türktelekomun yeni tarifesi

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Musa Sarıot tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Sarıot

  Musa Sarıot Aktif Üye

  Kayıt:
  9 Eylül 2006
  Mesajlar:
  128
  Beğeniler:
  8
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Türk Telekom yeni tarifesi ile indirim yaptığını söyleyerek halkı kandırmaktadır.

  Aşağıda ki yazıda bu oyundan en az zararla nasıl kurtuluruz anlatılmaktadır.

  Lütfen okuyun ve önleminizi alın Türk Telekom’un yeni tarifesine karşı alınabilecek önlemler konut aboneleri için tasarruf sağlayacak öneriler:

  Türk Telekom’u alan Öger firması, Telekomünikasyon Kurumu’nun da görevini gerektiği gibi yapmaması sonucunda onaylanan ve dünyada eşi benzeri olmayan bir tarife ile yaklaşık bedeli 1,5 milyar dolar civarında olan bir zam yaparak yeni bir tarife ilan etmiştir.

  Öger firması,devlete olan borcunu bu zam sayesinde halkın cebinden çaldığı para ile ödeyecek ve Türk Telekom’u bedavaya getirecektir.Her sorumlu vatandaş bu haksız ve ahlaksız uygulamaya karşı kendi çapında karşı çıkmalı ve yapabileceklerini yapmalıdır.

  Bu konuda Elektrik Mühendisleri Odası, Ankara Ticaret Odası ve Telkoder adındaki alternatif operatörlerin örgütünün açtığı davalar, Danıştay ve İdare Mahkemelerinde devam etmektedir.Eğer Türkiye’de hukuk varsa, eğer Telekomünikasyon Kurumu kendi ilan ettiği kurallara uymak zorunluluğunda ise, eğer ülkemizde tüketici hakları sözkonusu ise, eğer yargı gerçekten bağımsız ise, adil olmayan bu tarife iptal edilecektir.Fakat tarife iptal edilinceye kadar abonelerin kendilerini koruyacak bazı önlemler almaları da yararlı olacaktır.

  Önce bu tarife ile, dargelirli tüketiciler aleyhine getirilen yeni uygulamaları kısaca özetledikten sonra, Öger’in milletin cebinden çaldığı miktarı azaltmak için bazı önerilerim olacaktır.

  1-On milyon abonenin kullandığı “HesaplıHATT” tarifesinde aylık olarak ödenen sabit ücret karşılığında kullanım hakkı kazanılan ve günün herhangi bir saatinde kullanılabilen 100 kontör yok edilmiştir. Türk Telekom yetkilileri buna itiraz edecekler, bedava verilen 100 kontör yok edilmemiş tam tersine 160 kontöre çıkarılmıştır diyeceklerdir.Evet gece saat 22 den sabah 07 arası ve Pazar günleri kullanılabilen 160 kontör hakkı verilmiştir.Bu hakkın ne anlama geldiği takdirlere sunulur.

  2-Eski tarifede ay içinde kullanılamayan kontörler bir sonraki ay içinde kullanılmak üzere devredilebilmekte idi.Yeni tarifede bu imkan kaldırılmış ve ay içinde kullanılmayan kontör hakkı yok olmaktadır.

  3-Eski tarifede sabit ücret karşılığı hak kazanılan kontör hakkı her türlü arama için kullanılabilirken yeni tarife ile sadece İliçi ve İllerarsı çağrılar için kullanılabilmektedir. Milletlerarası ve Cep telefonlarına doğru yapılan aramalar hak olmaktan çıkarılmıştır.

  4-Hesaplıhatt ve Yazlıkhatt aboneleri yeni oluşan alternatif operatörler üzerinden daha ucuz olarak çağrı yapabilme hakkından mahrum bırakılmıştır.

  5-Yukarıda sayılan olumsuzluklara karşın, ortalama dargelirli abonelerin kullanmadığı milletlerarası ve çok az kullandığı şehirlerarası ücretlerde indirim yapılmıştır.Bu indirimler dar gelirli abone grubunu çok az etkileyecek indirimlerdir.

  6-StandartHATT abonelerinde eski tarifede olmayan 100 kontör bedava konuşma hakkı gece saatlerinde ve Pazar günü kullanılmak üzere verilmiştir.Bu hakkın ne kadar kullanılabileceği yine takdirlere sunulur.

  ÖNERİLER:

  1-AYNI KONUTTA BULUNAN İKİNCİ HATLAR DERHAL İADE EDİLMELİDİR:

  Telefon aboneliğinin elde edilmesinin zor olduğu zamanlardan kalmış alışkanlık sonucu veya “nasılsa aylık olarak ödediğimiz sabit ücret karşılığında kullanabildiğimiz bedava kontör hakkımız var ” düşüncesi ile aynı konutta bulunan ikinci veya üçüncü telefon hatları hemen, hiç beklenilmeden iade edilmelidir. Türk Telekom uyguladığı yanlış politikalar sonucu 22 milyon abone kapasitesine sahip olmasına karşın sürekli azalan ve şu anda 18 800 000 Adet aboneye sahiptir.Tarifeler abone lehinde değiştiğinde yeniden telefon hattı bağlatmak artık çok kolaydır ve bağlantı ücreti yoktur. Artık her hat için ödenen aylık sabit ücretin karşılığında elde edilen ücretsiz konuşma hakkı yok diye düşünmek ve hesaplarımızı buna göre yapmak gerekir.Evimizde veya işyerimizde bulunan her bir fazla ve gereksiz aboneliğin bize maliyeti yıllık olarak HesaplıHATT’larda k 108 YTL ve StandartHATT’larda 168 YTL dir. Bu nedenle alınacak ilk önlem; fazla ve zorunlu olmayan hatların hemen vakit kaybedilmeden Türk Telekom’a iadesidir .

  2-AZ KULLANILAN ve İNTERNET İÇİN ALINAN HATLARDA HESAPLIHATT’TAN YAZLIKHATT’A GEÇİLMESİ ÖNERİLİR:

  Tarifeler ayrıntılı olarak incelendiğinde, telefonunu çok az kullanan, daha çok aranan veya dönem dönem ikamet edilen konutlarda bulunan (yazlık konut, bağevi ve sadece kışın oturulan konutlar gibi) telefon abonelikleri için en uygun tarifenin “YazlıkHATT” tarifesi olduğu anlaşılmaktır.

  Sadece ADSL aboneliği yaptırabilmek için zorunlu olarak abone olunan ve üzerinden genelde çok az çağrı yapılan telefon abonelikleri için de YazlıkHATT kullanılması en uygun ve ucuz çözümdür.Bu durumdaki abonelerin çoğu şu anda HesaplıHATT tarifesini kullanmaktadır.Türk Telekom’un bilinçli engelleme çabalarına karşın HesaplıHATT’tan YazlıkHATT tarifesine geçmeleri abonelerin yararına olacaktır.

  YazlıkHATT tarifesinde sabit ücret olarak ; HesaplıHATT aylık sabit ücretinin yıllık toplamı bir seferde peşin olarak ödenmekte ve bunun karşılığında Hesaplıhatt’a sağlanan aylık bedava konuşma hakkı olan 160 kontörün 12 ile çarpılması ile bulunan 1920 adet kontör, yıl içinde istenilen ay içinde ama yine gece 22 ile sabah 07 arasında ve Pazar günleri kullanılabilmektedir.Böylece ödenen sabit ücretin karşılığı gece ve Pazar günlerinde de olsa, bütün bir yıl içerisinde kullanılabilir hale gelmektedir.

  Türk Telekom abonelerin YazlıkHATT’a geçmelerini zorlaştırmaktadır.Örneğin Ocak 2007 ayı faturaları ile birlikte abonelere, yeni tarifeyi tanıtan ve abonelerin istedikleri tarifeleri seçmelerine olanak sağlayan bir form yollanmıştır. Bu formda abonenin seçebileceği tarifeler arasına “YazlıkHATT” tarifesi özellikle konmamıştır.Bu forma konan çok küçük puntolar ile yazılmış notta, YazlıkHATT’ı seçmek için abonlerin 444 1 444 numarasını aramaları önerilmektedir.İlginç olan bu numara arandığında karşınıza çıkan müşteri temsilcisi sizi ancak ve sadece StandartHATT’a geçirebileceğini söylemektedir.YazlıkHATT’a geçmek isterseniz, bir zahmet Telekom Merkezine kadar gitmeniz gerekmektedir.Bu “müşteri odaklı” ve “adil” uygulama olsa olsa , Öger firmasında çok bulunan ingiliz uzmanların deyimi ile, “Fair” bir uygulama olmalıdır.

  Bu uygulamadan da anlaşılacağı üzere; Türk Telekom, abonelerin YazlıkHATTA geçmelerini istememektedir.Öyle ise; tam tersini yapıp telefonunu az kullanan,

  -Aylık faturası eski tarifede 10 milyon YTL den , yeni tarifede ise 20 YTL’den az gelen den az gelen aboneler

  -Yılın belirli zamanlarında kullanılan abonelikler (Yazlık, Kışlık, Bağevi gibi)

  -Sadece inter erişimi için ADSL aboneliği sağlamak adına zorunlu olarak yaptırılan abonelikler için YazlıkHATT tercih edilmelidir.

  Bir kerede oniki aylık sabit ücretin ödenecek olması gözümüzde büyütülmemelidir.Bunu karşılığında yıl boyunca istenilen zamanda, fakat gece 22 ile sabah 07 arasında ve Pazar günleri kullanabileceğimiz toplam 1920 kontör sahibi olunacaktır.Bu telefonları zaten çok az kullandığımıza göre, hiç olmaz ise, belirlenen saatler arasında ve Pazar günleri bedava konuşma hakkımız yıl boyu geçerli olacaktır.Ayrıca aylık sabit ücret karşılığı elde ettiğimz kontörlerin kullanılmayan kısmının bir ay sonrasında yok olmasından da kurtulacağız.Bu tarife sürekli kullanılmayan yazlık ve kışlık gibi konutlarda çok önemli bir tassaruf sağlayacak en uygun tarife modelidir.

  Abonelik türünüzü YazlıkHATT’a çevirmek için en yakın Türk Telekom merkezine gitmeniz gerekmektedir.Muhtemelen size zorluk çıkartılacaktır.Israr ediniz ve YazlıkHATT’a geçiniz.

  3-KULLANIM YOĞUNLUĞU NORMAL OLAN HATLARIN HESAPLIHATT’DAN STANDARTHATTA DÖNÜŞTÜRLMESİ ÖNERİLİR:

  Eski tarife ile aylık fatura bedeli ortalamada 15 YTL yi ve Mart 2007 den itibaren uygulamaya konacak olan yeni tarife ile aylık fatura bedeli 30 YTL yi aşan HesaplıHATT aboneleri, StandartHATT aboneliğini tercih etmelidir.

  Türk Telekom ilanlarında aylık konuşma bedeli 20 YTL yi geçince StandartHATT’a geçilmesinin avantajlı olacağını söylemektedir.Doğru olanı 30 YTL aşıldığında “StandartHATT”‘a geçilmesidir.

  Yeni tarife sonucunda StandartHATT tarifesi ile HesaplıHATT tarifesi arasında aylık olarak ödenen sabit ücretler arasında herşey dahil 5 YTL kadar bir fark bulunmaktadır.Abonenin kullanım sıklığı yukarıda verilen ortalama değerleri aştığı durumda, HesaplıHATT abonelerinin yaptığı konuşmaların StandartHATT abonelerine göre daha pahalı (Bazı durumlarda %50) olması nedeniyle, StandartHATT aboneliğine geçmeleri abone yararınadır.

  4-KONUŞMALARDA İNDİRİM SAĞLAYACAK DİĞER ÖNERİLER:

  a) HesaplıHatt ve StandartHatt abonesindeki aboneler zamana bağlı olmayan konuşmalarınızı mümkün olduğunca Pazar günleri ve gece saat 22:00 den sonra yapınız.Bu öneriyi yazarken ben utanıyorum, fakat esas utanması gerekenler bu tarifeyi onaylayan Telekomünikasyon Kurulu’nun saygın üyeleri ve özel tekel yaratan hükümet yetkilileridir. Gece ve Pazar günleri yaptığınız görüşmeler sabit ücret karşılığı elde edilen ücretsiz görüşme hakkına karşılık gelecek, bedava kontör hakkı aşılmış bile olsa, görüşmeler %50 ucuz yapılacaktır.

  Bu duyarlığı göstererek, cebinizdeki parayı Öger firmasına mümkün olduğunca kaptırmayınız.

  b) Aradığınız kişiye cep telefonundan ulaştığınızda bulunduğu yerde sabit telefonu olup olmadığını sorun.Eğer bulunduğu yerde sabit telefon varsa, numarasını alın ve sabit telefonu arayarak konuşun.Bu çok ciddi bir tasarruf sağlayacaktır.Unutmayın “Sabit Telefon” dan “Cep” telefona yapacağınız konuşmanın bedeli, yapılan indirime karşın hala daha çok yüksektir.Sabit telefondan Cep telefonuna doğru yapacağınız görüşmenin bir dakikasının size tam 0,380 YTL ye mal olacağını biliniz.O nedenle aradığınız kişi hareketli durumda durumda değil ise, kendisine sabit telefonla ulaşmakla ciddi ölçüde tasarruf eder ve bir dakika için 0,380 YTL yerine 0,09 YTL ödersiniz.

  c) Yakın bir zaman içinde ev aboneleri de A tipi alternatif operatörlerden hizmet alarak şehiriçi ve milletlerarası görüşme yapabilme hakkına sahip olacaktır.Bu uygulamayı ve alternatif operatörlerin fiyatlarını takip edip ederek, daha ucuz fiyatların oluşması durumunda alternatif operatörler üzerinden telefon görüşmelerinizi yapınız.
   
  lisadanimer bunu beğendi.
 2. hulyaars

  hulyaars Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  20 Şubat 2007
  Mesajlar:
  464
  Beğeniler:
  234
  Şehir:
  ankara
  Seviye:
  vallahi yazı uzun olduğu için açıkcası okumadım ama geçenlerde yine telekom tarifgesiyle ilgili konu açılmıştı içerik aynımı bilemiyorum.aramadan bi kontrol edin isterseniz.
  Yinede teşekkürler paylaşım için.
   
 3. #3
  Musa Sarıot

  Musa Sarıot Aktif Üye

  Kayıt:
  9 Eylül 2006
  Mesajlar:
  128
  Beğeniler:
  8
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Evet.Ordaki yazıda telekomun indirim yaptığını söylüyor.Benim yazım ise bunun bir indirim olmayıp bir aldatmaca olduğunu, yani aksine telekomun milletin kafasını karıştırarak zam yaptığını ortaya koyuyor.
   
  xcangel bunu beğendi.
 4. hulyaars

  hulyaars Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  20 Şubat 2007
  Mesajlar:
  464
  Beğeniler:
  234
  Şehir:
  ankara
  Seviye:
  o konudada indirimin altında mutlaka aldatmaca vardır die yorumlar yapılmıştı sizinkide bu yazının devamı olmuş öyleyse....
   
 5. xcangel

  xcangel Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  22 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  441
  Beğeniler:
  570
  Şehir:
  İzmir-Güzelbahçe
  Seviye:
  Çok üzücü...Ama dikkatle okudum ve hatirimda tutacagim.Sirf haince davranis oldugu için çok dikkat edecegim.Yazik ya...Ne halledere düstük:boese157:
   
  sniper bunu beğendi.
 6. lisadanimer

  lisadanimer Yeni Üye

  Kayıt:
  19 Nisan 2007
  Mesajlar:
  45
  Beğeniler:
  39
  Şehir:
  izmir
  Seviye:
  telekom bunu her zaman yapıyor. telekom'un yaptığı herhangi bir kampanyaya ya da indirime şüpheyle yaklaşmak gerek artık. bir yandan indirim yapıyoruz diye bangır bangır her yerde reklamlarını yaparlarken diğer yandan kullanıcının zararına olacak yeni uygulamalarını sessizce hayata geçiriyorlar. dikkatli olmak lazım.
   
 7. hasanissi

  hasanissi Aktif Üye

  Kayıt:
  9 Nisan 2006
  Mesajlar:
  131
  Beğeniler:
  40
  Şehir:
  bursa
  Seviye:
  bilgilendirdiğin için teşekkürler.ben zaten aylar önce kapattım sabit telefonumu
  6 ytl lik konuşmaya 20 ytl fatura ödüyordum.tabi verdiğim paraları kesinlikle helal etmiyorum telekoma..
   
 8. selcuktnt

  selcuktnt Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  25 Haziran 2007
  Mesajlar:
  649
  Beğeniler:
  323
  Şehir:
  eskişehir
  Seviye:
  bilgilendirme için teşekkürler
   
 9. #9
  Musa Sarıot

  Musa Sarıot Aktif Üye

  Kayıt:
  9 Eylül 2006
  Mesajlar:
  128
  Beğeniler:
  8
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Biraz öyle olmuş.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2017-2-1_9-14-37.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...
16427456_1452768531424523_145574646104159115_n.jpg
Eğer sıklıkla kramp sorunu yaşıyorsanız, sebepleri ve çözüm önerilerini bu yazıda aktaracağım. Orijinal link yazını sonunda olacak :) [ATTACH] Eğer krampla yüzleşmişseniz, muhtemelen o...
20160630_084931.jpg
Hazirandı..Hepimizin gelmesini dört gözle bekledeğimiz o harika doğanın bize sunduğu bisiklet koşulları uygun hale gelmişti.Hoş kendi adıma mevsim yada iklim nasıl olursa olsun aynakol kadanssız...