Türkiye’nin İlk Kadın Öğretmeni

Nedret Günaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
3.629
ATATÜRK’E VERDİĞİ SÖZÜ TUTARAK ÖĞRETMEN OLDU

Refet Angın, Atatürk ile ilk kez 2 Eylül 1928′de Gelibolu’ya gelişi sırasında karşılaşır. Yurt genelinde başlattığı yazı inkılabı gezileri kapsamında Gelibolu’ya uğradığı sırada Atatürk ile karşılaşan Angın, o sırada ayağının tökezlemesi sonucu yere düşer. Atatürk de Angın’ı yerden kaldırıp yanaklarından öptükten sonra, “Acıdı mı kızım ?” diye sorar. Angın ise, “Hayır acımadı” cevabını verir. Atatürk, “Büyüyünce öğretmen mi olmak istiyorsun?” diye sorar. Angın ise, “Evet öğretmen olmak istiyorum” der.
Angın’ın Atatürk ile ikinci karşılaması ise Edirne’deki Kız Öğretmen Okulu’nda okuduğu sırada gerçekleşir. Atatürk’e buket sunma görevini alan Angın, çiçekleri verirken, “Ben size verdiğim sözü tuttum ve öğretmen oluyorum” der. Atatürk, Angın’a dikkatlice bakar bakmaz, onun Gelibolu’daki ayağı tökezleyerek yere düşen küçük kız olduğunu anlar ve, “Söyle bakalım ne öğretmeni olmak istiyorsun?” diye sorar. Matematik öğretmeni olacağını söyleyen Angın’a Atatürk, “Hayır, sen Tarih öğretmeni olacaksın. Çünkü gençlerimize tarihlerini öğretmek önemli bir görevdir” der. Bunun üzerine Angın da Tarih öğretmeni olmaya karar verir.
Hastalanıncaya kadar 78 yıl eğitim camiasına hizmet verdiği öğrenilen Angın, diplomasını da Atatürk’ün elinden alır. Tarih öğretmeni olarak göreve başlayan Angın, Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen Türk Tarih Kongresi’ne Gelibolu Ortaokulu Tarih öğretmeni delegesi olarak katıldığı sırada, kendisini Atatürk ile tanıştırmak isterler. Atatürk’e çok zeki, bilgili ve kültürlü bir bayan tarih öğretmeni olduğunu ve kendisiyle tanıştırmak istediğini söyleyen Afet İnan, Atatürk’ten “Geç kaldın, ben onu çocukken
tanıdım” cevabını alır. Angın’ın Atatürk ile olan diyalogları o ölünceye kadar devam eder.
Bugün nefes darlığı ile yatmakta olduğu hastanede halen ağzından Atatürk’ün adını düşürmeyen ve anmadan gün geçirmeyen Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın öğretmeni ve Milli Eğitim Bakanlığı Onursal Danışmanı Refet Angın, o günleri de çok özlediğini belirtiyor.
İHA

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kadın öğretmeni ve Milli Eğitim Bakanlığı Onursal Danışmanı Refet Angın (94), tedavi gördüğü Bahçelievler Özel Hizmet Hastanesi’nde Öğretmenler günü kutlamak için bu akşam ziyaret ediyoruz.

hastane yetkilileri ile yaptığım görüşme neticesinde ziyaretimizin mümkün olduğu ve istenirse çiçek dahi getirebileceğimizi belirttiler.
imkanı olan tüm dostlarımızı yanımızda görmek isteriz.

ziyaret saatimiz 20:00

irtibat numaram
0535 761 4007

hastane ulaşım bilgileri
Adres : Merter-Bahçelievler E-5 yanyolu, Eserkent yanı, Bahçelievler / İSTANBUL
Telefon : (0212) 444 8 111
(0212) 557 70 70
Faks : (0212) 505 08 37
(0212) 507 48 63
(0212) 641 35 25
Topkapı'dan Bakırköy istikametine gelirken 2 seçenek var.
1- Cevizlibağ'dan gelirken Merter-Güngören tabelasını görünce sağ yan yola girilir. Direk ilerlendiğinde 1,5 km sonra hastaneye ulaşım sağlanmış olur.
2- E-5 transit yolunda Bahçelievler tabelasını görünce Ömür Plaza'nın yanından girilir. Mecburi istikamet yönünde, hastane tabelaları takip edilerek hastaneye ulaşılır.

Havaalanı istikametinden Topkapı istikametine giderken Ataköy-Şirinevler kavşağını geçtikten sonra sağ yan yola girilir. Bahçelievler tabelasına yönelik olarak İncirli köprüsünün altından Bahçelievler girişine geldikten sonra ilk sağdan girilir( hastane tabelası görülecek). Mecburi istikamet yönünde hastane tabelaları takip edildiğinde ulaşım sağlanır.

Scudo

Admin

Yönetim Kurulu
Tepki
2.903
Bizden de selam, saygı ve sevgilerimizi iletirseniz öğretmenler gününü canı gönülden kutladığımızı söylerseniz çok seviniriz.
Sizleride tebrik ediyorum ayrıca bu nazik davranışınızdan dolayı.

ayhan248

Forum Bağımlısı
Tepki
1.402
öğretmenler gününüz kutlu olsun.:)

nighteagle1

Forum Bağımlısı
Tepki
1.002
tüm öretmenlerimize minnettariz, saygi ve sevgilerimizle.

Nedret Günaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
3.629
arkadaşlar

bu akşamki etkinliğimizle ilgili olarak radyo kanalı numberone fm'e canlı olarak bağlandım ve duyurumuzu medya aracılıgı ile'de yayınlamış olmanın mutluluğu içindeyim.

imkanı olan herkesi bu etkinliğimize bekliyorum.

mcaliskan23

Forum Bağımlısı
Tepki
239
Bizler adına tüm Türkiye nin sevgi ve saygılarını da iletin lütfen, teşekkürler...

ZekiAlper

Forum Bağımlısı
Tepki
1.515
İsim
Antalya Downhill Özel Antrenör
Bisiklet
Specialized
Tarihimizin farkına varmamızda bizlere yardımcı olan ögretmenlerimize aynı Refet Angın Hanım gibi saygılarımızı ve sevgilerimizi sunar ögretmenler gününüzü kutlarız:)

Nedret Günaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
3.629
arkadaşlar ben çıkıyorum,

kucak dolusu sevgi ve saygılarınızla birlikte yüreklerinizide gönderdiğinizi kendisine iletecek olup
katılmak isteyen tüm herkesi hastane önünde bekliyor olacağım.

sevgilerle

kayhan1907

Daimi Üye
Tepki
454
merhaba arkadaşlar yazıyı ancak gördüm ve çok duygulandım. Ne kadar güzel bir iş yapmışsınız ellerinize sağlık . Bu yaşam öyküsünü duymuştum fakat hala hayatta olduğunu bilmiyordum. Geçmişimizle bağımızı kopararak geleceğimizide çöpe atıyoruz. Bu düşünceli davranışınız için tekrar candan teşekkür ettiğimi bilmenizi isterim.