Türkiye Dört Bir Yandan Yanıyor!!!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Erhan Can tarafından paylaşıldı.

 1. Erhan Can

  Erhan Can Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  158
  Beğeniler:
  57
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  1. Kaş
  Antalya'nın Kaş İlçesi'nde önceki gün başlayan orman yangını halen söndürülemedi. Yetkililer, bölgenin sarp olması nedeniyle söndürme çalışmalarında güçlük çekildiğini kaydetti.
  Antalya'nın diğer ilçelerinde önceki gün düşen yıldırımlar nedeniyle çıkan orman yangınları söndürülürken, Kaş'taki çalışmalar halen olumlu bir sonuç vermedi. Kaş'a bağlı Kemer Köyü yakınlarındaki Kıbrıs Deresi Mevkii'nde çıkan orman yangını kontrol altına alınamadı. Kaş ilçesine bağlı Kemer köyünün kuzeyindeki Milli Parklar'a bağlı koruma alanında devam eden yangında şimdiye kadar 100 hektar orman alanının tahrip olduğu bildirildi.
  Yangına, Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri karadan müdahale edemiyor. Çalışmaları, Antalya’dan havalanan 3 ayrı yangın söndürme helikopteri yürütüyor. Yetkililer, bölgenin sarp olması nedeniyle, yangın söndürme çalışmalarında güçlük yaşandığını belirtti.
  Zaman zaman esen poyrazın da yangının büyümesine neden olduğu ifade edildi. Söndürme çalışmaları devam ediyor.
  Bu arada Manavgat ilçesine bağlı Yeniköy ve Hacıobası köylerinde de orman yangını çıktı. Yangınlar, kısa sürede kontrol altına alındı.
  2. Selçuk
  İzmir'in Selçuk İlçesinde “Meryemana Evi”nin bulunduğu Bülbüldağı mevkisinde orman yangını çıktı. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Bülbül Dağı mevkisinde kızılçam ağaçlarının bulunduğu ormanlık alanda çıkan yangın rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüdü. Yangının “Meryemama Evi”nin yakınlarına kadar geldiği öğrenildi.
  Yangına, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı 4 yer ekibi, 7 helikopter, 11 arazöz, 7 dozerin yanı sıra, Selçuk ve çevre belediyelerdan takviye gelen itfaiye ekiplerinin müdahale ettiği, söndürme çalışmalarının sürdüğü bildirildi.
  3. Düzce
  Düzce'nin Yığılca ilçesinde orman yangını çıktı. Yangını söndürme çalışmaları devam ediyor. Yığılca ilçesindeki Hasanlar Barajı'nın üst kesiminde kayın, meşe ve köknar ağaçlarından oluşan fidanlama sahasında henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.
  Yığılca ilçesi itfaiye ekiplerinin yanı sıra 49 Orman muhafaza memuru ve köylülerin müdahale ettiği yangını söndürme çalışmaları sürdürülüyor.
  4. Muğla
  Muğla'nın merkeze bağlı Akçaova Köyü'nde çıkan orman yangını kısa sürede kontrol altına alınarak söndürüldü. Yangında yaklaşık bir dekar kızılçam ormanı yandı.
  Akçaova Köyü yakınlarındaki ormanlık alanda bugün saat 12.00 sıralarında henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Yangına Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin yanı sıra üç helikopter, beş arazözle müdahale edildi.
  Saat 14.00 sıralarında kontrol altına alınan yagın tümüyle söndürüldü. Yangının yaklaşık bir dekar kızılçam ormanını kül ettiği belirtildi. Muğla İl Jandarma Komutanlığı yangınla iligili soruşturma başlattı.
  Muğla'nın Akçaova köyündeki orman yangınından sonra Yerkesik beldesinde çıkan orman yangını kısa sürede kontrol altına alındı. Yangın rüzgarın etkisiyle kısa sürede yayıldı. Yerkesik beldesindeki yangında 2 dekarlık ormanın yanı sıra 13 dekarlık ziraat arazisi zarar gördü.
  5. Aydın - Germencik
  Aydın'nın Germencik İlçesi'ne bağlı Habipler Köyü Mevkii'nde çıkan yangın kontrol altına alındı.
  Germencik Kaymakamı Niyazi Can, yangının, Aydın- İzmir İl sınırındaki Germencik İlçesi'ne bağlı Habipler Köyü Mevkii'ndeki ormanlık alanda saat 18.00 sıralarında çıktığını söyledi. Daha çok çam, incir ve zeytin ağaçlarının zarar gördüğü yangının söndürme çalışmalarına, 28 arazöz, 327 işçi, 4 dozer, 20 teknik eleman, 20 jandarma ve çevredeki köylüler katıldı. Rüzgar nedeniyle ancak saat 04.00 sıralarında kontrol altına alınan yangında, yaklaşık 30 hektarlık alanın kül olduğu belirtildi. Çıkış nedeni henüz tespit edilemeyen yangının, Habipler Köyü'ne sıçrama tehlikesinin ortadan kalktığı bildirildi.
  6. Foça
  İzmir'in Foça ilçesi'ndeki Çöplük ve Taşlıkalan Mevkii'nde çıkan orman yangınları söndürüldü. Yaklaşık 8 hakterlık orman kül olurken yangında 2 villa da kullanılamaz hale geldi.
  Yangın söndürme çalışmalarına İzmir, Aydın Muğla ve çevre ilçelerden gelen Orman Bölgü Müdürlüğü'ne bağlı 15 arazöz, 3 dozer, 15 itfaye aracı ve 75 orman yangın işçisi katıldı. Yangının rüzgarın etkisiyle yerleşim yerlerine sıçrama ihtimali göz önüne alınarak çevredeki 3 ev tahliye edildi.
  Yeni Foça Taşlıkalan Mevkii'ndeki 1,5 hektarlık bozuk ormanlık alanda çıkan yangında İngiliz'e ait olduğu öğrenilen villa kullanılamaz hale gelirken bir villanın da çatısı yandı. Yangınlarda soğutma çalışmalarının sürdüğü bildirildi. İzmir Orman Bölge Müdürü İsmail Üzmez, çıkan yangınlarda kasıt olmadığını belirterek,
  “Yangınlar tamamen dikkatsizlik ve ihmalden kaynaklanıyor. Vatandaşlar bu konuda daha duyarlı davraması gerekli. Özellikle yükselen duman ve alevleri görenler hemen Alo 177 yangın hattını aramalı. Böylece yangına kısa sürede müdahale edebiliriz. Orman yangınları nedeniyle Portekiz ve ispanya'da neredeyse orman kalmadı.” diye konuştu.
  7. Kahramanmaraş
  Kahramanmaraş Orman Bölge Başmüdürü Celal Yılmaz, çevredeki görgü tanıklarının ifadeleri ve elde edilen bulgular ışığında, merkez ilçeye bağlı Çakırdere köyü yakınındaki yangının yıldırım düşmesi sonucu başladığı kanaatine varıldığını söyledi.
  Yılmaz, Çakırdere köyü yakınında dün öğleden sonra kızılçam ve yeni ağaçlandırma sahasında çıkan yangının kısa sürede rüzgarın etkisiyle büyüdüğünü belirtti.
  Yangının 2 helikopter, 6 arozöz, 150 işçi ve 300 orman köylüsünün çalışmaları sonucunda kontrol altına alınarak söndürüldüğünü ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu:
  “Havanın rüzgarlı olması nedeniyle ekiplerimiz yangını kontrol altına almak için yoğun çaba sarf etti. Yangının söndürülmesinde helikopterlerin büyük rolü oldu. Soğutma çalışmaları gece geç saatlere kadar devam etti.”
  Yangında, çoğu yeni ağaçlandırma sahası olmak üzere 5 hektarlık alandaki ağaçların zarar gördüğünü söyleyen Yılmaz, “Çevredeki görgü tanıklarının ifadeleri ve elde edilen bulgular ışığında yangının yıldırım düşmesi sonucunda başladığı kanaatine varıldı. Aşırı sıcaklar nedeniyle bölgedeki 6 yerde de küçük çaplı yangınlar çıktı ve yangınlar yayılmadan söndürüldü” dedi.
  Yılmaz, vatandaşların ormanlık alanlarda olası bir yangına sebebiyet verecek davranışlardan kaçınması gerektiğini kaydetti.
  Kahramanmaraş'ta dün ormanlık alanda çıkan ve kontrol altına alınan yangında, yaklaşık 5 hektarlık kızılçam zarar görmüştü.
  Çakırdere köyünde ormanlık alanda çıkan yangına, Kahramanmaraş ve Ilıca belediyesine ait itfaiye ekipleri ile Kahramanmaraş ve Adana'dan gelen 2 helikopterle müdahale edilmişti.

  Kaynak: Hürriyet, www.haberturk.com
   
 2. Hakan Yazman

  Hakan Yazman Onursal Üye

  Kayıt:
  31 Ekim 2004
  Mesajlar:
  4.046
  Beğeniler:
  5.754
  Şehir:
  Alanya/İstanbul
  Seviye:
  Yazık, çok yazık :(
   
 3. Serkan Taşdelen

  Serkan Taşdelen Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Şubat 2006
  Mesajlar:
  2.692
  Beğeniler:
  5.220
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  Yazk ki ne yazık. Yangınlar bazıları doğal yoldan bazıları ise bilerek çıkarılıyor. Çevre ve Orman Bakanlığının daha hızlı çalışmasıyla böyle afetlerden çabucak kurtulabiliriz. Tek dileğimiz budur.

  Geleceğimiz çöl olmasın.

  Sevgiler...
   
 4. okan_ergun

  okan_ergun Kıdemli Üye

  Kayıt:
  24 Haziran 2006
  Mesajlar:
  215
  Beğeniler:
  44
  Şehir:
  Kiev
  Seviye:
  bi kaç gün önce kayserıdeydım ercıyesın eteğindekı tek orman olan 2ooohektarlık çamlığın kul olmasına şahıt oldum...
   
 5. #5
  Erhan Can

  Erhan Can Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  158
  Beğeniler:
  57
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  Adana'da Orman Yangını Devam Ediyor
  Jandarma ekipleri, olası risklere karşı Eyci Uşağı köylülerini, anonslarla köyü boşaltmaları konusunda uyardı.
  Adana Orman Bölge Müdürü Seyfettin Yılmaz, merkez Yüreğir ilçesine bağlı
  Eyci Uşağı ve Hocalı köyü sınırlarında çıkan yangına, 1'i Kahramanmaraş'tan gelen 2 helikopter, 50 arazöz ve 250 personelin yanı sıra çevre belediyelerin itfaiye
  ekiplerinin takviyesiyle müdahalenin sürdüğünü belirti.
  Sabah saatlerinde çıkan yangının şu ana kadar yaklaşık 100 hektarlık orman
  alanına zarar verdiğini bildiren Yılmaz, rüzgarın da etkisiyle yayılan yangının, köylülerin katılımıyla kontrol altına alınması çalışmalarının yoğun şekilde sürdürüldüğünü kaydetti.
  Yılmaz, yangının yakınlaştığı Eyci Uşağı köyünde, jandarma ekiplerinin
  köylüleri olası bir risk durumunda köyü boşaltmaları yönünde hazırlıklı olmaları konusunda uyardıklarını, gerekli önlemlerin alındığını bildirdi.
  Yılmaz, Kahramanmaraş ve Mersin'den takviyelerin geldiğini, Antalya ve
  İzmir'deki yangınlara müdahale eden helikopterin de bölgeye gönderileceği
  bilgisini aldıklarını ifade etti.
  Bu arada, Eyci Uşağı köylülerinin yangın nedeniyle endişeli oldukları
  gözlendi. Eyci Uşağı'na gelen jandarma ekipleri, megafonlarla ''köyün
  boşaltılması'' konusunda uyarılarda bulunarak, gerektiğinde ''zor kullanılacağı''
  anonsu yaptılar.
  Öte yandan, 1'i köylü olmak üzere yangına müdahalede bulunanların da yer
  aldığı 4 kişinin dumandan etkilendiği, bu kişelerdan 1'inin hastanede tedavi
  altına alındığı öğrenildi.

  Kaynak: www.haberturk.com
   
 6. #6
  Erhan Can

  Erhan Can Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  158
  Beğeniler:
  57
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  Soma'da orman yangını

  Naldöken köyü Sevişler sulama barajı yanında bulunan kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormanlık alanda, henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangına müdahale için Soma ve çevresindeki orman işletme şefliklerinden ekipler bölgeye sevk edildi.
  Yangının henüz küçük bir alanda etkili olduğu ve söndürme çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

  Kaynak: www.haberturk.com
   
 7. #7
  Erhan Can

  Erhan Can Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  158
  Beğeniler:
  57
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  Çevre ve Orman Bakanlığı Orman Yangını Genelgesini Yayınaldı(!)

  Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe imzasıyla, valiliklere gönderilen
  genelgede, ''Bu günlerde Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan meteorolojik
  verilerin, ülkede Ağustos ayı sonuna kadar orman yangınları açısından olağanüstü önlemlerin alınmasını gerekli kıldığı'' ifade edildi.
  Bu çerçevede tüm personel, araç ve gereçleriyle teyakkuz halinde olan orman teşkilatına yardımcı olunması gerektiğine işaret edilen genelgede, ''illerde
  orman yangınları riski yüksek olan orman alanlarına giriş ve çıkışların denetim altına alınması, gerekli görülmesi halinde yasaklanması'' istendi. Tüm iletişim
  araçları kullanılarak vatandaşların orman yangınları riski konusunda
  bilgilendirilmesi ve uyarılması gerektiği vurgulanan genelgede, ''Orman
  alanlarında piknik yapılmasının yasaklanması, piknik ve mesire yerlerinde ateş yakılmasına kesinlikle izin verilmemesi'' uyarısında bulunuldu.
  Genelgede, valiliğe bağlı kamu kurum ve kuruluşları ile diğer ilgili
  kuruluşlarda orman yangınlarında kullanılabilecek dozer, greyder, loder, treyler, itfaiye aracı, arazöz gibi araç ve gereçlerin hafta içi ve sonu tam gün olarak gerektiğinde kullanılmak üzere göreve hazır olarak bekletilmesi istendi.
  Genelgede, yangına hassas bölgelerde güvenlik güçlerinin devriye gezmesi
  gerektiği de vurgulandı.


  Bu arada Salih Memecan'ın bu karikarürü herşeyi özetliyor;

  [​IMG]
   
 8. Ercan Bayram

  Ercan Bayram Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Ocak 2006
  Mesajlar:
  2.092
  Beğeniler:
  1.656
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  yangın çıkmıyor arkadaşlar
  çıkarılıyor

  orman arazilerinin vasfını kaybetmesi gerek ki oralar imar a açılsın
  dertleri orman değil birilerine denize yakın villalar yapmak....

  bu acı ama gerçek bunu yapanlar da insan öle kendiliğinden çıkan yangınlar o kadar fazla değil inanmayın birçoğu benzin mazot türevi sönmesi zor olan yakıtlarla çıkartılanlar...

  aah Türkiyem ah oksijen kaynaklarımız gidiyor...
  torunlarımızı geçtimbiz bile nefes alamayacaz ileride...
   
  Erhan Can bunu beğendi.
 9. Ercan Bayram

  Ercan Bayram Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Ocak 2006
  Mesajlar:
  2.092
  Beğeniler:
  1.656
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  bugün düşündüm de nedense hep
  muğla antalya izmir çevresinde ormanlar kül oluyor .....

  karadenizde ne var???? orda orman yok mu ???
  neden yangın çıkmıyor...???????

  yukarda yazdıklarımla birleşince sanırım bir anlam kazanır diye yazdım...........
   
 10. #10
  Erhan Can

  Erhan Can Aktif Üye

  Kayıt:
  12 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  158
  Beğeniler:
  57
  Şehir:
  Eskişehir
  Seviye:
  Terör örgütü üstlenmiş, bugün haberlerde söyledi...
   
 11. Murat CER

  Murat CER Onursal Üye

  Kayıt:
  11 Ekim 2004
  Mesajlar:
  2.072
  Beğeniler:
  1.265
  Seviye:
  yani...
  birileri üstlenecek ki oralar kime peşkeş geçecek ise ipliği pazara dökülmeyecek...

  neyse, konuşturmayın beni, açtırmayın kutuyu söyletmeyin kutuyu hesabı..aklımdakileri yazarsam forumdan üyeliğim silinmek zorunda kalır :rolleyes:
   
 12. Ender Alıcıoğlu

  Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Haziran 2006
  Mesajlar:
  2.430
  Beğeniler:
  4.173
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Bu gün arabayla Korkuteli , Elmalı ve Kaş arasındaydım. Kaşa yaklaşırken bu korkunç yangının dumanlarını Km lerce uzaktan gördüm.İşte dumanın bir bulut gibi dağların arasındaki resmi
  [​IMG]
  [​IMG]

  Yangın iki dağ arasında çok dik bir yerde çıkmış.Sadece Helikopter ile su dökme şansı varmış.
  [​IMG]

  Uçağın orada manevra yapma şansı yokmuş.Ben sadece 2 tane helikopter gördüm. O da dönüşte.

  [​IMG]

  Giderken de çok büyük bir alanda yangın devam ediyordu . Ama aynı yoldan akşam üstü dönüşümde , Yangın çok daha büyüktü ve karayoluda duman içindeydi.

  Dönüşteki , yangının fotoğraflarını çekemedim , çünkü pillerim bitmişti.

  Sadece bu yangın için 2 yorum duydum kulaktan. Birincisi Yağmur yağıp bittikten bir gün sonra, olmayacak bir iş ama, yıldırım düşmüştür, dediler. Pek mantıklı gelmedi.
  İkinci kulaktan duyduğum ise biraz düşündürücü. Yangın anında boştaki bazı kişiler yangına yardım amacıyla iş bulmuş oluyorlarmış. Böyle kişilerin bu tip işleri yaptıkları da duyumlar arasında.
  Bunları kulaktan fısıltı gazetesinden duydum. Doğruluğunu bilemem.

  Hoşçakalın.
   
  Ercan Bayram ve Erhan Can bunu beğendi.