Uçaklarda silahlı ‘gizli’ polis dönemi yılbaşında başlıyor!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında dr.pseudopot tarafından paylaşıldı.

 1. dr.pseudopot

  dr.pseudopot Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2004
  Mesajlar:
  51
  Beğeniler:
  7
  Şehir:
  Adana-Erzurum
  Seviye:
  Hava korsanlarının uçak kaçırma girişimlerinin önlenmesi amacıyla yılbaşından itibaren Türkiye'den ABD, İngiltere ve İsrail'e yapılacak seferlerde silahlı polis bulundurma uygulaması başlıyor.

  Uçaklarda sivil kıyafetle yolcu gibi seyahat edecek polislerden birinin ön, diğerinin arka koltukta yer alacağı, silahlarını da üzerlerinde taşımayacakları ifade ediliyor. İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Şehabettin Harput'un başkanlığında toplanan Milli Sivil Havacılık Güvenlik Kurulu'nca alınan karara göre yılbaşından itibaren biri keskin nişancı özel harekatçı olmak üzere iki polis silahlarında özel mermiler ile uçaklarda görev yapacak.

  Bu amaçla 5 polis şefi bugün Amerikan Havacılık İdaresi'nin (TSA) davetlisi olarak ABD'ye gidiyor. TSA, ABD'ye yapılacak seferlerde yer alacak polislerin yapılanması ve eğitimleri ile ilgili konularda polis şeflerine özel bir kurs verecek. ABD'de İkiz Kulelere yönelik 11 Eylül terörist saldırıları havayolu taşımacılığında alınması gereken güvenlik önlemlerini tartışmaya açtı. Başta ABD olmak üzere kendi hava limanlarında yoğun güvenlik tedbiri alan ülkeler şimdi de ülkelerine sefer yapacak havayollarının uçaklarında silahlı polis bulundurulmasını istedi. Avrupa Birliği ülkeleri ise bu isteğe sıcak bakmıyor. İlk olarak ABD, geçen aralık ayında ‘silahlı güvenlik görevlisi bulundurmayan uçakların inişine izin vermeyeceğini' açıklayarak, bu konuda altyapı çalışmalarının bir an önce tamamlanmasını istemişti. Amerika'nın ardından Almanya, İsrail, Afganistan ve bazı Uzakdoğu ülkeleri yabancı uçak şirketlerine ‘seferlerinde silahlı polis bulundurma şartı' getireceklerini açıkladı.

  Özel mermi kullanacaklar

  Amerika, İngiltere ve İsrail gibi ülkelerin Türkiye'den yapılacak uçuşlarda silahlı polis bulundurulması için yürüttüğü çalışmalar sonuç verdi. Müsteşar Harput başkanlığında toplanan Milli Sivil Havacılık Güvenlik Kurulu şimdilik Türk Hava Yolları'nın bu ülkelere yapacağı uçuşlarda silahlı iki polisin görev yapmasına karar verdi. Uçak kaçırma girişiminde bulunacak hava korsanlarını etkisiz hale getirmek amacıyla Uzakdoğu sporlarında uzman keskin nişancı 60 polis özel bir eğitimden geçirildi. 30'u özel harekatçı, 30'u hava limanı polisinden oluşan 60 kişi Ankara ve İstanbul kadrosundan seçildi.

  Polislerin kullanacağı silahlar da belirlendi. Buna göre keskin nişancı polisler uçaklarda 9 mm. olan beylik silahlarını kullanacak. Ancak bu polisler mühimmatı azaltılmış özel mermiler ile donatılacak. Halen özel harekat daire başkanlığı bünyesindeki polisler tarafından da kullanılan özel mermiler, uçağa herhangi bir zarar vermiyor. Ancak isabet ettiği kişide büyük bir acıyla şok etkisi yapıyor ve etkisiz hale getiriyor.

  Bu arada polislerin harcırah ve yollukları da Emniyet ile THY arasında krize neden oldu. THY yetkilisi, İki polisin gidiş-dönüş maliyeti bize 3 bin dolara mal oldu." dedi.

  ZAMAN
   
 2. Ergün Gündoğar

  Ergün Gündoğar Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  13 Eylül 2004
  Mesajlar:
  679
  Beğeniler:
  216
  Şehir:
  Tuzla - İstanbul
  Seviye:
  Bazı güzel gelişmelerin olması sevindirici..
   

İlginizi Çekebilir

wide_tire.jpg
Sürüşlerimizdeki ortalama hız, ne durumda olduğumuzun iyi göstergelerinden biridir. Yol bisikletine ilk geçtiğimdeki ortalama hız hedefim 25 km/h olurdu hatırlıyorum :) Zamanla daha da yükseldi....
upload_2017-1-21_18-11-38.png
Geçen yıl Temmuz'da enerji kaynaklarımızı ve bunları nasıl geliştireceğimizi açıklayan bir konu açmıştım: Güç bölgeleri "anlayacağımız dilde" ne anlama geliyor? Aerobik dayanıklılık Laktat eşiği...
upload_2017-2-1_9-14-6.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...