Türkiye - Yunanistan - İtalya

Tepki
29
Bisiklet
Carraro
Arkadaşlar merhaba...

Sizlerle bu Ağustos ayından beridir aklımda olan bir tur hedefimi paylaşmak, sizlerin fikirlerinizden ve deneyimlerinizden faydalanmak için buraya yazıyorum. (Doğru yerdir umarım.)

Önümüzdeki yaz Haziran ayında, Sirkeci Tren Garından trene binerek Çerkezköy'e gitmeyi ve turuma oradan başlamayı planlıyorum. Çerkezköy'den İpsala'ya, oradan da Yunanistan'a geçerek Selanik'e varmak ve ardından aşağıya Mora yarımadasına doğru bisikletimi sürerek Larisa, Volos ve Lamia şehirleri üzerinden Atina'ya varmayı, ardından Mora yarımadasına geçerek Patra'ya ulaşmayı hedefliyorum. Patra'dan ise gemiye binerek İtalya'nın Brindisi kentinin limanına varmak istiyorum. Brindisi'den ise Sicilya'ya doğru yol alıp, Sicilya'ya geçmek orada adada zig-zag çizmek suretiyle gezerek Palermo'ya varmak, oradan da Cagliari gemisini yakalayıp, Sardinya adasına geçerek, adayı dikine pedallayarak Sassari şehrine varmayı düşünüyorum. Sassari'den ise Olbia'ya pedallayıp, Olbia'dan Civitavecchia limanına giden gemiye yolcu olup, Civitavecchia limanına bisikletimle çıkartma yapıp, Roma'ya inmek. Roma'dan çok fazla merak ettiğim San Marino'ya bisikletimi sürmek ve oradan da Cenova, Torino üzerinden Milano'ya vararak yolculuğumu sonlandırmak istiyorum. Çok karışık anlattım ama aşağıda kesin rota bu olmamakla beraber yukarıda anlattığım şekilde haritada çizdim:

http://i45.tinypic.com/349cjr7.jpg

Sorularım şu şekilde:

1-) Benim Yeşil Pasaportum bulunmakta. Bu ülkelere bisikletle girebilmek için neler yapmam gerekiyor? (Vize işlemleri gibi)
2-) Bisikletimle sınır kapılarından geçerken bir sıkıntı olur mu?

Aklıma başka sorular geldikçe burada sizlere danışacağım arkadaşlar. Bu benim için henüz bir hedef aşamasında. Ancak yazdan beri bu yolculuk için hazırlanmaya başladım bile. Sürekli antrenman yapmaktayım. Gerek bisiklet üzerinde olsun, gerek kaslarımın dayanıklılığını artırmak üzere süpersetler yaparak ve dikkatli beslenerek bu yolculuğa sene boyu hazırlanmayı ve en sonunda ise gerçekleştirmeyi hedefliyorum. Bu sorularımda bu hazırlığın bir parçası. :) Anlayışınız, ilginiz ve vereceğiniz değerli cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: horsepower
Scudo

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@firat.buyukcoskun
Haritanızda İpsala' dan başka sınır kapısı görünmüyor. Nasıl döneceğinizi yazmamışsınız? Eğer trenle dönecekseniz Kapıkule' den başka sorunlu sınır olacağını sanmıyorum!:)
Arada bir Sırbistan var AB dışında!

• Beğen
Tepkiler: firat.buyukcoskun
Tepki
29
Bisiklet
Carraro
Dönüş konusuna hala net olarak karar vermiş değilim. :) Ya Milano'dan uçakla döneceğim ya da bisikletli bir dönüş rotası çizeceğim.

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
Yeşil pasaportun olduğu için rota üzerindeki hiçbir ülkeden vize almana gerek yok. Zaten rotanda sadece Yunanistan ve İtalya var. Emin olmak için (link) sayfasından geçeceğin ülkelerin vize durumlarını inceleyebilirsin. Bilgiler günceldir.

Bisikletinle sınır kapılarından geçerken hiç bir sorunun olmaz. Sınır memurları bisikletle geçenlere alışkındır. Olağan bir şeydir.

• Beğen

horsepower

Forum Demirbaşı
Tepki
338
@firat.buyukcoskun

İşin bayaa bir ilginç kısmı bende de yeşil pasaport var ve bende yunanistan ve üzerinden italya mı yapsam diye düşünüyordum yaşım da geçmeden!!! İlginç bir durum=).
-Can alıcı aklımdaki soru şuydu ki ne kadar bir bütçeyle yola çıkmayı düşünüyorsunuz çünkü aynı soruyu bende kendime sordum ve cevabını veremedim.Ben bu sene erasmus yaptım avusturyada ve dönüşü italya ve yunanistan üzerinden yaptım tren ve uçak vasıtalarını kullanarak.Bisikletle bu yolculuğu yapma fikri bile içimi kıpır kıpır ettirmeye yetti

• Beğen
Tepki
29
Bisiklet
Carraro
@muratcolakoglu

Teşekkür ediyorum. Aklıma en çok takılan şeylerden biriydi bu. :)

@douach

Bütçe konusunu henüz netleştirmiş değilim, şimdilik hedefim olabildiğince para biriktirmek. Elbette konaklama, yeme-içme gibi konularla ilgili küçük ama çok işlevsel düşüncelerim var. Ancak kesin olan bir şey var ki oda gemi yolculuklarının ücretleri. :) Ortalama 150 Euro civarı bir para gerekiyor gemilere bisikletle binebilmek için.

Tepki
0
Bisiklet
Cannondale
merhabalar,

siz bu geziyi gerçekleştirmeyi hala düşünüyormusunuz ?

Tepki
28
İpsala'dan otomobille geçmek lazım diye biliyorum. Yaya olarak geçilemiyor mesela...

Kadir Eskici

Forum Bağımlısı
Tepki
1.702
İsim
Kadir
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Benim de böyle bir planım var bu temmuz için ama sadece atinaya kadar gidip oradan otobüsle dönmeyi düşünüyorum. Gelmek isteyen olursa tekliflere her zaman açığım.

Tepki
0
Bisiklet
Cannondale
merhaba kadir bey bende temmuzda gidicem ama benimki full avrupa turu olucak atinaya kadar size eşlik edebilirim...

Kadir Eskici

Forum Bağımlısı
Tepki
1.702
İsim
Kadir
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@ahmetserefi

Ahmet bey size eşlik etmek isterim. inşallah tur için planlarım bozulmaz.

özgür çelikkaya

Aktif Üye
Tepki
162
Merhabalar, bu turun son durumu nedir? Ben de ipsala üzerinden yunanistan'a geçme planı yapıyorum. Ancak İpsala'dan bisiklet ile geçişin mümkünlüğü nedir bir fikrim yok. Bu konuda bilgisi olan var mı?

enzo

Forum Psikopatı
Tepki
1.183
İsim
Enes Ç.
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@özgür çelikkaya
Bir problem olmuyordu ama arayıp bir sorun yine ;)

• Beğen
Tepkiler: özgür çelikkaya

yiğt

Aktif Üye
Tepki
20
Bisiklet
Beldeyama
Bende böyle bir tura katılabilirim ağustosta olursa fakat konaklama nasıl olacak ? yurtdışında kamp yapılacak alanlar nereden bulunur :)