Türkiye Kadını ile Avrupalı Kadın arasındaki fark, konumuz bisiklet ve zihniyet

Konu, 'Basında ve Medyada Bisiklet' kısmında Şevket Şahin tarafından paylaşıldı.

 1. Şevket Şahin

  Şevket Şahin Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Eylül 2011
  Mesajlar:
  172
  Beğeniler:
  252
  Şehir:
  ANKARA
  Seviye:
  Türkiye kadını bir erkekle tanıştığında, erkeği bisiklet sevgisinden vazgeçirerek, onu bisikletten indirip arabaya bindiriyor. Bizim ahmak erkekler bu kurala uyma konusunda ısrarlıdırlar. :brutal324
  Avrupa kadını ise sevdiği erkeği arabasından indirip, bisiklete bindiriyor. :in:
  Kadın nasıl olmalıdır sorusunu merak edenlere itinayla sunulur.
  http://tvarsivi.com/player.php?y=15&z=2013-02-12%2009:12:00
   
 2. ramirez

  ramirez Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Mart 2008
  Mesajlar:
  147
  Beğeniler:
  81
  Şehir:
  İSTANBUL ÜSKÜDAR
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Yanlış bir tespit bence. Beni bu yaşıma kadar hiçbir kadın bisikletten indirip arabaya bindiremedi. Kaldı ki söylediğinizden ''arabaya hayır, bisiklete evet'' gibi bir sonuçta çıkartabiliriz BİZ AHMAK ERKEKLER.
  Bakın. Araba günümüzde en gerekli ve geçerli araçtır. Araba kullanıyor olmak kimse için hata veya kusur değildir ve olamaz. Biz aktif olarak bisiklet süren kişiler, araba konusunda farklı yerleri eleştiririz. Kurallara uymayan şöförler,gereksiz sürat, fosil yakıt tüketimi, aşırı fazla karbon salınımıyla doğaya zarar vs.vs.
  Ama bisiklet sporu yapıyorum diye yada bisikleti seviyorum diye araba kullanmamı kimse eleştiremez.
  Ayrıca benim yanımdaki kadın yaptığım spora ve ulaşım amacıyla bisiklet kullanmama karışmayan ve ne güzelki Avrupalı olmayan biri.
  Siz o serdar ortaç ın yanındaki kadını,arabasız ve şöförsüz, kuaförden bisikletiyle gelirken yada 30 -40 km yolu o sogukta bisikletle gidip gelirken görüntüleyin, bende TÜRKİYE KADININI ayıplıyım...
   
  Deda ve Ulas A. bunu beğendi.
 3. Ulas A.

  Ulas A. Yeni Üye

  Kayıt:
  9 Şubat 2013
  Mesajlar:
  8
  Beğeniler:
  7
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Salcano
  Serdar Ortaç gerçekten de çok tutarsız bir örnek olmuş bu konu için:) ayrıca kendisi bugün bir kadın sayesinde bisiklete bindiği gibi, yarın başka bir kadının lafıyla traktör de kullanabilir. Bunların kültürle bilinçle alakası olduğunu düşünmüyorum. Ramirez'in söylediklerine de tamamen katılıyorum.
   
  ramirez bunu beğendi.
 4. tt2000

  tt2000 Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  19 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  506
  Beğeniler:
  452
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Arabanın günümüzde en geçerli ve gerekli araç olduğu fikrinin kesin ve herkesçe kabullenilmiş gibi yazılması ilginç.Ben öyle düşünmüyorum mesela.Öyle düşünmüyorum diye saldırı gelecek mi bakalım merak ettim. :)
   
  Tamer Varol, gok, ihtiyar ve 2 kişi daha bunu beğendi.
 5. Gazel Girgin

  Gazel Girgin Aktif Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2012
  Mesajlar:
  174
  Beğeniler:
  71
  Şehir:
  Balıkesir
  Bisiklet:
  Whistle
  Seviye:
  demekki türk kadını serdar ortaçın sevgilisi gibi olmalıymış öylemi vay be ne güzel tespit ama .....................:mad::boese157::Skull-175
   
  ramirez bunu beğendi.
 6. ramirez

  ramirez Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Mart 2008
  Mesajlar:
  147
  Beğeniler:
  81
  Şehir:
  İSTANBUL ÜSKÜDAR
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Estağfurullah. Asla saldırı yok. Bisiklet ve türevi araçları ''araba'' olarak nitelendirilen araçlara alternatif olarak kullanıyoruz. Sanırım bu konuda hemfikiriz. Sonuçta yaşadığımız zamanda heryer çok yakın oldu. Bu yakınlığı ise motorlu taşıtlar, özelliklede ''araba'' tabir ettiğimiz taşıtlar sağladı. Ben Atatürk Havalimanında çalışıyorum ve Üsküdar da ikamet ediyorum. 50 km civarı tek yön.İşe bisikletimle gidip gelemediğim için (ki bu çok basit bir örnek) servis kullanıyorum. Başkası Şirinevlerde oturuyor ve aynı yere bisikletle gidip geliyor. Ama ikimizde hayatımızın her anında motorlu taşıtları kullanıyoruz ve buna mecburuz. Ben mecburiyetlerimin farkına varıp gerçekçi olarak konuştum. Ütopik olarak ise tabiki heryer bisiklet olsun. ( Bu dediğime itfaiye ambulans polis araçları falan dahil olmasın ama)
  Ayrıca hakikaten Serdar Ortaç tuhaf bir örnek olmuş ya.
   
  ihtiyar ve Murat Çetinkale bunu beğendi.
 7. Tuncay Üner

  Tuncay Üner Bisikletkolik

  Kayıt:
  16 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  1.031
  Beğeniler:
  662
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Bunu yazmak için girmiştim oysa ki. :)

  Toplum bizi böyle yönlendiriyor. Kız verirken bile "arabası varmışmış?" deniyor. Bizim milletimiz böyle para, mal, mülk ve makam ile çok ilgilenir. ( Kendime söz verdim, eğer kızım olursa damadıma maddi açıdan hiçbirşey sormayacağım. :D )

  Konuya dönecek olursak, yine yukarıda yazdığım gibi toplum meselesi ön plana çıkıyor. İnsanların çok ve nadir bir kısmı olağan dışı (maddiyatçı olmayan) davrandığı için bir hatun kişinin sizi bisikletten inip arabaya binmeye zorlaması olası. Zaten arabanız olduğunda genelde kadın erkek ilişkilerinde, erkek taraf olarak önde oluyorsunuz.
   
  ihtiyar, tt2000 ve Artık Yok bunu beğendi.
 8. Artık Yok

  Artık Yok Bisikletkolik

  Kayıt:
  13 Haziran 2012
  Mesajlar:
  1.357
  Beğeniler:
  1.613
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  ben magazinsel haberlerden hiç hoşlanmamakla birlikte örneği şu yönde olumlu buluyorum düne kadar ''BELKİDE'' bisiklet ile hiç alakası olmayan serdar ortaç teşviklede olsa bisiklete biniyor ve sahip olmamız gereken ancak malesef olamadığımız bisiklet yolları hakkında eleştiriler getiriyor reyting ve vizyon sahibi bir sanatçının ağzından çıkacak bir cümle için etrafında fır dönen gazetecilere ve basın mensuplarına bu konuda serzenişte bulunması bisiklet adına önemli bir gelişmedir zira bizlerin çeşitli etkinlik ve eylemlerle defalarca dile getirdiğimiz sıkıntıları serdar ortaç ve başka ünlü insanların dile getirmesi daha dikkat çekici olacak belkide belediye yetkililerini harekete geçirecektir örnek vermek gerekirse o bayan bozuk bir yol yüzünden düşüp yaralansaydı ve ''yüzde yüz yol kusurludur'' diye bir rapor tutulsaydı neler olurdu tahmin etmek pekde güç değil
   
  ihtiyar, Murat Çetinkale ve tt2000 bunu beğendi.
 9. ramirez

  ramirez Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Mart 2008
  Mesajlar:
  147
  Beğeniler:
  81
  Şehir:
  İSTANBUL ÜSKÜDAR
  Bisiklet:
  Salcano
  Seviye:
  Bisiklet adına gelişme olması için Serdar Ortaç gibi kişilere ihtiyacımız varsa vay bizim halimize... Adamın kumar sorunu var. Alkol sorunu var. Neyazıkki Türk kadınıyla sorunu var. Her yaşadığı magazin. Birde vizyon sahibi zannediliyor o daha ilginç. Tanınan bir kişi olmakla vizyon sahibi olunmuyor maalesef. Adam her nasılsa bisiklet kullanmış ki bu çok normal. Adamı neredeyse tek kurtarıcımız yapmışız. Bu ise hiç normal değil.
   
  ihtiyar bunu beğendi.
 10. Yusuf Z. Şipal

  Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

  Kayıt:
  14 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.837
  Beğeniler:
  1.453
  Şehir:
  Aydın, İzmir
  Bisiklet:
  Cannondale
  Seviye:
  Bisikleti magazin konusu haline getirmek, bu kadar gayri ciddi ortamda harcamak.
  Mesele kadın mı, bisiklet mi, söyleyen Serdar Ortaç kim?, Bebek yıkılsın, halk burada yürüsün, yıkacaksın abi!!!, sen halkın yolunda kahve içemezsin vs vs vs
  Takip eden görüntüde eyyamcı satıcı tarafından kafasından gül yaprağı dökmeler, , parayla tutulmuş bir sevgili, bisiklete duyarlı bir Sedar Ortaç, bet sesli bir magazin sunucusu vay vay vay, uygun smiley bulamadım bak şimdi ...:p
   
  ihtiyar bunu beğendi.
 11. Osman Selman

  Osman Selman Kıdemli Üye

  Kayıt:
  2 Eylül 2012
  Mesajlar:
  226
  Beğeniler:
  100
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  ben çok bisiklet sürüyorum diye kız arkadaşımdan ayrıldım ;)
   
 12. İsmail.Emre.Padır

  İsmail.Emre.Padır Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2012
  Mesajlar:
  70
  Beğeniler:
  23
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Focus
  Seviye:
  Benim kız arkadaşımda ben bisiklet sürüyorum diye bisikletten nefret etmeye başladı. Ama onun nefret etmesinin sebebi bisiklet sürdüğüm için ona zaman ayıramamam.İlk başlarda da tayt filan giydiğim için beni eleştiriyordu :)
   
  Berk Mercancı bunu beğendi.
 13. ihtiyar

  ihtiyar Onursal Üye

  Kayıt:
  10 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  1.600
  Beğeniler:
  3.726
  Şehir:
  Federal Almanya
  Adı:
  Bülent B.
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Tam beni ilgilendiren bir konu acilmis;
  Toplumda akli basinda insanlar var mi? Var.
  Aile babasi, evden ise, isten eve insanlar var mi? Var.
  Mafya babalari var mi? Var.
  Futbol sever var mi? var.
  Siyasetci var mi? var.
  Artistler var mi? Var.
  Uyusturucu kullanan var mi? var. Allah kitaptan baska sey bilmeyen var mi? VAr.
  .......................................
  ..................................... Bu örnekleri sayfalarca yazabilirim. Peki bisiklet nasil topluma ait olacak? Filan binebilir, digeri binemez, o alet ediyor kendi cikari icin, digeri sirf reklam olsun diye yapiyor, yok biz yarisciyiz, bisiklet yolu bize aittir, binmesini bilmeyen binmesin............. gibi ayrimlarla nasil topluma ait olacak?

  Yasadigim sehrin belediye baskani da bisikletle gidiyor isine, 1. ligte 5. siradaki futbol takiminin antrenörü de bisikletle gidiyor kulübe! Sigara icen talebeler de bisikletle gidiyor okula, emniyet müdürü de! Arabasi olnda, olmayan da biniyor.
  Bu isin kadini erkegi zaten olmaz.
  En azindan bizlerin kafamizdaki örümceklerin yok olmasi lazim, ama o da bisikletin topluma mal olmasina bagli!
   
  tt2000 ve Murat Çetinkale bunu beğendi.
 14. MuratHan

  MuratHan Bisikletkolik

  Kayıt:
  19 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.439
  Beğeniler:
  1.700
  Şehir:
  Alanya
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  Sorun kadınlarda mı yoksa biz erkeklerde mi. Hangimizin dedesi, babası zamanında eşlerine, kızkardeşlerine ya da kız arkadaşlarına bu tür bir sporu yaptırmaya razı olurdu. Bu bir kültür meselesi. Bahsettiğiniz yabancı örnekler yüzyılların getirdiği bir kültürün sonucu. Böyle bir kültürden gelen yabancılar tabiki daha rahat davranabiliyor. Bizde öyle bir durum var ki bisiklete binen erkeklerin bile yeri geldiğinde tacize uğradığı bir Ülkede yaşıyoruz. Bizim kadınlarımız daha yeni yeni cesaret ediyorlar onlarıda bu cesaretlerinden dolayı tebrik ediyorum,( tabi yine biz fırsat veririsek) yıllardır baskıya maruz kalmışlar şimdi onların yetiştirildiği böyle bir kültürden çıkıp bir anda değişmelerini beklemek yanlış olur. Yine iş biz erkeklere düşüyor. Asıl bizler eşlerimizi, kız kardeşlerimizi, kız arkadaşlarımızı gerekirse yanlarında olup bu sporu yapmaya teşvik etmeliyiz.
   
  Deda, Artık Yok, ihtiyar ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 15. Murat Çetinkale

  Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  15 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  578
  Beğeniler:
  328
  Şehir:
  Ankara/Batıkent
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Bisiklete çoğunlukla eşimle beraber biniyoruz. Yanımızdan geçen araçlardaki insanlar genellikle tuhaf tuhaf, bazen de imrenerek bakıyorlar. Sanki çok olmayacak birşey yapılıyormuş gibi. Daha önce başka konularda da yazdım; Herşeyden önce, bisiklet icat amacı itibarıyla bakılacak olursa bir "Araç". Bizde ise alışılmamış bir araç. Garipseme bundan kaynaklanıyor. Fakat, kullananların sayısı arttıkça, eminim bizde de alışılacak. Bundan yıllar önce eşim mahallede bisiklete binerken yaşlı bir amca dönüp ters ters bakmış ve "Evde kalasın inşallah" diye beddua etmiş :) Bedduası tutmamış doğal olarak! Bugün bu tür sertlikler azaldı. Ancak eminim ki, böyle giderse bir 10-15 yıl sonra "Tuhaf Tuhaf" bakmalar da kalmayacak. Bizlere düşen sabırla pedal çevirmek, insanlara anlatmak ve özendirmek. Gerisi zamanla oturur zaten. İyi akşamlar...
   
  ihtiyar ve tt2000 bunu beğendi.
 16. Cem Unden

  Cem Unden Onursal Üye

  Kayıt:
  12 Şubat 2010
  Mesajlar:
  3.461
  Beğeniler:
  5.564
  Şehir:
  İzmir
  Seviye:
  Sayın Başbakan çıkacak : " Ey vatandaşlarım , bisiklet kullanın " diyecek . O gün memlekette bisiklet sporu patlayacak . Az sabredin :) O da olacak.
   
 17. ihtiyar

  ihtiyar Onursal Üye

  Kayıt:
  10 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  1.600
  Beğeniler:
  3.726
  Şehir:
  Federal Almanya
  Adı:
  Bülent B.
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Alanya' nin 1960 yillardaki durumunu bilmiyorum. Ama Mersin' de 60 yillarda her evin bisikleti vardi. Tek tasima araci bisiklet sayilirdi. Türkiye' de otomotiv sanayiini tesvik amaciyla, bisikletleri yok ettiler. (Ayni simdi Cin' de bisiklet sayisinin geriye gitmesi gibi)
  Bati ülkelerinde kadinlarin bisiklete binmelerinin tarihi o kadar eski degildir. Bunlari yazdiklarinizi tamamen yanlis buldugum icin yazmiyorum. Fakat bisikleti salt spor olarak görmeniz ki o sekilde yazmissiniz- yapilabilecek en büyük hatadir. Bisiklet salt sudur veya budur diye tanimlanamaz. Nasil evinizde catal, bicak, yatak, masa, televizyon ....var. Bisikletin de bu sekilde topluma mal edilmesi olayindan bahsediyorum. Hic kimse bugün " biz su televizyonu aldik" diye forumlarda yazip tartisiyor mu? Iste bundan bahsediyorum.
  Esinizle bisiklete bindiginizde taciz edenler, kendi esleriyle bisiklete binmeye baslayinca tacizlerin sonu gelecektir. Her okul cocugu bisiklet kullanma egitimi almaya baslayinca, buna bagli olarak bisiklet yolu da olacaktir, uygun yasalar da!
  Düsünün, her cocugun bisiklet egitimi alma zorunlulugunu. Bu herseyden önce su demektir." Her cocugun zaten bisikleti vardir." Yani devlet bunu varsayarak böyle bir kural koymustur.
  Dolayisiyla her arac kullanan, bisiklet te kullaniyor olacaktir. Ya sabir!
   
  MuratHan bunu beğendi.
 18. muratcolakoglu

  muratcolakoglu Onursal Üye

  Kayıt:
  19 Haziran 2012
  Mesajlar:
  2.868
  Beğeniler:
  532
  Şehir:
  İstanbul
  Bisiklet:
  Colnago
  Seviye:
  Bizdeki Belediye başkanlarının birden fazla makam arabası var. Hiçbirisini hiçbir kuvvet bisiklete bindiremez. Cesaretle direnirler. :)
   
  ihtiyar bunu beğendi.
 19. MuratHan

  MuratHan Bisikletkolik

  Kayıt:
  19 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  1.439
  Beğeniler:
  1.700
  Şehir:
  Alanya
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:

  Sanırım ufak bir yanlış anlaşılma var; Bisikleti sadece spor amaçlı gördüğümden bahsetmedim aksine bunun bir kültür olduğunu belirtmek istedim. Zamana ihtiyacımız var, şu anki yetişkin neslin bu kültürün oluşmasında büyük bir sorumluluğu olduğunu düşünüyorum. Biraz yavaş ilerliyoruz bunun sebebi aslında yine maalesef ülkemize özgü bir anlayış. Yapmak istediğimiz fakat bir sebepten dolayı yapmayı başaramadığımız isteklerimizi başkalarınında yapmasına engel olmak. Bisikletlileri bezdiren tacizlerin tek sebebi bu. Israrla bisiklet sevgisini aşılayıp bunuda aşacağız.
   
  ihtiyar bunu beğendi.
 20. #20
  Şevket Şahin

  Şevket Şahin Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Eylül 2011
  Mesajlar:
  172
  Beğeniler:
  252
  Şehir:
  ANKARA
  Seviye:
  İnsanlarında aşağılık kompleksinin tavan yaptığı, herkesin kendini birilerine ispat etmek bir tarafını yırttığı, herkesin gerek kendini ispat gerekse kadına ulaşmak ya da onu elde tutabilmek için dünyanın en yüksek vergili benzinini kullanan en yüksek fiyatlı arabalarını satın almak için birbiriyle yarıştığı bir toplumda bisiklet kültürünün oluşması için 999.999.999.999.999.999.999 yıl geçmesi gerekiyor. :rolleyes:
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-4-29_8-49-0.png
Antrenmanları kayıt altına alıp bir program çerçevesinde performansınızı takip ediyorsanız, web üzerinden online hizmet veren analiz sitelerini mutlaka duymuş olmalısınız. Örneğin TrainingPeaks...
upload_2017-2-6_11-22-43.png
Bugüne kadar üzerinde hiç durmadığım bir konudan bahsedeceğim: Antrenman yoğunluğu dağılım modelleri (ingilizce kısaltması TID, yani Training Intensity Distribution). TID nedir, ne işe yarar...
upload_2016-4-1_9-11-50.png
Guy Andrews ve Simon Doughty'nin kaleme aldığı The Cyclist's Training Manual kitabı, çalışıp kendini geliştirmek isteyen her tür bisikletçi için (yol, dağ, tt, cyclo-cross vb.) gerekli bilgiler...