Türkiye Gürcistan Turu

veyselozcelikk

Aktif Üye
Tepki
391
İsim
Veysel
Bisiklet
Giant
Merhaba,

İstanbul'dan çıktığımız yolculuğumuzda hedefimiz Türkiye'nin çevresini turlayıp İstanbul'da bitirmek. Şu ana dek ilk etap olan Karadeniz sahil şeridini bitirdik ve Artvin'e vardık. Güneydoğu'ya ilerlemeden önce tamamen plansız ve programsız bir şekilde Artvin Hopa'da bulunan Sarp sınır kapısından Gürcistan'a geçtik. Düşüncemiz Batum ve Kobuletide bir gece geçirip tekrar Sarp sınır kapısından Türkiye'ye girmekti ancak Gürcistan'da bisiklet sürmenin keyfini alınca, bir de Hristiyan bir ülkenin farklı yaşam formlarını merak edip görmek isteyince rotamızı biraz uzatarak Türkgözü sınır kapısına doğru 5 günlük bir serüvene çevirdik. Türkgözü sınır kapımızdan Ardahan'a giriş yaparak Güneydoğu illerine doğru pedallamaya devam ediyoruz. Gürcistan maceramızla ilgili fotoğraflar ve kısa bilgilendirmeler;

Sarp sınır kapısı;
IMG-20170712-WA0001.jpg

Olmazsa olmaz fotoğraflardan :) ;
IMG_20170714_141108_549.jpg

Batum'a geldiğimizde hava kararnıştı. Sahilde birer kahve hazırladıktan sonra Kobuleti'ye kadar pedallamaya devam ettik;
IMG_20170714_141819_246.jpg

Kobuleti;
IMG_20170714_142229_693.jpg

Kobuleti sahilinde kamp kurduğumuz noktada iki Fransız turcu ile karşılaştık. Güzel bir muhabbet eşliğinde beraber kahvaltı yaptık. Ertesi gün Ozurheti'de tekrar karşılaştık ve birer kahve içtik;
IMG-20170714-WA0018.jpg

IMG-20170714-WA0011.jpg

IMG-20170717-WA0012.jpg

Ülkenin hemen hemen heryerinde bu tür anıtlar var;
IMG-20170717-WA0009.jpg

IMG-20170717-WA0014.jpg

IMG-20170717-WA0019.jpg

IMG-20170717-WA0022.jpg

20170715_190250_Richtone(HDR)_mix01.jpg

20170717_190001_mix01.jpg

IMG-20170717-WA0025.jpg

IMG-20170717-WA0028.jpg

IMG_20170716_181126_687.jpg

NOTLAR;
* Trafikte bisikşetliye son derece saygı söz konusu. Şehirler arası otoyollar da dahil olmak üzere tüm yolları bir şerit gidiş bir şerit geliş şeklinde yapmışlar. Ama ne koşulda olursa olsun araçlar bisiklete gerekli mesafeyi bırakmadan geçmiyor.
* Gürcistan'da çok az sayıda çeşme bulunuyor. Suya para vermek zorunda kalabiliyorsunuz.
* Çok az sayıda kişi İngilizce konuşuyor. Ülkenin alfabesi farklı olduğu için iletişim kurmakta zorluk çekilsede bir şekilde anlaşıyorsunuz

Kısaca söyleyeceklerim bu kadar, hoşçakalın :)

Instagram:
seyyahveysel
(link)

yilmazruzgar
(link)

Scudo

five

Part time turcu
Tepki
3.958
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba,

Gürcistan'dan geçen Sarp-Türkgözü hattı turculara alternatif bir tur imkanı sunuyor. İnsanları çok sıcak ve yardımsever. "Nereye tur yapsam ?" diyen turcular için güzel bir seçenek.

Gürcistan'da güzel anılarım var ve sayenizde yeniden hatırladım. Hele "olmazsa olmaz" fotoğraf harikaydı. :)

Türkgözü'ne kadar güzel bir yokuş çıkacaksınız. Devamında da Ilgar dağı olacak. İnşallah asfalt çalışması bitmiştir yoksa siz de bizim gibi bembeyaz olursunuz yolun tozundan. :)

Size kazasız ve keyifli bir tur dilerim.

Devamını merakla bekliyorum.

Selamlar

five

serhat1299

Aktif Üye
Tepki
111
Öncelikle tebrik ediyorum. merak ediyorum vallahi. Ardahan'a hopa'dan mı çıkmak daha kolay yoksa Gürcistan'dan mı? Ilgar Dağını tırmanmakta çok zor olsa gerek. ama suyu da bir o kadar şahanedir. ALLAH yolunuzu açık etsin.

• Beğen
Tepkiler: veyselozcelikk

five

Part time turcu
Tepki
3.958
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@serhat1299 merhaba,

Ardahan'a Gürcistan Posof tarafından gelirken Ilgar Dağı'nı (2550 m.), Artvin tarafından gelirken Çam Geçidi'ni (2470 m.) geçmek gerekiyor. Artvin'den itibaren Şavşat'a kadar tatlı bir eğimle (max. %4-5) çıkılıyor ama sonrası %10-15 aralığında. Manzara harika. Biz Posof tarafından geldik. Çok zorlu bir yol olmasına rağmen eğimden çok mıcır dökülmüş yol bizi bezdirmişti. Allah'tan ters taraftan gelmemişiz dediğimi hatırlıyorum bu rota için. (Hatta tüm turumuz için... )

Kazasız ve keyifli turlar

five

Not : Pardon soru konu sahibineydi ama ben atlamış oldum.

serhat1299

Aktif Üye
Tepki
111
@fiveBilgi için teşekkür ederim.konu sahibide bir bilgilendirme yapar inşallah[emoji4] [emoji4]

• Beğen

veyselozcelikk

Aktif Üye
Tepki
391
İsim
Veysel
Bisiklet
Giant
@five çok teşekkür ederim iyi düşünceleriniz ve bilgilendirmeniz için. Ben Türkiye turuna çıkmadan önce birçok kişinin bloğunu, yazılarını takip edip araştırıyordum. Bunlardan biri de sizdiniz. Çok yer hakkında fikir sahibi olmuşumdur. Ve hatta önümüzdeki sene Balkanlar düşüncem var, zamanı geldiğinde bazı konuları danışmak isterim :)
Şimdi biz Gürcistandan Posofa girdik. Gün içinde aşırı relax davranırız, huyumuzdur :) Bu yüzden Ilgar Geçidini tırmanmaya başladığımızda geçe kaldık, hava kararmıştı. O mıcırlar yola iyice oturup asfalt olmuş.
Tırmanışı da inişi de çok keyif verdi.
Ilgardan Çıldır Gölüne oradan da şu an kamp yaptığımız nokta Kars merkeze kadar geldik. Bir sonraki hededimiz Ağrı Dağı bakalım :)
@serhat1299 Çok teşekkür ederim. Biz işte dediğim gibi Türkgözünden girdik. Posoftan tırmandık Ilgara. Kesinlikle tavsiye ediyorum çok güzel bir rota.

veyselozcelikk

Aktif Üye
Tepki
391
İsim
Veysel
Bisiklet
Giant
@Metin S. Şehirlerde ve kasabalarda hiç çeşmeye rastlamadık. Sadece otoyolların kenarında hediyelik eşya satan barakaların önünde hortuma çekilmiş su noktaları var. Suya para verip satın aldığımız tek yer Gürcistan oldu.
Bir de biz kendi yemeğimizi yaptığımız için akşamları su stoğu daha bir çnem kazanıyor :)

Tepki
5
İsim
müslim
Bisiklet
Trek
Merhaba bilgilendirme için teşekkürler herkese. Abhazya ya gitmeyi düşünen birileri varsa ve bisikltle geçiş konusunda beni aydınlatırsa çok sevinirim :)

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
TC Kimlik kartıyla mı yoksa pasaportla mı giriş yaptınız?

• Beğen
Tepki
93
İsim
MURAT
Bisiklet
Fuji
İyi turlar takipteyim:) Geçen sene Yunanistan turu yaptık, bu sene yaz aylarında da karadeniz ve Batum turu planlıyoruz. Bu sayfa bizim için bilgilendirici olacaktır:)

• Beğen

veyselozcelikk

Aktif Üye
Tepki
391
İsim
Veysel
Bisiklet
Giant
@nuhcan Merhaba,
T.C. Kimliği ile giriş yapılıyor. Sadece sınır kapısındaki kontrol noktasında yurt dışı çıkış harcı 15,00 TL ödemek gerekiyor.

@mrtkvnc_pdr şimdiden iyi şanslar. Gürcistana fazladan birkaç gün ayırmanızı tavsiye ederim. Güzel bir deneyim olacaktır :)

• Beğen
Tepkiler: nonsteril