Yurtdışından bisiklet getirmek

ÖmerT.

Üye
Tepki
0
@CandanC

Yani hiç açılmamış sıfır kutusunda, içinde faturasıyla birlikte alsam gelsem, fiyatı ne kadar pahalı olursa olsun vergiden muaf olur diyorsunuz. Geçen sene vergi muafiyeti kanununda değişiklikler oldu diye biliyorum ama inşallah dediğiniz gibidir.

Scudo

Mutlu Köksal

Satılık Scott Scale LTD CR1
Tepki
224
İsim
Mutlu
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ÖmerT.

Faturalarını belgelerini farklı yere koyun,karton kolisini atıp bisiklet taşıma çantasına alın işiniz garanti olsun :)

• Beğen
Tepkiler: ÖmerT.

ÖmerT.

Üye
Tepki
0
@Mutlu Köksal

Ben de aynı mantıktan yola çıkarak bir çanta arayışına girmiştim ama nedir, ne değildir iyice öğrenmek istiyorum...

Murat.K

Daimi Üye
Tepki
126
Bisiklet
Trek
Havaalanında en son girerken,soğukkanlı davranır,sakin hareket edip,
"hüüop hemşerim o ne ya kocaman gel bakiim" diyen memura,
"haa bu mu, yav amcaoğlu almış ama hiç vakti olmamış kullanmıyormuş taşımaya üşenmezsen al senin olsun dedi bende kaptım getirdim" dersiniz olur biter.

Yok "sıfır aldım, 1000 eur'da para verdim iyi mi" derseniz, gel bakalım şöyle bi vergisini alalım sizden derler..

ÖmerT.

Üye
Tepki
0
@Murat.K

:)) Onun yerine Ticaret ve Gümrük Bakanlığı'nın '1 adet bisiklet' muafiyet yazısını göstersek... Arkadaşın dediği gibi kutusuyla getirsem bile sorun olmaz diye düşünüyorum ama bisikletin sağlıklı taşınmasını da göz önüne alacak olursak bir bisiklet taşıma çantasına ihtiyacım var. Mümkünse kiralık...

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
bildiğim kadarıyla, uçağa zaten çantasız taşıma kutusuz bisiklet almıyolar... ve ek olarak bi taşıma ücreti talep ediyolar.
gümrükten önce bunu araştırmanızda fayda var.
gümrük sorun çıkarmasa da, bisikleti uçağa hiç yükletememe ihtimaliniz de olabilir :)

(bu arada herkes ne çok şey biliyo... hey alaam ya :) )

Mutlu Köksal

Satılık Scott Scale LTD CR1
Tepki
224
İsim
Mutlu
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@CandanC

Üzerime alınmalı mıyım :)

CandanC

Forum Bağımlısı
Tepki
1.347
Bisiklet
Whistle
siz alınmayın üstünüze, sonuça garantiye almak için bi kaç şeyi değiştiriyosunuz... ve bu değişiklikler gümrük mevzuatı açısından fark yaratmıyo... :)

bi de ciddi ciddi yanlış bilgi verenlerimiz var aramızda, daha çok onlar alınsın üstüne :)

(yazdığıma bu 4 sayfa ve başka başlıklardaki onlarca sayfa sonunda, bi isyan diyebiliriz aslında :) )

Ceyhun Pekuz

Daimi Üye
Tepki
127
Merhaba, uçak yolculuğunda bagaja bisikleti verebiliyoruz diye biliyorum. Malum uçak bagajlarında indirip bindirme süreçleri baya sıkıntılı. Bisiklete etkisi ne oluyor acaba, bisiklet zarar görür mü? Paketleme veya başka bir süreçte dikkat edilmesi gereken bir konu var mıdır? Uçağa nasıl teslim etmek en idealidir?

Teşekkür ederim.

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Tepki
828
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
Evet verilebiliyor her firmanın ülke içi ve uluslararası yada deniz aşırı uçuşları için tarifeler değişiyor. En kolay yolu bisiklet bavulu ama olmadığı durumlarda sağlam bir paketleme yapmanız gerekli patlar naylonlarla iyice ambalaj yapmanızı öneririm. Bisiklet kutularıda bir çözüm ama onları havaalanına taşıması sorun ve büyük oldukları için hacim olarak ödeyeceğiniz tutarda artar.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Yaklaşık 1 hafta önce Krakow - Frankfurt - İstanbul hattında taşıdım bisikletimi. Taşıdığım bisiklet karbon kadrolu bir yol bisikletiydi. Evoc Bike Travel Bag ile taşıdım.
(link)

Size tavsiyem, kesinlikle ama kesinlikle sağlam bir bisiklet çantası alın. Hiç dikkat etmiyorlar bagaja. Bisiklet çantası alamıyorsanız eğer bisiklet kolisi bulun. Bisikleti de çok iyi bir şekilde paketleyin. Ek olarak dikkat etmeniz gereken diğer nokta ise, uçuştan önce hava yollarını arayıp bisiklet için rezervasyon yaptırmanız. Benim dönüşümden 3 gün önce Polonya Bisiklet Turu'nun son etabı Krakow'daydı. Bi önceki gün çok sorun olmuş bisiklet kargosu. Benim şansıma sorun çıkmadı. 2. olarak da, ben 50€ ödedim bisikletin taşınması için. Fakat çanta geniş olduğu için valizime sığmayan bütün eşyaları da oraya koydum.

ANT OZAMAN

Üye
Tepki
54
Öncelikle site için teşekkürler.Çanta çok kullanışlı bir şeye benziyor.Fakat gördüğüm kadarıyla sert bir dış yüzeye sahip değil ve bu dıştan gelen darbelere ve presslere karşı ne denli koruyucu bilgi verebilir misiniz?Bu arada fiyatı nedir ve Türkiye'ye nasıl getirtebiliriz?yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@ANT OZAMAN

Dış yüzey sert değil, bu sayede kullanılmadığı zaman katlanabiliyor çanta.
Onun dışında, önde ve arkada 2şer adet ince komposit çıta bulunuyor.
Yanlarda ise jantların orada 2şer adet yuvarlak boru bulunuyor, yine aynı maddeden. Video incelemeleri izlerseniz daha rahat anlayabilirsiniz.
Onun dışında çantanın altı ve üstü oldukça sağlam, yanlardan darbelerde kesinlikle şekil değiştirmiyor.
Bunun dışında stratejik yerlerde bulunan korumalar ile, mesela jant göbeklerinde, çanta oldukça sağlam bir hale geliyor.

Uçaktan sonra valizi beklerken şu şekilde geldi;
Araba üzerinde, en altta yatay olarak benim bisikletim var. Üzerinde de koliler ile televizyon, ve diğer büyük valizler. En üstte de 3-5 bebek arabası.
Kısacası, çanta işkence görmüş bir şekilde geldi İstanbul'a. Hatta alırken sordum görevliye, bu ne hal diye. Adam ne var bunda diye sordu. Bisiklet dedim. İyi bişey olmaz buna dedi ama üstüne atlayacaktım adamın bisikleti o halde gördükten sonra. Neyse, hemen açıp baktım. Sorun yoktu. Çantayı da şu şekilde yerleştirmiştim.

Maliyet konusunda;
Çanta için genel olarak internet fiyatı 350€. Ben şanslıydım, Polonya'da çok daha ucuza buldum.
Yol bisikleti taşıdığım için de Road Bike Adapter denilen parçayı almam gerekti. Bu maşayı koruyor ve bisikleti daha düzgün bir açıyla içeri koymamızı sağlıyor. Onun da fiyatı 15€

Ceyhun Pekuz

Daimi Üye
Tepki
127
Uçak ile çok sık taşıması gerekmeyecek bir dağ bisikletçisi için ideal olan, patlar naylon ile ambalajlamak o zaman sanırım? Bisiklet kutuları da pek taşınabilir değil çünkü.
Cevaplar için teşekkürler.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Tekerlekleri açık kalacak şekilde kadrosunu havalı naylonla sararsan taşıyanlar ne taşıdıklarını bilerek itina ile taşırlar.