Turlarda hangi fotoğraf makinesini kullanıyorsunuz?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında chtaktag tarafından paylaşıldı.

 1. chtaktag

  chtaktag Aktif Üye

  Kayıt:
  16 Nisan 2013
  Mesajlar:
  119
  Beğeniler:
  6
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Bence bisiklet turlarında en değerli ekipmanlardan birisi fotoğraf makinesi. Tur sırasında kötü bir makineyle çektiğimiz video ve fotoğraflar eve geldiğimizde bizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bu yüzden hem yeni bir fotoğraf makinesi alacaklara yardımcı olması hem de turcularımızın en çok hangi makinenin turlara daha uygun olduğunu öğrenmek için bu konuyu açıyorum.

  Ben henüz tur bisikletçiliğine başlamadığım için daha makine alamadım. kısmetse bu yaz başlayacağım ve makine olarak da Canon sx150 almayı düşünüyorum
   
  hakan64 bunu beğendi.
 2. hakan çelik

  hakan çelik Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  3 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  532
  Beğeniler:
  296
  Şehir:
  Çanakkale
  Adı:
  Hakan ÇELİK
  Seviye:
  Ben Nikon S3200 kullanmaktayım. 16 mp 720p video kaydı yapabilen bir makine memnunum. Çok güzel makine iyi çekim yapıyor. Ama tekrar alma şansım olsaydı daha kaliteli bir görüntü için Canon Powershot A2500 alırdım. İkisini de kullandım. Biri arkadaşımındı Canon olan. O daha güzel çekim yapıyor.
   
 3. Turan Babacan

  Turan Babacan Onursal Üye

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  18 Aralık 2013
  Mesajlar:
  1.544
  Beğeniler:
  1.736
  Şehir:
  İzmir
  Bisiklet:
  Bisan
  Seviye:
  Bende D90 var. Askerden önce Almanya da da Türkiye de de hep altımda bisiklet oldu. Fotoğraf çekmeyi o zamanlarda çok sevsemde filmli kompact ile bir yere kadar çekebiliniyordu. SLR yi almayı bırak hayal etmek bile hayaldi. Yani yeni DSLR lerin alınabilecek duruma gelmesiyle D90 edindim. Hep aynı yerlerde dolanmak zorunda kalmam nedniyle daha uzaklara gitmek için bisiklet aklıma geldi. Derken bisiklet de ciddi bir hobi olayına dönüşmeye başladı. Tur ve foto ikisi süper bir ikili oldu. Her ne kadar ağır olsada fotoğraf kalitesi nedeniyle DSLR ile devam ediyorum. Geniş olarak açacak ve ihtiyaca göre sınıflandırcak olursak;

  Kompact makine: Canon IS 150 tavsiye ederim. 200 TL bütçe ile cebi yormuyor. Manuel ve yarı otomatik modları var. Ayrıca odak noktasını istediğiniz gibi ayarlıyabiliyorsunuz.

  DSLR-Like : Bu makinelerin sıfırına 400 TL den fazla vermeyin. Teleskop takılmış kompact makinedir. Yüksek zoom değeri versede çok yüksek zoomlarda vereceği fotoğraf kalitesi insanı tatmin etmiyor. Yeterli ışık alamadığı ve optik çarpan derecesinin yüksek olması nedeniyle netlik ve keskinlik çok düşüyor. Fotoğrafın fotoğraf değeri kalmıyor. 1000 TL gibi fiyat ile aynasız veya DSLR almanızı tavsiye ederim.

  Aynasız DSLR : Boyut nedeniyle az yer kaplaması ve hafif olması nedeniyle turlarda rahatlık sağlayacaktır. İlk başta Nex ve NX modellerini tavsiye ederim. Sensörleri DSLR giriş seviyesinin sütü orta seviye DSLR boyutlarında dır. Keskinlik ve netlik oldukça iyidir. DSLR sahipleri ikinci makine olarak yanlarında bulunduruyorlar. Sadece 1-2 lens kullanan kullanıcılarda aynı şekilde aynasızlara geçiş yapıyorlar artık. Eskisine göre adaptör ve lens seçenekeri de artmaya başladı.

  DSLR : Ağırlık ve yer fazla tutması nedeniyle turlarda biraz zorluyor. Lens çeşitliliği nedeniyle vazgeçmeyenler oldukça çok.

  Sadece anı fotorağrafı çekecek iseniz. Canon SX 150 rahatlıkla yetecektir. Manuel kullanımı öğrenme fırasıtı da veriyor. Otomatik çekim moduda bulunmakta. Kendini geliştirdin ve fotoğraf kalitesini artırmak istediğinde Aynasız DSLR veya DSLR ye geçiş yapılabilir. taşıma kolaylığı da bulunmakta.

  Taşıma kolaylığı nedeniyle Aynasız. DSLR alacak kişi zaten kendi karar verebilmeli. ^^
   
 4. Efecan UZUN

  Efecan UZUN Kıdemli Üye

  Kayıt:
  10 Şubat 2014
  Mesajlar:
  228
  Beğeniler:
  86
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Corratec
  Seviye:
  Cep telefonum yetiyor çok şükür ( Samsung Galaxy S4 ) video ya da fotoğrafta pro görüntüye gidilmek istenirse net çözümü Canon 650 D olacaktır. Üzerindeki lens ve arka ışık kontrolü ile harika görüntüler elde edilebiliyor. ( Benim yok ancak arkadaşımdan bazen alıp kullanıyorum )
   
 5. Homer

  Homer Kıdemli Üye

  Yaş:
  44
  Kayıt:
  17 Eylül 2004
  Mesajlar:
  303
  Beğeniler:
  291
  Şehir:
  Akatlar / İstanbul
  Adı:
  A.Murat Günal
  Bisiklet:
  Giant
  Seviye:
  DSLR maalesef çantada çok yer kaplıyor ancak öncelik tur değil de fotoğraf ise tabi ki taşınmalı.

  Foto için Casio Pocket makina kullanıyorum, 3m suya dayanıklı bir kabım da var, Video için GoPro. Çok sıkışırsam cep telefonu da gün ışığında anı fotoları çekebiliyor.
   
  Turan Babacan bunu beğendi.
 6. Edip Dinçer

  Edip Dinçer HTFU!

  Kayıt:
  12 Haziran 2011
  Mesajlar:
  5.975
  Beğeniler:
  5.538
  Şehir:
  Sarıyer, İstanbul
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Eğer heybeli tur ise Canon G12 taşıyorum yanında. Her işe yetebilen bir makine.
  Yok sadece antrenmana çıkıyorsam, keyfime göre, Nikon S6000'imi alıyorum yanıma :).
  İki makineden de memnunum. Telefon ile fotoğraf çekmekten hiçbir zaman hoşlanmadım.
   
  sedat_slave bunu beğendi.
 7. mtb_rider

  mtb_rider Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  23 Aralık 2013
  Mesajlar:
  811
  Beğeniler:
  993
  Şehir:
  Kadıköy/İstanbul
  Adı:
  Mustafa Özer
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Bir kez sahip olduğum 6D yi yanıma aldım. Almaz olaydım. 6D gövde olarak zaten büyük. Altında grip. 24-105 lens. Bir kaç km sonra öldürmeye başladı. Cep telefonundan fazlasına gerek yok duymuyorum açıkcası. Fotoğraf çekme kaygısı bisiklet keyfinizi baltalayabilir. Fotoğraf çekeceğim derken altınızdaki aletin keyfini sürmeyi unutabilirsiniz.

  Küçük yada büyük hiç bir şekilde yanınıza DSLR makina almayın. Cep telefonu yada aynasız makinaları tercih edin. Gereksiz ağırlık.
   
 8. AykutÇ.

  AykutÇ. Forum Demirbaşı

  Yaş:
  28
  Kayıt:
  16 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  402
  Beğeniler:
  444
  Şehir:
  Bolu
  Bisiklet:
  b'Twin
  Seviye:
  Önde arkada bagajlarla tura çıkmadıkça DSLR taşımak hamallık olur bence. Mesela gidon çantası takılıp içine koyulabilir DSLR ama sırt çantasında falan taşımak zulüm. Bisiklete başlayana kadar cep telefonuyla fotoğraf çekmek aklımın ucundan geçmezdi. DSLR'ın kalitesine alışmıştım bir kere. Hatta o sebeple kıytırık bir telefon almıştım. Sağı solu arasın, watsappı çalıştırsın yeter diyordum. Ama şimdi fotoğrafta da beni yarı yolda bırakmayacak akıllı telefonlara bakıyorum (malesef). Aynasız makineler de bir tercih ama elimdeki DSLR seti elden çıkarmak gerekecek onun için de. En iyisi raw çekememeyi göze alıp, iş gören bir telefon almak gibi. Kompakt makineler de olabilir gerçi.

  Bir de GoPro seçeneği var tabi. En temizi o gibi sanki.
   
 9. sedat_slave

  sedat_slave Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  28 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  562
  Beğeniler:
  513
  Şehir:
  istanbul
  Bisiklet:
  Beldeyama
  Seviye:
  G12/G15/G16 350gr ağırlığı ve boyutuyla oldukça kullanışlı.
  Fotoğraf kalitesi slr makinalara çok yakın. Pil tüm gün yetiyor. Hatta G15/G16'nın diyaframı 1,8. Geceye kaldığınızda bile çok işe yarıyor. Çok çok iyi video çekiyor.

  Digic5 işlemcisi de vardır :)
   
  Edip Dinçer bunu beğendi.
 10. el turco

  el turco Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Eylül 2007
  Mesajlar:
  292
  Beğeniler:
  479
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  bir fotografçı olarak önereceklerim ve deneyimlerim: bu iş elbette bütçe meselesi ile başlar. ne kadar harcamak istediğnizle ilgili. pahalılara girmeden önemli bir hususa dikkat çekeyim. bisiklet üzerindeyken, yani seyir halindeyken durmak ve fotograf çekmek bana uymadı. o nedenle hareket halindeyken, önümdeki çantaya sığabilen bir makineyi tercih ediyorum. indiğimde de cebime girebilsin. bu nedenle kompakt bir makine aldım. ancak her kompakt makine bu işe uygun değil. en önemli özelliği manuel kullanılabilmesi olmalı. yani zaman veya diafram ayarlarını seçebilmeniz. burada zaman ayarı öne çıkmakta. hareket halindeyken enstantenin en az 1/250 olması gerekli. aksi durumda resimler flu çıkıyor. bu durumda makinede S (shutter-enstantene) seçilir. A (aperture-diafram) ise netlik derinliğine ihtiyacınız olduğunda seçersiniz. ama bizim için önemlisi hareket halindeyken gördüğümüz bir şeyi net yakalayabilmek. 2. özellik genişce açısı olması. bir 3. özellik ise kameranın küçük de olsa bir grip'e sahip olması. yani tutacak bir kol/çıkıntı ki makine ele iyi otursun. solla gidon tutuyorsunuz, el frende, üstelik de ön fren, sıktınız mı kuvvetlice uçarsınız üzerinden. sağ elinizde kamera ve fotograf/video çekiyorsunuz. kamerayı kontrol et, çantaya koy/çıkar, bu arada da bisiklet kullan. maharetli işler.
  ben panasonic lumix DMC-ZS7 (TZ10 avrupa kodu) kullanıyorum yıllarca. bugünkü modelleri daha güçlü zum ve pikselli. küçük bir makine, GPS özelliği var, çekilen fotonun haritada yerini gösteriyor ki yazdığım yazılarda çok yararlı oluyor. sonradan unutabiliyor insan, nerede çekilmişti bu resim? ancak bu makineler pek ucuz değil. bugün son modeli ZS40'ın abd fiyatı 400 dolar. canon'un, ancak biraz daha iri olan ve eski modeli (SX150 IS) vatan'da 199 liraya satılıyor. bunda da manuel kullanım var. 2 kalem pille çalışır ki bu da iyi, bittimi yolda bakkaldan pilini alır devam edersin. bu seri canon'un yenileri de var ama fiyat yükselir. ucuz ve işe yarar bir çözüm için SX150 pek ala doğru seçimdir.
  sonra tabii bütçenize uygun kafa kameraları gelir. ancak sadece onunla bu işi yapmak mümkün değil. geniş açıdır, uzaktaki bir şeyi çekemezsiniz. daha çok video görüntüsü üzerine hazırdır.
  kolay gelsin.
   
  chtaktag bunu beğendi.
 11. Oğuzhan k

  Oğuzhan k Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Şubat 2013
  Mesajlar:
  1.441
  Beğeniler:
  246
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Hasselblad H4D-200MS bende bu var yetip artıyor bile.
   
 12. mehmet.ali

  mehmet.ali Onursal Üye

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  16 Nisan 2014
  Mesajlar:
  1.563
  Beğeniler:
  3.778
  Şehir:
  Kayseri
  Bisiklet:
  Lapierre
  Seviye:
  Fuji X100s tavsiye ederim tam bisikletlik makine.
   
 13. Emrah Özşahin

  Emrah Özşahin Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  26 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  753
  Beğeniler:
  1.482
  Şehir:
  Kocaeli
  Bisiklet:
  Bianchi
  Seviye:
  Samsung galaxy camera tavsiye ederim. Androud işletim sistemi ile Micro sim kart sayesinde internete baglanip hemen paylasilabiliyor. Wifi de var 21x optik zoom
   
 14. Emre Akkanat

  Emre Akkanat Forum Demirbaşı

  Yaş:
  19
  Kayıt:
  4 Haziran 2014
  Mesajlar:
  479
  Beğeniler:
  492
  Şehir:
  Çorlu
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Canon eos60D alıyorum ama çok çok ağır
   
 15. dogukan demirbek

  dogukan demirbek Kıdemli Üye

  Kayıt:
  4 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  347
  Beğeniler:
  230
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
 16. Emre Akkanat

  Emre Akkanat Forum Demirbaşı

  Yaş:
  19
  Kayıt:
  4 Haziran 2014
  Mesajlar:
  479
  Beğeniler:
  492
  Şehir:
  Çorlu
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Birşey danısacaktım hem hafıf hemde kaska sabitlenecek gibi ucuz olarak bildiğiniz kamera varmıdır (100-350 tl) ?
   
 17. Recep Yüce

  Recep Yüce Yeni Üye

  Kayıt:
  13 Kasım 2013
  Mesajlar:
  37
  Beğeniler:
  15
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
 18. Antares

  Antares Forum Demirbaşı

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  31 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  417
  Beğeniler:
  205
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  KTM
  Seviye:
  Bende Canon SLR makineyi taşımak yerine yıllardır bir kenara attığım kompak makineyi kullanmaya karar verdim. 5MP yeterli olacaktır sanırım. Sonuçta hatıra fotoğrafı çekiyor ve sosyal ağlarda paylaşıyorum. İdare ettiği kadar artık :) olmazsam daha yeni bir kompak makine.
   
 19. Nail Acun

  Nail Acun Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  1 Haziran 2012
  Mesajlar:
  558
  Beğeniler:
  482
  Şehir:
  Denizli
  Bisiklet:
  Merida
  Seviye:
  Ben de yaklaşık 1 senedir Canon cx150 kullanıyorum. gayet memnunum.Z oomu çok iyi. Fiyatı da hepsiburadada 200 tl idi ben aldığımda. şuan kaç tl bilmiyorum. Ama kesinlikle almanızı tavsiye ederim.
   
  chtaktag ve Ahmet Keçeci bunu beğendi.
 20. chnkrmz

  chnkrmz cimi cimi qua qua

  Yaş:
  29
  Kayıt:
  16 Şubat 2014
  Mesajlar:
  6.083
  Beğeniler:
  6.524
  Şehir:
  54karya
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  geçen seneye kadar stüdyo fotoğrafçılığı yapıyordum. 2008 başlangıçlı.
  fotoğraf makinasıyla çok çekmektenmidir bilmem artık prof makineyi elime alasım gelmiyor.
  belki çalıştığım şartlar müşteriler bunalımlar etkendir :D
  ben tüm çekimlerimi cep telefonundan yapıyorum. hiç bir güzellik aramıyorum artık. sadece açıyı yakalamak bana yetiyor.
  tabi güneş batmasına yakın çekimler kötüleşiyor. gerçi telefon çekimleri zaten kötü de akşam daha daha kötü oluyor :D
  o yüzden ben sony compact telefon almayı düşünüyorum. sonuçta çekimlerimizi resim kağıdına basıp yarışmaya katılmıcaz.
  en fazla sitede facebok ta ve sosyal ağlarda paylaşıcas. okadar net çekim istememize gerek yok. sadece gece çekimi iyi olan bi compact veya telefon ( lumia 925 - xperia serisi ) tarzında telefonunuz var sa bile bence çok iyi iş göreceklerdir.
  ben çekimlerden sonra fotoşoktan biraz müdahale ile resmi birazdaha güzelleştiriyorum.
   

Related Contents

yol-bilgisayari.jpg
Merhaba,(Yeni konu olarak acmaya yetkim olmadigindan burada paylasmak zorunda kaldim) Bir suredir yol bisikletime uygun bir yol bilgisayari(gostergesi) aramaktaydim.Oyle ahim sahim bir para vermek...
IMG_20160714_114341.jpg
@edge35 tesekkur ederim. Bi terslik olmazsa aksama atarim resimleri. Resimleri asagida ekledim umarim istedigin gibi cekebilmisimdir. [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH]
IMG_20160714_114345.jpg
@edge35 tesekkur ederim. Bi terslik olmazsa aksama atarim resimleri. Resimleri asagida ekledim umarim istedigin gibi cekebilmisimdir. [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH] [ATTACH]
WP_20160718_12_59_39_Pro.jpg
@BerkEvren Video için çok teşekkurler. Gayet guzel bir yöntem aslına bakarsanız. Düzeltme yapayım dakika 6'dan itibaren izlenebilir :) ********YENİ PROJE******** Sayın forum üyeleri yeni...
1468846876844-23494087.jpg
@mutevaziadam Kardeşime bunun kablosuzunu aldım. Montajı resimli anlatılmış. Yardımcı olur diye düşünüyorum. Bu kablosuzu ama çok fark yok alıcısının pilli olması dışında. Montajı için kutusundan...