ulaşım amacıyla kullanmak için doğru bisikleti mi seçtim?

efekentli

Üye
Tepki
0
Herkese Merhaba,
spor yapmaya pek vakit bulamadığım için 5 km mesafedeki iş yerime bisiklet ile gidip gelmeyi ve haftasonları geziler yapmayı düşünüyorum. ağırlıklı olarak asfalt (ülkemizdeki asfalt yolların durumunu da göze alarak) üzerinde ve ulaşım amacı ile kullanacağım. bisiklet kullanımı konusunda yeni ve acemi değilim aradan geçen 7-8 yılı saymazsak :)
30 yaşındayım, araba kullanımını çok abarttım ve iyice tembelleştiğimi hissediyorum. Hem spor yapmak hemde keyif almak istiyorum, yanlış bir model seçimi de yapmak istemiyorum.
1500 liraya kadar bütçem var. almayı düşündüğüm bisiklet ise Trek 7.2 FX. önerilerinizi bekliyorum.

Scudo

Eser Sevinç

Eskiden buralar dutluktu
Tepki
3.079
İsim
Eser Sevinç
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kullanım amacınıza çok uygun bir bisiklet seçmişsiniz, Bisikletin alışkanlık yapacağını düşünürsek; bütçeniz yeterse fx 7.3 almanız daha iyi olacaktır. 7.2 de işinizi fazlasıyla görecektir.

• Beğen
Tepkiler: efekentli

nihat yildir

Daimi Üye
Tepki
144
Bisiklet
Ghost
bende uzun zaman ara verdikten sonra geçen sene başlayanlardanım. :) Sizin kullanım amacınıza göre ben bisiklet alacak olsaydım ön amortisorlu moldeller bakardim. mesela bianchi nero yada salcano city sport ((link)) gibi modeller...

Tabi benim için rahatlık önemli olduğu için böyle düşünüyorum. :)

• Beğen

efekentli

Üye
Tepki
0
@nihat yildir

Salcano City Sport 27 HDS'ye baktım. Birde City Sport 24 HDS modeli var. Bu iki modelin arasındaki fark nedir? Eğer boy farkı ise benim boyum 1.70 olduğu için 24 HDS modelini mi almalıyım?

Aslında şöyle bir durum var.
Trek 7.2 FX - Amortisör yok, V Fren = 1390 TL (ömür boyu kadro ve bakım garantisi)
Salcano City Sport 24 HDS Amortisörlü, Disk Frenli = 993 TL

Arada 400 lira fark var. Eğer kalite olarak salcano'ya ikna olabilirsem aradaki bu fark ile aksesuarlarımı alırım diye düşünüyorum.
Fikirlerinizi bekliyorum.

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
@efekentli
Salcano City Sport 27 HDS, 27 vites Acera,
City Sport 24 HDS ise 24 Vites altus, boyları, lastik ebatları herşey aynı.. Siz fazla mesafe gitmeyeceğiniz için City Sport 24 VS (Hidrolik fren olmayan v fren) modelide tercihiniz arasında olabilir.
Yalnız Salcano 2012 modellerinde ortalama %30-%40 zam yaptı. geçen yıl 571 TL olan City Sport 24 VS modeli bu yıl 790 TL, Eğer geçen yılın (2011 model) Salcano bisikletçilerde bulabilirseniz maddi olarakta karınız olur.
Bende City Sport 24 VS modeli var. Bisikletimle uzun turlarada çıkıyorum, pek bir sorun yaşamadım. Yalnız Ben Erzurum'da almıştım. Orada bisiklet yetkili servisleri biraz sorunluydu. Sizin İstanbul'da servis sorunu yaşayacağınızı düşünmüyorum.

• Beğen

efekentli

Üye
Tepki
0
@M.Ozkul

Yorumunuz için teşekkürler.
Benim Trek tercih etmemin en önemi nedenlerinden birisi ölçülerime uygun boylarının mevcut olması. Örneğin 15 - 17.5 - 20 - 22.5 - 25 boy seçeneklerinden ölçülerime en uygun olanı 17.5 olanıydı. Hatta trek bayisi bu konuda doyurucu bilgiler verip beni ikna etmişti sağolsun. Salcano da böyle boy seçenekleri mevcut mudur acaba? Sitesinde böyle bir bilgiye rastlayamadım.

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
@efekentli

Evet birkaç tane farklı kadro boyu ellerinde mevcut. Sitede bilgi vermemişler ama aynı modeli farklı kadro boylarına göre satıyorlar. Yada istediğiniz boy ellerinde yoksa getirtebiliyorlar.

• Beğen

asilcenk

Üye
Tepki
10
Scott sub 40 ve Sportster 50`yede bakabilirsin. Ozellikler trek ile hemen hemen ayni S-M-L kadro bedenleri mevcut. Benim boyum 1,78, Sub 40 L beden ile gayet rahatim.

Dedigin gibi bende bisikletimi alirken hem marka hem de ayni zamanda bana yardimci olabilecek bayiyi sectim. Bu yuzden Scott aldim.

Hayirli olsun, kazasiz belasiz...

• Beğen

efekentli

Üye
Tepki
0
bilgiler için teşekkür ederim arkadaşlar.

ben çatalcada oturuyorum, bu hafta sonu kesinlikle almak istiyorum (çocuklar gibi heyecanlıyım nedense) :)
trek için ortaköydeki bayiye gideceğim nasıl olsa, o taraflara geçmişken salcano için ve de scott için nerelere bakmalıyım, yardımcı olabilecek iyi bayilerin yerleri konusunda bilgi verebilir misiniz?

psikozz

Üye
Tepki
9
merhaba. benzer amaclarla bisiklet almaya karar vermistim ben de. trek fx 7.3 , scott sub 30 ve specialized sirrus sport arasinda gidip geliyordum. ucunu de gidip yerinde gordugumde, goruntusu icime en cok sinen sirrus sport oldugundan onu aldim. cok memnunum. bu bahsettigim uc bisiklet de size cok uygun. hangisini alirsaniz alin pisman olmazsiniz. biraz goz zevkine kaliyor is. )