkedenler var ya da yer olduğu halde arabasını açıkta bırakanlar.:boese157: Beni kaskla görünce garip garip bakanlar kendimi bir an garip hissettim.Ve 5 dakikada gideceğim yolu 15 dakikada zor gittim.Bir dahada çok acil işim olmadıkça şehir merkezine bisikletle girmem.Yazımı ama birisi bana yol verdi,selam verdi bisikletliye saygı gösterdi diye tamamlamak isterdim ama öyle bir davranışta bulunan kimse yoktu.:D

• Beğen
Tepkiler: Nuri Kongur
Scudo

Nuri Kongur

Forum Demirbaşı
Tepki
842
Bisiklet
Ümit
enseyi karartma, 2-3 yıl önce ilkokul çocukları arkamdan hello hellloooo diye bağırarak koşuyorlardı. şimdi ortalıkta bir çok kasklı bisikletçi var ve kimse bizi turist sanmıyor. bir biskletimi yabancı marka sanıyorlar :) türk malı olduğunu duyunca, ümit superior el yapımı aliminyum kadro hibrit, şaşırıyorlar. elbette hiç birşey bir günde olmadı. bir, ısrarla ama kanırtarak değil, güvenlik amaçlı olduğunun bilinciyle kask taktık. ardından bisikletliler derneğinin kocaeli temsilcisi şehnaz hanım yaz kış demeden hafta sonu sabah ve hafta içi akşam turlar düzenledi. izmit belediyesi destekledi bir çok organizasyonda destek oldu. bisiklet yolları gün geçtikçe artıyor. hatta bugün iznim bitti ve işe bisikletle gidip geldim. çoğunluk deniz kenarı parkurda oh dünya varmış fikri kafamın içinde dört dönerek pedal bastım. ama dediğim gibi hiç bir şey bir günde olmuyor. sen senin için pedal basınca çevredekiler o kadar umrunda olmuyor..
keyifli pedallamalar...

• Beğen
Tepkiler: yb123

Berk Yıldız

Aktif Üye
Tepki
59
Bisiklet
Salcano
bisikleti ilk aldığımızda akrabalarımızı ziyarete gitmiştik erdemli aydınlar köyü (avgadı yaylası) olarakda geçer yolda giderken motorla 1 adam saaaalaaaak diye alaycı bir şekilde bağırmıştı.karşı şeritten geçmesiydi.....

Can_517

Aktif Üye
Tepki
59
Bisiklet
Diğer
İstanbul da durum biraz daha farklı. Gerçi İstanbul derken koşuyolu, altunizade, üsaküdar merkez, kadıköy civarı. Burada ufak çocuklar bisiklet sporu ile pek ilgilenmiyor genellikle 20 yaş ve üzeri. kullanıcıların çoğunda kask var ve artık hiç yadırganmıyor. yaya olarak saygı görmediğin kavşaklarda trafik ışıklarında bisiklet olarak ciddi saygı görüyorum hatta yaya yolundan giderken benim istikametime kırmızı yandığı halde kaç defa trafik durdu. Resmen utandım kendimi yurt dışında hissettim. Gittiğim çoğu ülkede de yola adımı attımı trafik duruyor. forumda her ne kadar trafikte yok sayıldıklarından şikayet eden üyeler olsa da ben turladığım çevrede daha hiç rastlamadım. İnsanların tutumuna gelince hiçte olumsuz karşılayanı görmedim. bisikletli diğer kullanıcılara sa yolda karşılaşışında bana defalarca selam verip yoluna devam eden oldu. Yani anlayacağınız İstanbul da durum galiba iyi durumda.

Bisiklet giyimi konusunda kask ın imajı değişmiş olsa da tayt ın imajının değişmesi biraz zor. : ))) Hatta Kızacaksınız biliyorum ama ben bile tayt ile bu iş olmaz diyenlerdenim. Olmazsa olmaz faydası olduğundan giyilmez demiyorum giyildikten sonra üzerine nike fit serisi gibi teri dışarı atabilen rahat nefes alabilen eşofman giyilmesi taraftarıyım : ))))

• Beğen
Tepkiler: Nuri Kongur

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
bisikletle giderken kamyon yada arabalardan gelen ses naber kanka ya da uzun bi korna ya da korna artı pis bakış(burda bisiklet mi sürülür bisiklet çocuk oyuncağıdır o da 100 m sürülür der gibi)

Tepki
2
Bizim ülkemizin insanı bisikleti bir ulaşım ve spor aracı olarak değil bir oyuncak ve eğlence aracı olarak görüyor. Aslında dalga geçilecek ve yadırganacak bizzat bu ilkel ve cahil bakış açısına sahip olanlardır. Altında 1 tonluk çevre düşmanı araca sahip olan adam 12 kg'lik motorsuz araca küçümseyip alayla bakıyorsa bu onun zavallılığıdır. Zamanla sadece alışmayı değil saygı göstermeyi de öğreneceklerdir.

Tepki
26
toplumumuz sınıf sınıf bunu ister kabul edin ister etmeyin.

İBBnin bisiklet yollarını sık kullananan biri olarak Pendik Kartal sahilde araçların bisiklet yollarını kapamasından yerlerdeki bira şişelerine kadar çeşitli sıkıntıları yaşayabiliyorken caddebostandan itibaren tüm bu sıkıntılardan kurtulmuş oluyorum. ambiance bir anda değişiyor bostancıda. bırak bisikleti patenle kayanlara bile cins cins bakan yok.

size tavsiyem mümkün olduğu kadar bisiklet yolunu kullanmanız.

Tepki
122
İsim
Tayfun Kutlu
Bisikletle ilk günüm: BMW marka araba biraz ilerimde yavaşladı, pencere açıldı ve sürücü bana kibarca seslendi: ÖKÜZ !
Başlangıç böyle...
Yine de yolda bir kaç kasklı gördükçe mutlu oluyorum, ben devam edeceğim.
Selamlar

yb123

Üye
Tepki
32
Bisiklet
Sedona
Bulunduğum yerde malesef bisiklet yolu yok ayda yılda bir geçen bir kaç kişi içinde bisiklet yolu yapılmaz zaten dediğiniz gibi önemli olan bisiklet kültürünün yaygınlaşması

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
Başkalarında suç aramayı bıraktım arkadaşlar,

Ben bisikletle yola çıkıyorsam ve tayt giymenin de, kask takmanın da faydalı olduğuna inanıyorsam eğer önce şunu soruyorum kendime: bu davranışıma kendimi gerçekten ikna edebiliyor muyum? yani kafamda kendimle ilgili soru işaretleri var mı hala? bu konuda kendime saygım ve güvenim tam mı?

Eğer soru işaretlerim varsa ve yola çıkıyorsam, başkaları sadece, kendi kendimle olan çatışmamı alevlendirebilir ve bu nedenle moralim bozulur, öfkelenirim, utanırım. Burada bir başkasını suçlamamın da anlamı yok aslında; çünkü, ben o kimsede o an ki ruh halimi görmeye çalışıyorum demek ki. Özetle ben kendimde hangi yönlerimi hassas ve aciz buluyorsam, başkalarından da bu yönlerimi kaşılamalarını beklemeye başlarım, ipuçları ararım. İyisi mi başkalarından aferin almayı bir kenara bırakıp, niyetimin saflığına ve yüceliğine odaklanmalıyım, ben olumlu olursam eğer bu çevreme de yansır elbet; gerisi de fasa-fiso olur.

Nuri Kongur

Forum Demirbaşı
Tepki
842
Bisiklet
Ümit
@Bahadır Gürel

psikolojimiz vucut diline yansıyor zaten, kendine güven ve yaptığına olan inanç başkalarının da size güvenmesine ve yaptığınıza inanmasına sağlıyor, hasta ruhlu olanların da uzak durmasına yarıyor. tayt konusuna girersek, ben uzun yola çıkacağımda tayt giyerim ama üstüne mutlaka pantolon veya şort da giyerim. böylece ne kendim rahatsız olurum ne de başkalarını ederim. ayrıca biraz araştırılırsa 15 liraya pedli şort satılıyor bu ülkede. giyiyorsun hem hem rahat hem ucuz.

kaskın faydasına inanmak için aşağıdaki linle açılan sayfanın sonlarındaki fotoğraflara bakın..genç arkadaşımız 50 km hızla otomobille çarpışıyor ve kafası arabanın ön camına çarpıyor. Allah korumuş, kask sayesinde kafasında ciddi bir hasar almadan kazadan kurtuluyor.
ondan bir gün önce yine genç bir kardeşimiz düşerek kafasını kaldırıma çarpıyor ve maalesef kafasını koruyan bir şey olmadığı için orada Hakk'ın rahmetine kavuşuyor geride acılı bir aile bırakarak.

(link)

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Gürel
Tepki
122
İsim
Tayfun Kutlu
Sürüş güvenliği ve konforunu artıran herşey kullanılmalı bence: kask, tayt, vs,vs,vs ...