turlarda spd pedal kullanımı...

gogogo

Aktif Üye
Tepki
54
Değerli forum dostları masraflı olmalarına rağmen, performansa olumlu etkilerinden dolayı spd pedal ve ayakkabı almayı düşünüyorum.

Bu tarz ekipmanları uzun turlar için tavsiye eder misiniz. Bu zamana kadar hiç kullanmadığım için ne yazık ki bilgi sahibi değilim. Özellikle uzun turlar için kullanmak mantıklı olur mu ? Faydaları harcayacağım paraya değer mi ?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

• Beğen
Tepkiler: Volkan Bilirli
Scudo

Serdar TEBER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Ben uzun tur yapmadım ama günlük kullanımda, asfaltta, arazide pedalımı kilitlemediğim zaman kendimi eksik hissediyorum. SPD pedala alışmak zaman alıyor, bir iki kere ayak kilitli durup, düşüyorsunuz :D Ama alıştıktan sonra bence vazgeçilmez.

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
SPD pedal tavsiye ederiz, lakin SPD ile beraber düzgün pedallama tekniklerini öğrenmenizi de tavsiye ederiz. Ayak, ayak bileği, bacak pozisyon ve hareketlerini optimuma çekmezseniz SPD ile düz pedal arasında sıradan kullanıcıların, hele ki turlarda farkedecekleri bir fark yoktur.

Pedal tekniğini geliştirmek için google araması yaparsanız 1 trilyon farklı site bulabilirsiniz, çoğu ingilizce olmak şartıyla.

gogogo

Aktif Üye
Tepki
54
@tayfur

Kilitli pedal düşünmemin esas sebebi; farklı kas guruplarının çalışmasıyla, yorgunluğu biraz olsun azaltabilir diye düşünüyor olmamdı. Ancak söylediğiniz gibi, söz konusu uzun turlar için çok cazip farklar yaratmayacak ise yapılacak masraf çok anlamlı olmuyor. söz konusu 150 200 civarlarında masraf var.

gogogo

Aktif Üye
Tepki
54
Ayrıca söz konusu kilitli pedal sistemini, uzun turlarda kullanmış arkadaşlar birazcık tecrübelerini aktarabilirlerse çok menun olurum. Zira, bu kilitli pedal olayı günlerce belki haftalarca sürecek bir tur organizasyonu için, çok düşündürücü geldi bana.

tüm yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler.

ilyasss

Forum Bağımlısı
Tepki
208
eğer sadece asfalt yollarda uzun turlar yapıyorsan ve performans değilde gezi amaçlı kullanıyorsan bence spd ye gerek yok.normal pedalla gezi amaçlı ise daha rahat edersin..

• Beğen
Tepkiler: gogogo

bulent_atlas

Daimi Üye
Tepki
378
SPD Pedal asıl uzun yolda konfor sağlıyor. Şehir içinde tak çıkar derdi uzun yolda neredeyse hiç olmuyor. Birden çok kas grubunu kullandığın için de çok daha dengeli ve konforlu bir gezi sağlıyorsun. Uzun yol yapmak için bile SPD pedala geçilir diyorum..

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.807
Merhabalar,
Bende uzun yolda Kilitli Pedal kullananlardan ve tavsiye edenlerdenim. Kilitli pedal bence bir turda şart. Bunu her yönü ile yorumlayabilirsiniz. Uzun yol bisikletçilerinin bisikletleri herşeyidir ve onunla bir bütünmüş gibi hissetmek en güzelidir.
Bu konu üzerine fazla bişey söylemek yerine, alışıldığı zaman bırakamayacağınız bir icat olduğunu anlayacaksınız.

Sevgiler...

gogogo

Aktif Üye
Tepki
54
Tavsiyeleriniz için hepinize teşekkür ediyorum. Yakın zamanda pedal ve ayakkabılardan edinip tecrübe edicem muhakkak ki faydasını göreceğimi düşünüyorum.

Saygılar...

Berke ÖZTÜRKMEN

Forum Bağımlısı
Tepki
306
Bisiklet
Diğer
Ben size kilitli pedalı uzun yada kısa kesinlikle ayırım yapmadan tavsiye ediyorum.

Farklı kas gruplarını çalıştırması derken bir ayak ile pedalı iterken diğeri ile çekmeyi kastediyoruz sonuçta bacaklardaki hem ön hem de arka kasları çalıştırmış oluyoruz ve gücü eşit miktarda dağıtıyoruz.

Uzun yada kısa tur veya şehir içinde uzun yada kısa mesafe bence spd kullanımını gerekli veya gereksiz kılmaz. Spd pedala alıştınız mı zaten normal ayakkabı ile artık bisiklete binmiyorsunuz ki ;) Çünkü kısa, anlık tempolu binişleriniz de olacak o zaman da spd'nin faydasını arayacaksınız. Yani spd ye geçince herşey değişecek. Bırakamayacaksınız.

Yalnız öncelikle şunu bir kere daha vurgulayalım. İlk başlarda kesinlikle birkaç düşüş yaşayacaksınız. O yüzden size tavsiyem, aldığınız yerde pedal ve kalleri ayarlatmanız ve ayarı da çok sıkı olmayacak yani ayağınızı kolay kurtarabileceğiniz şekilde sıktırmanızdır. Daha sonra alıştıkça ayarı daha sıkıya getirirsiniz.

Ne tarz bir bisiklet kullanıyorsunuz bilmiyorum ama, bana sorarsanız ayakkabıyı mtb olanlardan değil de yol için olanlardan almanız daha isabetli olur. Çünkü mtb ayakkabılar hem daha ağır hem de daha sert.

bisikletcanavari

Forum Bağımlısı
Tepki
1.243
Uzun-kısa farketmez, rampa tırmanırken daha rahat etmek istiyorsanız, ayağınız bir türlü pedal üzerinde düzgün konumlandıramayıp rahatsız oluyorsanız, hızlı ve sarsıntılı inişlerle ayağınız br nebze olsun pedaldan kayıyorsa spd sisteme geçtiğinizde bunları yaşamazsınız.

Fakat sırf uzun turlar için spd sistem düşünüyorsanız benim tavsiyem ayakkabıyı esner taban bir ayakkabı almanız olacaktır. Çünkü tur esnasında yeri gelecek bir şehrin caddelerinde yürüyecek, yeri gelecek bir kayanın üzerine tırmanacaksınız. Bu ve buna benzer aktiviteleri sert taban bir spd pedalla yapmanız çok güçtür ;)

İsmailYetişir

Aktif Üye
Tepki
170
spd ye geçmek bir nevi uçuşa geçmek kanat takmak gibidir; ilk gün düşüş garantidir :( benden küçük bir hatırlatma : düşerken gövdeni gidonun şerrinden sakın ( düşerken son ana kadar ellerin gidona yapışık kalsın!) zira kaburgasının üzerinde elciğin mührünü taşıyan biriyim, çok şükür kemikte kırık çatlak olmadı kilom aşırı olsaydı kesin kırardı. Şu an bir spd bağımlısıyım. Güç kaybı minimuma spd ayakkabı ve pedal olmadan inmez.

• Beğen

temucin90

Forum Bağımlısı
Tepki
2.483
@İsmailYetişir

Ben buna katılmıyorum. Kilitli pedala yaz başında geçtim ve yaz sonuna kadar hiç düşmedim. Düşüşümde yavaş giderken dengemi kaybetmem ve bu vesileyle kilitli pedalın düşüş anında ayaktan çıkmasınıda gördüm:) . Yani iş sizin alışma yeteneğinize kalıyor. Çabuk ayak uydurursanız düşmeden öğrenebilirsiniz.

İsmailYetişir

Aktif Üye
Tepki
170
kısa bir gezinti için düşmeyeceğini belki garanti edebilirsiniz ama spd ile ilk gün uzun tura gidilirse 50 km den sonra başlayan dikkat kaybı ve vücut sertliğini hesaba katarsak... ya da akşam trafiğinde yol verdiğini sandığın araç 1 metre kala yol vermekten vazgeçip gazlar ve yolunu keserse vs. ilk gün full bisiklet üzerinde geçecekse düşüş garantidir.

ilyasss

Forum Bağımlısı
Tepki
208
shımano nun tabanı düz güzel ayakkabıları var.bende uzun süre kullandım.gerçekten altı sert mtb ayakkabılarına göre daha rahattı.örneğin sh-rt80 veya sh-rt51 tam sana göre bence.yada sh-mt20 buda birazcık daha arazi gezi amaçlı.bunları tavsiye ederim..

• Beğen

ilyasss

Forum Bağımlısı
Tepki
208
valla spd kullanmaya başladığımdan beri hiç düşmedim desem yeridir.yeni aldığımda düşmedim ama 1kez düşmüştüm oda benim dikkatsizliğimdendi.bence düşmek garantili yada ilk altığında kesin düşersin demek yanlış olur.bu kişiye bağlıdır.10senedir spd kullanan biride dalgınlıkla bi an düşebilir.bunlar doğal şeyler.sonuçta spdli yada spdsiz düşmek bisiklette herzaman olabilecek bişi.
bisiklete sürekli binen bir spd ye geçtiğinde çabucak alışır.

Mehmet Boran

Forum Bağımlısı
Tepki
663
Bisiklette SPD şart , farkı gördükten sonra neden bunca zaman almamışım diyeceksiniz, mutlaka edinin,düşme konusuna gelince sakın bunları aklınıza getirip soğumayın son derece basit bir bilek hareketiyle pedaldan ayaklarınızı çıkartabiliyorsunuz.

• Beğen

Barış Kılınç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.154
Spd pedal tur bisikletçiliğinin olmazsa olmazlarındandır. Çok uzun mesafelerde tur gerçekleştirenlerin bir tarafı normal, diğer tarafı kilitli pedal kullandıklarına da şahit oldum. Bu da mesela ayakkabıda oluşacak bi hasar, ayağınızı açıkta bırakmanızı gerektirecek bir yara falan olursa diye alternatif oluşturuyor. Spd'ye alıştıktan sonra unutup düşmenin riski, balkonda çamaşır asarken aşağı uçmak kadar düşük... diyip 2 gün sonra düşermişim :D

cihan aksoy

Hayallerini erteleme
Tepki
446
İsim
Cihan Aksoy
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Barış Kılınç

He he he nereden bulursunuz bu lafları çok yaşa emi.!