Tyre Protector FormulaX HD Bisiklet Lastik Koruyucu Sıvı

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu sıvıyı kullanan var mı? Bende uzun süredir hem ön, hem arka tekerde kullanıyorum. Tekerler (26x 1.50 80psi).
Çok sık sibop bozulması yaşıyorum. Tekere düzenli aralıklarla hava vuran birisiyim, çünkü stabil olarak havası kalmıyor, az da olsa biraz iniyor.(patlak vs sorun yok, taş çekiyor galiba :) )
İç lastikte 26x1.50. İşte genelde hava vurduktan sonra sibop hafiften hava kaçırıyor.Sibop iğnesini sıkıştırıyorum ama gene yapıyor. Sibip schrader sibop, araba sibopu yani. Sizde bu sıvıdan kullanıyorsanız, sizdeki durum nedir? Daha bugün gene yaptı.Yaklaşık 20km yol aldım, arka tekerin havasının indiğini gördüm. El pompasıyla hava vurdum ama yemedi, birde pazar günü açık bisikletçiyi nerde bulacağım, kaldıki 20kmyi bisikleti itikleyerek nasıl götüreceğim diye kara kara düşünürken, sorduk soruşturduk bir bisikletçi buldum. Adam, sibopu değiştirdi lakin teker gene hava tutmadı.İç lastiği çıkardık, iç lastiktede mercimek büyüklüğünde delik vardı.Dış lastiğe bakıyoruz delik yok. Bildiğin combo yapmış teker. :D Valla hani sibop bozulmasını kronik bir sorunda, teker nasıl patlar.Hadi patladı, bu sıvı neden patlağı kapatmadı...Valla uzun mesafelere çıkınca bu teker olayı çok sıkıntı ya..

Scudo

Xoqo

Forum Bağımlısı
Tepki
442
Bisiklet
Diğer
@shooter06 Benzer duruma çok denk geldim. Sürekli sibop arıza veriyordu. En son aynı durum yaşandığında jelli lastikleri söküp attım, işin tuhafı uzun süredir lastikler hava kaybetmiyor :D

• Beğen
Tepkiler: -Skynet-

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ihsan onur şener
Valla hocam tekere hava vururken korkuyorum, sibop gene gidecek diye. Jellede bir o kadar para verdik. Jel mi bozuyor anlamadım. Gerçi jel yokken böyle sibop sorunu yaşamıyordum, teker patlıyordu sadece:D Zımba teli bile tekeri patlatmıştı. Bir diğer sıkıntı, iç lastiği değiştiremiyoruz, jelde boşa gidiyor. Keşke ince tekere geçerken en yüksek zırhlı tekeri alsaydımda bütün bunlarla uğraşmasaydım. Bisiklet olayında, nedende önce hatayı yapıyorum sonra akıllanıyoruz. Çamurluk aldıydım, düz telsiz olan mtblere yönelik.Verdik 60tl falan sonra baktık tam verim alamıyoruz, tekrardan telli çamurluk aldık.Çocuğun düşe kalka yürümesini öğrenmesi gibi.Hatalı alışveriş yapa yapa doğru seçimleri öğreniyoruz...

acaba ince siboplarda, presta siboplarda da aynısını yapıyormuymuş bir şey duydun mu, sen hangi sibopu kullanıyordun?

Xoqo

Forum Bağımlısı
Tepki
442
Bisiklet
Diğer
@shooter06 Klasik sibop kullanıyordum. Prestalarad bu sorun olmaz ama prestalara jeli vurması zor geliyordu bana.

• Beğen
Tepkiler: -Skynet-

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ihsan onur şener
Uç iğnesini çıkardıktan sonra enjektörler yavaş yavaşta olsa sıkılmaz mı? Valla teker 1.50, dış tekerde yeni 1 kademe zırlı.Jeli her durumda kullanmam gerekiyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
(link) Bugün bu ürünü sipariş geçeceğim ama teker üzerindeki siboplar ince. Acaba ince siboplar sökülüyor mu, uygulanabilir mi?

Şerif Feridun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
İsim
Şerif Feridun
Bisiklet
Carraro
@Voltaire sökülüyor ama biraz uğraş istiyor. Bu işi birkaç bisiklete yaptım tecrübelerimi aktarayım. Önce iç lastik tercihen sıfır olsun, sibobun vida dişlerinin bittiği yeri bir eğe ile sivriltiyorsun ki dönen parça çıkabilsin. Yoksa zorlarsan sibop kırılıyor. Daha sonra sibobun üzerindeki dönen parçası çıkarıyorsun. Sibop iğnesini lastiğin içine itip elinle b dıştan tutuyorsun. Eczanede bulunan idrar torbalarının borusu siboba tam oturuyor. Formula x in ucu ile siboba boru ile bağlantı yaptıktan sonra bir şişenin yarısını iç lastiğe sıkıp iğneyi yerine oturuyorsun.

• Beğen
Tepkiler: Cem Coşkun

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Voltaire sökülüyor ama biraz uğraş istiyor. Bu işi birkaç bisiklete yaptım tecrübelerimi aktarayım. Önce iç lastik tercihen sıfır olsun, sibobun vida dişlerinin bittiği yeri bir eğe ile sivriltiyorsun ki dönen parça çıkabilsin. Yoksa zorlarsan sibop kırılıyor. Daha sonra sibobun üzerindeki dönen parçası çıkarıyorsun. Sibop iğnesini lastiğin içine itip elinle b dıştan tutuyorsun. Eczanede bulunan idrar torbalarının borusu siboba tam oturuyor. Formula x in ucu ile siboba boru ile bağlantı yaptıktan sonra bir şişenin yarısını iç lastiğe sıkıp iğneyi yerine oturuyorsun.
Harika bir ayrıntıydı, çok teşekkür ederim 🙏 Baş kısmı inceletmek en önemli nokta gibi görünüyor.

Şerif Feridun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
İsim
Şerif Feridun
Bisiklet
Carraro
@Voltaire eger elinizde taşlama varsa daha kolay yoksa eğe. Elinizle zorlarsanız benim gibi 2 sıfır iç lastiği hurda edersiniz. Ne demişler tecrübe yediğin kazıkların bileşkesidir.😁
@-Skynet- enjektöre gerek yok yukarıdaki detaylı açıklamaya bakınız 😁

Son düzenleme:

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ürünün siparişini bugün verdim. Hafta içi elimde olacak gibi görünüyor. Diğer yandan patlak önleyici sıvıları incelerken, bir arkadaşım araçlar için buna benzer köpük olduğunu söyledi. Araç sevmeyen biri olarak konuya yabancıyım. Neyse, biraz araştırdım gerçekten teknoloji amma ilerlemiş!

Şunun gibi ürünler (link) lastiği hem zahmetsizce şişiriyor hemde patlak yeri tamir ediyor 😱 bunu biz belirli ölçüde bisikletlerde kullanamaz mıyız? Pompa derdi yok, tamir derdi yok, zaman kaybı yok...

Şerif Feridun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
İsim
Şerif Feridun
Bisiklet
Carraro
@Voltaire bu ürünleri kullandığınızda iç lastiğe yama yapamıyorsunuz yama solüsyonunu çözüyor. Lastik patlayınca zaten köpük tamir edecek diyorsunuz ama biraz büyük patlaklarda yetersiz kalıyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Voltaire bu ürünleri kullandığınızda iç lastiğe yama yapamıyorsunuz yama solüsyonunu çözüyor. Lastik patlayınca zaten köpük tamir edecek diyorsunuz ama biraz büyük patlaklarda yetersiz kalıyor.
Peki sipariş verdiğim sıvıda mı öyle? Şu an iç lastiğin birinde yama var. Yani patlak önleyici sıvıyı yamalı lastikte kullanabilir miyiz? Köpük olayı zaten bisiklet için yok sanırım.

Şerif Feridun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
İsim
Şerif Feridun
Bisiklet
Carraro
Hayır içinde partikül halinde lastik parçaları olan sütlaç kıvamında bir sıvı gelecek.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Hayır içinde partikül halinde lastik parçaları olan sütlaç kıvamında bir sıvı gelecek.
İlginiz için teşekkür ederim, Bu konuda son sorum (mesajda birden çok soru olunca hangisine hayır emin olamadım) : hayır derken, sıvıyı yamalı lastikte kullanabilir miyim?

Şerif Feridun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
İsim
Şerif Feridun
Bisiklet
Carraro
ben sıvıyı kullandıktan sonra yama yapma durumunda kalmadım ama üreticinin verdiği bilgilerde sıvını kullanıldığı iç lastiklere yama yapılabildiği yönünde.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
20200504_175107.jpg

Ürün az önce ulaştı elime. Kargonun çok hızlı olduğunu söylemem gerek (Cuma aldım bugün ulaştı). Tecrübelerimi ilerleyen günlerde paylaşırım artık.

Bu arada XCP yazan mini şişe ürünün yanında "hediye" olarak gönderilmiş 🙏 Sanıyorum zincir yağı. Paket içeriğinde ise esas oğlan yani sıvı ve aparatları, iki adet broşür, kullanım kılavuzu, bir adet ForumlaX sticker ve Mehmet Karakaş isminde bir adet kartvizit çıktı.

Şerif Feridun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
İsim
Şerif Feridun
Bisiklet
Carraro
Mehmet bey bu ürünü satan kişi kendisi telefonda bana çok yardımcı oldu. sorunuz olursa kendisi bıkmadan usanmadan sorulara cevap veriyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Mehmet bey bu ürünü satan kişi kendisi telefonda bana çok yardımcı oldu. sorunuz olursa kendisi bıkmadan usanmadan sorulara cevap veriyor.
Paketlemeden hediyelere ve hızlı kargoya kadar herşey çok iyiydi. Umarım üründe beklediğim gibi kullanışlıdır. İyi şeyin reklamını yapmak lazım 😊 Bu arada karar aşamasında sizin de büyük katkınız oldu, minnettarım 🙏

Şerif Feridun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
İsim
Şerif Feridun
Bisiklet
Carraro
@Voltaire ne demek forum bunun için var. İnşallah uygulamada benden daha şanslı olursunuz.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Voltaire ne demek forum bunun için var. İnşallah uygulamada benden daha şanslı olursunuz.
Burada Shimano servisi var. Sağ olsunlar bisikletle ilgili her türlü işimi yapıyorlar. Arkadaşlar hem yetenekli hemde çok anlayışlı. Sipariş geçtiğim gün onlarla konuştum, gelince hallederiz dediler. Sanırım yarın uygulama işi de hallolur.