Türkiye'yi Temsil Eden Sporcular; İthal Türkler !!!

Eray ADALI

Forum Bağımlısı
Tepki
705
Evet... Türkiye bugun tekrar gurur duydu kendiyle... Ve ben bunu canlı yayında da izledim.. gercekten güzel bir performansla 31.10.24'lük süresiyle Elvan 10bin metre bayanlarda Avrupa Şampiyonluğunu Türkiye'ye kazandırdı..

Peki Türkiye gerçekten kazandı mı? HAYIR! bence Türkiye kazanmadı, aksine kaybetti... O kadar hoşumuza gidiyor ki övünmek, iyi şeyler yapmış gibi görünmek kazandık sanırken elimizdekini de kaybeder olduk.

Elvan Abeylegesse '82 doğumlu Etiyopya asıllı bir sporcu... Zamanında (cok uzak degil 10 sene kadar önce) keşfedilmis ve cok komik bir fiyata Türkiye'ye gelmesi sağlanmış.. Daha sonra da hiç görmediği ve görmeyeceği; gerçekte var olup olmadığını bile tam olarak bilemedigimiz bir Türk vatandaşı ile kağıt üstünde evlendirilip CAN soyadını almıs... Ama kimse onu Elvan CAN olarak tanımıyor.. Bugünkü EuroSport programında dahi Elvan ABEYLEGESSE olarak anons ediliyor... Soran olursa Türkiye kazandı.. Kusura bakmayın ama b*k kazandı... Türkiye kaybetti.. Kaybetmeye de devam edecek..

Türkiye kaybetmeye devam edecek.. Neden mi? İşin kolayına kaçmayı öğrendi bir kere spordan sorumlu sorunlular... Kendi ülkesindeki cevherleri keşfedip onları işlemek yerine dışarıdan İthal ediyor artık sporcularını.. Futbol verilebilecek en yaygın örnek buna .Türkçe bilmeyen kişiler; hani bakkala gitse ekmek alacak Türkçesi bile olmayanlar kağıtüstü işlemlerle Türk Vatandaşı yapıldı.. Sonra da Türk Milli takımına alındı.. Ne oldu Türkiye kazandı.. Onun yerine bul bir genç cevheri, işle onu; hem bir Yerli Türk Sporcunu hayaline kavustur hem yeni cevherlerin bulunup işlenmesinin önünü aç... Ama illaki ithal edecegim diyorsan sunu da bil; sen kendi elindeki değerlendirmezsen o eriyip gider toz olur biter..

Korkuyorum. İthal Türkler tüm spor dallarına yayılacak... Tabii bisiklet sporuna da... Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, UCI adıyla Tour of Turkey. Bu sene kaçıncısı yapıldı ama ancak basarıya adım atılabildi.. Takımdan birkaç sporcumuz haric performans vasattı. Ne olacak.?. Cumhurbaşkanlığı federasyonu uyaracak; ne bu cocukların hali takımı adam et.. Federasyon sporcu aramaya mı calısacak? Yetenek Keşfine mi cıkacak? Yoo, bir iki yarış düzenleyecek gözüne kestirdiklerinden, fikirleri kendi fikirlerine de uyuşacak sporcular secerim diyecek...Sıfırdan yetistirmeye yeltenmedikce başarı yüksek olmayacak.. Hobi amaçlı ilgilenilen bir sporda kimse özellikle belli bir yaşı gectikten sonra 1 senede mucizeler yaratamaz... Bir sonraki sene tekrar baskı olacak üstünde haliyle; bu sefer İthal Türk Bisikletciler devreye girecek, yetenek avına cıkmak ya da cevherleri işlemek yerine hazıra konacak, ithal edecek sporcuyu; ya biriyle evlendirecek ya da mecliste oylatıp Türk vatandaşlığına kabul edecek..

Geçtiğimiz haftalarda yapılan Avrupa Bisiklet Şampiyonasında görevli olan bir arkadaşım; Türkiye'yi temsil eden bir bayan sporcunun yarışı "yoruldum" deyip bırakmak istedigini hakeme söyleyişini anlattı.. Tabi o esnada diğer sporcuların ona bakışlarını da.. Acımayla kücümsemenin karışımı bir bakışla bakmışlar sporcumuza.. Kim oldugunu, yarışı devam edip etmedigini bilmiyorum ama yine de üzülüyorum. Cünkü biliyorum Türkiye'de ne bayan bisikletciler var o yarışın hakkını verebilecek.. En basitinden forumda bir hafta kadar önce bir bayan üye; 15 yaşlarında oldugunu ve profesyonel anlamda bisikletle ilgilenmek istedigini yarışmalara katılmak istedigini belirtmisti, ama ne yapması gerektigini bilmiyordu.. Bilmiyordu cünkü federasyon ilgilenmiyordu ve bilgilendirmiyordu...

Bu Elvan'a karşı yazılmış bir yazı değildir. Kafatasçılık da değildir amacım. Sadece Yetkililerin sporcu edinme yöntemlerine karşı olan bir eleştiridir. Yakında hangi dalda olursa olsun bizi temsil eden takımlarda 1 tane Yerli Türk olmayacak, İthal Türkler bizi temsil edecek.. Bizim işlenmemiş cevherlerimiz ise çürüyüp yok olmaya mahkum olacak... Ee onlar da haklı; Bu devirde kim uğraşır ki sıfırdan bir sporcu yetistirmeyle burada zaten yetişmişi var!

eRay ADALI

Scudo

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
Arkadaşım bütün dediklerine katılıyorum. Ben Elvan'ın Can soyadını aldığını bilmiyordum. Sen dedin Euro Sport'ta Can diye söylemiyorlar adını diye. Yabancı kanalları geçtik Türk televizyonu bile Can soyadıyla anons etmiyor ki haberler olsun spor kanalları olsun hepsi gene kızlık soyadını kullanıyor.

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
katılıyorum, antrenör getirirsin anlarım, derim ki bilmediklerimizi öğretecek( tabi bunun yerine Türk antrenörlerin asistan coach olarak dışarıda yetişip gelmesi de olabilir) ama çakma milli sporcuyla başarı çok anlamlı değil. Sadece geçici olarak ülkenin adını duyuruyor, ama ulusu tanıtmıyor.
Düşünün Yugoslavlar, Amerikalılar Basketbolda nasıl ekol oldular, şimdi bu spor dalları anılınca aklımıza bu uluslar geliyor, bir zamanlar Güreş dendiğinde Türklerin akla geldiği gibi ama artık uluslar yarışmıyor birbiriyle, sadece reklam ön planda ve bu noktada spor önemli işlevlerinden birini yitirmiş oluyor.
Elvan' ı da tebrik etmek gerek bu arada.

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
Elvan her başarılı sporcu gibi tabiki tebrik ediliyor ancak başındakiler....