Türkiye coğrafyası bisikletli macera yarışı

Yarış start günü ne zaman olsun

• 11 Temmuz

• 4 Temmuz

• 27 Haziran

• Toplam katılım
    48

Süper Dede

Forum Bağımlısı
Başlık
3
Tepki
5.993
İsim
mümtaz öztürk
Başlangıç
1967—68
Bisiklet
Colnago
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sevgili Arkadaşlar : ultra mesafe dalında organize etmeye çalıştığım yarışla ilgili tüm paylaşımlarımızı bu başlık altında toplayalım.

Bu macera yarışı ile ilgili tüm detayları çok yakında burada paylaşacağım. Kurallar da dahil olmak kaydıyla yepyeni bir rotayla karşınızda olacağım.

Maceralı yarışımızın kuralları iki yönlü, birincisi yarışa katılma kuralları, ikincisi yarış içindeki kurallar.
Yarışa katılma kuralları :
1- 20 yaşını bitirmiş olan herkes bu yarışa katılabilir. 2000 ve daha öncesi doğumlular.
2- Tüm katılacak olanlar sağlık yönünden herhangi bir olumsuz durumları olmadığını bildirmek sorumluluğundadır.
3- Bu macera yarışına yalnızca yol bisikleti, mtb tarzı bisiklet ve şehir bisikleti ile katılım yapılabilir. Katılacak bisikletlerin her iki freni de olmak zorundadır.
4- Yarışa katılım öncesi tüm teknik donanım yeterli seviyede olmalıdır ve kontrolu yapılacaktır. Ön ve arka ışıklar, yedek lastik, reflektör yelek, kask.
5- Katılım bedelinin verilecek hesap no suna yatırılmış olma kaydı.
6- Katılımcıların yarış süresince takibi android telefonlara yüklenecek uygulama ile yapılacağından tüm katılımcıların android telefon bulundurma şartı vardır.
7- En az 10000 mah güçünde power bank yedek güç için bulundurulmalıdır.
8- Tüm katılımcılar yanlarında ilk yardım kiti bulunduracaklardır. Gazlı bez, tentürdiyot, turnike lastiği, çeşitli ebatlarda yara bandı ve flaster.
9- Gerekli olması durumunda listeye ilaveler olabilir.

Yarış içindeki kurallar :
1- Yarışa bireysel veya iki kişilik takımlar halinde katılabilinir.
2- Katılım durumuna göre her iki kategorinin ilk üç yarışmacısına para ödülü verilecektir. Miktar daha sonra açıklanacaktır.
3- Profesyonel olarak yarışmış hiç bir sporcu yarışa katılamaz..
4- Yarış içinde peleton sürüşü yapmak, bir aracın arkasında tutunarak veya rüzgardan korunmak maksadıyla yirmi metreden daha yakından sürüş yapmak yasaktır. Tespit edildiğinde uyarmaksızın diskalifiye edilir.
5- Yarışmacılar hiç bir surette dışarıdan yardım alamazlar. Kendi evinde veya bir arkadaşının evinde veya karavanında konaklayamazlar. Tespitinde diskalifiye uygulanır.
6- Takım halinde yarışanlar kontrol noktalarına ve finişe birlikte gelmek zorundadırlar. Aksi durumda brevet kartları onaylanmayacaktır.
7- Yarışta zorunlu rota uygulaması vardır. Rota dışında sürüş yasaktır. Tespit edilirse diskalifiye edilir.
8- Bisikletin girmesinin veya geçmesinin karayolları tarafından yasaklandığı yollardan veya köprülerden geçilmesi durumunda diskalifiye uygulanır.
9- Cep telefonları 24 saat açık tutulacaktır. Uyulmaması durumunda yarışmacı ikaz edilecek, tekrarlanması durumunda zaman cezası alacaktır. Zaman cezası 5 saatten az olamaz.
10- Yarışmacı, bisikletinin tüm tamirini yapabilecek yeterlilikte olmalıdır.

Son düzenleme:

En beğenilen 5 mesaj

Süper Dede

Forum Bağımlısı
    22
    Sevgili arkadaşlar ; Öncelikle şunu belirtmek istiyorum, Tüm hayatım boyunca papaza kızıp ta oruç bozmadım. Mutlaka yapmak istediklerinizi bozmak isteyen, sekteye uğratmak isteyenler olacaktır. Ve hatta hiç bir şey bilmeyen insanlar bile yapmaya çalıştığınız işlere olur olmadık yorumlar yapıp türkü bile söylemeye kalkacaktır. Atalarımız bakın ne demiş , bir şeyler biliyorsan konuş feyz alsınlar ama bilmiyorsan bari sus da adam sansınlar....
    Önümüzdeki yıl yapmayı düşündüğüm ultra mesafe yarısının organizasyon çalışmaları hızla devam ediyor. Check point gönüllüleri konusunda eğer kimseyi bulamazsam bu yıl olduğu gibi organizasyona ait aracı rota üzerinde hem kontrol hem de teknik destek olarak kullanıcam. Sponsor konusunda şu an arayış içindeyim ama bulamazsam da katılımcılardan alacak olduğum kayıt ücretleri bu iş için yeterli olacaktır. Rota konusunda mümkün olduğunca tatlı sert modunda bir güzergah ayarlamaya çalıştım. Bu konudaki elli yıllık tecrubem buna yeter sanıyorum. :) :) :) Bu seneki rotayı da ben hazırladım. Her türden yol sarti vardı sanirim.
    Yapılmaya çalışılan bir şeyi yıkmaya değil, ayağa kaldırmaya çalışırsak kendi değerimizi de biraz olsun arttırmış oluruz. Saygı ve sevgilerimle.

Not; lütfen ankete katılım sağlayınız...

trainspotting35

Forum Bağımlısı
    21
    Bir aksilik olmazsa bir delilik yapıp eşten vize kaparsam(ki) en önemli aile içi diplomatik sorun bu, aşarsam katılırım. Çünkü malum bir deprem olayı yaşadık ve durum bu olunca gece evde olmamak üstelik bu bir gece ile sınırlı değil... yanisi aile haliyle haklı olarak tedirgin.. Diğer taraftan mesafe ve tahmin edilen süre 15 gün gibi sürmesi (zaten üç aşağı beş yukarı ortalama yıllık izinler 15 - 16 gün gibi) yıllık izine çıkıp o yorgunluk üzerine tekrar işe devam etmesi durumu var..haydi hayırlısı diyorum
    images (1).jpgBenim evde bunlardan var boş gitmeden dolduruyorum. ? ? ?

Süper Dede

Forum Bağımlısı
    20
    Sevgili Arkadaşlar : Öncelikle yorumlarınızla katkı sağladığınız için çok teşekkür ederim..Dilim yettiğince tüm önerilere ve sorulara cevap vermeye çalışacağım. Tabii önce " ultra mesafe bisiklet yarışı " nedir sorusuna cevap arayalım. Tüm dünyada da benzerleri uygulanan ve en kısası 2500 km civarında olan, günlük kat edilmesi gereken mesafenin 200 km den az olmadığı, yükseklik kazanımlarının 25 bin ila 80 bin metre arasında olan yarışlar, ultra mesafe yarışları olarak anılır. Örnek, Trans Continental Race 55 bin kazanım ve 3900 km ile finişe iter sizi. Trans Am Amerike 4225 mil mesafe ve 60 bin kazanımla biter. Race across Amerika 5000 km mesafe ve 40 bin kazanımla biter. Tüm bu yarışların ki dünyada 25 adet böyle yarış var, en önemli özelliği katılanların her türlü zorluğa katlanabilecek ve bunu göze alabilecek yarışmacılardan oluşması. Öncelikle tüm katılmayı düşünen arkadaşlarımın tcr nin ve benzeri yarışların videolarını çok miktarda izlemesi gerekir diye düşünüyorum.
    Özcan kardeşimin Edirne'den Mardin kırsalına uzanan rotası kağıt üstünde çok güzel. Ama ben bu yaz düğünümüzün olması sebebiyle Diyarbakır, Mardin dolaylarındaydım. İnanın o bölge kaynayan bir kazan. Mardin ömerli de düğün süresince özel harekat panzerleri tüm sokak giriş çıkışlarını tuttu ve biz düğün yaptık. Burnumuzun dibi kızıltepe'de gece kimse sokakta gezemiyor. Kaldı ki bisikletle gece sürüş ve konaklama çok iddialı olur.
    İstanbul veya İzmir den başlasın ve oralarda km tamamlayalım düşüncesi olayı yarıştan çıkarır tur bisikletçiliğine taşır. Bunun için zaten organize etmeye gerek yok 5-10 kişi bir araya gelir istediği yere pedallar. Biz organizasyon olarak ttubr de özellikle İstanbul'un cehennem trafiğinden yarışmacıları kurtarmak adına Edirne kontrol noktasını rotadan çıkardık. Yani ben rotayı çizdim gidin yarışın, başınıza gelecek olanlar beni çok ta ilgilendirmiyor mantığı bana uymaz. Benim yaptığım rota son derece güvenli olmalı. Yarışmacı gece sürüş yapabildiği gibi, istediği bir yere çadırını kurup yatıp uyumalı.
    Çoğu arkadaşımın, bisikleti otobüse vermek yüzünden katılmayacağını görüyorum. Ben otuz sene yarıştım ve hep bisikletimi otobüse verdim. Hiç bir sıkıntı da yaşamadım. Güzelce bisiklet kolisine koyarsın, verirsin kimse gık edemez. Adamlar yarışmaya binlerce km den gelip katılıyor. Tcr ye Avustralya'dan gelen bir sürü yarışmacı var. Ayrıca, ben hanımdan izin alamam, hayatta yollamaz gibi mazeretler de geçerli değil. Bu işe gönlünü vermiş kişi yarış takvimi geldiğinde yarış süresince kendiyle başbaşadır. Günlük yaşamla arasındaki irtibatı keser ve tamamen yarışa konsantre olur. Yeri gelir kapalı otobüs durağında gecenin ikisinde yatar bir iki saat uyur, yeri gelir bir akaryakıt istasyonunun yeşil alanında serer uyku tulumunu yatar. Bu yarışın konseptinde var bu. Aman hocam şöyle bir rota yap ta suya sabuna dokunmadan bölgemizin dışına çıkmadan dönüp duralım ve km yi tamamlayalım. Ultra mesafe yarışında, evden uzakta, zor yol ve hava koşullarında, gerek kondüsyon gerek mental olarak zorlanmayacaksanız size tavsiyem evinizde oturun. Bu tür yarışlar size göre değil. Yarışın bir anında oturup ağlayanlar gördüm ben. Tcr de ilk edisyonda Recep Yeşil bir ağacın dibinde oturup ağladı. Küçümsemek için söylemiyorum. Yeri gelir ağlarsın, yeri gelir korkudan ödün patlar eşini arayıp bir sesini duymak istersin. Bu yarışın doğası böyle arkadaşlar. Herkesin isteğine göre bir yarış yapmaya kalkarsanız o yarış kuşa döner ve hiç tat vermez. İleride çocuklarınıza, torunlarınıza anlatacak bir heyecan bulamazsınız. Ben 61 yaşımı bitirmek üzereyim ve bu maceraya katılabilmek için yerime görevlendireceğim adam arıyorum. İki kez katıldığım ultra yarışta kendimi tanıdım. Neler yapabileceğimi, yapamayacağımı gördüm. İmkanım olsa tcr ye katılmayı çok istiyorum. İki kez çağırılmama rağmen maddi olanaksızlıklar yüzünden gidemedim. Ama o aşkla yanıp tutuşuyorum. Geçen yıl 72 yaşında bir yarışmacıya arkadan bir aracın çarpması sonucu ölümlü kaza yaşandı. Rahmetlinin vasiyeti varmış, bana bir şey olursa asla yarış durmasın devam etsin diye. Tcr nin kurucusu Mike Hall indian Pacifik yarışında sabaha karşı bir aracın arkadan çarpması sonucu mart 2017 de aramızdan ayrıldı ve vasiyeti var, tcr devam edecek....Arkadaşlar : Bu bir yarış değil ( kendinle yarış ) bu bir macera. Bu söz rahmetli Mike Hall'un sözü. This is not a race, This is an adventure....

Süper Dede

Forum Bağımlısı
    16
    @Ziya On Road
    Rota size kolay gözüktü herhalde. :) Zaten amacım katılanları bayıltmak ya da öldürmek olmadığı için bu rota yeterli:). Daha önce ultra mesafe yarısına katildiniz mi bilmiyorum ama Trabzon-Sinop rotasını bir günde alan turcu ya da yarışçı ben görmedim.:ssrtcbya: Tur başka bir şey, ultra yarış bambaşka. Amaç insanları aşırı zorlayarak yarışa prestij kazandırmak değil zaten. Makul ölçülerde kalıp olayın tadını kaçırmamak. Yoksa aşırı zor koşullar isteyenler için extrem Sibirya veya raam veya seksen bin metre tırmanışın olduğu yarışlar mevcut.

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
    15
    Fikir edinme ve bilgi açısından dünyada halihazırda koşulan ultra bisiklet yarışları takvimi:

2019 start date​
    EventRegionDistance
    (km)
    Terrain
    Notes
    04/11/2019​
    Bağlantıyı görüntüleyebilmek için üye girişi yapmalısınız.
    Taiwan​
    1,200​
    Road​
    Through the mountains and along the island’s east coast.
    07/11/2019​
    Taiwan​
    1,000​
    Road​
    Across southern Italy and into Sicily, linking the two volcanoes of Vesuvius and Etna.
    26/11/2019​
    Australia​
    1,000​
    MTB​
    From Canberra to Melbourne via the Australian Alps.
    27/12/2019​
    New Zealand​
    4,000​
    Road​
    Complete tour of New Zealand’s South Island.
    02/02/2020​
    Rwanda​
    1,000​
    Road​
    Circular route around this high-altitude central African nation.
    17/02/2020​
    New Zealand​
    3,000​
    Gravel​
    Crosses New Zealand on roads and trails. First held in 2016 and held every second year.
    22/02/2020​
    Oman​
    1,100​
    Road​
    Became the first event of this nature in the Middle East in 2018.
    01/03/2020​
    Alaska, USA​
    1,600​
    Snow​
    The original bikepacking race and still the longest fat-bike race in the world. Started in 1987 using a much shorter route, but has used the current format since 2000.
    07/03/2020​
    Germany &
    Denmark​
    1,300​
    Gravel​
    Starts and finishes near Hamburg and visits the northern tip of Denmark.
    21/03/2020​
    Indian Pacific Wheel Ride
    ,
    Australia​
    5,500​
    Road​
    Goes across the southern part of Australia between the Indian and Pacific Oceans. It started as an organized race in 2017, but became an unofficial “Ride” in 2018.
    10/04/2020​
    Australia​
    1,000​
    MTB​
    Traverses the ridgetops of the Great Dividing Range in south-eastern Australia.
    26/04/2020​
    Spain​
    1,700​
    Gravel​
    Crosses Spain using unpaved roads and trails. 1200 km version also possible.
    27/04/2020​
    Corsica
    (France)​
    850​
    Road​
    Short race with non-stop climbing on the Mediterranean island.
    01/05/2020​
    Italy​
    1200​
    Gravel​
    From Rome, central Italy, to the Alps.
    01/05/2020​
    Netherlands​
    1,900​
    Road​
    It would be difficult to find a flatter event than this, but the wind can be a major factor.
    03/05/2020​
    France​
    1,000​
    Gravel​
    Mixed surface route over the hills and along the coast of Brittany.
    09/05/2020​
    Poland​
    1,200​
    Road​
    Free choice of route between various checkpoints.
    20/05/2020​
    France​
    900​
    Road​
    A relatively short race around NW France.
    22/05/2020​
    England​
    1,000​
    Road​
    Free choice of route between 10 checkpoints.
    23/05/2020​
    Scotland​
    900​
    MTB​
    The main bikepacking race in the UK, started in 2013.
    24/05/2020​
    Spain​
    ?​
    Gravel​
    Route along lots of gravel roads and tracks in southern Spain.
    24/05/2020​
    USA​
    5,700​
    Gravel​
    Portland, OR to Washington, DC on mixed surfaces including a lot of gravel rail-trails.
    30/05/2020​
    Italy​
    500​
    MTB​
    The most popular MTB bikepacking race in Europe is around central Italy and started in 2014.
    04/06/2020​
    Ireland​
    2,500​
    Road​
    Generally follows Ireland’s Atlantic coast; 2019 will be the 4th edition.
    05/06/2020​
    France-Switzerland-Italy​
    1200​
    Road​
    Mountainous root linking ancient citadels across 3 countries.
    07/06/2020​
    Trans Am Bike Race
    ,
    USA​
    6,900​
    Road​
    First run in 2014, it goes from Oregon to Virginia along the TransAmerica Bicycle Trail.
    11/06/2020​
    Germany​
    1,000​
    Gravel​
    Convoluted route through the small Taunus mountain range north of Frankfurt.
    12/06/2020​
    Tour Divide
    ,
    Canada-USA​
    4,400​
    MTB​
    Race along the Rocky Mountains from Canada through the USA to the Mexican border. It started in 2008 and had evolved from the slightly shorter Great Divide Race, which ran from 2004-10.
    14/06/2020​
    World​
    ?​
    Road​
    Planned to be held for the first time in 2020 using the rules of the Guinness World Record for global circumnavigation, but fully self-supported. It will be a similar format to the World Cycle Race that was held in 2012 and 2014, but with different organizers.
    20/06/2020​
    Norway-Spain​
    7,400​
    Road​
    The longest self-supported race in Europe. Options to finish in Finland (1700 km), Austria (4100 km) or France (5400 km).
    27/06/2020​
    B. C., Canada​
    1,000​
    MTB​
    Generally follows the Trans Canada Trail for over 1000 km in the Rocky Mountains of southern British Columbia.
    27/06/2020​
    UK​
    2,000​
    Gravel​
    Across the length of Britain, with half of the route off-road.
    27/06/2020​
    France &
    Spain​
    1,000​
    Road​
    Traversing the Pyrenees mountains between the Atlantic and Mediterranean. A separate event to the one organized by LostDot in the autumn that has a very similar name.
    28/06/2020​
    Scotland​
    1,700​
    Road​
    Around Scotland, including a lot of the west coast and a couple of islands.
    04/07/2020​
    Norway​
    3,200​
    Road​
    Start & finish in Oslo, looping through the southern Norwegian coast, fjords and mountains.
    04/07/2020​
    Poland​
    1,200​
    Gravel​
    Mostly follows the Vistula river through Poland.
    05/07/2020​
    UK &
    Ireland​
    2,600​
    Road​
    Through England, Wales, and Ireland including two ferry crossing of the Irish Sea.
    08/07/2020​
    Italy​
    1,200​
    Road​
    Mountainous route through the Dolomites and Italian Alps.
    10/07/2020​
    France​
    1,100​
    Gravel​
    Circuit around the southern French Alps.
    12/07/2020​
    Denmark​
    2,000​
    Road​
    The route uses a lot of dedicated bike paths and several ferries.
    12/07/2020​
    Spain &
    Portugal​
    2,800​
    Road​
    Several checkpoints around the Iberian peninsula, including Europe’s highest road up the Pico del Veleta.
    12/07/2020​
    Germany-
    Romania​
    2,900​
    Gravel​
    Crosses eastern Europe to the mouth of the great Danube river via several mountain ranges.
    13/07/2020​
    Peru​
    1,600​
    Gravel​
    Includes a pass in the Andes mountains at over 4,700 m elevation.
    19/07/2020​
    Belgium​
    1,200​
    Gravel​
    Mainly around Belgium, but sections in the 4 bordering countries.
    is a shorter, 500 km version.
    25/07/2020​
    Austria-France​
    2,000​
    Road​
    Traverses the Alps, including 3 checkpoints on classic passes.
    25/07/2020​
    Italy-Norway​
    4,000​
    Road​
    Crosses Europe from south to the far north.
    01/08/2020​
    Italy &
    France​
    1,000​
    MTB​
    20,000 metres of climbing on many high-altitude old military roads near the Italian-French border.
    01/08/2020​
    Italy-
    Switzerland
    -France​
    1,500​
    Road​
    20,000 metres of climbing throughout the eastern Alps including 9 passes over 2,000 m elevation.
    07/08/2020​
    South Africa​
    1,600​
    Gravel​
    Including “as much dirt as possible” over challenging South African terrain.
    08/08/2020​
    France​
    2,200​
    MTB​
    Goes from the Belgian to the Spanish borders on many gravel roads and trails.
    15/08/2020​
    Alberta, Canada​
    700​
    MTB​
    Follows the foothills of the Rocky Mountains.
    15/08/2020​
    Slovenia
    -France​
    2,700​
    Road​
    Follows the spine of the Alps, crossing many high passes.
    17/08/2020​
    Alaska, USA​
    1,700​
    Gravel​
    From Anchorage to Deadhorse through some very remote regions.
    21/09/2020​
    Portugal​
    950​
    Road​
    Includes the Algarve mountains and Atlantic coast.
    10/10/2020​
    Morocco​
    2,900​
    Gravel​
    Cross Morocco via the Atlas mountains. 2,000 km option also possible.
    22/10/2020​
    Arizona, USA​
    1,200​
    MTB​
    The race started in 2006 using a much shorter route, but has used the current format since 2010.
    26/10/2020​
    Laos​
    900​
    Road​
    “A mountainous race course through the tropical jungle.”

2020 etkinliklerinden tarihi netleşmeyenler:

Previous edition​
    EventRegionDistance
    (km)
    Terrain
    Notes
    01/06/2019​
    USA​
    8,000​
    MTB​
    Sort of an east-west version of the Tour Divide (instead of north-south), but far longer.
    04/10/2019​
    France &
    Spain​
    1,500​
    Road​
    Traversing the Pyrenees mountains between the Atlantic and Mediterranean and back again. Organized by Lost Dot, the same team as the TransContinental Race.
    07/07/2019​
    Germany​
    1,600​
    Gravel​
    Lots of off-road riding over some of the more mountainous regions of Germany.
    07/07/2019​
    Oregon, USA​
    1,600​
    Road​
    The route is primarily on paved roads, but about 10% is on gravel/un-paved roads.
    07/09/2019​
    Australia​
    3,000​
    MTB​
    The starting location and route of the race varies each year, but it always finishes at Uluru (aka Ayers Rock) in central Australia.
    08/06/2019​
    Portugal​
    ?​
    Gravel​
    Checkpoints at the extreme N, E, W, and S points of the country.
    09/09/2019​
    Italy-France​
    700​
    Gravel​
    Covers many of the gravel, old military roads in the Alps.
    12/10/2019​
    Japan​
    2,500​
    Road​
    Several checkpoints around Japan must be visited, but it’s not a timed race.
    15/06/2019​
    Switzerland​
    1,000​
    MTB​
    The first bikepacking race in Switzerland, started in 2015 and previously called the Navad 1000. Date announced as “mid-June”.
    16/09/2019​
    S. Dakota, USA​
    750​
    MTB​
    South Dakota now has several other bikepacking events, but this was the first in the region in 2014.
    17/06/2019​
    Germany​
    1,250​
    MTB​
    Runs along the former East Germany-West Germany border. Started in 2009; will only be held every 2nd year after 2019.
    17/08/2019​
    Kyrgyzstan​
    1,700​
    MTB​
    Covers many dirt roads and trails in the Tian Shan mountains of Kyrgyzstan (between China and Kazakhstan).
    17/10/2019​
    Israel​
    1,400​
    MTB​
    Goes through the historic places and landscapes of Israel.
    23/05/19​
    Lithuania​
    800​
    MTB​
    Traverses the eastern part of the country, including some singletrack and riding through the capital city.
    27/07/2019​
    Transcontinental Race
    ,
    Europe​
    4,000​
    Road​
    The most iconic race of this style and one of the first, starting in 2013. Goes from NW Europe to SE Europe via various checkpoints with a free choice of route in between.
    27/10/2019​
    Chile &
    Argentina​
    1,500​
    Road​
    Traverses dry deserts and high mountains.
    28/07/2019​
    Colorado, USA​
    800​
    MTB​
    The third of the three classic races in the Rocky Mountains, started in 2007.
    31/08/2019​
    Australia​
    6,500​
    MTB​
    Ride from the northern to the southern tip of Australia’s east coast.
    —​
    S. America​
    ?​
    Gravel​
    Planned to be held for the first time in late 2020 and to traverse the entire length of South America along the Andes mountains, with a shorter option as well.

Ziya On Road

Hem Yolcu Hem Turcu
Başlık
9
Tepki
2.980
İsim
Ziya Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kurallar kredi kartı turcuları için uygun değil. Sadece aydınlıkta sürüş yapan, otelde/motelde konaklayan, yanında sadece 1-2 litre çanta taşıyan ona da 2-3 iç lastik ve sarj aleti sığdıran yolcu turculara uymuyor :D
Arkadaşlara söylediğimde ne gerek var bunu bir organizasyon altında yapmaya dediler, yanı olayın bir çekiciliği olmalı.
Bu seferki rotada Sinop - Amasra arası var ki zorlu parkurdur (Özellikle Karedenizi tavaf eden Ukraynalılar nefret eder). Ödül olmasa bile zamanında bitirebilenin koltuklarını kabartacak bir zorluğa ve üne sahip rotaları olsun ki etkinlikte saygı kazansın. Yoksa şu yukarıda ki haritada Sinop Amasra ve Bolu Ankara arası hariç neredeyse düz ve hakim rüzgarların hep arka ve arka çaprazdan olduğu rotalar. Örneğin Trabzon Sinop arası hakim rüzgar Poyraz (KD) eser, 500 km'yi ikili kd turcusu 1 günde aşar (aydınlık saatler). Keza Ankara - Çanakkale. Onun yerine İç Anadolu'ya doğru belirli geçişleri (dağ - tepe zirverini) barındıran bir rota bence çok daha prestijli olacaktır. Buna örnek Bolu'dan Eskişehir'de bir rotada Sakarya Vadisi seçilirse 180 km'de 4000 m tırmanışlı zorlu bir parkur çıkar.

Süper Dede

Forum Bağımlısı
Başlık
3
Tepki
5.993
İsim
mümtaz öztürk
Başlangıç
1967—68
Bisiklet
Colnago
Bisiklet türü
Yol bisikleti
  • Başlık sahibi Başlık sahibi
@Ziya On Road
Rota size kolay gözüktü herhalde. :) Zaten amacım katılanları bayıltmak ya da öldürmek olmadığı için bu rota yeterli:). Daha önce ultra mesafe yarısına katildiniz mi bilmiyorum ama Trabzon-Sinop rotasını bir günde alan turcu ya da yarışçı ben görmedim.:ssrtcbya: Tur başka bir şey, ultra yarış bambaşka. Amaç insanları aşırı zorlayarak yarışa prestij kazandırmak değil zaten. Makul ölçülerde kalıp olayın tadını kaçırmamak. Yoksa aşırı zor koşullar isteyenler için extrem Sibirya veya raam veya seksen bin metre tırmanışın olduğu yarışlar mevcut.

Son düzenleme:

Süper Dede

Forum Bağımlısı
Başlık
3
Tepki
5.993
İsim
mümtaz öztürk
Başlangıç
1967—68
Bisiklet
Colnago
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mariokaldato
Teşekkürler kardeşim, sağ olasin...

Gökay Akçay

Forum Demirbaşı
Başlık
8
Tepki
1.569
İsim
Gökay Akçay
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Sevgili @Süper Dede öncelikle hayırlı olsun, iş durumlarımı denk getirebilirsem mutlaka katılmak isterim, yarış zamanına kadar umarım ios’da destekleyen bir sistem bulunabilir yoksa şimdiden şarjı uzun giden ucuz android telefon paylaşımlarına başlayalım ???.

Cemal Ç.

Gökte kartal, yerde kurt ol!
Başlık
4
Tepki
5.374
France/Caudry _ Afyonkarahisar/Dinar _ İzmir
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Şu IOS'çuları hiç anlamıyorum yav ?. Ben programı kurdum bile. Müzik mi istiyorum, atıyorum telefona, istediğim yerde dinliyorum ?. En basiti bu ???.

Süper Dede

Forum Bağımlısı
Başlık
3
Tepki
5.993
İsim
mümtaz öztürk
Başlangıç
1967—68
Bisiklet
Colnago
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Gökay Akçay
Hayırlısı inşallah. Katilman beni mutlu eder... :harika:

Arkockutay

Üye
Başlık
0
Tepki
118
İsim
Kutay
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bence bu tarz yarışlara ne karadeniz ne de marmara katılmamalı. Karadeniz yolları ve sürücüleri çok kötü olduğu için, marmaraysa çok yoğun olduğu için tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Ege ve akdeniz bölgesi yarış için bence daha uygun olur çünkü araç sürücüleri bir tık daha duyarlı ve yollar da biraz daha iyi. Tabi sadece Ege -akdeniz arası bir yarış olursa adını değistırmek gerekebilir.

bilalfidanboy

Forum Demirbaşı
Başlık
17
Tepki
1.839
İsim
Bilal Fidanboy
Bisiklet
Cube
@Süper Dede Bolu Ankara arası rota tercihi olarak Sanırım Beypazarı Ayaş üzerini seçtiniz, Kızılcahamama göre isabetli olmuş diyebilirim, Kızılcahamam yolu hem araç trafiği açısından hemde yol kalitesi bakımından Neredeyse Gerede sonrası rezalet ötesi diyebilirim, üstelik Gerede İle Kahramankazan arası yiyecek yer konusunda sıkıntı yaşanabilir (yok denecek kadar hatta yok diyebilirim) rüzgar açısından her Ne kadar +sı olsada Sinop hattı sonrasından sonra özellikle Bolu Ankara hattı uzun rampalara sahip... Şimdiden hayırlı olsun, inşallah aksilik olmazsa dediğim gibi izin denk gelirse sizlerleyim..

Saygılar

MakRo

Forum Bağımlısı
Başlık
4
Tepki
3.514
İsim
Alperen
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Gökay Akçay
@Cemal Ç.
Ne ios, ne android. Symbian s60 (nokia c6-01) kullanan ender insanlardanım, şirket telefonu var ama onla olmuyor. İş gereği olsun, strava tarzı uygulamalar için olsun şart oldu bu aralar arayıştaydım zaten yarışla birlikte tam oldu.

@Süper Dede Eline sağlık inşallah bu sene bende katılmayı düşünenlerdenim işten fırsat buldukça ufaktan sürüyorum. Rotanın sabit olması bir yönden iyi olmuş ilk yarışta herkes kendi rotasını hazırlarken bilmedikleri bölgelerde tereddüt içinde kalıp hatalı yada bozuk satıhlı rota tercihi yapmış olabilir. Resmi olarak açıklanacak tarihi beklemekteyim. Umarım yıllık izin planında sıkıntı çıkmaz.

Ziya On Road

Hem Yolcu Hem Turcu
Başlık
9
Tepki
2.980
İsim
Ziya Bilgitoğlu
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Süper Dede Öncelikle yaptığınız işe saygı duyuyor ve destekliyorum. Tamda dediğim gibi saydığınız yarışların tanınıyor olmasının ve sürekli devam etmesinin bir nedeni var. Şöyle olsun böyle olsunculardan ziyade elinizi taşın altına sokuyorsunuz. Yola geçmeden önce performans turcusuydum, kendi kendini kısıtlayan ve zora sokan birisi olarak çizdiğiniz rotanın bir çok yerinden bir çok kez geçtim. Yaptığınız rota bir turcu için zor olabilir fakat benim düşüncem yarış için vasat. Bartın Amasra memleketim, İnebolu'ya kadar her indi çıktığı ezberlediğim yer. Eskişehir'de yaşıyorum. 300 km çapında alan günlük rotalarım içerisinde. İnebolu Amasra 170 km ama 12 saatte yakın sürüyor, Eskişehir Lapseki 400 km oda 12 saat sürüyor. Birisi essiz manzaralarıyla bitirdiğinde vay be ne yoldu ne tırmandım ne zorlandım diyerek gururlanacağın bir rota diğeri git git sıkındım tırlar baydı hele o Bursa'nın trafiği yok mu lanet gitsin diyeceğin bir rota. Ankara Eskişehir yolunda transa geçiyorsun zaten sağ sol bozkır git git ip gibi. O ana halter yolu kullanmaktansa Domaniç tarafına veya Söğüt tarafına (Sakarya deltası) sokacaksın ki hem trafikten (tehlike) kaçacaksın doğal güzellikleri olan zorlu bir rota elde edeceksin. Benim gözümde biraz otobanda geçen Tour of Turkey gibi olmuş.

İşin özeti şu haliyle bana ve çevremdekilere çekici gelen bir yarış değil. Küçümsemek için söylemiyorum. Çalışan ve zaman sıkıntısı olan insanlar olarak var olan zamanımızı bizi en mutlu edecek şekilde geçirmek istiyoruz. Gün doğumundan gün batımına, cumartesiden pazara, yıllık izinin başın sonuna hep daha fazla sele üstünde daha fazla km yapmak için uğraşıyoruz. Hep yarış içinde olduğumuz için belki de daha ekstrem bir yarış arıyoruz. Bu yarış bir çok kişiyi de tatmin edebilir ama bu rotayı tamamlayan birisi iyi bir tur cv olan birisin yanında işte bizde şu yarışı tamamladık ya diyebilir ancak.

Süper Dede

Forum Bağımlısı
Başlık
3
Tepki
5.993
İsim
mümtaz öztürk
Başlangıç
1967—68
Bisiklet
Colnago
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Ziya On Road
Tamamıyla katiliyorum. Ancak ultra mesafe yarışları ülkemizde çok yeni, bu yüzden biraz daha orta sertlikle başlayıp zamanla tam karşılığını vermeyi düşündüm. Belki de bir noktadan sonra yani rota için söylüyorum, sert rota isteyenlere ayrı bir parkur çizmek gerekebilir. Tabii onlar için ayrı bir klasman oluşturmak gerekli. Bu yıl ki yarışta yirmi yedi kişi başlayıp sekiz kişi bitirdi. Sonuçta bir orta yol bulmak lazım. Fikirlerinizi bekliyor olacağım... :harika:

Sevgili Arkadaşlar : Kayıtla ilgili olarak katılımcı sayısının 50 kişi ile sınırlı olduğunu belirtmek isterim. Bunun nedeni tek başıma ancak bu sayıdaki yarışmacıya yardımcı olabileceğimi düşünmemdir. Bu sebepten ön kayıt açıp durumu görmem lazım. Bu başlık altında ön kayıtlarınızı istediğiniz zaman yaptırabilirsiniz. Kesin kayıt ise Ocak 2020 de başlayacak ve Nisan 2020 sonunda bitecektir.

Son düzenleme:

Süper Dede

Forum Bağımlısı
Başlık
3
Tepki
5.993
İsim
mümtaz öztürk
Başlangıç
1967—68
Bisiklet
Colnago
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu arada kontrol noktaları ile ilgili gönüllü olmak isteyen arkadaşım varsa lütfen buradan irtibata geçsin... :kötü: Samsun veya Sinop, Eskişehir, Çanakkale...Yani üç arkadaşa ihtiyaç var. Bulamazsam yine "B" planı...:D

Yukarı Alt