Türkiye coğrafyası bisikletli macera yarışı

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Sevgili arkadaşlar : ualtra mesafe yarışımız ile ilgili olarak, yanınızda bulundurmanız gereken malzeme ve teknik alet edavat konusunda ttubr sayfasında çok geniş paylaşımlar bulabilirsiniz. Ayrıca yollarda başınıza gelebilecek olan her türlü macera konusunda da bilgi ve deneyimler paylaşılmıştır. Tavsiyem, bol bol okuyunuz... :harika: :)

Scudo

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
IMG_20190801_084613.jpg

Eğer ki yarışta öğretmen evlerinde veya otellerde konaklamayı düşünüyorsanız yukarıdaki bisikletteki gibi bir konfigürasyona ihtiyacınız yok.:tskler:
Az çanta hem alım maliyetlerinizi düşürür.Hem de yarışta daha atak ve pratik olmanızı sağlar.
Ben bu sene bir tek büyük boy sele altı çanta ve kadroüstü küçük bir çanta ile yarışacağım.

Ayrıca önemli not.Kadro altı çantaların birçoğu S beden bisikletlere sığmıyor.Buna dikkat ediniz.

Yukarıdaki güzel bisiklet @Cemal Ç. nin uzun yol kamyonu:DEvden eve Cemal nakliyat:ssrtcbya:

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.347
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Pedallar değişti sn. @hamlet2006. Tavsiyem kilitli pedal kullanmıyor, kullanamıyorsanız plastik geniş (platform) pedal kullanın. İnanın çok rahat.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Diz sağlığı için kilitli pedal kullanmak çok önemli.Mtb tipi kilitli pedallar daha rahat olacaktır.
Geçen sene kilitli pedal kullanmayarak dizlerime ekstra yük bindirmiştim.
Hatta kullandığım metal platform pedalın dişleri spor ayakkabının altını delmişti, ayaklarımına altının acısını tarif bile edemem. @Süper Dede ,Çanakkale'de lastiği kesip pedalın etrafına sarınca acım dinmişti.

Bu yüzden kilitli pedal kullanmak çok önemli.Ama ben kilitli pedal kullanmayacağım derseniz, platform pedalınızı plastik ve geniş yüzeyli olarak seçiniz.
IMG_20190714_144858.jpg

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Uzun mesafe yarışları için antrenman yazasım geldi... :)
İlk olarak, haftada en az 4 antrenman yapılmalı.
Bir antrenman, 2 ila 4 saat arası % 70-75 dozajda tempo antrenmanı olacak.. Formül, karvonen amcama ait. 220-yaş-dinlenik nabızxant.dozajı+dinlenik nabız= hedef nabız
Bir antrenman, 15' ile başlayıp her hafta üzerine 5' koyarak 3x15' % 80-85 tempo
Bir antrenman, 3x10'+5' %80+%90 eşik çalışması. Bu antrenmanda da her hafta 5'ilave ama %90 sabit 5'...tekrarların arası 5' yumuşak pedal.
Bir antrenman, en az 100 km en fazla 250 km %60-65 kesintisiz pedal.
Her antrenmandan önce en az 20'ısınma
Her antrenmandan sonra en az 10' soğuma
Isınmanın içinde değişik varyasyonlar yapılabilir. Tek bacak çekerek, iterek, hem çekip hem iterek sağ ve sol bacak için yapılabilir.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Süper Dede
Mümtaz Ağabey,
Yokuşlarda düşük vites yüksek kadans yapmam lazım Froomey gibi.Ama ben Valvarde gibi yüksek vites düşük kadans yapıyorum.
Yüksek kadans yapmanın ilacı var mı?Hep sert vites kullanasım geliyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Yüksek kadanslı sürüşler yapmadığın için bacaklar alışık değil ve kolaya kaçmak istiyor... :D Yüksek vites düşük kadans, bir süre sonra dizlerde problem çıkaracaktır. En az 80 rpm ve üzeri düz yol antrenmanlarıyla başlayabilirsin...:harika::)

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
bacaklar alışık değil ve kolaya kaçmak istiyor...
Bacaklarım bile üşengeç:booo:
Benim vücudumda tek çalışkan herhalde midem.:ssrtcbya:Yemek yerken çiğnemeye bile üşendiğimden midem çok çalışıyor, zaten bir de bir oturuşta dünyayı yiyorum.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bak kardeşim sana bir ip ucu : Ekmeği çokça azalt, akşamları yeme, şekerden uzak dur. Bunları uygulayıp yaklaşık iki ayda 83 kg dan 77.5 kg ya düştüm... :harika: :)

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bak kardeşim sana bir ip ucu : Ekmeği çokça azalt, akşamları yeme, şekerden uzak dur. Bunları uygulayıp yaklaşık iki ayda 83 kg dan 77.5 kg ya düştüm... :harika: :)
Granfondo Çeşme'de yeme içme istasyonunda o kadar uzun durmuşum ki kendimi bir an yarışçı değil de ''yiyici'' sandım.Durum vahim:krktm: Organizasyon 47 kmyi 1 saat 53 dakikada bitirdin derken ; yol bilgisayarım 1 sa 48 da diyor.Bu da demektir ki 5 dakika tıkınmışım istasyonda :ssrtcbya:

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bol miktarda yoğurt ve salata ye, iştahı bayağı bir kapatıyor. Bir de kapanmayan iştahlar var, seninki ondandır belki... :koptum: :koptum: :koptum:

BF Okuru

Üye
Tepki
2
bisiklet sürmek dışında fiziksel dayanıklılık ve esneklik çalışmaları da yapmalısınız bence. çok faydasını göreceksiniz.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@bisikletgundemi
Kullanıcı isminizi bildirimde gördüğümde bir an heyecan yaşadım sayın @bisikletgundemi de yarışa katılacak diye.Sizinle start anından önce muhabbet etmeyi inanın çok isterdim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@hamlet2006 beni aşar bu kadar uzun mesafe ve dayanıklılık zorlaması, ben emekli amcalarla çarşıya pazara gitmeyi tercih ediyorum :)

konuyu dağıtmış olmayayım. bu uzun mesafe yarışlarının türkiye'de de başlayıp süreklilik kazanmasını çok istiyorum. yerleşik bisiklet sporu algısının kırılmasına ve gençlerin farklı bakışlar edinmesine katkısı olacak. o yüzden bence aklından geçiren herkesin rotanın tamamını katedemeseler bile kapasitelerini ve sınırlarını sınamak adına bu tür yarışlara katılması gerekir. insanın yaşadığı evden sokaktan mahalleden şehirden hatta ülkeden arada sırada uzaklaşıp çook uzaklara gitmesi ve yolda önüne çıkan engelleri aşma, yaşadığı problemleri çözme becerisi kazanması, yaşı kaç olursa olsun bir tür erginleşme sayılır. masallardaki gibi hani. bence hemen birkaç masal okuyun. ayrıca ve bilhassa campbell'in kahramanın sonsuz yolculuğu'nu okumanızı tavsiye ederim vakit bulursanız. gılgamış okuyun, homeros okuyun, yunus emre şiirlerini okuyun. ben pek anlamam bu yarış marış işlerinden ama bildiğim bir şey var, böyle mücadeleler esasen fiziksel değil zihinsel olarak verilir, bunun için de en az sürüş antrenmanı kadar zihin antrenmanı da yapmak lazım, başka yolcuların hikâyelerini okumak lazım, o hikâyelerde kendini aramak, bu yolculuğa çıkma dürtüsü ve amaçları üzerine uzun uzun düşünmek lazım, ki hakiki bir motivasyon inşa edilebilsin, yol can bulsun.

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@bisikletgundemi
Muhtemelen bir çok konuda sizinle farklı düşünüyoruz.Ancak sizin her konuda o kadar değişik ve özel bir bakış açınız var ki insanı düşünmeye zorlayan ,insanı geliştirecek cinsten; bundan dolayı size saygı duyuyorum.Bu macera yarışında siz de olmuş olsaydınız sizden çok şeyler öğrenebilecektik.İnşallah başka bir zaman görüşmek nasip olur:harika:

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Sevgili bisikletgündemi : Bu tip yarışların daha çok mental ağırlıklı olması tespitiniz son derece doğru. Ancak, fiziksel kondüsyon olmayınca erkenden bunalıma girmeniz işten bile değil. Bu sebeple her ikisinin birden olması, birbirini tamamlayıcı bir etken olarak ele alınmalı. İzlediğim tüm ultra mesafe yarışlarında önce fiziksel olarak bir çöküş ve hemen ardından mental çöküş yaşanıyor...Fakat bu konu çok da önem verilip üzerinde çalışılmadığı için başarıyı etkiliyor....Kısaca çok sağlam bir psikoloji ve kondüsyon bu tip yarışların olmazsa olmazı...

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dünyanın çevresini bisikletle en kısa sürede dolaşan ünlü ultra mesafeci Juliana Buhring'in ''Rüzgara Karşı'' kitabını okumanızı tavsiye ederim.Edebi yaklaşım olarak çok ağır basmasa da -ki zaten edebi yön bu tarz kitaplarda fazla aranmaz- çok akıcı bir kitap:Mutlaka okunmalı.Bana da sevgili @BerkEvren tavsiye etmişti.

12Temmuz2017_garajkitap.jpg

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Adamın ulaşmaya çalıştığı cp slovenya'da sedlo diye bir yer. Birinci cp dan sonra tamamen alp dağları üzerinden yaklaşık 400 km pedal bastılar. Coğrafyanın sertliği dikkatinizi çekmiştir. 3'30" de "hiç bir şey istemiyorum " diye ağlayan sporcu da bu işin mental yönünü ortaya koyuyor sanırım...

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İzmir Menemen'de 5.lastik patlağımı yaşayıncaya kadar sele ve diz acılarıma rağmen (bu acılar da benim hatamdı) sırıtıp sırıtıp duruyordum.
5.patlağı da yaşayınca vardır bunda hayır dedim ve teslim oldum .Evime yaklaşmak mental guardımı düşürdü.
055-122210_20160605CDD0004.jpg

İzmir-Aydın-Denizli hattı yerine Bergama'dan dönseydim bitirir miydim diye düşünmüyor değilim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Sevgili arkadaşlar : "bir seferde ne kadar km yol gittiniz" başlıktaki 200 km ve üstü giden kardeşlerimi bir kenara yazıyorum. Efendim hanımdan izin kağıdı lazım, yok çok yoğunum, işim var, sular kesildi çalışamadım...vb gibi mazeretler bizde geçmez. Halep oradaysa arşın burda... :D Bu başlıkta hiç bir zaman sessizlik olmamalı. Sürekli paylaşımlarla canlı tutmalıyız...Sağlıklı pedallar ve up uzun yollar dilerim... :harika: :)