Turlarda hangi fotoğraf makinesini kullanıyorsunuz?

cihataktag

Aktif Üye
Tepki
61
İsim
CİHAT
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bence bisiklet turlarında en değerli ekipmanlardan birisi fotoğraf makinesi. Tur sırasında kötü bir makineyle çektiğimiz video ve fotoğraflar eve geldiğimizde bizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bu yüzden hem yeni bir fotoğraf makinesi alacaklara yardımcı olması hem de turcularımızın en çok hangi makinenin turlara daha uygun olduğunu öğrenmek için bu konuyu açıyorum.

Ben henüz tur bisikletçiliğine başlamadığım için daha makine alamadım. kısmetse bu yaz başlayacağım ve makine olarak da Canon sx150 almayı düşünüyorum

• Beğen
Tepkiler: hakan64
Scudo

hakan çelik

Forum Demirbaşı
Tepki
266
İsim
Hakan ÇELİK
Ben Nikon S3200 kullanmaktayım. 16 mp 720p video kaydı yapabilen bir makine memnunum. Çok güzel makine iyi çekim yapıyor. Ama tekrar alma şansım olsaydı daha kaliteli bir görüntü için Canon Powershot A2500 alırdım. İkisini de kullandım. Biri arkadaşımındı Canon olan. O daha güzel çekim yapıyor.

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
Bende D90 var. Askerden önce Almanya da da Türkiye de de hep altımda bisiklet oldu. Fotoğraf çekmeyi o zamanlarda çok sevsemde filmli kompact ile bir yere kadar çekebiliniyordu. SLR yi almayı bırak hayal etmek bile hayaldi. Yani yeni DSLR lerin alınabilecek duruma gelmesiyle D90 edindim. Hep aynı yerlerde dolanmak zorunda kalmam nedniyle daha uzaklara gitmek için bisiklet aklıma geldi. Derken bisiklet de ciddi bir hobi olayına dönüşmeye başladı. Tur ve foto ikisi süper bir ikili oldu. Her ne kadar ağır olsada fotoğraf kalitesi nedeniyle DSLR ile devam ediyorum. Geniş olarak açacak ve ihtiyaca göre sınıflandırcak olursak;

Kompact makine: Canon IS 150 tavsiye ederim. 200 TL bütçe ile cebi yormuyor. Manuel ve yarı otomatik modları var. Ayrıca odak noktasını istediğiniz gibi ayarlıyabiliyorsunuz.

DSLR-Like : Bu makinelerin sıfırına 400 TL den fazla vermeyin. Teleskop takılmış kompact makinedir. Yüksek zoom değeri versede çok yüksek zoomlarda vereceği fotoğraf kalitesi insanı tatmin etmiyor. Yeterli ışık alamadığı ve optik çarpan derecesinin yüksek olması nedeniyle netlik ve keskinlik çok düşüyor. Fotoğrafın fotoğraf değeri kalmıyor. 1000 TL gibi fiyat ile aynasız veya DSLR almanızı tavsiye ederim.

Aynasız DSLR : Boyut nedeniyle az yer kaplaması ve hafif olması nedeniyle turlarda rahatlık sağlayacaktır. İlk başta Nex ve NX modellerini tavsiye ederim. Sensörleri DSLR giriş seviyesinin sütü orta seviye DSLR boyutlarında dır. Keskinlik ve netlik oldukça iyidir. DSLR sahipleri ikinci makine olarak yanlarında bulunduruyorlar. Sadece 1-2 lens kullanan kullanıcılarda aynı şekilde aynasızlara geçiş yapıyorlar artık. Eskisine göre adaptör ve lens seçenekeri de artmaya başladı.

DSLR : Ağırlık ve yer fazla tutması nedeniyle turlarda biraz zorluyor. Lens çeşitliliği nedeniyle vazgeçmeyenler oldukça çok.

Sadece anı fotorağrafı çekecek iseniz. Canon SX 150 rahatlıkla yetecektir. Manuel kullanımı öğrenme fırasıtı da veriyor. Otomatik çekim moduda bulunmakta. Kendini geliştirdin ve fotoğraf kalitesini artırmak istediğinde Aynasız DSLR veya DSLR ye geçiş yapılabilir. taşıma kolaylığı da bulunmakta.

Taşıma kolaylığı nedeniyle Aynasız. DSLR alacak kişi zaten kendi karar verebilmeli. ^^

Efecan UZUN

Daimi Üye
Tepki
72
Bisiklet
Corratec
Cep telefonum yetiyor çok şükür ( Samsung Galaxy S4 ) video ya da fotoğrafta pro görüntüye gidilmek istenirse net çözümü Canon 650 D olacaktır. Üzerindeki lens ve arka ışık kontrolü ile harika görüntüler elde edilebiliyor. ( Benim yok ancak arkadaşımdan bazen alıp kullanıyorum )

Homer

Forum Demirbaşı
Tepki
591
İsim
A.Murat Günal
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Giant
DSLR maalesef çantada çok yer kaplıyor ancak öncelik tur değil de fotoğraf ise tabi ki taşınmalı.

Foto için Casio Pocket makina kullanıyorum, 3m suya dayanıklı bir kabım da var, Video için GoPro. Çok sıkışırsam cep telefonu da gün ışığında anı fotoları çekebiliyor.

• Beğen
Tepkiler: Turan Babacan

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Eğer heybeli tur ise Canon G12 taşıyorum yanında. Her işe yetebilen bir makine.
Yok sadece antrenmana çıkıyorsam, keyfime göre, Nikon S6000'imi alıyorum yanıma :).
İki makineden de memnunum. Telefon ile fotoğraf çekmekten hiçbir zaman hoşlanmadım.

• Beğen
Tepkiler: sedat_slave

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bir kez sahip olduğum 6D yi yanıma aldım. Almaz olaydım. 6D gövde olarak zaten büyük. Altında grip. 24-105 lens. Bir kaç km sonra öldürmeye başladı. Cep telefonundan fazlasına gerek yok duymuyorum açıkcası. Fotoğraf çekme kaygısı bisiklet keyfinizi baltalayabilir. Fotoğraf çekeceğim derken altınızdaki aletin keyfini sürmeyi unutabilirsiniz.

Küçük yada büyük hiç bir şekilde yanınıza DSLR makina almayın. Cep telefonu yada aynasız makinaları tercih edin. Gereksiz ağırlık.

AykutÇ.

Daimi Üye
Tepki
395
İsim
Aykut Ç.
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Önde arkada bagajlarla tura çıkmadıkça DSLR taşımak hamallık olur bence. Mesela gidon çantası takılıp içine koyulabilir DSLR ama sırt çantasında falan taşımak zulüm. Bisiklete başlayana kadar cep telefonuyla fotoğraf çekmek aklımın ucundan geçmezdi. DSLR'ın kalitesine alışmıştım bir kere. Hatta o sebeple kıytırık bir telefon almıştım. Sağı solu arasın, watsappı çalıştırsın yeter diyordum. Ama şimdi fotoğrafta da beni yarı yolda bırakmayacak akıllı telefonlara bakıyorum (malesef). Aynasız makineler de bir tercih ama elimdeki DSLR seti elden çıkarmak gerekecek onun için de. En iyisi raw çekememeyi göze alıp, iş gören bir telefon almak gibi. Kompakt makineler de olabilir gerçi.

Bir de GoPro seçeneği var tabi. En temizi o gibi sanki.

sedat_slave

Forum Demirbaşı
Tepki
398
Bisiklet
Beldeyama
G12/G15/G16 350gr ağırlığı ve boyutuyla oldukça kullanışlı.
Fotoğraf kalitesi slr makinalara çok yakın. Pil tüm gün yetiyor. Hatta G15/G16'nın diyaframı 1,8. Geceye kaldığınızda bile çok işe yarıyor. Çok çok iyi video çekiyor.

Digic5 işlemcisi de vardır :)

• Beğen
Tepkiler: Edip D.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bir fotografçı olarak önereceklerim ve deneyimlerim: bu iş elbette bütçe meselesi ile başlar. ne kadar harcamak istediğnizle ilgili. pahalılara girmeden önemli bir hususa dikkat çekeyim. bisiklet üzerindeyken, yani seyir halindeyken durmak ve fotograf çekmek bana uymadı. o nedenle hareket halindeyken, önümdeki çantaya sığabilen bir makineyi tercih ediyorum. indiğimde de cebime girebilsin. bu nedenle kompakt bir makine aldım. ancak her kompakt makine bu işe uygun değil. en önemli özelliği manuel kullanılabilmesi olmalı. yani zaman veya diafram ayarlarını seçebilmeniz. burada zaman ayarı öne çıkmakta. hareket halindeyken enstantenin en az 1/250 olması gerekli. aksi durumda resimler flu çıkıyor. bu durumda makinede S (shutter-enstantene) seçilir. A (aperture-diafram) ise netlik derinliğine ihtiyacınız olduğunda seçersiniz. ama bizim için önemlisi hareket halindeyken gördüğümüz bir şeyi net yakalayabilmek. 2. özellik genişce açısı olması. bir 3. özellik ise kameranın küçük de olsa bir grip'e sahip olması. yani tutacak bir kol/çıkıntı ki makine ele iyi otursun. solla gidon tutuyorsunuz, el frende, üstelik de ön fren, sıktınız mı kuvvetlice uçarsınız üzerinden. sağ elinizde kamera ve fotograf/video çekiyorsunuz. kamerayı kontrol et, çantaya koy/çıkar, bu arada da bisiklet kullan. maharetli işler.
ben panasonic lumix DMC-ZS7 (TZ10 avrupa kodu) kullanıyorum yıllarca. bugünkü modelleri daha güçlü zum ve pikselli. küçük bir makine, GPS özelliği var, çekilen fotonun haritada yerini gösteriyor ki yazdığım yazılarda çok yararlı oluyor. sonradan unutabiliyor insan, nerede çekilmişti bu resim? ancak bu makineler pek ucuz değil. bugün son modeli ZS40'ın abd fiyatı 400 dolar. canon'un, ancak biraz daha iri olan ve eski modeli (SX150 IS) vatan'da 199 liraya satılıyor. bunda da manuel kullanım var. 2 kalem pille çalışır ki bu da iyi, bittimi yolda bakkaldan pilini alır devam edersin. bu seri canon'un yenileri de var ama fiyat yükselir. ucuz ve işe yarar bir çözüm için SX150 pek ala doğru seçimdir.
sonra tabii bütçenize uygun kafa kameraları gelir. ancak sadece onunla bu işi yapmak mümkün değil. geniş açıdır, uzaktaki bir şeyi çekemezsiniz. daha çok video görüntüsü üzerine hazırdır.
kolay gelsin.

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Fuji X100s tavsiye ederim tam bisikletlik makine.

Emrah Özşahin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.745
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Samsung galaxy camera tavsiye ederim. Androud işletim sistemi ile Micro sim kart sayesinde internete baglanip hemen paylasilabiliyor. Wifi de var 21x optik zoom

Emre Akkanat

Forum Demirbaşı
Tepki
478
Bisiklet
Merida
Birşey danısacaktım hem hafıf hemde kaska sabitlenecek gibi ucuz olarak bildiğiniz kamera varmıdır (100-350 tl) ?

Antares

Forum Demirbaşı
Tepki
194
Bisiklet
KTM
Bende Canon SLR makineyi taşımak yerine yıllardır bir kenara attığım kompak makineyi kullanmaya karar verdim. 5MP yeterli olacaktır sanırım. Sonuçta hatıra fotoğrafı çekiyor ve sosyal ağlarda paylaşıyorum. İdare ettiği kadar artık :) olmazsam daha yeni bir kompak makine.

Nail Acun

Forum Demirbaşı
Tepki
900
Bisiklet
Merida
Ben de yaklaşık 1 senedir Canon cx150 kullanıyorum. gayet memnunum.Z oomu çok iyi. Fiyatı da hepsiburadada 200 tl idi ben aldığımda. şuan kaç tl bilmiyorum. Ama kesinlikle almanızı tavsiye ederim.

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
geçen seneye kadar stüdyo fotoğrafçılığı yapıyordum. 2008 başlangıçlı.
fotoğraf makinasıyla çok çekmektenmidir bilmem artık prof makineyi elime alasım gelmiyor.
belki çalıştığım şartlar müşteriler bunalımlar etkendir :D
ben tüm çekimlerimi cep telefonundan yapıyorum. hiç bir güzellik aramıyorum artık. sadece açıyı yakalamak bana yetiyor.
tabi güneş batmasına yakın çekimler kötüleşiyor. gerçi telefon çekimleri zaten kötü de akşam daha daha kötü oluyor :D
o yüzden ben sony compact telefon almayı düşünüyorum. sonuçta çekimlerimizi resim kağıdına basıp yarışmaya katılmıcaz.
en fazla sitede facebok ta ve sosyal ağlarda paylaşıcas. okadar net çekim istememize gerek yok. sadece gece çekimi iyi olan bi compact veya telefon ( lumia 925 - xperia serisi ) tarzında telefonunuz var sa bile bence çok iyi iş göreceklerdir.
ben çekimlerden sonra fotoşoktan biraz müdahale ile resmi birazdaha güzelleştiriyorum.