TV Tamircisi Uzayla Temas Kurdu....

Önder Özdoğan

Forum Bağımlısı
Kayıt
25 Mayıs 2005
Mesaj
2.281
Tepki
1.176
İzmirli amatör telsizci Ali Rıza Özsaran, evinde kurduğu telsiz istasyonundan uzay istasyonu International Space Station'da bulunan ABD'li astronot Bill McArthur ile görüşerek, astronotun yeni yılını kutladığını iddia etti.

Uzay istasyonu International Space Station'da (ISS) bulunan ABD'li astronot Bill McArthur ile evinde kurduğu telsiz istasyonundan görüşen ve karşılıklı yeni yıllarını kutlayan İzmirli amatör telsizci Ali Rıza Özsaran, "Hayatımın en güzel yeni yıl hediyesini aldım" dedi.

HAPPY NEW YEARS

Elektronik cihaz tamiri işi ile uğraşan ve evinde bir telsiz istasyonu kuran Ali Rıza Özsaran (35), ISS'de biri Rus, diğeri ABD'li iki astronot bulunduğunu, bunlardan Amerikalı Bill McArthur ile 30 Aralık 2005 günü saat 17.06'da görüştüğünü kayderek, "Bu uzay istasyonunu 2 yıldan bu tarafa takip ediyordum. Ancak, çok hızlı hareket ettiği için her defasında kaçırıyordum ve Yunanistan'dan bir telsizci devreye girerek o görüşüyordu. 30 Aralık günü eşimin de ısrarı ile daha dikkatli davrandım ve 17.06'da TA3EL kodumla, oldukça hızlı hareket eden uzay üssündeki NA1SS kodunu kullanan McArthur ile görüşmeyi başardım. Bana 'Happy new years' diyerek yeni yılımı kutladı. Ben de aynı şekilde karşılık verdim. Bu görüşme İtalya'daki telsizciler tarafından dinlenerek tarafıma gönderilen bir kart ile teyit edildi" diye konuştu.

20 yıldan bu tarafa hobi olarak amatör telsizcilik yaptığını, aynı zamanda Telsiz ve Radyo Amatörleri Cemiyeti'nin (TRAC) üyesi ve İzmir temsilcisi olduğunu kaydeden üç çocuk babası Ali Rıza Özsaran, "En güzel yeni yıl hediyesini uzaydan aldım. Bu görüşme bana NASA tarafından gönderilecek bir kart ile de teyit ve tescil edilecek. Çok mutluyum. Sanıyorum Türkiye'de uzay istasyonu ile görüşmeyi başaran ilk telsizciyim" ifadelerini kullandı.. :eek:

kaynak.mynethaber

biz türkler herşeyi beceririz kaçmaz yanee ..... :D :D
saygılar
 
Scudo

eYa

Forum Bağımlısı
Kayıt
18 Mayıs 2005
Mesaj
1.267
Tepki
781
Şehir
Eskişehir & Didim
Eğer doğruysa aferin... Ama daha çok çalışmamız lazım çok !...
 

Murat EVGİN

Forum Bağımlısı
Kayıt
9 Kasım 2004
Mesaj
977
Tepki
954
Şehir
İstanbul
bu vatandaş bir kac seneye kalmaz, nasa'da calışmaya başlar..
 

Ergün Gündoğar

Forum Bağımlısı
Kayıt
13 Eylül 2004
Mesaj
676
Tepki
206
Şehir
Tuzla - İstanbul
Böyle birşey olduğunu sanmıyorum, uydur nasıl olsa birileri inanır mantığıyla haber yazıyorlar..