Türkiye'de bisikletin yeri

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Ahmet Can Yakışır tarafından paylaşıldı.

 1. Ahmet Can Yakışır

  Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  8 Kasım 2008
  Mesajlar:
  734
  Beğeniler:
  1.021
  Şehir:
  Denizli
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  arkadaşlar; az önce itü sözlük'te yazmış olduğum bir giriyi sıcağı sıcağına buradan da paylaşmak istedim. yazının asıl hedef kitlesi; genel halkımızın içinde en azından bir sözlükte yazarlık yapabilecek kadar bir birikim seviyesine ulaşmış kişler. buradaki başlık altına yazılacak cevaplar içinde öne çıkan cümleleri de alıntı olarak itü sözlük'teki girime eklemeyi düşünüyorum.

  daha fazla uzatmadan, yazının kendisine geleyim:  başlık: bisiklet

  giri:

  "bitpazarından 50 liraya alınan demir gövdeli örnekleri yüzünden itilip kakılır, aşağılanır halkın gözünde.

  sadece çocuklara yakıştırılır. 18 yaşını geçmiş birini bisiklet üzerinde görünce "ehliyet alsana, kazık kadar oldun hala bisikletle geziyorsun" denir.

  gerçek bir bisiklet olan, gerçek bisikletçiler için üretilmiş bir makineye sahip olduğunuzda; fiyatını öğrenenler hemen "o paraya elektrikli bisiklet alırdın, scooter motor alırdın, niye paranla rezil ediyorsun kendini" diye konuşmaya başlar. anlatamazsınız, kafaları almaz (bu giriyi okuyan insanların da yüzde sekseninin anlamasını beklemiyorum zaten).

  üzerinde forması, kafasında kaskı, uv filtreli güneş gözlükleriyle havayı yararak ilerleyen bir bisikletçi görünce turist zannedilip "helllooooo" diye arkasından bağrınılır.

  gerçekten turist olanlar sakin bir anadolu bozkırında kamp kurduğunda; 3 tane o...ç...nun saldırısına uğrar. kadın seralara doğru kaçıp kendini kurtarır, adam feci dayak yer, paraları gasp edilir, psikolojileri bir daha bisiklete binmelerine müsaade etmeyecek kadar bozulur.

  senin benim gibi insan bisiklete binmiş yol kenarında sakin sakin ilerlerken; arabayla arkasından sinsice yaklaşılır ve tam yanından geçerken korna uzun uzun öttürülür, camdan "heeaaaoooyyyyy!!!11" diye bağırılır, korkutup düşürülmeye çalışılır, bir insanın uçuruma yuvarlanması ya da kaldırım kenarına kafasını çarpması eğlence malzemesi yapılır.

  otomotiv ve modifiye kenti bursa'da yaşayan bir internet kullanıcısı; kafalarında kaskları ve gözlerinde renkli-aynalı güneş gözlükleriyle dolaşan bisikletçilerin bu "artistliklerine" karşılık, arabayı üzerlerine sürerek korkutmak suretiyle defalarca kez eğlenmiş olduğunu, bir internet sitesinde büyük bir gururla dile getirmiştir. devamında gelen, gayet aklı başında tepkilere karşı; "sakın yolda karşıma çıkmayın" diye tehdit savurmaya da devam etmiştir.

  yine aynı bursa'nın bir sahil beldesinde; alkollü halde arabaya doluşmuş 2 kız 2 erkekten oluşan bir tayfa, gecenin bir yarısı sırf zevk için yol kenarında kendi halinde ilerleyen bir bisikletçiyi ezerek ölümüne sebep olmuştur.

  ***

  kıssadan hisse; türkiye koşullarında birçok aykırı eylem gibi; yollarda bisikletle dolaşmak da akıllı işi değildir. kafasında bir arıza bulunmayan hiç kimseye, güvenlik sebeplerinden ötürü bisiklet tavsiye edilmez.

  bu ülkede bisiklet sürmek için manyak olmak gerekir. yaya yolu, bisiklet yolu, taşıt yolu, kaldırım, boş arsa diye ayırmadan; boş bulunan her zemine tereddütsüz dalmak gerekir. ağır akan trafiğin içinde, arabaların arasında makaslar atarak ilerlemek, bir yandan da her an açılacak kapılara karşı uyanık olmak gerekir. sinyal vermeden ani hareketlerle yön değiştiren arabaların altında kalmamak için gözünü bir an bile yoldan ayırmamak gerekir. ani gelişecek durumlarda en keskin manevraları bile yapabilmek için; panik fren, yana ve arkaya bakarak gitme, arka kaydırma, ani hızlanma, atlama, zıplama, vb. bütün akrobatik hareketleri bilmek gerekir. hem üzerinize sürüp, hem de küfreden sürücülerin gözünün ta içine bakarak sele borusunu yerinden söküp havada sallamak, gerektiğinde o boruyu hakkını sonuna kadar vererek kullanmak gerekir. onca trafikten, kalabalıktan, egzoz dumanından kaçıp da kendinizi dağlara vurduğunuzda bile; ıssız yerlerde dolaşan iki ayaklı hayvanlara karşı tetikte olmak gerekir.

  türkiye'de bisikletçi olmak, işte böyle birşeydir..."

  http://www.itusozluk.com/goster.php/bisiklet/@7423318
   
 2. Serkan Akgün

  Serkan Akgün Üye

  Kayıt:
  5 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  70
  Beğeniler:
  19
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Çok güzel bir entry olmuş Ahmet kardeşim...
  Hepimizin derdine tercüman olmuşsun,
  Buradan bir daha teşekkürler, zevkle okudum... bir o kadar da dehşetle...
   
 3. KIVANC YILMAZTURK

  KIVANC YILMAZTURK Kıdemli Üye

  Kayıt:
  7 Nisan 2011
  Mesajlar:
  355
  Beğeniler:
  188
  Şehir:
  Lüleburgaz
  Seviye:
  Öncelikle gerçekten çok güzel bir yazı olmuş sizi canı gönülden tebrik ediyorum ve maalesef bu olaylar bu ülkede çok yaygın ve gerçekten utanıyorum böyle insanlarla aynı ülkede yaşadığımdan dolayı...

  Türkiye'de bisikletle uzak bir yere gitmek istediğinizde arkadaşlarınız belkide aileniz olum manyak mısın sen bisikletle oraya nasıl gideceksin diye saçma saçma konuşurlar ve canınızı sıkarlar anlatamazsın insanların dünyayı gezdiğini o bisikletle....

  Türkiye'de bisiklet gören 3 - 5 densiz ileride bir bakkal bulur gider un alır sırf bisikletlilerin yanından geçerlerken o un paketini patlatırlar o bisikletçiler düşer yaralanır o 3 -5 densiz ise kahkahalar atarak uzaklaşırlar hiç bir şey olmamış gibi...

  Türkiye'de kadınlar veya kızlar bisiklet süremez laf atarlar uzun tura çıkamazlar taciz ederler tecavüz ederler belki de öldürürler...
   
 4. Doğukan Aksu

  Doğukan Aksu Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  2.127
  Beğeniler:
  4.036
  Şehir:
  Ankara / Çankaya
  Seviye:
  Ahmet fikrine yorumuna sağlık. Güzel bir yazı olmuş fakat "anlayana" Anlayanda yine biz ve bizim gibiler olacak. Bu görüşte, mantıkta asla değişmez o paraya motor alırdım, ikinci el bir araba alırdımcılar her daim olacaktır.
  Tekrar tekrar fikrine sağlık.
   
 5. Ender Piyale

  Ender Piyale Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  246
  Beğeniler:
  73
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Hoşgörüsü sıfır bir ortamda farklı olmak her zaman sıkıntı yaratır.
  Bisiklet vs ne olursa olsun işin özü budur. Empati kuramayan bireylerin götürüleri...
   
  Ahmet Can Yakışır bunu beğendi.
 6. Derya Keçeci

  Derya Keçeci Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.748
  Beğeniler:
  4.303
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Derya
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Uçurumun kenarında yanına sinsice yanaşılıp "Hiayyyyyt" diye bağırmak suretiyle düşürülmeye çalışılmış bir kişi olarak-ki bu olay bir hafta önce Kuşadası-Söke yolunda meydana gelmişti-neler gördük neler.
  Gelinliğiyle dünya turuna çıkan Pippa Bacca'nın tecavüze uğrayıp öldürüldüğü bir ülkede yaşıyoruz.Sevgili gençler;değil mi ki bisiklet'i seçtiniz,gözünüzü dört açacaksınız.
  Forumda olsun sıradan yaşamımızda olsun,ülkemizin dört bir yanında,hiç tanımadığı insanlara kapısını açan,yardımcı olan,ekmeğini paylaşan ülke insanımızı biz yakından tanıyoruz.Tanıyamadığımız ,bu insanlıktan çıkmış,gözü dönmüş,ruh halleri tamamen bozuk ,evrimleşememiş primatlar.Son yaşadığım olay gerçekten de ruh halimi bozdu.40 yıldır sayısız olumsuzlukla karşılaşmama rağmen,hiç biri beni öldürmeye çalışmamıştı.İşlerin bu raddeye gelmesi inanılmaz.Gözü dönmüş makakların kendi yaptıklarıyla yetinmeyip,internet sitelerindeki yuvalarından da zehir saçmaya devam etmeleri ise,zaten anlamakta güçlük çektiğimiz bu ruh halinin,iyileştirilemez bir deliliğe dönüşmüş olduğunun en bariz kanıtı.Bir bisikletliyi düşürmek için çok ta uğraşmaya gerek yok.En temel fizik kanununa göre,bisikletin bizzati kendisi,sürekli olarak düşmeye çalışır.Bisikleti iki tekerleği üzerinde tutan şey,sürücünün bu temel olguya gösterdiği dirençtir.Yani,bisikletli,her pedalda,her aksiyonda fiziğe direnir.Bu sebepledir ki Dünyanın Dört bir yanında ayrı bir saygı görür bisikletli.Tabii bu saygının temelinde,milyonlarca masum insanın kanı ile sulanmış fosil yakıt yerine kendi enerjisini kullanması yatar elbet.Ucuzdur,sessiz ve saygılıdır.Direnmecidir,karşı koymacıdır ve mücadelecidir.Marketten ekmek almak için bile otomobilini kullanan bir primattan,bir bisikletlinin,10 saat sele üstünde geçen bir gün'ün ardından,kamp yerinde yaktığı ateşle demlediği çay'ın keyfini anlamasını bekleyemeyiz.Dikkatli olun,hep dikkat,pür dikkat.Ayı çıkabilir,taş düşebilir...
   
 7. #7
  Ahmet Can Yakışır

  Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  8 Kasım 2008
  Mesajlar:
  734
  Beğeniler:
  1.021
  Şehir:
  Denizli
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  güzel yorumlarınız için çok teşekkürler arkadaşlar.

  Bu başlık altında; son yıllarda bisikletlilerin başına gelmiş en çqrpıcı olayları toplayabilirsek harika olur.

  Böylece bir sözlük girisinden ziyade; daha dikkat çekici bir çalışmayla sesimizi biraz daha geniş bir kitleye duyurabilmemiz için elimizde bir malzeme olur...
   
 8. serhat toy

  serhat toy Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  26 Nisan 2011
  Mesajlar:
  410
  Beğeniler:
  362
  Şehir:
  İzmir-Bandırma
  Seviye:
  Eline sağlık..
  Adam akıllı okuyan ve harbiden insan olan ama bisiklet ve bisikletliler hakkında bilgi sahibi olmayan ya da yanlış bilgi sahibi olan kişiler bir durup düşünecektir...

  Bu arada, bu forumda çok kısa sürede çok insanı birebir konuşmasamda tanımışım...

  Şu yazıyı direkt itüsozluk te falan okusaydım, sen olduğunu direkt anlardım..
  Yandan geçerken korna öttürme meselesi ve bağırma meselesi ve bu yazındaki diğer olayları anlatış şekillerin sen olduğunu bağırıyor zaten :)
   
  Ahmet Can Yakışır bunu beğendi.
 9. Mehmet_Gürsoylu

  Mehmet_Gürsoylu Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  17 Eylül 2010
  Mesajlar:
  705
  Beğeniler:
  388
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  Ahmet kardeşim çok güzel bir yazı olmuş ellerine sağlık.En sevdiğim yanı da şu sele borusunun hakkını verme bölümü oldu :) Valla dolmuşcuların vites topuzunu çıkarttığı gibi bisikletcilerde her kavgada sele borusuna sarılıyor galiba en azından ben öyle yapıyorum :D
   
  Ahmet Can Yakışır bunu beğendi.
 10. #10
  Ahmet Can Yakışır

  Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  8 Kasım 2008
  Mesajlar:
  734
  Beğeniler:
  1.021
  Şehir:
  Denizli
  Bisiklet:
  Sedona
  Seviye:
  Ellerinize ve fikirlerinize sağlık Derya Bey; harika bir cevap yazmış ve çok önemli noktalara değinmişsiniz. Saygılarımı sunuyorum.
   
  Derya Keçeci bunu beğendi.
 11. Onur Özgün

  Onur Özgün Aktif Üye

  Kayıt:
  13 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  129
  Beğeniler:
  67
  Şehir:
  Çanakkale
  Seviye:
  Çanakkale'nin küçük bir ilçesinde ikamet ediyorum ve ne yazık ki 15 yaşın üstüne bile bisiklet yakıştırılmıyor bu yerde. Sırf onlara inat gittim alelacele bir bisiklet aldım çift amortisörlü ağır bir şeydi sonra bu forumda ki öğrendiklerimle İzmir'e gidip, iyi bir yol bisikleti aldım kendime. Tepkiler inanılmazdı hemen hemen kimseye söylemedim fiyatını ama söylediklerim bile o kadar para verilir mi, araba alırdın o paraya gibi söylemlerde bulundular.

  4 kişilik bir ailenin mensubuyum ve ailecek bisiklete biniyoruz. Özellikle annemin içinde hep bisiklet sevgisi vardı. Ancak o sevgiyi ortaya çıkartmak çok zor oldu. Ucube görmüş gibi bakışlar yüzünden kadın hep gece karanlığında dışarıya bisikletle çıkmak zorunda kalsada yoğun baskılarım sonucunda o bakışları görmemezlikten gelmeyi başardı. 5 tane bisikletimiz var 1-2 tanesi kullanılmayacak durumda olsa bile bazen maaile dışarıya çıkıyoruz ve mükemmel bir his oluyor o 2 kilometrelik yola gitmek... Ama insanlar anlamamakta ısrar ediyorlar. Babama da geçen gün "koskoca herifsin utanmıyor musun bisiklete binmeye" demişler. Bisiklet utanılacak bir şey midir?
   
  Ahmet Can Yakışır bunu beğendi.
 12. Derya Keçeci

  Derya Keçeci Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.748
  Beğeniler:
  4.303
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Derya
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Konuyu sen başlattın,teşekkürler sana Ahmet kardeşim.
   
  Ahmet Can Yakışır bunu beğendi.
 13. Barış Kılınç

  Barış Kılınç Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Eylül 2007
  Mesajlar:
  735
  Beğeniler:
  1.212
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Türkiye'de bisiklete binmek öyle bir şeydir ki, yol kenarından ıkına sıkıla ilerlemeye çalışırken bir araba yanaşır ve "seleyi biraz yükseltmelisin, böyle çok yorulursun" der ve devam eder.
  Bir aile oğullarını sahilde bisiklete binmesi için dışarı çıkarırlar, ama gidonu öne eğiktir, sıkılması gerekir. Sahilden geçmekte olan diğer bisikletçiler onlara yardım eder, adam gibi sıkar gidonu, çocukları mutlu mesut bisiklete biner.
  Boğaz kenarındaki trafiği bol caddede ilerlerken, sizin yönünüzde giden araç durur, sağdan çıkan araca yol verir, ama sağdan çıkan araç önce sizi bekler. Öncelik sizindir.
  Yüklü tur yaparsınız, bir köyden geçerken kadınlardan biri küçük oğluna "Bak Samet, abi bisikletle tur yapıyor" der.
  Toplu halde bağdat caddesinde binersiniz, sizi gören yayaların yüzünden gülümseme eksik olmaz.
  Uzun yolda karşıdan gelen kamyon şoförü size el sallar, bir el yetmez, ikisini de sallar, sevinirsiniz.
  Zorlu bir yokuşu çıktığınızı gören amca yanındaki mandalinalardan ikram eder.

  Bardağın dolu tarafına bakalım.
   
 14. Serkan Akgün

  Serkan Akgün Üye

  Kayıt:
  5 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  70
  Beğeniler:
  19
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Birde bu yönü var evet...
  ama bardağın ne yazık ki % 30 dan fazlası dolu değil...
   
  Ahmet Can Yakışır bunu beğendi.
 15. Derya Keçeci

  Derya Keçeci Onursal Üye

  Kayıt:
  2 Haziran 2011
  Mesajlar:
  1.748
  Beğeniler:
  4.303
  Şehir:
  Ankara
  Adı:
  Derya
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Haklısınız elbette ancak iş ölüm tehlikesi olunca cümleler naif ,gezi de pastoral olmaktan çıkıyor.Burada sözkonusu edilen şahıslar üç beş ruh hastası.Yurdumun güzel kalpli insanları değil.
   
  Ahmet Can Yakışır bunu beğendi.
 16. serhat toy

  serhat toy Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  26 Nisan 2011
  Mesajlar:
  410
  Beğeniler:
  362
  Şehir:
  İzmir-Bandırma
  Seviye:
  Hangi ilçedesiniz merak ettim..
  Çanakkale'liyim de :)

  Bir de bardağın dolu tarafına bakmakla ilgili,katılıyorum bu anlattıkların çok güzel...Nerde bir bisikletli görsem birbirimizi yıllardır tanıyormuş gibi selamlaşırız vs.

  Ama bardağın dolu tarafı var diye boş olan kısmı görmezden gelmek olmaz...

  O dolu taraftaki suyu içebilmek için belimizi ve boynumuzu ne kadar geriye götürmek,bardağı ne kadar dikmek zorunda olduğumuz asıl mesele...
   
  Ahmet Can Yakışır bunu beğendi.
 17. cem deviren

  cem deviren Kıdemli Üye

  Kayıt:
  24 Kasım 2010
  Mesajlar:
  275
  Beğeniler:
  200
  Şehir:
  yalov(A)ntalya
  Seviye:
  harika bir yazı bence konu sabitlensin herkes okusun :)
  resmen dertlerimize tercüman olmuşsun sağol dostum :)
   
  Ahmet Can Yakışır bunu beğendi.
 18. Emre Yalcinkaya

  Emre Yalcinkaya Üye

  Kayıt:
  30 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  72
  Beğeniler:
  28
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Çok teşekkürler keşke böyle yazılar o iki ayaklı hayvanlar tarafından okunsada bir işe yarasa..
   
  Ahmet Can Yakışır bunu beğendi.
 19. Mehmet Ural

  Mehmet Ural Üye

  Kayıt:
  11 Haziran 2011
  Mesajlar:
  98
  Beğeniler:
  35
  Şehir:
  Ankara
  Seviye:
  Apartmanda bisikletimi 8. kata çıkarmam bile insanlara garip geliyo neden çocukların bisikletlerinin yanına kitlemiyosun ki diyolar :)
   
  Ahmet Can Yakışır bunu beğendi.
 20. Ender Piyale

  Ender Piyale Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  246
  Beğeniler:
  73
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  O iki ayaklı hayvanların bu forumda ne işi varki zaten
   
  Ahmet Can Yakışır bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

IMG_20160202_215000.jpg
Arkadaşlar benim burnum biraz yamuk ve et var yani çok rahat nefes alamıyorum normalde de şimdi denemek amaçlı bir burun bandı aldım acaba işe yarar mı bir nebze de olsa? Kullananlar vardır diye...
Adsız.png
Selam,ben Erkin Kalender,Eskişehirde yaşıyorum,10 gün önce 18 yaşımı doldurdum,genç bir kardeşinizim.Farkettiğim üzere son zamanlarda yoğun olarak arkadaş ve sporcu çevrem Herbalife...
1.jpg
www.britishcycling.co.uk adresinde yayınlanan bir makalede uzun antrenman sürüşleri ve yarışlar için doğru beslenme mevzusu oldukça kapsamlı bir şekilde ele alınıyor. Sürüşlerin bir gün öncesinde...