ucuz bisiklet almamak için 30 önemli neden

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında İdris Şanlı tarafından paylaşıldı.

 1. İdris Şanlı

  İdris Şanlı Kıdemli Üye

  Kayıt:
  30 Mart 2008
  Mesajlar:
  216
  Beğeniler:
  110
  Şehir:
  Samsun
  Seviye:
  window.google_render_ad();ALINTIDIRUcuz Bisiklet Satın Almamak İçin 30 Önemli Neden

  By Emre Yıldırım on 29 Mayıs 2009
  [​IMG]Yaz aylarına girmekte olduğumuz şu günlerde yeni bisiklet edinmek isteyenleri yine tatlı bir telaş almış durumda. Ülkemize ithal edilmekte olan dünyaca ünlü bisiklet markalarının sayıları her geçen yıl artmaya devam ededursun, hala büyük market ve alışveriş merkezlerinden, beyaz eşyacılardan, kalitesiz, ‘market bisikleti’ olarak tabir ettiğimiz ucuz yollu bisiklet alanlarımızın sayısı, bisiklet piyasasında alıcı olarak bulunan kitlenin çok önemli bir bölümünü oluşturmaya devam etmektedir. Bu yazımızda ucuz bisikletleri tercih etmemeniz için aklımıza gelen 27 önemli nedeni sizlerle paylaşmak istedik. Eğer siz de ekleme yapmak isterseniz yazımızın altındaki yorum bölümüne katılımlarınızı bekleriz.
  1. Çok ağırdırlar.
  2. Bisiklet gövde açıları genelde olması gerekenden çok uzakta ve yanlıştır.
  3. Beden ölçülerinize, boyunuza uygun farklı kadro büyüklüklerinde sunulmazlar.
  4. Kalitesiz ve çok ağır çelik - alüminyum borulardan üretilirler.
  5. Kalitesiz kaynak işçiliğine sahiptirler (kaynakta boşluklar ve kırıklar)
  6. Birbirine uyumsuz gövde borusu geçişlerine sahiptirler (borularda garip eğimler ve amaçsız şekiller)
  7. Kötü boya kalitesine sahiptirler (kurşun içeren boya kullanılmaları büyük olasılıktır)
  [​IMG]8. Kötü kalite krom içerirler (çabuk kırılmaya müsaitlerdir)
  9. Kötü ve yanlış birleştirilen parçalardan oluşabilirler (Ters takılan maşalar mı istersiniz, yanlış uygulanan fren kabloları mı? Bir hipermarket çalışanının birleştirdiği bisikletten ne beklenebilir ki?)
  10. Üzerlerinde afilli ‘Marka Etiketleri’ basılan bisikletler aslında ‘Markalı Değillerdir!’
  11. Farklı gibi gözüken bisikletler aslında etiketleri ve renkleri değiştirilmiş aynı bisikletlerdir.
  12. Bir alışveriş merkezi ya da beyaz eşyacı ileride bisikletinizle bir sorun yaşadığınızda size teknik yardım veremeyecektir. (İşin kötüsü bu bisikletler öyle kötü parçalardan oluşur ki gelecekte gerçek bisiklet atölyelerinin başına da büyük iş açmanız kaçınılmazdır!)
  13. Alışveriş merkezi ve marketlerin diğer tüm ürünlere uyguladıkları garanti dışında bisikletinize özel bir garanti politikası geliştirmelerini bekleyemezsiniz. (Ya 6 ay ya da 1 yıl sonra bisikletiniz paslanmaya ya da sorun çıkarmaya başlarsa?)
  14. Bisiklete aşina olduğu için bisiklet bölümüne atanan çalışanın ‘Lance Armstrong kimdir?’ sorusuna verebileceği cevap sizi gerçekten şaşırtabilir!
  15. Kilitli - kalpiyeli pedalları market ve beyaz eşyacılardan elde edemezsiniz!
  16. Kask, eldiven, gözlük, bisiklet ayakkabısı, kilitli pedal, alen anahtar, yedek iç lastik, bisiklet ışıkları ve yama seti gibi önemli bisiklet ihtiyaçlarınızı market ya da beyaz eşyacılarından elde edemezsiniz.
  17. Ucuz yollu alacağınız ön ya da tam amortisörlü bir bisikleti sürmek lastikten, elastik bir bant üzerinde sürekli esneyen bir zeminde dolaşmaya benzer. Amortisörlerden herhangi bir beklenti içerisinde olmamanın ötesinde, sürüş emniyetinizin ciddi anlamda azalacağını bilmelisiniz.
  18. Bisiklet su şişeleri, bisiklet gövde borusunun zemine bakan yüzlerine takılmazlar.
  19. Bisikletinizi satın alırken gerekli ince ayarın yapılmasını bekleyemezsiniz.
  20. Kaliteli, gerçek bisikletler, park ayakları ile birlikte satılmazlar!
  [​IMG]21. Gereksiz yay uygulamaları, güzel görünüm için kullanılan tonlarca ağırlığındaki tepe inişi maşaları ve anlamsızgövde parçaları bisikleti havalı kılmaz!
  22. Vites - fren aksamınızın üzerinde Shimano yazıyor olması bisikletinizi kaliteli yapmaz! (Çok önemli: Shimano’nun giriş seviyesi modelleri vites ve frenlerin asgaride çalışabilmeleri için tasarlanmışlardır. Bu serilerden kalite ve performans beklemek anlamsızdır)
  23. Frenler güvenilmezdir. Çabuk ayarları bozulur ve gerektiği yerde yeterli güç sağlamazken, gereksiz yerde sizi bisikletin üzerinde atabilecek kadar fren gücü sağlayabilirler. Fren pabuçları çabuk bitecektir.
  24. Beyaz eşyacıdan bisiklet alırken, arka vitesinizin ayarlamasını rica eder misiniz? (Mutlaka bizi de çağırın!)
  25. Gerçek bir dağ - patika yoluna 200TL’lik bisikletinizle girdiğinizde sürüş sonrası yara berelerinizin ve bisikletinizin kırılan parçala fotoğraflarını bizimle paylaşmayı sakın unutmayın!
  26. Marketlerden bisiklet alışverişi yapmanız, bölgenizdeki gerçek bisiklet mağaza ve atölyelerine ekonomik anlamda hiçbir fayda getirmeyecek orta - uzun vadede kaliteli bisiklet servisi alabileceğiniz mekanların yokolup gitmelerine sebep olacaktır.
  27. Canınızdan çok sevdiğiniz çocuğunuzun freni tutmayan bir bisiklet yüzünden bir araç altında ezilmesini ya da düşüp bir yerlerini kırıp zedelemesini hangi aklı başında anne baba ister (Ne yazık ki genellikle bilgi eksikliğinden ötürü en tanınmış zengin semtlerdeki en iyi eğitimli anne babaların dahi kaliteli bisiklet anlayışları 200-250TL’lik fiyat etiketlerinin ötesine geçememektedir) Acaba çocuğunuzun ya da kendi sağlığınızın bedeli 250TL midir?
  28. Yeni bir araba satın alırken kendinize kuş serisinden bir Tofaş oto ya da Anadol mu yoksa bir Toyota, Renault ya da BMW mu satın alırsınız? Hepsi araba öyle değil mi? Biraz pahalı ama emniyetli, kaliteli araca ne gerek var ki?
  29. Ucuz bisikletlerde kullanılan jant ve teker setleri öyle kalitesizdir ki zeminden alınan en ufak darbelerde dahi jant ayarları bozulacak ve bir daha iflah olmayacaklardır.
  30. Sadece lastikleri, gidon, gidon boğazı ve sele borusunu ucuz yollu parçalarla değiştirerek kilolarca ağırlık tasarrufu yapabileceğinizi biliyor muydunuz?






  EĞER BU NEDENLERDEN SİZİN DE AKLINIZA GELİYORSA BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ
   
  Serdar TEBER bunu beğendi.
 2. suzunkopru

  suzunkopru Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2008
  Mesajlar:
  2.234
  Beğeniler:
  1.599
  Şehir:
  İstanbul-Fatih
  Seviye:
  Bence bu konu sabitlenmeli.
   
  İdris Şanlı bunu beğendi.
 3. ufuk güneş

  ufuk güneş Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  13 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  442
  Beğeniler:
  336
  Şehir:
  İST
  Seviye:
  Dandik bi bisiklet kısa sürede yaramaz haylaz tarafından çeşitli iişkencelere tabi tutulduğunda sınıfta kalır ve zırt pırt masraflara davetiye çıkarır, kaliteli olduğunda ise bu işkencelere dayanır ve sabreder.
  Bizim millet dandik ve ucuz bisiklet alacak kadar zengindir!
   
  İdris Şanlı bunu beğendi.
 4. Ceyhun Oğuz

  Ceyhun Oğuz Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  8 Haziran 2008
  Mesajlar:
  615
  Beğeniler:
  327
  Şehir:
  Tarsus
  Seviye:
  Katılıyorum !

  Bu konu sabitlenmeli !
   
  İdris Şanlı bunu beğendi.
 5. gurkan

  gurkan Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  29 Ekim 2004
  Mesajlar:
  493
  Beğeniler:
  562
  Şehir:
  İzmit
  Seviye:
  Güzel bir konuya değinilmeye çalışılmış ama gereksiz tekrarlar, kavram kargaşaları yazıyı okunmaz kılmış. Biraz daha yalın yazar/özetleyebilir ve tekrarlardan kaçınırsanız ciddi anlamda bilgilendirici olacaktır.

  Sürekli bahsedilen "kaliteli" den kasıt nedir?

  Anadol un ya da tofaş ın sandığınızın aksine pahalı birçok otodan daha kaliteli olduğu konusunda hiçbir fikriniz var mı? Kalite müşteri beklentilerini / müşteriye vaad edilen özellikleri karşılamak, üretimde hedeflenen speklere ulaşmaktır. Beğenmediğiniz kuş serisi hala taksi şoförlerinin mumla aradığı bir modeldir. Müşteri ihtiyacının fazlasını karşılamakta ve Türkiye şartlarındaki yollara bir çok yeni otomobilden daha fazla mukavemet gösterebilmektedir. Anadol'a hiç girmeye lüzum yok.

  100 liralık bisikleti alan birisi de zaten bisikletten çok şey beklememektedir. Keşke herkesin ekonomik gücü daha sağlam/hafif/kullanışlı bisikletler almaya yetse ve bu tür risklere girmese.

  Saygılar.
   
  Fırat Ayanyan bunu beğendi.
 6. funq

  funq Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  18 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  506
  Beğeniler:
  344
  Şehir:
  Bursa
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  güzel bir yazı, buraya hangi bisikleti alıyım demek için gelenlerin öncelikle okuması gerekli kesinlikle. fakat katılmadığım bir iki nokta var.
  öncelikle, kendi bulunduğum yerden örnek vermek istiyorum, izmir bornovada kipalardaki bisikletleri oranın elemanları değil, benim bisikletçi bir arkadaşım monte ediyor, bu önemli bir ayrıntı.
  ayrıca, kötü kaliteli krom yoktur, krom tek bir malzemedir, kötü kaliteli krom alaşımlı çelik vardır, ki sanmam o bisikletlerde çok olsun. sağlamlıktan ödün vermeden, fakat ağırlığa da dikkat etmeden yapılmaya çalışılan kadrolar onlar :)

  genel anlamda faydalı bir yazı, teşekkürler.
   
  İdris Şanlı bunu beğendi.
 7. sertel

  sertel Aktif Üye

  Kayıt:
  1 Mart 2009
  Mesajlar:
  107
  Beğeniler:
  127
  Şehir:
  antalya
  Seviye:
  kaliteli bisikletleri ucuza maletmenin yollarını da bulmalıyız :)
   
  Tolga Can Sabah bunu beğendi.
 8. N.Erdem TUGRAHAN

  N.Erdem TUGRAHAN Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  8 Eylül 2008
  Mesajlar:
  706
  Beğeniler:
  262
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Ellerindeki kötü telefona dahi 1.500 para verdiklerine göre neden bisiklet için 800-900 lirayı fazla görüyorlar anlamış değilim :D
   
  suzunkopru ve Fırat Ayanyan bunu beğendi.
 9. #9
  İdris Şanlı

  İdris Şanlı Kıdemli Üye

  Kayıt:
  30 Mart 2008
  Mesajlar:
  216
  Beğeniler:
  110
  Şehir:
  Samsun
  Seviye:
  bir ekleme daha
  ucuz bisiklet aldığınızı zannedersiniz ama ettiğiniz masraflarla pahalı bisikletten bile pahalıya gelir
   
  İlyas ŞANLI ve Şahin Bulut bunu beğendi.
 10. Piskiletci

  Piskiletci Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.959
  Beğeniler:
  2.998
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  O ucuza alınan bisikletler insanı çok yoruyor. Ben de bi aralar kullandım ama üstüne para verseler yinede o bisikletleri almam.
   
 11. Samet Şenel

  Samet Şenel Onursal Üye

  Kayıt:
  20 Nisan 2009
  Mesajlar:
  2.246
  Beğeniler:
  851
  Şehir:
  Eskişehir
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Bende de eskiden 20 kilodan fazla çift amortisörlü bir bisiklet vardı.10dk'lık mesafede kan ter içinde bırakırdı beni çalındı diye sevinmiştim bile :D
   
  suzunkopru ve İdris Şanlı bunu beğendi.
 12. Çağlar Akkoyun

  Çağlar Akkoyun Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Haziran 2008
  Mesajlar:
  193
  Beğeniler:
  252
  Şehir:
  kuşadası
  Seviye:
  Lance Armstrong' un kim olduğunu ben de bilmiyorum. Bu insanı tanımak zorunda mıyız?
   
  suzunkopru ve İdris Şanlı bunu beğendi.
 13. kubilay toka

  kubilay toka Aktif Üye

  Kayıt:
  15 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  135
  Beğeniler:
  71
  Şehir:
  mersin
  Bisiklet:
  Amoeba
  Seviye:
  siz parasını verin,ben gidip iyi bir bisiklet alıcam:(ahhh aaahhh.şöyle sağlam bir bütçem olsada bir sedona alsam:(:(konuyu sabitleyelim lütfen
   
 14. suzunkopru

  suzunkopru Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2008
  Mesajlar:
  2.234
  Beğeniler:
  1.599
  Şehir:
  İstanbul-Fatih
  Seviye:
  Tabi aramızda sana yardım falan toplayalım sen iyi bir bisiklet al :D
   

İlginizi Çekebilir

1.png
Videodan da bahsedelim. Testin 2 kez tekrar edilmesindeki amaç sporcunun yorulması ve aero pozisyonunu koruyamaması, yoruldukça kendini büzmekte daha başarısız olması demiştik. Program bunu...
4-1484682847522-1r309o1a9ao6r-630-354.jpg
BikeRadar, velodrom testiyle yol bisikleti üzerindeki farklı sürüş pozisyonlarının ne kadar hız ve süre kazandırdığını bulmaya çalışmış :) Link yazının sonunda olacak. Testin en isabetli verileri...
22.png
Videodan da bahsedelim. Testin 2 kez tekrar edilmesindeki amaç sporcunun yorulması ve aero pozisyonunu koruyamaması, yoruldukça kendini büzmekte daha başarısız olması demiştik. Program bunu...
AAEAAQAAAAAAAAxaAAAAJDMzYWVmMDBlLTU5YmMtNDIxOC05MTM0LTBkMmRkNGQ5NThmZA.jpg
[ATTACH] En hızlı iniş için faydalı olabilecek bir bilgi
23.png
Videodan da bahsedelim. Testin 2 kez tekrar edilmesindeki amaç sporcunun yorulması ve aero pozisyonunu koruyamaması, yoruldukça kendini büzmekte daha başarısız olması demiştik. Program bunu...
3-1484682847509-16suife4qphq8-630-354.jpg
BikeRadar, velodrom testiyle yol bisikleti üzerindeki farklı sürüş pozisyonlarının ne kadar hız ve süre kazandırdığını bulmaya çalışmış :) Link yazının sonunda olacak. Testin en isabetli verileri...