Tutmayan yama için tamir tarifi

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bazen ne yaparsanız yapın olmaz. Birşeyler ters gider ve aynı yere yeniden yama yapmanız gerekir. Peki bunu nasıl yapacağız? İşte size bunu anlatan kısa ve öz bir video.

Video konsepti, anlatımın ne kadar yeterli olduğu, gereksiz kısımların olup olmadığı ve istediğiniz her konuda yorumlarınızı bekliyorum.

Scudo

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Paylaşım için teşekkür ediyorum. Yalnız şu decathlon iç lastikleri ne yaparsan yap tutmuyor ben bir ara çok uğraştım. Sanki onlar kullan at iç lastik gibi

• Beğen
Tepkiler: Denizcagan

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@demir.demiray
Teşekkür ederim:)

@soneryen
Rica ederim. Bana o yama tutmayanlar denk gelmedi galiba. Çünkü birkaç sefer denedim ve gayet iyi tuttu. Başka bir yapıştırıcı solüsyon kullanınca da tutmuyor mu?
İlave: imla

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@soneryen
Dağ bisikleti için olanı defalarca yamaladım. Hiç yama tutmama sorunu yaşamadım. Tabi yol için birşey diyemem. ((link) kullanıyorum - hafif/ufak/sağlam ve hızlı uygulanıyor)

07yusuf

Daimi Üye
Tepki
589
İsim
Yusuf
Bisiklet
b'Twin
@BerkEvren @soneryen Decathlon'un dağ iç lastiğini ben de defalarca yamaladım. Decathlon'dan aldığım kendinden yapışkanlı yamalarla çok kolay tutarken, yapıştırıcı sürüp yapıştırmaya kalktığım yamalar biraz sorun çıkardı. Tabi bu sorun genelde yapıştırıcıyı sürdükten sonra yeterince beklememek ve yama için gereken alana tam olarak sürememekten(az sürmek) kaynaklanıyordu.

• Beğen
Tepkiler: BerkEvren

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BerkEvren
MTB ler tutuyor onların ücreti yüksek mtb de kullanıyorum onları ama yol için çifti 12 lira olanlar var onlar yama tutmuyor birçok arkadaştan da duyuyorum

Owlknife

Forum Bağımlısı
Tepki
380
İsim
Samet Elmacı
Bisiklet
b'Twin
@soneryen 502 JAPON Yapıştırıcıyla çinden 60 kuruşa aldığım yamaları çok rahat tutturuyorum solüsyonla tutmuyor yama

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Owlknife
Anladım birde öyle denemek gerek bende kullan at yapıyordum

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@BerkEvren
Şimdiye kadar hep öyle yaptımda konusu açılmış sesli düşünüyoruz

• Beğen
Tepkiler: BerkEvren

07yusuf

Daimi Üye
Tepki
589
İsim
Yusuf
Bisiklet
b'Twin
Bu arada Japon yapıştırıcısının iç lastik için uygun olduğunu zannetmiyorum. Japon yapıştırıcısının sertleşesen bir yapısı var ve yama bir süre sonra kendiliğinden düşecektir.

macerakolik

Forum Bağımlısı
Tepki
2.697
İsim
Soner
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Owlknife @07yusuf arkadaş yaptığını söylüyor sizinkide çok akla mantıklı geliyor

Owlknife

Forum Bağımlısı
Tepki
380
İsim
Samet Elmacı
Bisiklet
b'Twin
@soneryen @soneryen pcdeyim foto atmak çok zor ama anlatayım az
yamayı yaptığımız yer boştayken şişirdiğimizde çok şişmiyor japonun esnemediğinden dolayı ama 700-23 bir lastik kullanıyorsanız zaten jantın içinde de o kadar balon gibi şişmediği için sıkıntı olmuyor boşluk vs yok kullanıyorum hava da kaçırmadı ben öğrenciyim 6 lira da olsa para yetişmiyor, yılan ısırığı olan iç lastikleri de tutuyor yaptığım yama

• Beğen
Tepkiler: macerakolik

epsilon91

Daimi Üye
Tepki
372
Yol iç lastiğini yama yaparken sorun yamanın iç lastikten büyük olmasından kaynaklanıyor yamanın kenarlarını kesip yapıştırınca çok iyi olmuyor fakat mecbur kesiyorum, mtb iç lastiğinde sıkıntı olmuyor geniş alanda yapıştır gitsin zaten fazla hava basmayınca sıkıntı olmuyor. En sağlamı akşamdan yamayı yapıp üstüne biraz ağırlık koyup sabaha kadar kurumasını beklemek.
Soğuk yamaların yapıştırıcısı kullanmasanız bile 1 - 2 ayda uçup gidiyor yamalar boşta kalıyor, yapıştırmak için esnek plastik yapıştırıcı kullanmanız gerek derby ya da bally bu iş için en uygun hem de ucuz çözüm.
İlla hazır yama kullanmanıza gerek yok eski iç lastikten kesip derby ile yapıştırabilirsiniz.

IMG_20170615_115657297.jpg

dodurgalı_06

Forum Bağımlısı
Tepki
1.170
İsim
Mustafa Erdoğan
Bisiklet
Kron
Ben derby n72 yapıştırma ilacını (bali denen) ve eski iç lastiğimi kullanıyorum.

Bir eski iç lastikten yama boyunda bir parça kesiyoruz. Yama ile iç lastikte temas eden yerleri zımparalıyoruz ki iyi tutsun, pırtlamasın.
İki tarafa da baliyi azar azar sürün parmak ile yayın.
Elinizi dokunup çektiğinizde parmağınızda yapıştırıcı kalmayacak kıvama geldiğinde yapıştırın.
Yamanın üzerine iyi bi 10 saniye bastırın ve artık ağır bir şeyin aarasına koyabilirsiniz (ben çekiç kullanırım).

Asla sıkıntı çıkarmayacaktır, nesiller boyu süren tekniktir.

bariss.t

Daimi Üye
Tepki
313
İsim
Barış T.
Bisiklet
b'Twin
@07yusuf

Burada hep okuyorum, kendinden yapışkanlı yama diye, geçen decathlon'dan römork alırken ne olur ne olmaz diye bir kutu da yama aldım, ertesi gün römork'un 20x1.75'lik lastiği patladı :acpsnr: yama setini açtım bekliyorum kendinden yapışkanlı olacak. yamalarla birlikte yapıştırıcı çıktı. :confused:

Neyse güzelce yapıştırdım, şimdilik tuttu gibi duruyor. :islik: kendinden yapışkanlı yamanın linkini yada fotoğrafını atabilirmisiniz?

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@bariss.t (link) (Ben bunu kullanıyorum, memnunum)

bariss.t

Daimi Üye
Tepki
313
İsim
Barış T.
Bisiklet
b'Twin
@BerkEvren

Bu biraz pahalı geldi bana. Yol lastiğinin tanesi 6 lira iken yamanın tanesi 3.66 liraya denk geliyor. Lastiğin %50'sinden daha pahalı olduğundan lastiği değiştirmek daha mantıklı.

Decathlon'da daha ucuza kendinden yapışanı yokmudur?