Türkiyenin En Batı Noktasına Hep birlikte Şehitlerimiz İçin Gidiyoruz!

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında SametAksuoğlu tarafından paylaşıldı.

 1. SametAksuoğlu

  SametAksuoğlu Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  30 Nisan 2005
  Mesajlar:
  609
  Beğeniler:
  476
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Çanakkale turumuzun taslağı ortaya çıkmaya başladı. Programı siz saygıdeğer bisikletlilere de arz ederek fikirlerinizi almak ve tur paralelinde tertip etmeyi düşündüğümüz büyük bir organizasyonda da sizleri de aramıza alarak hep birlikte büyük bir organizasyona ön ayak olmak istiyoruz. Yapılacak tüm şeyler, biz duyarlı bisikletçilerin etkinliği olarak anılacaktır!

  Marmara Üniversitesi Bisiklet Kulübü -MÜBİK- olarak işte bu sene ki "18 Mart Şehitler Günü" programımız;

  *15 Mart pazartesi istanbuldan çıkacak, 16 ve 17 Mart boyunca günde en az 100 km yapacak şekilde, marmara denizinin kuzeyinden, buna dağ ve köy yolları yani Uçmakdere, Şarköy gibi noktalar da dahil olmak üzere yol alacağız. 17 Mart akşamı eceabat da olmuş olmamız gerekiyor.

  *18 mart perşembe gününüyse resmi törene katılım ve şehitliklerin gezilmesi işine ayıracağız.

  *19 mart cuma Gökçeada, 20 mart cumartesi günüyse Bozcaadayı gezeceğiz. ya da sadece gökçeada da kalarak, türkiyenin en uç noktası olan ince burun mevkine yakın bir noktada 2 günlük kamp kuracağız.

  *21 mart pazar bisikletleri otobüslere yükleyerek yeni hafta başlamadan Çanakkale'den İstanbula geri dönmüş olacağız, gönül ister ki dönüşü de bisikletlerle yapalım ancak malumunuz bizler öğrenciyiz, vize haftamız başlamış oluyor ...

  yolumuz boyunca bize destek çıkacak, eşlik edecek ve özlellikle biz öğrencilerin kafasında büyük soru işaretleri oluşturan konaklama konusunda kolaylık sağlayacak bisikletseverler hatta bir anlamda vatanseverler arıyoruz.

  ****İŞTE ASIL KONU
  bunun paralelinde gerçekleştirmeye çalıştığımız bir diğer etkinlikse "18 Mart Şehitler Günü" kapsamında icra edilen Anma töreni etkinliklerine, yurdun dört bir yanındaki üniversite ve diğer bisiklet kulübü ya da fahri pedalseverlerin BİRLİKTE/aynı anda katılımını sağlamak. 18 Mart gününü törenlere katılımla geçirdikten sonra, takip eden günü Gökçeada ya da Bozcadaya geçerek ( ya da her ikisine ayrı ayrı) 2 günlük doğa ile iç içe, mangallı, şiirli, sözlü bir kamp organize etmek istiyoruz!

  Ülkenin en batısı olan gökçeadadan bahsediyoruz! Doğa ile iç içe olmasını geçtim, Şehitleri anmak için ülkenin en batısına, "ince burun"a, bir anlamda yunanistanın dibine kamp kurup onuncu yıl marşı söylemenin, her ne kadar biz bir şey ifade etmeye çalışmasak da vereceği mesaj gayet açık ve net olacaktır.

  Geçen sene Çanakkaleye gittiğimde bir çok bisikletçinin var olduğunu ancak çoğu durumda en fazla "doğru düzgün" 10 tanesinin bir araya gelebildiğini gördüm. Görende Çanakkaleye bisikletle gelmiş bir kaç kişi var sanacak. Bizim yapmak istediğimiz Çanakkale'ye gelenlerin büyük bir kitle olduğunu, bu kitlenin ise sadece sporcu olmadığını gösterebilmek. Aksine tüm zor şartları göz önüne alarak, heybesini çadırını bisikletine yüklemiş ve şehitlerini anmak için bilmem nerelerden pedal çevirmeyi göze almış Ahmeti, Mehmedi, Fatmayı göstermek istiyoruz!

  Bisikleti sadece bir spor değil, bisikletlileri hep birlikte bir "kitle" olarak ön plana çıkaracak, bisikleti de bir yaşam biçimi, bir ifade aracı olarak göstermeye çalışacağız.

  Düşünün, tüm üniversitelerin bisiklet kulübü öğrencileri, diğer bisiklet gurupları ve diğer tüm oluşumlar... heybeleri çadırları yüklenip yollara dökülmüş, 18 mart "şehitler günü" kapsamında abideler önünde buluşmak için söz kesmişler...
  ve o gün gelip çattığında ülkenin dört bir yanından 5 erli, 10 arlı olarak çanakkaleye pedal çeviren sayısız bisikletçi, bir anlamda vatansever, hep birlikte şehitlerine karşı görevini yerine getirmek adına tek bir paydada buluşmuş...

  Tören kapsamında her sene oraya giden ve artık bir önceki seneden farklı bir haber bulma hevesi içinde olan basın mensupları, bizi, yani menşei pek de belli olmayan, daha çok sadece "bisikletliler" olarak dikkat çeken kitleyi görünce ne yapacaklar... Yanımıza merakla gelen muhabirlere arkamızdaki yüze aşkın bisikletli fonu önünde amacımızı, şehitlerimize olan saygımızı ve ertesi gün yapacağımız ada buluşması projesinden bahsedeceğiz. bisikletten, biz bisikletlilerden bahsedeceğiz!

  Geçen sene istanbuldan çanakkaleye gidecek üniversiteli bir gurup bulamadığımdan Kocaeli (koubisiklet)den arkadaşlarla seyahat etmeye karar verdim; onlarla pedallamaktan asla gocunmadım aksine büyük bir keyif aldım ancak bu durum, 2010 kültür başkenti istanbul için bir ayıptır. yahu özel okullarıda katarsak bir rivayete göre 50 ye yakın üniversite var bu şehirde... Kaldı ki ben Kocaeli bisiklet külübüyle yolda ilerlerken eskişehirden, izmirden ya da erzincan dan arkadaşlarla karşılaştım. karşılaştım ama bir organizasyon ve haberleşme girişimi olmadığı için çuvalladık. Karşı yönden gelen üç kişi, biz yedi kişi, eskişehirden gelen iki arkadaş ya da izmirden gelenler falan yahu hepimiz bir araya gelsek bile o anda dahi ( geçen sene) kitle düzeyine ulaşacak ve bisikletlerle söz söyleyebilecek, tavır koyabilecek düzeye ulaşacaktık. Kitle düzeyine gelmeden hiç kimse üç beş bisikletliyi kolay kolay kaale almıyor.

  Gelin bu sene farklı olsun... hep beraber, el ele vererek büyük bir projeye imza atalım.

  bir afiş düşünün, bir bisikletli, yolda ilerliyor, bisikletin ardından dalgalanan türk bayrağı...
  afişin altında bir yazı...
  ŞEHİDİM EMANETİN ŞEREFİMDİR...
   
 2. STORMER

  STORMER Onursal Üye

  Kayıt:
  11 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.889
  Beğeniler:
  3.249
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Yolunuz acık gucunuz tam olsun :in: :in: :in:
   
 3. ErdoganKesgin

  ErdoganKesgin Bisikletkolik

  Kayıt:
  4 Ocak 2007
  Mesajlar:
  1.293
  Beğeniler:
  1.153
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  yolunuz ve gözünüz açık olsun, dalgın olmayın ve birbirinizi kollayın, unutmayın grup sürüşünde tek göz vardır o göz tüm gruba aitdir.
   
 4. Tolga Gürgün

  Tolga Gürgün Onursal Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2005
  Mesajlar:
  1.725
  Beğeniler:
  2.385
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
 5. kizak

  kizak Forum Bağımlısı

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  18 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  900
  Beğeniler:
  1.984
  Şehir:
  Balıkesir/Akçay
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  :in: Sevgili arkadaşım çok güzel bir gezi olur inşallah.Aynı amaçlı geziyi Akçaydan bizde planlıyoruz.Bana aktarılan önerileri ama daha evvel bu geziyi gerçekleştiren arkadaşlar ama Çanakkaleli bisikletçi arkadaşların tavsiyeleri inşallah sanada ulaşır Çanakkalede görüşmek üzer hoşçakal sevgiler saaygılar:in:
   
 6. Hakan Eşme

  Hakan Eşme Bu muydu Yaşam? Hadi Öyleyse Bir Kez Daha!!!

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  27 Şubat 2008
  Mesajlar:
  1.771
  Beğeniler:
  6.163
  Şehir:
  Keşan
  Adı:
  Hakan EŞME
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Yolunuz açık olsun. Programınıza uygun olabilirse Keşan Bisiklet Grubu olarak da katılabiliriz.
  Tek sorun o tarihlerde bölgede çok fazla özel ve resmi araç olacağı, korumalar, konvoylar, polisler...
   
 7. #7
  SametAksuoğlu

  SametAksuoğlu Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  30 Nisan 2005
  Mesajlar:
  609
  Beğeniler:
  476
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  bu yaptığımız bir ilk değil, her yıl ülkenin dört bir yanından insan bisikletinin ardına türk bayrağını çekip çanakkaleye pedallıyor. buadaki asıl konu, tüm bu pedallayanları geçen senelere nazaran daha bir organize halde bir arada görebilmek. biz marmara üniversitesi bisiklet külübü, attilla bisiklet, delta bisiklet...vs istanbuldan bir den fazla kafile yola çıkıyor...

  Aynı şekilde Kocaeli, İzmir, Akçay, Keşan, Ankara, Eskişehir, Antalya, Samsun... gibi yurdun dört bir yanından ama 2 ama 11 kişilik guruplar, çoğu durumda birbirinden habersiz halde pedallayarak Çanakkaleye geliyorlar. Bu sene de bu guruplar bisikletlerine heybelerini yükleyip yollara döküecekler. Ancak bu sene farklı olarak gelin birbirimizle kordine halde yollara dökülelim. yollarımız kesişsin, birbirimizi karşılayalım, belli rotalarda birlikte pedallayarak guruplar arası dostluk, kardeşlik bağlarımızı güçlendirelim, birbirimizi tanıma fırsatı yakalayalım. bırakın gurup, oluşum, dernek adlarını, 18 mart şehitler günü kapsamında bisiklet; tek bir paydada buluşmamızı sağlayacak üst bir meta haline gelsin.

  bu bağlamda bu konu başlığı ya da değerli büyüklerimin organizsyonu sahiplenmesi durumunda daha başka bir kanal üzerinden çanakkalye pedallayacak guruplar olarak birbirimizin iletişim, yola çıkış tarihi, güzergah gibi bilgilerini ortaya dökelim.

  burda amaç 18 mart günü gelip çattığında, kameralar abideyi ve orada duygulu anlar yaşayan insan selini gösterirken, yüzü aşkın bisikletliyi abidenin önünde/ çevresinde turlarken gösterebilmek...
   
 8. #8
  SametAksuoğlu

  SametAksuoğlu Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  30 Nisan 2005
  Mesajlar:
  609
  Beğeniler:
  476
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  geçen sene de buna benzer bir konu açıldı ve sonuç çıkmadı! kulüp, firma, dernek kabuğunuzu bir kenara sıyırıp atmazsanız bu sene de bir bir adım atılacağa benzemiyor. A gurubu ayrı, B derneği ayrı, C topluluğu ayrı yol alıp turlarını tamamlayacaklar. Ama işte gelin bu sefer ortak buluşma yeri ve saati belirleyelim, bi geri çıkıp tablonun bütününü görme fırsatı tanıyalım kendimize...

  https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=46754&highlight=18+mart+%FEehitleri+anma

  https://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=38252&highlight=18+mart+%FEehitleri+anma
   
  İrfan Aşıroğlu ve bullshark bunu beğendi.
 9. bullshark

  bullshark Kıdemli Üye

  Kayıt:
  23 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  262
  Beğeniler:
  135
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  Samet arkadaşıma katılıyorum. Bu işi dernek veya grup adına değilde bisikletliler adına yaparsak ve herkes elini taşın altına koyarsa çok büyük bit kitle elde etmiş oluruz. ki buda Şehitlermize verdiğimiz değeri herkesin anlamasına yeter. İnsanların sadece kendi güçlerini kullanarak Şehitleri anmaya gelmeleri herkesin dikkatini çanakkaleye çekecek. Verdiğimiz emek sadece Türkiye'den değil yurtdışındanda ilgi toplayacak onlarda anlayacaklar nasıl bir milli duygu ve düşünce içerisinde hareket ettiğimizi...
   
  İrfan Aşıroğlu bunu beğendi.
 10. Burak ERDEM

  Burak ERDEM Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Ocak 2010
  Mesajlar:
  11
  Beğeniler:
  8
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  İstanbulda okuyorum. Bisikletimi taşıma sorunundan dolayı İstanbul'a getiremedim. O zamana kadar bisikletimi getirebilirsem ve vizelerim olmazsa bu tura mutlaka katılmak istiyorum. Daha önce uzun yol deneyimim olmadı ama o grup olarak gidileceği için fazla yorulmayağımı düşünüyorum. Gelemesem de sizleri destekliyorum. Yolunuz açık olsun.

  Ayrıca şu yazıya hayran oldum.


  bir afiş düşünün, bir bisikletli, yolda ilerliyor, bisikletin ardından dalgalanan TÜRK bayrağı...
  afişin altında bir yazı...
  ŞEHİDİM EMANETİN ŞEREFİMDİR...
   
 11. bullshark

  bullshark Kıdemli Üye

  Kayıt:
  23 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  262
  Beğeniler:
  135
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  hangi üniversiteden olduğunu belirtirsen iyi olur. marmara üniversitesi bisiklet kulübü olarak o hafta olan sınavlarımız ertelenecek yok yazılmak gibi bir sorun olmayacak!
   
 12. #12
  SametAksuoğlu

  SametAksuoğlu Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  30 Nisan 2005
  Mesajlar:
  609
  Beğeniler:
  476
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  face1tr@gmail.com adresine iletişim bilgilerini geçersen sevinirim. okuduğun okul, bisikletinin marka/ modeli, şuanki durumunu...

  şimdiden sahil şeridinde antrenmanlara başla derim, elbette hızlandığımız noktalar da oluyor ancak genellikle 20 km yi sabitlemeye çalışıyoruz. birbirimizi bekliyoruz, kuruyemişimizi, suyumuzu paylaşıyoruz...vs hep birlikte pedallamanın keyfini çıkartıyoruz.
   
 13. mehmet özbay

  mehmet özbay Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  1 Ocak 2007
  Mesajlar:
  764
  Beğeniler:
  328
  Şehir:
  mersın
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  kardeşim bu anlamlı günde yanınızda olmak isterdim ama gönlümüz sizinle yolunuz açıkolsun saygılar baymekanik mehmet özbay
   
 14. kizak

  kizak Forum Bağımlısı

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  18 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  900
  Beğeniler:
  1.984
  Şehir:
  Balıkesir/Akçay
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  İrfan Aşıroğlu bunu beğendi.
 15. kizak

  kizak Forum Bağımlısı

  Yaş:
  60
  Kayıt:
  18 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  900
  Beğeniler:
  1.984
  Şehir:
  Balıkesir/Akçay
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Düşüncenize yürekten katılıyorum 18 Martta o havayı solumak ,o anı canlı yaşamak tabiiki bambaşka .Akçaydan ,Edremitten ,Burhaniyeden Balıkesirden Katılım olursa bizde 18 Martta sıkıntıda olsa orada olmak .Bakalım Her şeyin hayırlısı.Şayet gelen olmazsa ben tek başıma geleceğim.:) saygılar
   
  İrfan Aşıroğlu bunu beğendi.
 16. #16
  SametAksuoğlu

  SametAksuoğlu Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  30 Nisan 2005
  Mesajlar:
  609
  Beğeniler:
  476
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  belki yolun belli bir bölümünü tek pedallayacaksınız ancak yalnız olmayacaksınız...

  gelibolu ve hatta gökçeada da hep berabar olacağız...
   
  İrfan Aşıroğlu ve kizak bunu beğendi.
 17. İrfan Aşıroğlu

  İrfan Aşıroğlu Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Eylül 2009
  Mesajlar:
  272
  Beğeniler:
  590
  Şehir:
  Çanakkale
  Bisiklet:
  Whistle
  Seviye:
  Bende bir Çanakkalelı olarak Malesef 18 mart gunu polis ve jandarma korumasından adım atacak yer olmuyor.Birde gunu bırlık Gökceada ve Bozcaada turu günü bırlık imkansız.Tamam aslında bozcaada kucuk bır adamız ben 2009 yılnda 15 kez turladım ama keyıf alarak yapmak lazım tam tur 44km 105 dakıka gıbı hıc durmazsan turlayabılırsın.Gökceada turu en az 3 gun oda tam gezecem dersen 3 gunde yetmez, çunkı coğrafı bakımdan çok engebelı yollar.Ama yınede cesaretınıze hayranım benım gıbı bır cılgın buraları tek başıma dolastım aslında güzel bır organısazyonla neden olmasın.

  Selamlar
   
  kizak ve Timukan Karaca bunu beğendi.
 18. İrfan Aşıroğlu

  İrfan Aşıroğlu Kıdemli Üye

  Kayıt:
  27 Eylül 2009
  Mesajlar:
  272
  Beğeniler:
  590
  Şehir:
  Çanakkale
  Bisiklet:
  Whistle
  Seviye:
  Merhabayın Arkadaşlar,
  Profil resımlerınızı tanınır bır şekılde koyarsanız memnun olurum.
  Aslında son zamanlarda foruma gıremıyorum.Konuda gonderemedım.
  Aslında güzel bır ekıp olusturmak lazım bende il dısı cıkmayı planlıyorum nisan ayı ortaları olabilir.Aynı yerler sıkmaya başladı.

  Selamlar
   
  kizak ve Timukan Karaca bunu beğendi.
 19. İlyas ŞANLI

  İlyas ŞANLI Onursal Üye

  Kayıt:
  9 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.730
  Beğeniler:
  1.048
  Şehir:
  Samsun
  Seviye:
  Çanakkale Şehitliğimiz,tarihini bilmek isteyen herkesin görmesi gereken yerlerin en başına gelir.Bisikletle güzel bir tur zaten mükemmel olur.Yolunuz açık olsun...
   
  kizak ve İrfan Aşıroğlu bunu beğendi.
 20. #20
  SametAksuoğlu

  SametAksuoğlu Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  30 Nisan 2005
  Mesajlar:
  609
  Beğeniler:
  476
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:

  bozcaada ya da gökçeada ... sanırım ikisinden birini tercih etmemiz gerekecek. çadırlı kamp da aklımızın bir ucunda ancak sezonun kapalı olmasından dolayı bozcaada ya da gökçeada da bize çok az bir ücretlekonaklama, yeme içme imkanı sunacak küçük oteller, pansiyonlar, ada sakinleri olabilir.

  geçen sene 18 mart günü eceabat dan abideye doğru ilerlemeye kalktığımızda, bizim için de en büyük problem jandarma kontrol noktaları ve otobüs garına dönmüş, insanların arabalarını bırakarak yürüdüğü yollar olmuştu. hatta yoğunluktan dolayı bize geçiş izni vermemeyi kafasına koyan jandarma, bisikletlerimizin ardında dalgalanan türk bayrağının hatrına telsizden bizi kontrol noktalarında durdurmamaları yönünde ekip arkadaşlarına anons geçmişti:)

  şimdi düşünüyorum da, pazartesi yerine pazar günü yola çıkılarak, 17 mart gününü gelibolu yarımadasının gezilmesi işine ayırabiliriz. haa tabi 18 mart günü de trafiğe inat abideye yine de pedallarız ancak heryeri gezdiğimiz için bu pedallama daha çok törene katılmak ve yayın yapan televizyonlara "bisikleti" göstermek adına olabilir. yani fazla da kendimizi yormayız, akşamki gemi ile de bozcaada ya da gökçeadaya geçer, 2 günlük ada maceramızı da tamamladıktan sonra istanbula geri döneriz.